Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa što se tiče ovih troškova, ostavio bih letovanje zbog zdravlja, imate Grčku od 120-150eur sa prevozom od 10noćenja početkom Juna, kao i u Septembru u solidnom apartmanu...Zimovanje je isto dostupno barem što se tiče smeštaja zbog ljudi koji izdaju nekretnine... Hoteli i nešto luksuznije je bespotrebno, za ljude koji nisu skroz zadovoljni svojim finansijama i koji nemaju svoju nekretninu..
Markirana garderoba, skupi telefoni, automobili isto sve nepotrebno...
Boravak u restoranima i dostava hrane isto nepotrebno...
Što se tiče zdravlja slažem se da je najvažnije i da tu ne treba da se štedi, uopstalom bolje sprečiti nego lečiti, to svi znamo iz primera da se ne pita za cenu kada treba da se leči...
Automobil ako baš mora ok, ali u poslednje vreme je normalno da se ima i više od jednog automobila u porodici...Bicikl je rešenje i javni prevoz ako je moguće, a šetanje je najzdravine, za dalje destinacije se ili pozajme kola ili su dovoljna jedna kola za svoju porodicu(žena, deca) i za (tatu i mamu), a neću da komentarišem ljude koji kupuju nova kola ili neka skupa polovna a nemaju rešenu barem jednu nekretninu...
Frizeri, šminka, kafići, čistačice, itd... sve bespotrebno...
Sunce, voda, trening, spremanje jela kod kuće i eto neko najjeftinije letovanje ili zimovanje je dostupno svima...
Mozda nije i letovanje i zimivanje, ali može jeftino uz organizaciju...
Side job je po meni neophodan za nekog ko radi za manju platu...
 
Nisi stigao do ovog generalizovanja "90% ljudi u Srbiji prezivljava" ili te je moje vise dotaklo? :D
 
Sad mi izašla vest:

Iako je prethodnih godina zabeležen pad broja apsolutno siromašnih, trećina stanovnika u Srbiji teško „spaja kraj sa krajem", navedeno je u istraživanju Republičkog zavoda za statistiku (RZS).

 
Kao što smo videli u prethodnim diskusijama, stanari u zgradama nemaju svest da su vlasnici i da treba da održavaju tu istu zgradu, nego će kad otpadne fasada ili terasa, odleti krov posle oluje, itd da udare na kuknjavu, zovu televiziju i kače na društvene mreže "neko duradi nešto".

Na duže staze shvatiće da moraju da plate sve iz svog džepa, dakle imaće iste obaveze kao i vlasnici kuća koji opet odmah znaju da je održavanje isključivo njihova obaveza i da nemaju kome da prebace problem.
Pa evo meni je 3 put “saniran “krov za 9 godina 40m2 pod kosinama…juče prokišnjavalo na 4 mesta…komsije neće da izdvajaju za novi krov,iz gradskog stambenog kažu nećemo da popravljamo samo novi (da bi se ugradili svi) ja kazem pa šta cu ako komsije ence kaže vidite idite i pričajte sa njima kao da je to ne znam …
 
Pa evo meni je 3 put “saniran “krov za 9 godina 40m2 pod kosinama…juče prokišnjavalo na 4 mesta…komsije neće da izdvajaju za novi krov,iz gradskog stambenog kažu nećemo da popravljamo samo novi (da bi se ugradili svi) ja kazem pa šta cu ako komsije ence kaže vidite idite i pričajte sa njima kao da je to ne znam …
I za to ima resenja, profesionalni upravnik i kazete mu lepo, ako nece zgrrada da ucestvuje i komsije da plate platicemo mi pa tuzimo celu stambenu zajednicu pa cemo da naplatimo i krov + advokate + i penale zbog nepostovanja odrzavanja zgrade.

Tako u prethodnoj zgradi gde sam stanovao resili problem gazdarice isto za krov, cim je stigla opomena pred tuzbu od strane advokata odjednom moze ipak da se postigne dogovor.
 
Pa evo meni je 3 put “saniran “krov za 9 godina 40m2 pod kosinama…juče prokišnjavalo na 4 mesta…komsije neće da izdvajaju za novi krov,iz gradskog stambenog kažu nećemo da popravljamo samo novi (da bi se ugradili svi) ja kazem pa šta cu ako komsije ence kaže vidite idite i pričajte sa njima kao da je to ne znam …
I za to ima resenja, profesionalni upravnik i kazete mu lepo, ako nece zgrrada da ucestvuje i komsije da plate platicemo mi pa tuzimo celu stambenu zajednicu pa cemo da naplatimo i krov + advokate + i penale zbog nepostovanja odrzavanja zgrade.

Tako u prethodnoj zgradi gde sam stanovao resili problem gazdarice isto za krov, cim je stigla opomena pred tuzbu od strane advokata odjednom moze ipak da se postigne dogovor.
Kolega prilikom angažovanja advokata i ako budete sami popravljali, obavezno angažujte i gradjevinskog veštaka koji će i napismeno potvrditi neophodne radove... To bi trebao advokat da zna, ali bilo je slučajeva da su tu stavku predvideli, eto jedno moje upozorenje i sugestija...
EDIT: Nakon opisane situacije koja vam se dešava sa prokišnjavanjem verujem da će i svaki gradjevinski veštak i sam potvrditi napismeno da treba ceo krov da se zameni, to jest nov krov. Tako se i oni osiguraju i na to će staviti potpis koji će biti validan i dokaz advokatu za utužbu stambene zajednice i vraćanja troškova...
 
Značajno boljim standardom se živi i u Niši i u Novom Sadu. Manja mesta imaju i manje kvalitetnih radnih mesta, što je logično i sveprisutno. Ali sada ljudi rade dosta onlajn, pa ima i onih koji uživaju u svojim velikim, porodičnim kućama radeći za strance. Ne znam otkud te brojke da 90% ljudi obitava na ivici siromaštva. Retko ko koje uložio trud da se obrazuje i usavrši u Srbiji ne može da se snađei zaradi solidno.
U Srbiji ima tipa 100k ljudi koji se bave IT-jem, od oko 2.5 miliona zaposlenih, sto znaci da sveta 4% ljudi uopste moze da radi online, a koliko njih uopste i radi online ili zivi u manjim mestima? Vecina ljudi ne radi online, nego offline, u mestima gde ima manje kvalitetnih radnih mesta, kao sto si i sam naveo.
Eto, sam si sebi odgovorio, novi ajfon nije neki trošak. Pa te pare koje odvaja za ajfon pa opet novi ajfon neka odvaja za kvadrate. Jedan ajfon ko kvadrat i po stana negde. A nije tu samo ajfon.
Ako izdvajas 20-30 evra mesecno na stan cisto sumnjam da mozes skupiti za stan :)
Cak i sa 200-300 evra mesecno ustede, tj. 3k-4k evra godisne tebi treba reda velicine 10 godina samo da bi skupio za ucesce.
Slazem se da ne treba bacati pare na gluposti, ali da li ces recimo pustiti dete na ekskurziju po naduvanim cenama iako idu sva ostala deca, ili ces mu objasniti da ne treba bacati pare na gluposti jer vam treba za stan? Koja je usteda ako umesto patika od 5k RSD kupis patike od 1k RSD koje se pocepaju posle 3 nosenja, pa moras da kupujes nove na svakih mesec dana? Da li neces otici kod familije na rodjendan jer treba da se potrosis za poklon? Na nekim stvarima se moze ustedeti, ali na nekima definitivno ne.
Mislim, nije ista racunica kad si podstanar i kad nisi. Kad nisi, onda ne moras nikad ni da kupis stan, imas gde da zivis. Ali kad jesi, onda definitivno moras da odredis sta su ti prioriteti, da li vredi odricati se mnogo toga u zivotu da bi placao prenaduvane kvadrate. Mislim, ja sam licno neko ko se odrice dosta toga da bi stvorio nesto u zivotu, ali znam dosta ljudi koji ne zele da se odricu nekih zadovoljstava u zivotu i koji ne zele da robuju kreditima, zive od danas do sutra, cak i placaju kiriju (imaju nekretnine u nekim manjim mestima odakle su poreklom), i opet imam osecaj da zive kvalitetnije od mene. Cak znam i neke koji upravo zbog takvog zivota od danas do sutra (sto znaci da su skloniji riziku, desavalo im se da ostanu skoro bez dinara u dzepu) su i usli u neke biznise i sad solidno zaradjuju dovoljno da i mogu da kupe stan, pa su u tom pogledu i u boljoj poziciji od mene sto se tice kupovine. Pa je pitanje, da li treba ziveti stegnuto, ili uzivati, a neke stvari ce doci same od sebe, a i ako ne dodju, barem sam ziveo kao car. SIroka je to tema da bi se definosalo pravilo da treba ziveti ovako ili onako.
 
Poslednja izmena:
Slažem se Ivane i neću da idemo mnogo u ovu temu jer je offtopic, ali priča se svodila barem kod mene na markirane stvari koje većina nema odnos kvalitet -cena( nego kao neko ime), jer sam ja uvek za taj odnos i naravno da ne treba uzimati jeftino bez kvaliteta jer to na kraju izadje skuplje da li pričali o patikama ili nekretninama...
Takodje bespotrebne hotele i neki luksuz, kao i kod automobila i tog nekog najnovijeg Iphona...
Pa čak i tih po meni suviše eksponiranih dečijih rodjendana gde se angažuje svita ljudi i cene su kao da se pravi svadba a ne dečiji rodjendan.... Naravno ima prioriteta i slažem se sa većinom vašeg/tvojeg odgovora...
Razni sokovi i ishrana i celo to marketinsko targetiranje potrošačkog društva je meni katastrofa i realno mislim da će buduće generacije biti začudjene šta je bilo dozvolje o da se reklamira i kupuje(evo prvi je primer cigareta u prošlosti koje su se reklamirale, a po meni današnji najnezdraviji fast food i coca-cola itd...)
 
Kolika bi po tebi bila normalna cena novogradnje u Stepi? Za recimo dvosoban stan od 50m2?

Teško je reći jer zavisi od toga koje je klase zgrada, tj. kvaliteta, ali po mom mišljenju, neki osnovni kriterijum cene mora biti pozicija u odnosu na centar grada. Investitori su nakon 2021. odlučili da počnu da se foliraju da ovo uopšte nije bitno. Evo napravio sam mapu u 5 minuta za novogradnje za koje znam otp cenu, simplifikovano:

apsurd.png


Da dodaš ovde još 10 tačaka zbog preciznosti, opet ne bi video ništa novo. Ovaj kod Stepe ceni svoju zgradu više nego ovaj što je 2km od centra. Ovaj što je skoro na Galenici naplaćuje više od ovog u Marije Bursać. Ovaj u Žarkovu ima istu cenu kao ovaj na Bežaniji.

Onda ovde dođe neko pravi se pametan kaže kupi dalje, ne moraš u centar. Onda ti odeš da kupiš dalje i investitor ti kaže 200k za stan od 65kv. Onda ovde opet neko će da kaže a ne mislio sam Barajevo...

Ako mene pitaš, ako NBG ima stanove za 3200 (a ima), gornji Zemun ne bi smeo biti iznad 2200. Ako je 3100 kod autokomande, kod Stepe bi trebalo biti 2100. Ako je 3000 na Banovom brdu, onda bi u Žarkovu trebalo biti 2200. itd itd. Prosto NISU ISTE LOKACIJE.

Glavna stvar za život u gradu je uvek lokacija, to će svaki agent reći, procenitelj, ekspert u industriji, lokacija je sve. Ali u BG je sad na delu mentalna distorzija, pomračenje investitorskog uma. Sad je svaka lokacija super za život, sad je svaka zgrada luxx, sad je Žarkovo BB, a Vidikovac Cerak bla bla Uleteo kapital kao blesav zadnjih par godina u masovnu gradnju i sad bi svi da pokupe kajmak gde god da su kupili livadu. A kupci treba da budu ošišani kao budale jer "bolje je plaćati uvek svoj stan". Pa nije bolje ako te rade na debila.

Sve ovo u BG je zrelo za reset, i žao mi je što su uredbu doneli o kreditima, jer ovo tržište zaslužuje da se vrati na zemlju, ali mu ne daju. Ići će i to do jedne tačke, ali večno ne može biti ovako.
 
Poslednja izmena:
Formula za cenu m2 u Beogradu:
2.500-3.000 e/m2 + (10 - udaljenost_od_centra_u_km) * 50 e/m2 ± (mikrolokacija, stanje, spratnost, orijentacija, struktura)

Lokacija skoro uopste ne utice na cenu, osim ako ne kupujes van Beograda, ali onda idemo offtopic
 
Poslednja izmena:
Teško je reći jer zavisi od toga koje je klase zgrada, tj. kvaliteta, ali po mom mišljenju, neki osnovni kriterijum cene mora biti pozicija u odnosu na centar grada. Investitori su nakon 2021. odlučili da počnu da se foliraju da ovo uopšte nije bitno. Evo napravio sam mapu u 5 minuta za novogradnje za koje znam otp cenu, simplifikovano:

Pogledajte prilog 203831

Da dodaš ovde još 10 tačaka zbog preciznosti, opet ne bi video ništa novo. Ovaj kod Stepe ceni svoju zgradu više nego ovaj što je 2km od centra. Ovaj što je skoro na Galenici naplaćuje više od ovog u Marije Bursać. Ovaj u Žarkovu ima istu cenu kao ovaj na Bežaniji.

Onda ovde dođe neko pravi se pametan kaže kupi dalje, ne moraš u centar. Onda ti odeš da kupiš dalje i investitor ti kaže 200k za stan od 65kv. Onda ovde opet neko će da kaže a ne mislio sam Barajevo...

Ako mene pitaš, ako NBG ima stanove za 3200 (a ima), gornji Zemun ne bi smeo biti iznad 2200. Ako je 3100 kod autokomande, kod Stepe bi trebalo biti 2100. Ako je 3000 na Banovom brdu, onda bi u Žarkovu trebalo biti 2200. itd itd. Prosto NISU ISTE LOKACIJE.

Glavna stvar za život u gradu je uvek lokacija, to će svaki agent reći, procenitelj, ekspert u industriji, lokacija je sve. Ali u BG je sad na delu mentalna distorzija, pomračenje investitorskog uma. Sad je svaka lokacija super za život, sad je svaka zgrada luxx, sad je Žarkovo BB, a Vidikovac Cerak bla bla Uleteo kapital kao blesav zadnjih par godina u masovnu gradnju i sad bi svi da pokupe kajmak gde god da su kupili livadu. A kupci treba da budu ošišani kao budale jer "bolje je plaćati uvek svoj stan". Pa nije bolje ako te rade na debila.

Sve ovo u BG je zrelo za reset, i žao mi je što su uredbu doneli o kreditima, jer ovo tržište zaslužuje da se vrati na zemlju, ali mu ne daju. Ići će i to do jedne tačke, ali večno ne može biti ovako.
Hvala na odgovoru i na trudu oko pravljenja ove mape sa cenom.
Na tvoj odgovor oko cene na Stepi se slažem jer i ja tako procenjujem na osnovu nekih drugih lokacija i cena nekretnina i kao što sam i kačio ovde moje privatne poruke sa Investitorom budućeg kompleksa Elixir Voždovac, koji je u stvari na na Stepi(ili granici)i jeste meni slao da planiraju cenu od 2000-2500eur, niti radim kod njih niti sam agent, niti imam bilo kakvu korist ovde što će to neko kupiti... Poslovno sam saradjivao sa njima na nekim projektima i eto...
Ovde sam i pisao ili barem mislim da jesam, da sam kod njih uzeo stan u Bloku 65 i da sam baš zadovoljan.U izgradnji za tadašnju cenu koja je bila plaćena u ,,kešu,,85% prilikom Predugovora i 15% nakon primoredaje za 2200+PDV, garazno mesto za 17000eur, mogao sam proći možda 100-150eur jeftinije da sam još ranije kupio to jest tokom predizgradnje...
Pišem ovo jer su mi se i javili neki članovi ovde oko kontakta vezano za ovo i eto jedini mi je cilj da probam da pomognem nekome...
Mislim da si ti to sve pročitao i da ti ne igra ulogu Stepa ili mi se batem čini. Za druge lokacije i komplekse koje si naveo ne mogu da komentarišem jer ih nisam detaljno izučio osim eto saznanja da su prisutni neki marketinški trikovi vezano za sam naziv tih kompleksa i da ne odgovaraju stvarnoj lokaciju.
 
Pa što se tiče ovih troškova, ostavio bih letovanje zbog zdravlja
Au kakva... Samo ako ti 10 dana letovanja ne negira 355 dana lošeg života. Dobro rezonovanje, zato nam i uzeše sve pare na smeštaje.

Koja je usteda ako umesto patika od 5k RSD kupis patike od 1k RSD koje se pocepaju posle 3 nosenja, pa moras da kupujes nove na svakih mesec dana?
Banalizovanje, kao za ajfon. Evo imam neke kineske, traju mi već drugu godinu.

Ovako izgledaju postovi: "Znam da sam debeo i znam da bih smršao moram manje da jedem što mi neodgovara i da treniram, što mi je teško, zato ću se za užinu zadovoljiti ovom čokoladom od 500gr bar da imam neko zadovoljstvo."
 
Au kakva... Samo ako ti 10 dana letovanja ne negira 355 dana lošeg života. Dobro rezonovanje, zato nam i uzeše sve pare na smeštaje.
Sva sreća postoje jeftina putovanja, arbnb, booking, kampovanje itd, ali treba se i oko toga potruditi i dati neku energiju u to...
 
Meni je u sferi intresovanja Vozdovac, a Stepino naselje mi deluje super. Tu je skola, tu je vrtic, tu je Maxi, blizu je i Lidl, nije zbijeno, ima prostora, ima trotoara, i ulice imaju normalnu sirinu.

Kvalitet samih zgrada u naselju nije bas neki, tako da postoji prilika za privatne investitore da naprave nesto uz naselje sto je kvalitetnije i sto ce se prodavati ko vruc lebac.
Mislim da je tamo gde je Pepco u naselju, gde zavrsavaju ovu novu zgradu ostalo samo par stanova i cena je tipa 2950+PDV, ali mislim da je pocetna cena bila u rangu 2200e.

Vozdov kvart je na ~2600e bio sa PDVom kad sam ja gledao pre tipa 6-12 meseci, ali tu nikad nisam saznao ko je uopste investitor.

Videcemo koliko ce Elixir da ceni m2 na kraju, to ce biti neki reper. Ima tu dosta prostora, svasta moze da se napravi. Moze da bude dobro, tj ok kao Stepa, a moze da bude katastrofa kao Veljko Vlahovic.
 
Meni je u sferi intresovanja Vozdovac, a Stepino naselje mi deluje super. Tu je skola, tu je vrtic, tu je Maxi, blizu je i Lidl, nije zbijeno, ima prostora, ima trotoara, i ulice imaju normalnu sirinu.

Kvalitet samih zgrada u naselju nije bas neki, tako da postoji prilika za privatne investitore da naprave nesto uz naselje sto je kvalitetnije i sto ce se prodavati ko vruc lebac.
Mislim da je tamo gde je Pepco u naselju, gde zavrsavaju ovu novu zgradu ostalo samo par stanova i cena je tipa 2950+PDV, ali mislim da je pocetna cena bila u rangu 2200e.

Vozdov kvart je na ~2600e bio sa PDVom kad sam ja gledao pre tipa 6-12 meseci, ali tu nikad nisam saznao ko je uopste investitor.

Videcemo koliko ce Elixir da ceni m2 na kraju, to ce biti neki reper. Ima tu dosta prostora, svasta moze da se napravi. Moze da bude dobro, tj ok kao Stepa, a moze da bude katastrofa kao Veljko Vlahovic.
Mislim da se u Stepi planira ili grade još 2 velika kompleksa poput Elixira, jedan od Karića a za drugi nisam siguran da li je neka strana korporacija, i bili su pre nekoliko meseci sa cenom dosta skuplji oko 2500-3000eur, ok i sadržaj im je bolji(spa centar u kompleksu, tereta itd...)..Tako da će i taj kraj poprimiti neki novi izgled... Postoji ovde tema na Beobuild Stepe Stepanović, pa ne bih više ovde pričao o tome...
 
Teško je reći jer zavisi od toga koje je klase zgrada, tj. kvaliteta, ali po mom mišljenju, neki osnovni kriterijum cene mora biti pozicija u odnosu na centar grada. Investitori su nakon 2021. odlučili da počnu da se foliraju da ovo uopšte nije bitno. Evo napravio sam mapu u 5 minuta za novogradnje za koje znam otp cenu, simplifikovano:

Pogledajte prilog 203831

Da dodaš ovde još 10 tačaka zbog preciznosti, opet ne bi video ništa novo. Ovaj kod Stepe ceni svoju zgradu više nego ovaj što je 2km od centra. Ovaj što je skoro na Galenici naplaćuje više od ovog u Marije Bursać. Ovaj u Žarkovu ima istu cenu kao ovaj na Bežaniji.

Onda ovde dođe neko pravi se pametan kaže kupi dalje, ne moraš u centar. Onda ti odeš da kupiš dalje i investitor ti kaže 200k za stan od 65kv. Onda ovde opet neko će da kaže a ne mislio sam Barajevo...

Ako mene pitaš, ako NBG ima stanove za 3200 (a ima), gornji Zemun ne bi smeo biti iznad 2200. Ako je 3100 kod autokomande, kod Stepe bi trebalo biti 2100. Ako je 3000 na Banovom brdu, onda bi u Žarkovu trebalo biti 2200. itd itd. Prosto NISU ISTE LOKACIJE.

Glavna stvar za život u gradu je uvek lokacija, to će svaki agent reći, procenitelj, ekspert u industriji, lokacija je sve. Ali u BG je sad na delu mentalna distorzija, pomračenje investitorskog uma. Sad je svaka lokacija super za život, sad je svaka zgrada luxx, sad je Žarkovo BB, a Vidikovac Cerak bla bla Uleteo kapital kao blesav zadnjih par godina u masovnu gradnju i sad bi svi da pokupe kajmak gde god da su kupili livadu. A kupci treba da budu ošišani kao budale jer "bolje je plaćati uvek svoj stan". Pa nije bolje ako te rade na debila.

Sve ovo u BG je zrelo za reset, i žao mi je što su uredbu doneli o kreditima, jer ovo tržište zaslužuje da se vrati na zemlju, ali mu ne daju. Ići će i to do jedne tačke, ali večno ne može biti ovako.
Кад год сам ушао у ову тему није било пута да се као ултимативни критеријум није поставила локација. Иако не мислим да је потпуно небитна, игра све мању улогу и делује ми да појединим људима то никако да допре до свести. Узећу себе за пример. Са Новог Београда сам. Никад за живота нисам био у Миријеву, Котежу, Жаркову и да не набрајам даље. Два пута сам био на Вождовцу и до оба пута због возачке дозволе. У град од како сам завршио факултет више ни једном. Нисам ја овде ништа посебан. За огроман број људи важи слично, јер локације постају самодовољне. Имам колеге с оне стране реке који овамо прелазе само због посла и ни у ком другом случају. Изненадио би се који број људи буквално никад није крочио на Нови Београд.

Ако се неком допада зграда и крај, гравитира у непосредној околини већи део времена, њега у најмању руку боли уво да ли је то Звездара, Железник или Земун и колико је далеко од Коња. Зато дисперзија цена по локацијама постаје све мања. А као што знамо квалитетна зграда може да никне готово било где.
 
Кад год сам ушао у ову тему није било пута да се као ултимативни критеријум није поставила локација. Иако не мислим да је потпуно небитна, игра све мању улогу и делује ми да појединим људима то никако да допре до свести. Узећу себе за пример. Са Новог Београда сам. Никад за живота нисам био у Миријеву, Котежу, Жаркову и да не набрајам даље. Два пута сам био на Вождовцу и до оба пута због возачке дозволе. У град од како сам завршио факултет више ни једном. Нисам ја овде ништа посебан. За огроман број људи важи слично, јер локације постају самодовољне. Имам колеге с оне стране реке који овамо прелазе само због посла и ни у ком другом случају. Изненадио би се који број људи буквално никад није крочио на Нови Београд.

Ако се неком допада зграда и крај, гравитира у непосредној околини већи део времена, њега у најмању руку боли уво да ли је то Звездара, Железник или Земун и колико је далеко од Коња. Зато дисперзија цена по локацијама постаје све мања. А као што знамо квалитетна зграда може да никне готово било где.
Problem sa lokacijom jeste u tome sto se neki ljudi zale na cene, i onda dobiju odgovor "Pa ti ne moras da kupis u centru, ne mogu svi da zive u centru, mora neko i na periferiji", pa se onda postavlja pitanje gde je ta periferija gde neko moze da kupi stan po nekoj jeftinijoj normalnijoj ceni, a da to i dalje bude Beograd, a ne neko mesto na 50km od Beograda?

Inace, citam malo i neke druge podforume, a i sam analiziram situaciju. Ima smisla to sto kazes za disperziju cena, ali ja mislim da se ljudi u poslednje vreme sve vise odlucuju za novogradnju na periferiji, ne zbog toga sto im lokacija nije bitna, nego zbog toga sto je starogradnja preskupa (kosta skoro kao novogradnja) uz sve probleme koji uz to idu, to je macka u dzaku, a nemas neke stvari tipa parking i slicno. I onda kad nesto moraju da zrtvuju, deluje da im je najlakse da zrtvuju lokaciju.

Cak sam poceo sve vise da razvijam teoriju da su za rast cena novogradnje zasluzniji vlasnici starogradnje nego invesitori. Toliko traze za raspale starogradnje da ljudi na kraju preseku, i kupe prvu novogradnju koja im zavrsava posao. Time sto drze visoke cene ili ih dizu, vlasnici starogradnji na kraju ne uticu na to da se njihov stan proda po vecoj ceni, nego time oteraju kupce i uticu na to da se vise prodaje novogradnja.
 
Poslednja izmena:
Teško je reći jer zavisi od toga koje je klase zgrada, tj. kvaliteta, ali po mom mišljenju, neki osnovni kriterijum cene mora biti pozicija u odnosu na centar grada. Investitori su nakon 2021. odlučili da počnu da se foliraju da ovo uopšte nije bitno. Evo napravio sam mapu u 5 minuta za novogradnje za koje znam otp cenu, simplifikovano:

Pogledajte prilog 203831

Da dodaš ovde još 10 tačaka zbog preciznosti, opet ne bi video ništa novo. Ovaj kod Stepe ceni svoju zgradu više nego ovaj što je 2km od centra. Ovaj što je skoro na Galenici naplaćuje više od ovog u Marije Bursać. Ovaj u Žarkovu ima istu cenu kao ovaj na Bežaniji.

Onda ovde dođe neko pravi se pametan kaže kupi dalje, ne moraš u centar. Onda ti odeš da kupiš dalje i investitor ti kaže 200k za stan od 65kv. Onda ovde opet neko će da kaže a ne mislio sam Barajevo...

Ako mene pitaš, ako NBG ima stanove za 3200 (a ima), gornji Zemun ne bi smeo biti iznad 2200. Ako je 3100 kod autokomande, kod Stepe bi trebalo biti 2100. Ako je 3000 na Banovom brdu, onda bi u Žarkovu trebalo biti 2200. itd itd. Prosto NISU ISTE LOKACIJE.

Glavna stvar za život u gradu je uvek lokacija, to će svaki agent reći, procenitelj, ekspert u industriji, lokacija je sve. Ali u BG je sad na delu mentalna distorzija, pomračenje investitorskog uma. Sad je svaka lokacija super za život, sad je svaka zgrada luxx, sad je Žarkovo BB, a Vidikovac Cerak bla bla Uleteo kapital kao blesav zadnjih par godina u masovnu gradnju i sad bi svi da pokupe kajmak gde god da su kupili livadu. A kupci treba da budu ošišani kao budale jer "bolje je plaćati uvek svoj stan". Pa nije bolje ako te rade na debila.

Sve ovo u BG je zrelo za reset, i žao mi je što su uredbu doneli o kreditima, jer ovo tržište zaslužuje da se vrati na zemlju, ali mu ne daju. Ići će i to do jedne tačke, ali večno ne može biti ovako.
Meni je kod izbora stana najbitnija lokacija, pa tri mesta prazno, jer i najrastureniju starogradnju mozes renovirati, a "smart" zgrada na Altini zauvek ostaje na Altini. Međutim, ne vidim nužno problem sa ovom situacijom. Recimo sa imas 150k za neki manji stancic i možeš da kupiš za taj novac na NBG, šta te briga sto neki drugi investitor traži isto toliko za stan na kraju Zemuna? Sa druge strane, ako postoje ljudi koji su spremni da plati 3000m2 na periferiji Zemuna, utoliko bolje jer će biti manja konkurencija za stanove na NBG. Za mene lično je dobra lokacija gornji Dorćol ili recimo Vračar "historical" (Krunski Venac, Cvetni Trg), dakle delovi grada gde je 99% zgrada starogradnja, ali kada bi svi razmisljali kao ja kvadrat bi na tim likacijama bio 10k eur. Srećom pa ljudi vole da žive I negde druge.
 
Dobro svi se slažemo da je lokacija bitna, ali da li je i najbitnija? Možda kao posebna stavka ili kad si sam/samac, zato i imamo mnoštvo Njujorčana ili Parižana koji žive u nekim ćumezima, pa na kraju neki i ostanu beskućnici jer su hteli po svaku cenu da ostanu u tom gradu i na toj lokaciji...
Gleda se neki celokupni komfor, šta vredi ako si na odličnoj lokaciji ali ti dete nema komfor u stanu i nema svoju sobu(ok nije strašno možda i možete malo da se stisnete)...
Ako je problem parking ispred te zgrade može da se izgubi bespotrebno svaki dan vreme pronalaska tog parkinga(ok i ovo može da se reši, drugim prevozom, javnim, bicikl itd...)
Zagadjenje je takodje problem, buka u nekim delovima grada, koji su na dobroj lokaciji, na prometnim ulicama itd...
Vlasnici Galensa su pravili ili napravili za život kuću/vilu na Fruškoj gori, zdrava atmosfera, mir, komfor... Ali ok to je kuća i o tome smo više puta ovde pisali prednosti i mane za običnog čoveka, kao i nažalost osudjenog većeg dela ljudi da živi u gradovima...
Samu blizinu centra grada ne smatram za neku ozbiljnu prednost, koliko samog kraja/lokacije za život.
Jednu od ozbiljnijih stavki bih stavio potrošeno vreme odlaska/dolaska do posla(muža i žene) kao i odlaska i dolaska dece u školu...
 

Idemo dalje. Novi nivoi igrice se nastavljaju, dalji rast M2, nova pomoć Ukrajini. Inflacioni porez na maks.

 
U Madjarskoj je stopa nezaposlenosti 4% (https://www.macrotrends.net/global-metrics/countries/HUN/hungary/unemployment-rate#:~:text=Unemployment refers to the share,a 0.2% decline from 2020.), kod nas 8% (https://www.macrotrends.net/global-metrics/countries/SRB/serbia/unemployment-rate#:~:text=Unemployment refers to the share,a 1.05% increase from 2020.). Ti koji razmisljaju o kupovini stana imaju natprosecna primanja ili neko nasledstvo, vecina i dalje zivi bedno (malo manje bedno nego 90tih), tako da i dalje ne razumem potrebu za pricama o tome kako smi mi ekonomski tigar. Jeste bolje nego 90-tih, zivimo bolje nego Afrikanci, ali i dalje smo losiji za zivot od vecine evropskih zemalja. Jesmo mozda bezbedniji na ulicama od onih koji zive u zapadnoj Evropi, ali tu manje-vise svaka nasa prednost prestaje. Jeste bitno, ali ne i presudno, inace ne bismo imali ovolike migracije. A sto se tice obrazovanja, ono je manje-vise besplatno ili veoma jeftino u celoj Evropi, a mnogo kvalitetnije nego kod nas (https://satagencija.com/studije-u-nemackoj-sat-agencija-besplatno/), zbog cega mnogi nasi i odlucju da studiraju tamo a ne ovde.

A sto se tice tih stanova u Budimpesti iz 19-og veka za zajednickim dvoristem, takvih stanova ima i u Beogradu, a i oni su jako retki i tamo i ovde, tako da je glupo porediti stan iz 19-og veka u Budimpesi i stan sa kraja 20-og veka u Beogradu.

Na istom sajtu imas i stanove za tipa 1.500 evra po kvadratu (https://www.ingatlannet.hu/elado-lakas-xxi-kerulet/6655547) u 21. distriktu (kako se vec zove), sto mi deluje kao neki ekvivalent recimo Vozdovcu i slicnim lokacijama u Beogradu. Problem sa cenama u Beogradu je sto na ekvivaletnim lokacijama takodje imas stanove koji nisu nesto, ali kostaju minimum 50% vise. Imas cak i za 1.150 evra, 63.300 evra za 55 m2 (https://www.ingatlannet.hu/elado-lakas-xxi-kerulet/6639777), mozda i jeftinije, ali nisam bas trazio sve oglase. Udaljenost od 21. distrikta do centra grada je oko 10km, i treba ti 22 min da bi stigao do njega. U Beogradu po toj ceni mozes naci stan samo u Kaludjerici i jos nekim lokacijama odakle ti treba minimum 1 sat voznje do centra grada.
U Beogradu ima možda tri zgrade sa kojih se ulazi u stan sa zajedničke terase. Ne iz zajedničkog dvorišta, nego sa zajedničke terase. U Budimpešti je stotine zgrada u centru tog tipa.

Znam za ljude iz Budimpešte koji su kukali tipa -"Imam stan u centru Budimpešte i ne mogu da ga prodam." To je bilo pre deset godina. Ja nikad nisam čuo da u Beogradu neko to kaže. Naravno, ne spominju te falinke, koje sam pobrojao, za koje u Beogradu moraš da se pomučiš da ih nađeš.

Taj za 1.500 evra nema fotografije unutra, taj za 1.150 evra- pa pogledaj na šta liči. Teška socijala.

Socijalistička gradnja u Budimpešti je lošija od Beograda.

A evo renovirana starogradnja u centru Budimpešte 88 kvadrata za milion evra. Pa, koji ludak plaća deset puta skuplji kvadrat starudijogradnje kad može da uzme taj stan za 1.150 evra. Hm, mora da je pranje para.


A u sledećoj gledaš stare crepove i šta komšija kuva za ručak za nepunih 7.000 evra po kvadratu. Ne znam da li terasa od 17 kvadrata ide u tih 88, izgleda da ide. Stvarno mi nije jasno ko ovo kupuje pored povoljne socijalističke starogradnje.


Porediti devedesete sa današnjicom je kranje nekorektno. Da zanemarimo ratovanje, poginule i invalide, samo ću spomenuti da je moj drugar kad je počeo da taksira sa očevim kadetom morao da da 300 maraka za menjanje zapušene dizne, što je krajem devedesetih bila jako dobra plata. Neposredno pre toga mu se iz stana od 57 kvadrata plus terasa iselila tetka izbeglica, pa je mogao da odahne jer ih je samo četvoro ostalo da živi tu. Naravno, odustao je od studiranja jer mu je trebao novac, a i to što je bio mobilisan nije mu olakšalo stvari.

Moje doživljaje iz devedesetih, drugom prilikom.
 
Vrh