Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovo je odlično. Mladi ljudi ni u Americi nemaju 100k na gomili. Daj bože da nemaju 100k studentskog duga. Postajemo ok zemlja napokon.
On mi je naveo takav primer. Ne znači naravno da ima pregršt mladih koji raspolaže baš tom sumom, ali se stiče utisak da im visoka primanja daju brojne mogućnosti, kao i da novija generacija ima daleko manji otklon prema zaduživanju. A zašto bi pa imala?
 
100k na gomili je pusta želja velike većine mladih, možda jedino ako dobiju neko nasledstvo ili neku drugu nekretninu da prodaju.

Ne znam zašto imate potrebu da pričate o stvarima koje su više na nivou statističke greške nego realnosti. Koliko ljudi do 35 god poznajete da imaju 100k spremno da ulete? Ja ne mnogo, a krećem se među višom srednjom klasom u BG. Zapravo, znam tačno jednu i to je neko nasledstvo iz bogate porodice.
 
100k na gomili je pusta želja velike većine mladih, možda jedino ako dobiju neko nasledstvo ili neku drugu nekretninu da prodaju.

Ne znam zašto imate potrebu da pričate o stvarima koje su više na nivou statističke greške nego realnosti. Koliko ljudi do 35 god poznajete da imaju 100k spremno da ulete? Ja ne mnogo, a krećem se među višom srednjom klasom u BG. Zapravo, znam tačno jednu i to je neko nasledstvo iz bogate porodice.
Naveo sam slučajeve koje su mi preneli i naglasio lepo da to nije uobičajeni primer, već samo mali uzorak.
Ne mislim da mladi šetaju sa 100k tek tako, ali je realnost da imaš dosta ljudi u početku tridesetih koji zarađuju oko 2.5 - 3k, imaju određenu ušteđevinu i mogu sebi lako da priušte kredit po ovim stopama. Ako su nasledili još pare, tim bolje.
 
100k na gomili je pusta želja velike većine mladih, možda jedino ako dobiju neko nasledstvo ili neku drugu nekretninu da prodaju.

Ne znam zašto imate potrebu da pričate o stvarima koje su više na nivou statističke greške nego realnosti. Koliko ljudi do 35 god poznajete da imaju 100k spremno da ulete? Ja ne mnogo, a krećem se među višom srednjom klasom u BG. Zapravo, znam tačno jednu i to je neko nasledstvo iz bogate porodice.

Znas vise od tacno jedne, nego nece bas svi da pricaju okolo sta i koliko imaju.
 
Svakako se svodi opet na presipanje iz šupljeg u prazno, tj. prodaj jedan stan da bi kupio drugi. Niko od plate neće uštedeti 100k, pogotovo sa 30 god.
Jedni pricaju kako je nemoguce ustedeti, a drugi, kao Djuka - moler, obezbedjuju stambeno i svoju decu u roku od par godina. Sve je stvar perspektive o mogucem ili nemogucem.
 
I po 101 put, Budimpesta ima metro, daleko vise turista, daleko je uredjenija i glavni je grad zemlje u EU koja ekonomski bolje stoji od Srbije.

Ko zeli moze da kupi i novogradnju ili socijalisticku gradnju bez zajednickih terasa:
Zanimljivo je da na tom oglasu nema fotografija unutrašnjosti.

Sa istog sajta, izašla mi je sledeća za 2.175 evra po kvadratu. Nije nešto.


I po 102. put, radije bih živeo u zgradi koja ima normalan ulaz u stan iz hodnika i da nemam metro, nego da kisnem dok otključavam stan ili čistim sneg ispred ulaza u stan u zgradi iz pretprošlog veka. Kao i većina drugih ljudi. Plus, ta strana stana je spoljna, a mogu misliti kakva je izolacija.

Zaboravio sam da napomenem zgrade sa zajedničkim toaletom za više stanova. Ali verujem da je pesma dok čekaš svoj red da se istuširaš jer si u glavnom gradu EU zemlje i možeš na posao metroom.

Veće stanove u starim zgradama su pretvorili u više manjih jedinica da bi rešili stambeno pitanje 50-tih i 60-tih.

Ili stotine hiljada prefabrikovanih socijalističkih antiutopijskih stanova po istom dizajnu "malo" slabijeg kvaliteta materijala nego što se radilo na Zapadu ili čak SFRJ.

Siguran sam da tih nekoliko stotina hiljada divnih stanova uopšte ne utiče na prosečnu cenu u Budimpešti.
 
Ljudi u tridesetim kod nas žive nikad bolje finansijski, šta je tu loše reći. Ko hoće da radi ima posao, gotovo niko nije nešto zadužen do guše, obrazovanje nam je gotovo džaba, svako ko je iole želeo da se školuje imao je tu mogućnost. Još ako naslediš nešto pride, tim bolje. Pa i mi ovde svi razmišljamo o kupovini stana, vrebamo momenat, zar ne? Znači da nam je mnogo bolje nego što mislimo.
 
Zanimljivo je da na tom oglasu nema fotografija unutrašnjosti.

Sa istog sajta, izašla mi je sledeća za 2.175 evra po kvadratu. Nije nešto.


I po 102. put, radije bih živeo u zgradi koja ima normalan ulaz u stan iz hodnika i da nemam metro, nego da kisnem dok otključavam stan ili čistim sneg ispred ulaza u stan u zgradi iz pretprošlog veka. Kao i većina drugih ljudi. Plus, ta strana stana je spoljna, a mogu misliti kakva je izolacija.

Zaboravio sam da napomenem zgrade sa zajedničkim toaletom za više stanova. Ali verujem da je pesma dok čekaš svoj red da se istuširaš jer si u glavnom gradu EU zemlje i možeš na posao metroom.

Veće stanove u starim zgradama su pretvorili u više manjih jedinica da bi rešili stambeno pitanje 50-tih i 60-tih.

Ili stotine hiljada prefabrikovanih socijalističkih antiutopijskih stanova po istom dizajnu "malo" slabijeg kvaliteta materijala nego što se radilo na Zapadu ili čak SFRJ.

Siguran sam da tih nekoliko stotina hiljada divnih stanova uopšte ne utiče na prosečnu cenu u Budimpešti.
Evo jednog uzasnog, komunistickog stana sa zajednickim toaletom.
 
Da je običan radnik mogao dosta lakše da kupi stan ne bih rekao, možda da dobije poput sada bezbednjaka koji su dobijali to jest plaćali 550eur m2, neću da zalazim mnogo ali mi nije baš tako shvatljivo i ne bih se u potpunosti složio, ali da ne ulazimo dalje u to...
Što se tiče kupovine starije vikendice itekako se slažem da je danas to jeftinije nego sagraditi... Daleko skuplje izadje pojedinca gradnja svoje vikendice nego investitora gradnja m2 stana ako gledamo materijal i sve potrebne stvari koje su potrebne za izgradnju jedne kuće to jest vikendice. Dosta prethodne generacije(moj čukundeda sa mamine strane i deda sa tatine) su izgradili vikendice svojeručno uz pomoć prijatelja, danas je to retkost nema se vremena niti znanja i želje...
Nije mogao lakše da kupi stan. Mogao je da dobije stan, kao što je većina dobila. Danas toga nema.

U suštini je najvažnije bilo imati vezu da se dobije posao u dobroj firmi., a treba uzeti u obzir da je dobijanje bilo kakvog posla za većinu ljudi bilo problem. Zatim borba da se popne dovoljno visoko na rang listi. U lošijim firmama ili državnim službama- veća i borba.

Nije retkost da su obični radnici u dobrim firmama/državnim službama dobijali veće ili bolje stanove nego inženjeri/srednji menadžment ne samo u slabijim već i prosečnim firmama.

Za ostalo se slažem.
 
Nije mogao lakše da kupi stan. Mogao je da dobije stan, kao što je većina dobila. Danas toga nema.

U suštini je najvažnije bilo imati vezu da se dobije posao u dobroj firmi., a treba uzeti u obzir da je dobijanje bilo kakvog posla za većinu ljudi bilo problem. Zatim borba da se popne dovoljno visoko na rang listi. U lošijim firmama ili državnim službama- veća i borba.

Nije retkost da su obični radnici u dobrim firmama/državnim službama dobijali veće ili bolje stanove nego inženjeri/srednji menadžment ne samo u slabijim već i prosečnim firmama.

Za ostalo se slažem.
Slažem se.
Samo što za dobijanje posla u dobroj firmi ili službi je trebala i ozbiljna veza (većina je čuvala mesto za svoje dete/brata i tako se takodje dobijalo radno mesto, a ne po nekim stvarnim poslovnim kriterijumima)i kao što kažeš uz napredovanje i podizanje na lestvici si imao i mogućnost(verovatno su i tu radile u nekom procentu veze i poznanstva) da se dobije stan....
Kada to poredim sa današnjim vremenom za nekog čoveka u zdravom poslovnom okruženju rekao bih da isto radan obrazovan čovek može da se zaposli u dobroj firmi, sada imamo mnogo i stranih, gde sa svojim unapredjenjem i radom se penje na više pozicije, ok neće biti baš nagradjen sa nekretninom ali sa velikom platom i bonusima koji su mu sasvim dovoljni da kupi i po ovim cenama luksuzne i dobro locirane nekretnine...
Ali da slažem se da je tada i prosečan radnik koji je konstantno obavljao jedan te isti posao mogao da dobije stan, što je danas teže.
 
Ljudi u tridesetim kod nas žive nikad bolje finansijski, šta je tu loše reći. Ko hoće da radi ima posao, gotovo niko nije nešto zadužen do guše, obrazovanje nam je gotovo džaba, svako ko je iole želeo da se školuje imao je tu mogućnost. Još ako naslediš nešto pride, tim bolje. Pa i mi ovde svi razmišljamo o kupovini stana, vrebamo momenat, zar ne? Znači da nam je mnogo bolje nego što mislimo.
U Madjarskoj je stopa nezaposlenosti 4% (https://www.macrotrends.net/global-metrics/countries/HUN/hungary/unemployment-rate#:~:text=Unemployment refers to the share,a 0.2% decline from 2020.), kod nas 8% (https://www.macrotrends.net/global-metrics/countries/SRB/serbia/unemployment-rate#:~:text=Unemployment refers to the share,a 1.05% increase from 2020.). Ti koji razmisljaju o kupovini stana imaju natprosecna primanja ili neko nasledstvo, vecina i dalje zivi bedno (malo manje bedno nego 90tih), tako da i dalje ne razumem potrebu za pricama o tome kako smi mi ekonomski tigar. Jeste bolje nego 90-tih, zivimo bolje nego Afrikanci, ali i dalje smo losiji za zivot od vecine evropskih zemalja. Jesmo mozda bezbedniji na ulicama od onih koji zive u zapadnoj Evropi, ali tu manje-vise svaka nasa prednost prestaje. Jeste bitno, ali ne i presudno, inace ne bismo imali ovolike migracije. A sto se tice obrazovanja, ono je manje-vise besplatno ili veoma jeftino u celoj Evropi, a mnogo kvalitetnije nego kod nas (https://satagencija.com/studije-u-nemackoj-sat-agencija-besplatno/), zbog cega mnogi nasi i odlucju da studiraju tamo a ne ovde.

A sto se tice tih stanova u Budimpesti iz 19-og veka za zajednickim dvoristem, takvih stanova ima i u Beogradu, a i oni su jako retki i tamo i ovde, tako da je glupo porediti stan iz 19-og veka u Budimpesi i stan sa kraja 20-og veka u Beogradu.
Zanimljivo je da na tom oglasu nema fotografija unutrašnjosti.

Sa istog sajta, izašla mi je sledeća za 2.175 evra po kvadratu. Nije nešto.

.
Na istom sajtu imas i stanove za tipa 1.500 evra po kvadratu (https://www.ingatlannet.hu/elado-lakas-xxi-kerulet/6655547) u 21. distriktu (kako se vec zove), sto mi deluje kao neki ekvivalent recimo Vozdovcu i slicnim lokacijama u Beogradu. Problem sa cenama u Beogradu je sto na ekvivaletnim lokacijama takodje imas stanove koji nisu nesto, ali kostaju minimum 50% vise. Imas cak i za 1.150 evra, 63.300 evra za 55 m2 (https://www.ingatlannet.hu/elado-lakas-xxi-kerulet/6639777), mozda i jeftinije, ali nisam bas trazio sve oglase. Udaljenost od 21. distrikta do centra grada je oko 10km, i treba ti 22 min da bi stigao do njega. U Beogradu po toj ceni mozes naci stan samo u Kaludjerici i jos nekim lokacijama odakle ti treba minimum 1 sat voznje do centra grada.
 
Poslednja izmena:
Problem sa cenama u Beogradu je sto na ekvivaletnim lokacijama takodje imas stanove koji nisu nesto, ali kostaju minimum 50% vise.

U Beogradu se desila nekakva ekvalizacija boljih i loših lokacija, ne znam kako to drugačije da objasnim. Nema logike da novogradnje na Vidikovcu, gornjem Zemunu, Voždovcu oko Stepe, Žarkovu itd. koštaju 2600-2800 kvadrat. To ne može biti normalno stanje.
 
U Madjarskoj je stopa nezaposlenosti 4% (https://www.macrotrends.net/global-metrics/countries/HUN/hungary/unemployment-rate#:~:text=Unemployment refers to the share,a 0.2% decline from 2020.), kod nas 8% (https://www.macrotrends.net/global-metrics/countries/SRB/serbia/unemployment-rate#:~:text=Unemployment refers to the share,a 1.05% increase from 2020.). Ti koji razmisljaju o kupovini stana imaju natprosecna primanja ili neko nasledstvo, tako da i dalje ne razumem potrebu za pricama o tome kako smi mi ekonomski tigar. Jeste bolje nego 90-tih, zivimo bolje nego Afrikanci, ali i dalje smo losiji za zivot od vecine evropskih zemalja. Jesmo mozda bezbedniji na ulicama od onih koji zive u zapadnoj Evropi, ali tu manje-vise svaka nasa prednost prestaje. Jeste bitno, ali ne i presudno, inace ne bismo imali ovolike migracije. A sto se tice obrazovanja, ono je manje-vise besplatno ili veoma jeftino u celoj Evropi, a mnogo kvalitetnije nego kod nas (https://satagencija.com/studije-u-nemackoj-sat-agencija-besplatno/), zbog cega mnogi nasi i odlucju da studiraju tamo a ne ovde.

A sto se tice tih stanova u Budimpesti iz 19-og veka za zajednickim dvoristem, takvih stanova ima i u Beogradu, a i oni su jako retki i tamo i ovde, tako da je glupo porediti stan iz 19-og veka u Budimpesi i stan sa kraja 20-og veka u Beogradu.

Na istom sajtu imas i stanove za tipa 1.500 evra po kvadratu (https://www.ingatlannet.hu/elado-lakas-xxi-kerulet/6655547) u 21. distriktu (kako se vec zove), sto mi deluje kao neki ekvivalent recimo Vozdovcu i slicnim lokacijama u Beogradu. Problem sa cenama u Beogradu je sto na ekvivaletnim lokacijama takodje imas stanove koji nisu nesto, ali kostaju minimum 50% vise. Imas cak i za 1.150 evra, 63.300 evra za 55 m2 (https://www.ingatlannet.hu/elado-lakas-xxi-kerulet/6639777). Udaljenost od 21. distrikta do centra grada je oko 10km, i treba ti 22 min da bi stigao do njega. U Beogradu po toj ceni mozes naci stan samo u Kaludjerici i jos nekim lokacijama odakle ti treba minimum 1 sat voznje do centra grada.
Bravo 👏👏👏. O tome pričam. Ako izuzmemo najuži centar i fokusiramo se na porodični stan 20 minuta od centra maltene ne postoji grad u Evropi koji je toliko nepristupačan kao Beograd.
Mirijevo 5k za koju godinu a do centra prevozom 40+ minuta 🙂
 
tako da i dalje ne razumem potrebu za pricama o tome kako smi mi ekonomski tigar.
Gde sam ja napisao da smo ekonomski tigar ili bolji od Mađarske? Ne znam ni otkud ti potreba da spominješ Mađare. Kod nas mladi sad žive značajno bolje, imaju mogućnosti da se obrazuju, rade, steknu, pa i uštede. Kome nije dovoljno, nek uči Mađarski i emigrira tamo.
 
Svakako se svodi opet na presipanje iz šupljeg u prazno, tj. prodaj jedan stan da bi kupio drugi. Niko od plate neće uštedeti 100k, pogotovo sa 30 god.
Zavisi da li radi sa inostranstvom ili ne.
Moja stednja je u rangu 30-50 hiljada godisnje zavisi kako firma posluje a u ranim 30im sam.
 
Ti si vlasnik firme koliko razumem, to generalno nije pravilo već izuzetak.
Da ali moja firma je opet sitna, i pricam o prihodu koji imam i da poslujem sam bez ikoga.

Poslednjih par godina sam imao vise ponuda u rangu od 70-100k eura godisnje a da su remote, verujem da ima jos nasih ljudi koji takve ponude su dobijali.

Emirati dosta velike plate nude i Amerika.
 
Gde sam ja napisao da smo ekonomski tigar ili bolji od Mađarske? Ne znam ni otkud ti potreba da spominješ Mađare. Kod nas mladi sad žive značajno bolje, imaju mogućnosti da se obrazuju, rade, steknu, pa i uštede. Kome nije dovoljno, nek uči Mađarski i emigrira tamo.
Da, mladi zive bolje sada nego pre X godina. Ali i dalje ne dovoljno dobro da bi se reklo da im je barem priblizno dobro kao mladima u drugim zemljama.
Citiracu te:
Ko hoće da radi ima posao
Ima posao, ali za koju platu? Za minimlac gde poslodavcu vracas iznos inad dogovorene plate posla sigurno ima. U Beogradu jesu bolje plate nego u ostatku zemlje, ali kao sto sam vec linkovao, nezaposlenost nam je skoro 10% (zvanicni podatak https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/?a=24&s=2400), cudi me da se ne pise vise o tome.
Obrazovanje nam je gotovo džaba, svako ko je iole želeo da se školuje imao je tu mogućnost.
Vec sam rekao za obrazovanje, svuda u Evropi je skoro besplatno. A koliko je dzaba, ispricacu ti vic za Cigu:
Ciga ima dete i dete ga pita: "Tata, koja je razlika izmedju besplatno i dzaba?". "Vidis sine, ti ides u skolu besplatno, ali dzaba".
Kod nas je besplatno skolstvo, ali sve vise propada, zdravstvo je besplatno, ali moras da cekas godine da bi stigao na red na neke operacije osim ako ne podmitis, i sl.
Još ako naslediš nešto pride, tim bolje.
Da, jos samo ako imas bogatu tetku da ti ostavi milione, milina. U drugim zemljama ne postoji nasledstvo, pa ne mogu da od nasledstva kupe nista, ali mi imamo nasledstvo i od toga mozemo kupiti nekretninu.
Pa i mi ovde svi razmišljamo o kupovini stana, vrebamo momenat, zar ne?
Kao sto rekoh, broj ljudi koji razmatra kupovinu stana je relativno mali.
Znači da nam je mnogo bolje nego što mislimo.
Znaci da moramo verovati vise ovoj tvrdnji nego sopstvenim ocima i novcanicima?
 
Vrh