Šta je novo?

Cene nekretnina

U Emiratima one bedroom 100m2, two bedrooms 200m2 🙂. Tako je bilo do pre 6-7 godina. Sad ne znam da li se nešto menjalo.
Vidjam i od 70m2 one bedroom, studio im je oko 35m2, two bedroom nisam ni gledao...
Svako projektuje na osnovu svog tržišta i gradi, zamisli da se ovde sa takvom kvadraturom grade stanovi, ljudi bi ih odmah pregradjivali i pre samog useljenja...
I danas ljudi zastakljuju terase i prave improvizacije nekih soba od njih, nažalost...
 
20-30 evra za premium na Zlatiboru,...malo sutra...pišite kad stignete i pošaljite slike, da idemo i mi i povedemo sve komšije iz ulice 😄
 
Ja koliko znam po propisima je sada da trosobni stanovi moraju da imaju 2 kupatila ili kupatilo + wc, zato se danas projektuju tako stanovi.
 
Izašli podaci o stambenim kreditima za maj.
Prosečna kamatna stopa za prvih 5 meseci:
2023: 6.02%
2024: 5.06%

1719993652612.png


1719993662558.png
 
Izašli podaci o stambenim kreditima za maj.
Prosečna kamatna stopa za prvih 5 meseci:
2023: 6.02%
2024: 5.06%

Pogledajte prilog 203782

Pogledajte prilog 203783
Kao što sam i rekao ljudi su se navikli na cene i na kamate. Ko je čekao čekao i sad je odlučio da se upusti u kupovinu. I uzimaju polako i kredite. Još mislim da sa zadnjim signalom iz ECBa da će spuštati ili barem da više neće dizati kamate da se ljudi "lakše odlučuju".
 
Pretpostavljam na nivou Srbije kad su podaci NBS.
Čekaj čekaj...... hoćeš da kažeš da u celoj Srbiji.....koja ima 3.6 miliona stanova po popisu.....sa mestima (provincijom) gde je sadašnja cena stana od 1100e sa PDV-om u maju 2024 kupljeno samo 74 stana na kredit 🙂?
Starogradnja + novogradnja+ tu su čak i neke novogradnje koje su kaparisane pre 2 godine tj, pre glavnog poskupljenja u q3 2022.
 
Čekaj čekaj...... hoćeš da kažeš da u celoj Srbiji.....koja ima 3.6 miliona stanova po popisu.....sa mestima (provincijom) gde je sadašnja cena stana od 1100e sa PDV-om u maju 2024 kupljeno samo 74 stana na kredit 🙂?
Starogradnja + novogradnja+ tu su čak i neke novogradnje koje su kaparisane pre 2 godine tj, pre glavnog poskupljenja u q3 2022.

Mislim da su ovo milioni evra?
 
U trosobnim stanovima ispod 70kv ima više smisla da ta prostorija bude ostava nego wc. Ja sam to i viđao u nekim stanovima, da vlasnik pretvori wc u ostavu jer prosto nema mesta za te stvari drugde.
Nije toliko do velicine stana nego do broja clanova domacinstva. Ako imas zenu i dvoje dece i svi se ujutri se spremate za skolu/posao iz jednog kupatila, to ume da bude jako nekomforno. Sa druge strane sta se desilo sa podrumima, da li to jos uvek postoji? U zgradi iz 70-ih u kojoj sam ja odrastao svaki stan je imao podrumsku prostoriju sa nekim vratima od drvenih letvi i katancem. Nije bas najbezbezbedniji sitem i ne bih tamo ostavljao nesto od velike vrednosti, ali jeste od pomoci da se lageruju neke kabaste stvari da ne zauzimaju ionako limitiran zivotni prostor u stanu.
 
Nije toliko do velicine stana nego do broja clanova domacinstva. Ako imas zenu i dvoje dece i svi se ujutri se spremate za skolu/posao iz jednog kupatila, to ume da bude jako nekomforno. Sa druge strane sta se desilo sa podrumima, da li to jos uvek postoji? U zgradi iz 70-ih u kojoj sam ja odrastao svaki stan je imao podrumsku prostoriju sa nekim vratima od drvenih letvi i katancem. Nije bas najbezbezbedniji sitem i ne bih tamo ostavljao nesto od velike vrednosti, ali jeste od pomoci da se lageruju neke kabaste stvari da ne zauzimaju ionako limitiran zivotni prostor u stanu.
Imaš i sada podrumske prostorije ali se plaća 60-70% cene stambenog prostora. I malo su upgradeovali sistem zaštite pa nisu letvice i katanac ali...
 
Nije toliko do velicine stana nego do broja clanova domacinstva. Ako imas zenu i dvoje dece i svi se ujutri se spremate za skolu/posao iz jednog kupatila, to ume da bude jako nekomforno. Sa druge strane sta se desilo sa podrumima, da li to jos uvek postoji? U zgradi iz 70-ih u kojoj sam ja odrastao svaki stan je imao podrumsku prostoriju sa nekim vratima od drvenih letvi i katancem. Nije bas najbezbezbedniji sitem i ne bih tamo ostavljao nesto od velike vrednosti, ali jeste od pomoci da se lageruju neke kabaste stvari da ne zauzimaju ionako limitiran zivotni prostor u stanu.

Vidim da neke novogradnje prodaju ostave u garažnom nivou, što je ok, mada masno naplaćuju te kvadrate.

Sunnyville recimo u svojim 3.0 stanovima je projektovao jedan delić stana baš za ostavu/garderober, što je ok rešenje i mislim da bi više trebalo biti zastupljeno. S druge strane, oni nemaju ni podrume ni ostave, već je sve garažni prostor.
 
Da li ima podataka o broju uzetih kredita?
Možda i ima negde, ali ja nisam uspeo da nađem.
Ono što sam uspeo, jeste informacija u mesečnim izveštajima Udruženja banaka.
Ipak, oni ne objavljuju redovno broj korisnika stambenih kredita, već sa preskocima, tako da imam sledeće podatke:

Apr 2024: 157.622
Jan 2024: 152.585
Dec 2023: 152.696
Apr 2023: 155.756
Jan 2023: 152.094
 
Poslednja izmena:
Možda i ima negde, ali ja nisam uspeo da nađem.
Ono što sam uspeo, jeste informacija u mesečnim izveštajima Udruženja banaka.
Ipak, oni ne objavljuju redovno podatak o broju korisnika stambenih kredita, već sa preskocima, tako da imam sledeće podatke:

Apr 2024: 157.622
Jan 2024: 152.585
Dec 2023: 152.696
Apr 2023: 155.756
Jan 2023: 152.094

Hvala puno na ovim informacijama. Znači deluje da je situacija relativno konstantna što se tiče broja korisnika, sa malim skokom poslednja dva meseca u obimu.

Zanimljivo je što je i prošlog aprila skočio broj korisnika kao i sad.
 
Hvala puno na ovim informacijama. Znači deluje da je situacija relativno konstantna što se tiče broja korisnika, sa malim skokom poslednja dva meseca u obimu.

Zanimljivo je što je i prošlog aprila skočio broj korisnika kao i sad.
Prema informacijama (doduše ograničenim) koje sam dobio od dva prijatelja bankara, zaduživanja su uistinu nešto ređa, ali su cifre pozamašne. Kažu mi da su zaduživanja ispod 100k veoma retka, i da masivno dolaze mlađi ljudi sa visokim primanjima koji kupuju novogradnju na najskupljim lokacijama. Tipa obezbede 100k u gotovini i zaduže se još 150k.
Dve različite banke su u pitanju, ali imaju slična iskustva. Ne znam koliko to odgovara realnosti doduše
 
Hvala puno na ovim informacijama. Znači deluje da je situacija relativno konstantna što se tiče broja korisnika, sa malim skokom poslednja dva meseca u obimu.

Zanimljivo je što je i prošlog aprila skočio broj korisnika kao i sad.
Izgleda da se oko 3 hiljade ljudi nateglo da tokom 2023. godine prevremeno otplati ostatke dugova po svojim stambenim kreditima. Verovatno su to bili dugovi u rangu 30-60 hiljada, nagađam, a to su učinili zbog naglo rastućih kamata.
 
Uvek skoči u tom periodu. Ja sam ovo uspeo da nadjem za 2021 i 2022. Podaci za 2023, 2024 ne postoje, makar ja nisam uspeo da nadjem.
2021 13k
2022 6.7k
Deluje mi baš malo.
Okvirno, za 2023 mislim da je učešće stambenih između 15-18% u ukupnom prometu.
Jedino da se doda kategorija Srbija na site-u 🙂

Sa druge strane imamo ove podatke:

Mislim da je ovo relevantno od bloomberga mada dok nemamo transparentno.....sve su nagađanja.
 
Poslednja izmena:
Uvek skoči u tom periodu. Ja sam ovo uspeo da nadjem za 2021 i 2022. Podaci za 2023, 2024 ne postoje, makar ja nisam uspeo da nadjem.
2021 13k
2022 6.7k
Deluje mi baš malo.
Okvirno, za 2023 mislim da je učešće stambenih između 15-18% u ukupnom prometu.
Jedino da se doda kategorija Srbija na site-u 🙂

Sa druge strane imamo ove podatke:

Mislim da je ovo relevantno od bloomberga mada dok nemamo transparentno.....sve su nagađanja.
Gle, Blumberg postavio tabelu nekog istraživanja Beogradske Bankarske Akademije.
Sad pretražujem tako nešto i ne mogu da nađem.
Ali, dobro je znati da je neko agregirao te podatke na godišnjem nivou
 
Prema informacijama (doduše ograničenim) koje sam dobio od dva prijatelja bankara, zaduživanja su uistinu nešto ređa, ali su cifre pozamašne. Kažu mi da su zaduživanja ispod 100k veoma retka, i da masivno dolaze mlađi ljudi sa visokim primanjima koji kupuju novogradnju na najskupljim lokacijama. Tipa obezbede 100k u gotovini i zaduže se još 150k.
Dve različite banke su u pitanju, ali imaju slična iskustva. Ne znam koliko to odgovara realnosti doduše
Ovo je odlično. Mladi ljudi ni u Americi nemaju 100k na gomili. Daj bože da nemaju 100k studentskog duga. Postajemo ok zemlja napokon.
 
Zato smo mi stabilnije trziste od Amerike za nekretnine ali kad iskoristis reci "stabilnije trziste" mnogima krece pritisak da raste.
 
Vidim da neke novogradnje prodaju ostave u garažnom nivou, što je ok, mada masno naplaćuju te kvadrate.

Sunnyville recimo u svojim 3.0 stanovima je projektovao jedan delić stana baš za ostavu/garderober, što je ok rešenje i mislim da bi više trebalo biti zastupljeno. S druge strane, oni nemaju ni podrume ni ostave, već je sve garažni prostor.
Da krenulo je sa praksom projektovanja ostavskih prostorija u okviru garaznog mesta u podzemnim garazama, namenjeno uglavnom za trosobne i veće stanove. I da plaća se po nekoj ceni tako otprilike 50% od cene m2 stambene u toj zgradi...
Ja sam u starogranji uz stan imao jednu zajedničku ostavu koju sam delio sa prvim komšijom(tipa 6m2, veoma korisna stvar ako si u dobrim odnosima ili korektnim sa komšijom), takodje smo imali zajedničku bicuklanu i svako avoju podrumsku ostavu u sklopu na neki način skloništa u zgradama, tu su stanari boravili za vreme bombardovanja.
 
Vrh