Šta je novo?

Cene nekretnina

A ako bi se uzeli podaci samo za mesne zajednice u kojima ucesnici ovog foruma (tacnije njihove domino zene) planiraju kupovinu stana?
Kolega-alfa, žena mi ne radi, to jest radi za mene i samnom u jednom delu mog posla, a to je pomoć prilikom investiranja... Napisao sam i gde sam uzeo stan i da, zbog dogovora i nje i deteta.
Što se tiče mene rekao sam jednom prilikom mogu sam i u 20m2 u teškoj periferiji dok ne skupim dovoljno za investicije koje će mi doneti slobodu u vremenu i načinu života koji želim... Na neki način sam tako i živeo i živim jer nije išlo na moj lični komfor nego za ulaganje sve, zbog takvog odricanja i rada sam i u prilici da zaposlim meni odgovarajuće ljude i da mi žena ne radi tipičan i po meni dosadan posao zbog preživljavanja...
Kada gledaš gde ćeš da živiš sa porodicom i kako će da ti se odgaja dete naravno da ključnu ulogu u tome donosite zajedno uz obostrani kompromis...
 

Ova gornja slika treba ovako da se prikaže, to je 30 sekundi posla

Screenshot 2024-07-04 12.24.13 PM.png
 
Problem sa lokacijom jeste u tome sto se neki ljudi zale na cene, i onda dobiju odgovor "Pa ti ne moras da kupis u centru, ne mogu svi da zive u centru, mora neko i na periferiji", pa se onda postavlja pitanje gde je ta periferija gde neko moze da kupi stan po nekoj jeftinijoj normalnijoj ceni, a da to i dalje bude Beograd, a ne neko mesto na 50km od Beograda?

Inace, citam malo i neke druge podforume, a i sam analiziram situaciju. Ima smisla to sto kazes za disperziju cena, ali ja mislim da se ljudi u poslednje vreme sve vise odlucuju za novogradnju na periferiji, ne zbog toga sto im lokacija nije bitna, nego zbog toga sto je starogradnja preskupa (kosta skoro kao novogradnja) uz sve probleme koji uz to idu, to je macka u dzaku, a nemas neke stvari tipa parking i slicno. I onda kad nesto moraju da zrtvuju, deluje da im je najlakse da zrtvuju lokaciju.

Cak sam poceo sve vise da razvijam teoriju da su za rast cena novogradnje zasluzniji vlasnici starogradnje nego invesitori. Toliko traze za raspale starogradnje da ljudi na kraju preseku, i kupe prvu novogradnju koja im zavrsava posao. Time sto drze visoke cene ili ih dizu, vlasnici starogradnji na kraju ne uticu na to da se njihov stan proda po vecoj ceni, nego time oteraju kupce i uticu na to da se vise prodaje novogradnja.
A sta mislite ko im sugeriše te cene (mada ima i vlasnika koji jednostavno traze koliko im treba) Da li ste nekad videli oglas vlasnika 75000 pa za par sati 85000 agencija i vlasnik.
Bukvalno istog trenutka cim vide iole OK stan agencije kontaktiraju vlasnike i sugerisu cene i nude da oni preprodaju.
 
A sta mislite ko im sugeriše te cene (mada ima i vlasnika koji jednostavno traze koliko im treba) Da li ste nekad videli oglas vlasnika 75000 pa za par sati 85000 agencija i vlasnik.
Bukvalno istog trenutka cim vide iole OK stan agencije kontaktiraju vlasnike i sugerisu cene i nude da oni preprodaju.

Ja znam iz prve ruke za slučaj žene koja živi u inostranstvu i prodaje stan u izvornom stanju u Zemunu za 2150 kvadrat. Žalila se kako ne može da proda i da kad god kaže agentu da misli da bi cena trebalo da bude manja, agent insistira da se cena ne spušta jer je to "tržišna cena".

Agenti sigurno u određenoj meri utiču na cenu, ali zavisi od slučaja do slučaja. Negde će agent pokušati da obara cenu da bi prodao stan.
 
Ova gornja slika treba ovako da se prikaže, to je 30 sekundi posla

Pogledajte prilog 203873

Labudu ti si strucnjak, da li je istina ovo sto kazu zli jezici bg investitora da na zlatiboru zbog mass proizvodnje soc i lower end standard zgrada ima mnogo praznih kreveta, i da bi ona statistika o broju nocenja bila mnogo drugacija da drzava nije delila vaucere?
 
Agenti sigurno u određenoj meri utiču na cenu, ali zavisi od slučaja do slučaja. Negde će agent pokušati da obara cenu da bi prodao stan.
Da sam slusao agenta, koji je trebao da mi pomogne u prodaji, dobio bih min 700 evra po m2 manje. Verovatno su njihovi saveti bazirani na trenutnom cash flow-u agencije, verovatno nije bilo love, pa je bilo po principu "ajde da ispalim nesto na brzinu da uzmem neki dinar".
 
Ja znam iz prve ruke za slučaj žene koja živi u inostranstvu i prodaje stan u izvornom stanju u Zemunu za 2150 kvadrat. Žalila se kako ne može da proda i da kad god kaže agentu da misli da bi cena trebalo da bude manja, agent insistira da se cena ne spušta jer je to "tržišna cena".

Agenti sigurno u određenoj meri utiču na cenu, ali zavisi od slučaja do slučaja. Negde će agent pokušati da obara cenu da bi prodao stan.
Nisam toliko upućen sa tim agentima, čak sam više puta ovde i opisivao moje nezadovoljstvo koliki procenat oni uzmu za svoj posao i kako da se izbegnu. Svima savetujem neka prvo rašire priču u svojoj blizini, kažu svim prijateljima, jer sam ja lično sva izdavanja i prodaje tako rešio ...
Nije stiglo čak ni do oglasa, osim jedanput kada sam na neki način ispitivao tržište...
Krajnju ulogu i jedinu u prodaju diktira vlasnik nekretnine, razumem da neko može da mu daje savete i utiče na njega ali je on jedini....
 
Svima savetujem neka prvo rašire priču u svojoj blizini, kažu svim prijateljima, jer sam ja lično sva izdavanja i prodaje tako rešio
Vec sam pisao, zaista kvalitetni stanovi tako i odu, iz iskustva sam dve prilike propustio. Ne dodju do oglasa u vecini slucajeva. Sem ako prodavac nije nerazuman i "meni toliko treba", onda ide na oglase.
Nazalost, to je ono biti na pravom mestu u pravom trenutku, zato treba svima rasiriti informaciju i pitati ako ima neko nekoga da zna da prodaje neki stan.
 
Vec sam pisao, zaista kvalitetni stanovi tako i odu, iz iskustva sam dve prilike propustio. Ne dodju do oglasa u vecini slucajeva. Sem ako prodavac nije nerazuman i "meni toliko treba", onda ide na oglase.
Nazalost, to je ono biti na pravom mestu u pravom trenutku, zato treba svima rasiriti informaciju i pitati ako ima neko nekoga da zna da prodaje neki stan.
Naravno, eto ja bih i ovde okačio ako prodajem na primer... Pisao sam tačne cifre kada sam kupio neku nekretninu gde i za koliko novaca i pod kojim uslovima...
Opisivao sam i skorasnju situaciju sa prodajom koja je vrlo verovatna i ostvarena, generalno mislim da vučemo taj neki sindrom ,,use i u svoje kljuse,,, to jest da se ništa ne priča i ne govori o svojim namerama i dostignućima itd...
Cilj mi je ovde osim informacija koje dobijam besplatno da i pomognem, ok ide to svojim tokom pa se i slični ljudi i povežu i oko budućeg biznisa, ulaganja itd...
Ima jedan sloj ljudi koji misli da treba da se radi samo svoj posao i da ako je neko licenciran ili ovlašćen za neku delatnost da to i zna i razume i prepušta njima to, u to bih stavio i ljude koji slepo veruju agencijama za preprodaju nekretnina...
Ima i drugih stvari, neće prijatelji da pričaju da imaju para da kupuju nekretninu ili da su u potrazi, nekada te samo zovu da časte za to(a kukaju godinama kako nemaju para ili im je sve skupo)....
 
Labudu ti si strucnjak, da li je istina ovo sto kazu zli jezici bg investitora da na zlatiboru zbog mass proizvodnje soc i lower end standard zgrada ima mnogo praznih kreveta, i da bi ona statistika o broju nocenja bila mnogo drugacija da drzava nije delila vaucere?
Mrgude kako ide prodaja u Beogradu, jel smog i vrućine smetaju ovih dana...jel bar štogod pomažu nefunkcionalnost stanova i loši završni materijali kod pregovora. Jasno je meni, čim se Mrgud i njegovi pajtosi svakodnevno dosađuju na forumu pa im zlatibor pada na pamet, da su naslonjeni na vrata showroom-a i gledaju...gledaju kako narod ispred prolazi

Ma pusti, opet ona zvanična organizacija RSZ objavila da je za prvih 5 meseci 2024 u odnosu na isti period 2023 skok broja stranih turista preko 50% !! A za 12 meseci 2023 u odnosu na isti period 2022 čak 77%. Zaista, ogromni brojevi za jednu "soc, mass, lower end" planinu! Tako da se i ja pitam gde su se to u inostranstvu delili ti vaučeri...:cool:

Možeš misliti šta će biti kada Premijum sadržaji prorade u punom kapacitetu! Ali baš tebe briga, ti si mudar čovek, ti ćeš odmah zameniti Bgd tržište za ono zlatiborsko...a i forumski narativ razume se
 
Zaista, ogromni brojevi za jednu "soc, mass, lower end" planinu!

Slazem se u potpunosti. Iz tvoje statistike rast vidimo samo u godinama kada su se delili vauceri. Znaci bice zanimljivo kad se zavrsi podela tih vaucera. Tad mozemo ocekivati pad cene apartmana za zlatiboru sa 20e na recimo 13e na dan.
 
A sta mislite ko im sugeriše te cene (mada ima i vlasnika koji jednostavno traze koliko im treba) Da li ste nekad videli oglas vlasnika 75000 pa za par sati 85000 agencija i vlasnik.
Bukvalno istog trenutka cim vide iole OK stan agencije kontaktiraju vlasnike i sugerisu cene i nude da oni preprodaju.
Slazem se. Iako imamo na hiljade prodavaca cenu u velikoj meri odredjuje par desetina agencija koje se dogovaraju da pumpaju cene, klasican oligopol.
 
Slazem se u potpunosti. Iz tvoje statistike rast vidimo samo u godinama kada su se delili vauceri. Znaci bice zanimljivo kad se zavrsi podela tih vaucera. Tad mozemo ocekivati pad cene apartmana za zlatiboru sa 20e na recimo 13e na dan.
Jes vala, nezgodno je kad je showroom prazan, kažu tad je promaja jača i hoće čoveku svašta "slatko" na pamet da dođe
 
Jel postoji show room za neku soc ili standard zgradu na zlatiboru? Vidim kopaonik ima po bg show room-ove, I to high end standard level zgrade.
 
Da nisu u ambasadama delili vaučere hehe, ali da te ne mučim više, crnogorci su u ukupnom skoku uticali najmanje možda 5-6%, najviše Kina, Turska, Bugarska, Grčka, Rumunija, Mađarska, Poljska, Austrija, Holandija, Italija, UK, USA i ostale evropske zemlje
 
Vrh