Šta je novo?

Cene nekretnina

Jedino se slažem sa novim trendom manje kvadrature za jednoiposobne stanove- to jest dvosobnim stanovima, projektuju se i grade od 34-40m2, e sada nisam siguran da li je to zbog manje kupovne moći, pre bi rekao da se tako aktivira drugi segment tržišta kojima je bio nedostižan stan veće kvadrature za početak porodičnog života, jer te stanove uglavnom kupuju mladi parovi koji kreću zajednički život ili ok pojedinac kojem trebaju ipak odvojene sobe, koje god kvadrature(dnevna i spavaća.... Neku naznaku usporavanja gradnje ne vidim niti osećam, čak naprotiv... Postoje podaci koje kolege ovde prate pa neka me demantuju...

Smanjenje kvadrature je uvek zbog kupovne moći. Niko ne kupuje manje kvadrata jer voli da živi u kutiji šibica.

Što se tiče usporavanja gradnje, to se ne može desiti toliko brzo, možda ćemo videti pad gradnje u 2025-2026 kako bude rastao inventory.
 
Ranije se živelo generacijski u jednom stanu.
U današnje vreme se, sva sreća, ljudi to jest parovi ranije osamostaljuju i njima je i tih 36m2 prihvatljivo da žive sami i odvojeni od roditelja za početak u svom stanu... Jer da su dvosobni stanovi veće kvadrature pitanje je kada bi to i mogli...
 
Mnogo toga je receno sa njihove strane sa nekim prognozama i dosta su promasili. Ono sto treba da pratis trziste obveznica, pogotovu 2 year bond, on najbolje pokazuje akcije FED-a.
Zuto su kamate FED-a, zeleno je 2 year bond. Onako kako se bond ponasa, tako FED donosi odluke. Tako da kada vidimo da pada (a sada je na silaznom trendu), tako ce i FED biti blizi da donese odluku da spusti kamatu.
Pogledajte prilog 203758
2year u poslednjih godinu dana

Pogledajte prilog 203759
Ja ne vidim razlog za snižavanje kamata. Još uvek ništa nije "puklo" da bi se to desilo.
Šta je po tebi bolje:
1. Dalja inflacija tj stagflacija, obaranje kamata, potpun gubitak kredibiliteta FEDa
2. Držanje kamata na isti/malo viši nivo, manja recesija
Tehnički.....mi smo već u recesiji....manja realna prodaja a nominalna ists...
 
Ranije se živelo generacijski u jednom stanu.
U današnje vreme se, sva sreća, ljudi to jest parovi ranije osamostaljuju i njima je i tih 36m2 prihvatljivo da žive sami i odvojeni od roditelja za početak u svom stanu... Jer da su dvosobni stanovi veće kvadrature pitanje je kada bi to i mogli...

Ovo je sve racionalizacija nečega što je ultimativno ekonomska odluka, platiš koliko možeš i to je to. Investitori su svesni da ljudi uglavnom nemaju para da plaćaju bolesne cene kvadrata, zato gledaju da upakuju stanove u manje kvadrata da bi smanjili cenu stana.

Zato je u vreme SFRJ trosoban stan bio 70 kvadrata, a danas imamo perverziju da neki investitori pakuju 3 sobe u 55 kvadrata i prodaju to kao porodičan stan. Ja sam rođen u starogradnji dve sobe 56 kvadrata i to je realno mali stan, a ti pričaš kako je 36 ok. Ovim tempom ćemo svi završiti kao Japanci u ćumezima da bi investitori mogli da prodaju kvadrat 5k evra.
 
Mnogo toga je receno sa njihove strane sa nekim prognozama i dosta su promasili. Ono sto treba da pratis trziste obveznica, pogotovu 2 year bond, on najbolje pokazuje akcije FED-a.
Zuto su kamate FED-a, zeleno je 2 year bond. Onako kako se bond ponasa, tako FED donosi odluke. Tako da kada vidimo da pada (a sada je na silaznom trendu), tako ce i FED biti blizi da donese odluku da spusti kamatu.
Pogledajte prilog 203758
2year u poslednjih godinu dana

Pogledajte prilog 203759
Da li sam razumeo, hoćeš da kažeš da yield može da utiče na FED? Mislio sam da je obratno. FED menjanjem kamatnih stopa utiče na yield.
 
Ja ne vidim razlog za snižavanje kamata. Još uvek ništa nije "puklo" da bi se to desilo.
Šta je po tebi bolje:
1. Dalja inflacija tj stagflacija, obaranje kamata, potpun gubitak kredibiliteta FEDa
2. Držanje kamata na isti/malo viši nivo, manja recesija
Tehnički.....mi smo već u recesiji....manja realna prodaja a nominalna ists...
Opet, nije pitanje sta je meni bolje nego sta nam govori 2 year bond.
Znaci ako on pada, to nam govori da investitori ocekuju usporavanje ekonomije, manju inflaciju, iscekuju da se kamate spuste, ocekuju da ce firme i kompanije manje pozajmljivati u usporenoj ekonomiji i finansijsku nestabilnost. Opet sve to usporava ekonomiju i FED ovo prati sigurno jer im to govori trenutno stanje i kakva im reakcija na to mora biti.
Ako iz nekog cuda ne urade to a 2 year nastavlja da pada (sto se bukvalno nikada nije desilo), onda bi se povecao jos vise rizik za recesiju, gubitak poverenja investitora u sam FED, jaci dolar sto bi znacilo da bi izvoz bio skuplji i ko zna sta jos.

Dalja inflacija se nece desiti gledajuci trenutno stanje, to moze samo da pada, sto opet investitori OCEKUJU, drzanje kamata na ovom nivou isto nije moguce na duze staze iz 100 razloga, uglavnom finansijski.
 
Ovo je sve racionalizacija nečega što je ultimativno ekonomska odluka, platiš koliko možeš i to je to. Investitori su svesni da ljudi uglavnom nemaju para da plaćaju bolesne cene kvadrata, zato gledaju da upakuju stanove u manje kvadrata da bi smanjili cenu stana.

Zato je u vreme SFRJ trosoban stan bio 70 kvadrata, a danas imamo perverziju da neki investitori pakuju 3 sobe u 55 kvadrata i prodaju to kao porodičan stan. Ja sam rođen u starogradnji dve sobe 56 kvadrata i to je realno mali stan, a ti pričaš kako je 36 ok. Ovim tempom ćemo svi završiti kao Japanci u ćumezima da bi investitori mogli da prodaju kvadrat 5k evra.
Pričam da je bolje i 30m2, da ga nazovemo jednoiposoban(što se mene tiče može i u garsonjeri dok ne dodje dete), nego sa devojkom ili ženom da živim u trosobnom/četvorosobnom od 70m2 ili 100m2 ali sa roditeljima(mojim ili njenim)...
Jednoiposoban stan se po našoj kategorizaciji po m2 smatra od 40m2(ali koga to ovde realno briga 😂).
 
Otprilike malo ispod 20god, ako sve pare od rente idu na oročavanje to jest reoročavanje.
Računao sam mesečno izdavanje od 1000-1050-1100eur(trenutno), a možda bi i bolja priča bila stan na dan u ovom slučaju...
Dobijenu kamatu od oročenja da kažem da će služiti za godišnji porez za stan i par manjih renoviranja i jedno veliko renoviranje sa kupovinom novih uredjaja u tih 20 god....
Eto neka ako je neko sposobniji sa stanom na dan i ovim oročavanjem novaca od rente može biti i 18-19god period otplate stana uzetog za keš...
Ako bih još računao i skok kirije u budućnosti i vrednost ovog stana koji će po mom mišljenju(iako je stavio jako visoku cenu) da raste u tih 15-20god, tako da bih i na to oduzeo koju godinu prevremene otplate ove investicije...
Eto neka bude od 14-19god....
 
Tačno je da plate gube na vrednost, zato se i podižu vremenom, to znamo i vidimo iz finansijski izveštaja.
Penzije i naši dragi penzioneri su pogotovo svesni kako plate to jest penzije gube na vrednosti...
@sutraw otprilike ovde je odgovoreno, s tim još da dodam da se nikako ne bih zaduživao
Objasnio sam vec kad se stedi a kad se trosi 😄 Sada smo u fazi stagnacije i ceka se prvo spustanje kamata od FED-a i reakcija toga, ako se desi slom tada ce to biti globalno i tada ce biti panika, u tom momentu bi trebao strah da bude prisutan kod obicnih ljudi, sve nakon toga je "sta ako". Objasnio sam vec dosta situacija koje mogu da se dese nakon toga i treba sacekati i videti.
Slažem se, štedeće se na nameštaj, auto, belu tehniku, nov TV, komp, telefon...možda i cipele, ali daleko da će onaj ko bude imao 100 ili 200k eura "štedeti" na kupovini stana. Stan se kod nas kupuje ili za život ili kao investicija koja u isto vreme štiti od inflacije. Veliki je jaz između 10-20k koje služe za ove manje ili tekuće stvari i 100-200k koje neko ima na računu...
Ako svet upadne u spiralu recesije sa inflacijom po meni je logično da će ljudi bežati u nekretnine štiteći svoju zaradu
 
Otprilike malo ispod 20god, ako sve pare od rente idu na oročavanje to jest reoročavanje.
Računao sam mesečno izdavanje od 1000-1050-1100eur(trenutno), a možda bi i bolja priča bila stan na dan u ovom slučaju...
Dobijenu kamatu od oročenja da kažem da će služiti za godišnji porez za stan i par manjih renoviranja i jedno veliko renoviranje sa kupovinom novih uredjaja u tih 20 god....
Eto neka ako je neko sposobniji sa stanom na dan i ovim oročavanjem novaca od rente može biti i 18-19god period otplate stana uzetog za keš...
Ako bih još računao i skok kirije u budućnosti i vrednost ovog stana koji će po mom mišljenju(iako je stavio jako visoku cenu) da raste u tih 15-20god, tako da bih i na to oduzeo koju godinu prevremene otplate ove investicije...
Eto neka bude od 14-19god....
Uzimaj odmah! Verovatno će moći da se izda i za 1500e do 2000e kroz 5 godina.
 
Ovaj BW stan je cista APP cena, ne zanosite se :) Realno je cena izdavanja 850e trenutno otrpilike, a samog stana max 180k, objektivno 170. Za 250k je poznanica kupila stan od 55-6m2 + parking mesto u drugoj zgradi slicne orjentacije/spratnosti proslog meseca.
 
Ako dobije i 170k da se sutira u dupe :) mozda ceka nekog ko zamislja kako kupuje i izdaje 30m2 bez parking mesta za 1500e sa prosecnim namestajem.
 
Kakav crni prosek namestaj.. Stan opremljen kao ovi "premium" apartment na zlatiboru sto kostaju 20e za nocenje. Gledam slike I zamisljam sebe kako pijem sampanjac za tim stolom za rucavanje za kojim se jede dok se sedi na ugaonoj garnituri na kojoj se ujedno I spava nocu, dok gledam VOX tv od 29" do kog idu kablovi kroz plasticnu cev na zidu.
 
Dobar vic, nego inače kad su urolani i složeni peškiri ovako znači da se izdaje kao stan na dan. Verovatno je živeo u ubeđenju da će top zarađivati od toga, ali realnost je da pored njega ima barem još 300 stanova slične namene. Ima dve opcije, prva da čeka na prodaju nekoliko godina ili da kao onaj sa Zlatibora izdaje 20-30e na dan pa koliko bude. U svakom slučaju za*e*o se :D
 
Ovaj BW stan je cista APP cena, ne zanosite se :) Realno je cena izdavanja 850e trenutno otrpilike, a samog stana max 180k, objektivno 170. Za 250k je poznanica kupila stan od 55-6m2 + parking mesto u drugoj zgradi slicne orjentacije/spratnosti proslog meseca.
Upravo tako, to su trzisne cene. Doduse cena sa GM za 2-sobni od 225k je odlicna (GM je 25k tu nema cenjkanja). Pretpostavljam niza spratnost i orijentacija ka ulici?
 
Samo, moraćemo malo više dece da pravimo ako hoćemo da sav ovaj rast naš ima više smisla...

RZS u saopštenju navodi da je od 2014. do 2023. godine broj stanovnika u našoj zemlji, samo na osnovu prirodnog priraštaja, smanjen za 434.606!

Od ukupnog broja gradova i opština u Srbiji, stopa prirodnog priraštaja lane je bila pozitivna samo u osam opština: Tutin, 8,7 promila, Novi Pazar, 6,9 promila, Sjenica 2,7 promila, Preševo, jedan promil, Kostolac, 0,9 promila, Zvezdara, 0,6 promila, Bujanovac 0,4 promila i Novi Sad,
 
Nema veze, stiglo 200k Rusa malo da offsetuju to

Albanija skoro objavila da je između dva popisa izgubila 14% stanovništva, a kod njih nema ko ni da emigrira :)
 
Nema veze, stiglo 200k Rusa malo da offsetuju to

Albanija skoro objavila da je između dva popisa izgubila 14% stanovništva, a kod njih nema ko ni da emigrira :)
Gotovo 450k, plus emigracije = nije za šalu. Hitno pozivam sve iseljenike za foruma da se vraćaju nazad 😅


Evo i pruge do Plane!
 
Zato je u vreme SFRJ trosoban stan bio 70 kvadrata,
Pa realno i 70 je neki minimum minimuma. U tu kvadraturu treba smestiti 2 spavaće sobe, dnevnu sobu, odvojenu kuhinju sa trpezarijom, terasu, hodnik, kupatilo i mozda ostavu. Sve prostorije ce biti bas male. Realna kvadratura za tako nešto je 77+.
Dvoiposoban je isto to samo ima spojenu kuhinju i dnevnu. To vec moze sa 70m2. Bice makar komfornija dnevna.
 
Pa realno i 70 je neki minimum minimuma. U tu kvadraturu treba smestiti 2 spavaće sobe, dnevnu sobu, odvojenu kuhinju sa trpezarijom, terasu, hodnik, kupatilo i mozda ostavu. Sve prostorije ce biti bas male. Realna kvadratura za tako nešto je 77+.
Dvoiposoban je isto to samo ima spojenu kuhinju i dnevnu. To vec moze sa 70m2. Bice makar komfornija dnevna.
Kada sam živeo u USA, one bedroom stan je imao minimum 900 sq. Ft, dakle oko 85m2. Sada živim u Beogradu u četvorosobnom stanu koji ima 88m2 😅
 
Pa realno i 70 je neki minimum minimuma. U tu kvadraturu treba smestiti 2 spavaće sobe, dnevnu sobu, odvojenu kuhinju sa trpezarijom, terasu, hodnik, kupatilo i mozda ostavu. Sve prostorije ce biti bas male. Realna kvadratura za tako nešto je 77+.
Dvoiposoban je isto to samo ima spojenu kuhinju i dnevnu. To vec moze sa 70m2. Bice makar komfornija dnevna
Ja sam živeo porodično u dvoiposobnom/trosobnom od nekih 77m2.
Velika master spavaća koju retko sada vidjam(komotna sve sa velikim radnim stolom, i sa dosta manipulativnog prostora pored svih ormana, polica itd.), baš mala moja dečija soba, veliki dnevni boravak(ili normalan) sa odvojenom kuhinjom, jedno solidno kupatilo, mala ostava/vešernica i terasa, u pitanju je Liman II u NS-u.
Sada je i probijen zid i spojena je kuhinja i dnevna soba.
Generalno mi se jako svidjao taj stan i taj raspored prostorija.
Sada je to u nekim slučajevima ugurano baš tako u 55m2 sa dva kupatila, to jest kupatilom i wc-om.
Podrazumeva se da su dnevna i kuhinja u konceptu open space. Sve prostorije su smanjene, ostave nema u novim manjim stanovima, eventualno ima te vešernice ali kod stanova sa većom kvadraturom.

Ranije kao klinac sam retko i vidjao da neko ima dva kupatila/wc-a, jedino kod prijateljima koji imaju kuću ili neki stanovi sa 100+m2.
Ok umesto tih ostava se danas stavljaju mali wc, što mi i jeste ok
 
U trosobnim stanovima ispod 70kv ima više smisla da ta prostorija bude ostava nego wc. Ja sam to i viđao u nekim stanovima, da vlasnik pretvori wc u ostavu jer prosto nema mesta za te stvari drugde.
 
Vrh