Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa evo siri se na Surcinu. Grade se stanovi koji ce se prodavati po cenama nizim od ostatka te opstine, parkovi, infrastruktura itd. Ali ne videh da je neko na ovoj temi napisao nesto pozitivno na to, niti da je neko daleko bilo uzeo u razmatranje to. Verovatno jer... Surcin. Trocifreni busevi ovo ono.
Osim sto se jos uvek ne gradi, problem je i sto se ne gradi planski. Veci deo nema ni kanalizaciju, pa posle kukanje kad su poplave.

Dakle, da se gradi, ali po nekom urbanistickom planu.
 
Širi se pogotovo BG a širi se i NS, evo ovde da kažem po nekim merilima ,,Novosadjana,, je Mišeluk i Alibegovac periferija možda i jesu na neki način trenutno ali se planira infrastruktura i uglavnom su spremniji mladji da uzimaju sada stanove iako nije sve uredjeno, u neposrednoj blizini su i škole i izgradiće se čak i planirani su vrtići i mini gradsko jezgro itd...
Jednostavno ljudi hoće u novogradnju ili ok starogradnju u već izgradjenim naseljima sa svom pratećom infrastrukturom i komforom života i to naravno da košta i koštaće u budućnosti sve više za gradove koji se šire... Kupovina na periferijama u razvoju je svakako jeftinija zbog tog razloga izgradnje neophodnih stvari za život koje u početku nisu dostupne i zbog koje ljudi moraju da se prilagodjavaju...Kao što sam i rekao jednom najskuplje je ući u novogradnju nakon 1-2godine sa svom pratećom izgradjenom infrastrukturom u okolini.
Mislim da cene nekretnina to i pokazuju i prate taj trend. Treba biti realan i sagledati objektivno svoje mogućnosti, jer uglavnom ljudi gledaju klasu ili dve iznad svojih mogućnosti i zbog toga im se na kraju sroza životni standard(ako se prezaduže stambenim kreditom, a neće dodatne poslove da rade) a i nikad ne postanu vlasnici svoje nekretnine. Naveo bih i primere u Srbiji od kupovine bespotrebno skupih automobila, markirane garderobe skupocenog života poput hotela na letovanju i svakodnevnih restorana i dostave hrane(skupo i nije zdravo) a da nemaju svoju nekretninu... Slažem se da treba ukalkulisati i prevoz od stana i posla prelaskom na ,,periferiju,, kao i to neprocenjivo vreme izgubljeno u saobraćaju(ali i to može da se iskoristi poput slušanja nekih dobrih podcasta i unapredjivanja)... Kako god, za neke ljude je jako težak taj prelazak iz zone komfora i ulazak u nešto nepoznato...Ovo sve pišem na osnovu nekog mog ličnog okruženja, ništa lično prema članovima ovog foruma....
 
...
Meni kao ni ovom Djuki nikad neće biti jasno zašto toliki procenat ljudi hoće na more?? Kako je moguće da je kod nas standard tako visok??
"Zdravlje nema cenu!" ili možda "Radimo da bi živeli a ne živimo da bi radili", konačno na ovim prostorima moraš da se više boriš da bi u osrednjoj okolini uspeo, nego negde na zapadu, i to više zamara. Vidiš da i ovde na forumu vrvi od takvih, često se iznose pijačarski plaćeni podaci itd. Naš narod voli da ode na more zbog zdravlja, relaksacije, odmora...ja se uvek iznenadim kad i na Zlatibor krenem kad vidim kakva sve dobra kola dolaze tamo. Čudio sam se i otkud da hoteli sa relaks sadržajima budu rezervisani i pre sezone, i onda sam upoznao jednu porodicu koja spada u srednju klasu, možda i onaj donji deo, i ljudi su ladno uplatili produženi vikend u hotelu Grand Tornik koji je poznat kao jedan od skupljih plativši na nekoj akciji 200 evra/dan. Znam da su imali sve uključeno od švedskog stola do spa&wellness programa. I dan danas se začudim ali eto ljudi prosto vole sebi da daju oduška. Ali definitivno dođeš do zaključka da ZDRAVLJE NEMA CENU!
Stampace sigurno, samo je pitanje da li ce stampati jer ce nesto puci ili ce stampati jer ce misliti da je sada ok da stampaju. Istorija opet govori da spustanje kamata prvo nikada nije izaslo na dobro, uvek nesto pukne. Kada se to desi onda je nezaposlenost veca, ekonomija zestoko usporava i pojavljuje se strah, u tom momentu moze da se pojavi i strah kod nas jer bi ta kriza bila globalna i onda u tom trenutku moze da se ocekuje taj pad cena ALI nakon toga ce centralne banke dati sve od sebe da sto pre opet stimulisu ekonomiju. Setite se kovida, ogroman strah je bio, ekomonija usporila zestoko i oni su odstampali jako veliki novac da bi sto pre to preokrenuli, sto znaci da ako hoce isti efekat, da se sto pre ekonomija vrati na noge, morace da odstampaju daleko vise novca, bukvalno da poklanjaju pare i da objasne ljudima da je sve u redu i da nema sta da brinu i da kompanije mogu da pozajmljuju kao blesave ali to ce pokrenuti opasnu inflaciju, mnogo goru od ove sto smo imali.


To je zakljucak, kako ce oni predstaviti to sve nama, sve je u tom narativu. Mogu i da odstampaju novac i da spuste kamate ali ako mi, obicni ljudi, budemo uplaseni zbog krize koja nas je pogodila, onda nece biti motivacije da se trosi i sve ce zestoko da uspori i konacno bi dosli do toga da se ljudi po prvi put PLASE i zapravo STEDE.
Odlično rezonuješ, ali pazi, zašto bi štedeo ako bude inflacije, da gledam kako mi se topi vrednost onoga što sam teško zaradio, možda čak i ubrzano! A po svim pokazateljima inflacije MORA da bude zbog prethodno naštampanih para, znači mi sada tek treba da "ispravimo" prethodno stanje...a realno, to je trenutno nemoguće zbog skupih država, dugova koji već polako značajno nadvisuju BDP država itd itd. EU ima dodatni problem što finansira rat, i već se primećuju zemlje koje se sa tim finansiranjem ne slažu jer im značajno slabi ekonomije. Ne bi bilo čudno da istupe u narednih par godina, kao što je i sama UK svojevremeno napustila EU. Svako ipak na kraju gleda svoje interese. Onda i evro može da doživi zlu sudbinu.
Trenutno se u ekonomiji sve veštački održava, takoreći na aparatima, i čeka se...a šta se čeka ni oni sami kao da ne znaju. Čak i kad krene značajna inflacija ovi sitni troškovi mislim da nikad neće biti upitni, tipa za turizam i sl., ali kupovina nekretnine je ipak nešto drugo...a svako će želeti da sačuva svoju ušteđevinu. Svakako biće perioda od kvartala do kvartala kada će biti manje ili više (ne)povoljno, pa ćemo u skladu sa tim meriti. Globalni svet kakav poznajemo mislim da sebi ne može dozvoliti da padne u recesiju, jer će ga ona ustvari najviše i koštati. Naravno ubeđivaće nas preko svih medija da je suprotno i da znaju šta rade, ali...
Ima jedna "lepa" slika na tu temu 😎
federal_reserve_inflation.jpg


Ostaje nam stoga da napravimo samo najbolji izbor tipa nekretnine i samog kraja gde ćemo je kupiti. I tu ne treba biti plitak i sa pijačarskom logikom, treba gledati trendove razvoja
 
Pa ako ušteđevina gubi vrednost, znači da i plate gube vrednost, što podstiče štednju samo po sebi jer standard pada.

Mi smo imali talas kupovine nekretnina po niskim kamatnim stopama, sa ovim kamatnim stopama na inflaciju ti da ideš da se zadužiš 150-200k, treba biti jako samouveren i imati pasivnih prihoda da te drže iznad vode u slučaju da kriza i recesija krenu.
 
Pa ako ušteđevina gubi vrednost, znači da i plate gube vrednost, što podstiče štednju samo po sebi jer standard pada.

Mi smo imali talas kupovine nekretnina po niskim kamatnim stopama, sa ovim kamatnim stopama na inflaciju ti da ideš da se zadužiš 150-200k, treba biti jako samouveren i imati pasivnih prihoda da te drže iznad vode u slučaju da kriza i recesija krenu.
Ne, stednja ne pomaze vec diversifikacija u assets a ne fiat.

Akcije, nekretnine, zlato ili crypto.
 
Pa ako ušteđevina gubi vrednost, znači da i plate gube vrednost, što podstiče štednju samo po sebi jer standard pada.

Mi smo imali talas kupovine nekretnina po niskim kamatnim stopama, sa ovim kamatnim stopama na inflaciju ti da ideš da se zadužiš 150-200k, treba biti jako samouveren i imati pasivnih prihoda da te drže iznad vode u slučaju da kriza i recesija krenu.
Tačno je da plate gube na vrednost, zato se i podižu vremenom, to znamo i vidimo iz finansijski izveštaja.
Penzije i naši dragi penzioneri su pogotovo svesni kako plate to jest penzije gube na vrednosti...
 
Prosecna cena m2 u Beogradu je 2.315 evra, a u Budimpesti 2.360 evra. Prednost Budimpeste je vrhunski metro i to sto nema pasa lutalica, a prednost Beograda je sto se prica srpski.
I po stoti put. Brdo stanova u centru Budimpešte ima ulaz sa uske zajedničke terase. Nepraktično, nebezbedno i svi vide ko ulazi i izlazi.
 
Ko kupuje investiciono i treba da gađa Surčin sad, ali realno će proći dosta vremena pre nego što taj kraj dobije reputaciju poželjnog za život

To I jeste problem kod jednog dela potencijalnih kupaca - izmisljeni nivoi reputacije odredjenog kraja grada zasnovani uglavnom na predrasudama.
 
I po stoti put. Brdo stanova u centru Budimpešte ima ulaz sa uske zajedničke terase. Nepraktično, nebezbedno i svi vide ko ulazi i izlazi.
I po 101 put, Budimpesta ima metro, daleko vise turista, daleko je uredjenija i glavni je grad zemlje u EU koja ekonomski bolje stoji od Srbije.

Ko zeli moze da kupi i novogradnju ili socijalisticku gradnju bez zajednickih terasa:
 
"Zdravlje nema cenu!" Čudio sam se i otkud da hoteli sa relaks sadržajima budu rezervisani i pre sezone, i onda sam upoznao jednu porodicu koja spada u srednju klasu, možda i onaj donji deo, i ljudi su ladno uplatili produženi vikend u hotelu Grand Tornik koji je poznat kao jedan od skupljih plativši na nekoj akciji 200 evra/dan. Znam da su imali sve uključeno od švedskog stola do spa&wellness programa. I dan danas se začudim ali eto ljudi prosto vole sebi da daju oduška. Ali definitivno dođeš do zaključka da ZDRAVLJE NEMA CENU!

Pf, cela porodica all inclusive plus spa za 200e je sprdnjica realno ako je to akcijska ponuda jednog od najskupljih hotela. Pa to je realno neki gornji soc segment, nije cak ni donji standard.

A inace svedski sto je bas epitet za zdravlje.
 
Po novom izveštaju Zavoda za statisku, uz već standardno loše demografske pokazatelje, podatak i da se broj stanovnika Beogradskog regiona već treću godinu za redom smanjuje.


I o turizmu su nešto pisali... prvi kvartal 2023/2024 kao i maj2023/maj2024

@beli labud - Zlatibor je daleko od 60-70% rasta koje ponavljaš ko papagaj. Veći rast od Zlatibora imaju i Stara Planina, Fruška Gora, 5 banja, čak i Pirot, Kuršumlija...
 
Pf, cela porodica all inclusive plus spa za 200e je sprdnjica realno ako je to akcijska ponuda jednog od najskupljih hotela. Pa to je realno neki gornji soc segment, nije cak ni donji standard.

A inace svedski sto je bas epitet za zdravlje.
Upravo zbog tog švedskog stola je jeste tako jeftino, istovare tonu hrane, sirotinja se sama služi.
 
Evo zanimljivog clanka koji kaze da cak i US trziste prkosi osnovnom zakonu ponude i potraznje: https://www.businessinsider.com/us-...rd-prices-rising-supply-falling-demand-2024-6

The US housing market has officially entered bizzaro world.

The law of supply and demand is a basic principle of any free market, and right now, it's being subverted by strange happenings in the real estate market.

The supply of homes for sale is rising while demand for homes is falling. And yet housing prices continue to hit record highs.

"When it comes to the housing market, the laws of supply and demand don't seem to apply any longer," economist David Rosenberg said in a note this week.

Kao i na ovoj temi, neki kazu propasce, drugi kazu rasce.

"At some point, something has to break down — either interest rates or prices," Rosenberg said.
 
Neka US tržišta su počela da se hlade ove godine, primarno Teksas i Florida. Ali Vašington, NY, Boston, LA i dalje rastu sa cenama.

Treba opet uzeti u obzir koliko su nekretnine lokalna stvar i da neki opšti trendovi kao kamatne stope limitirano utiču na jako popularna lokalna tržišta jer je tu uvek jaka tražnja.

Zato je realno da vidimo dalji rast cena na NBG, Vračaru, Starom gradu (...) s obzirom da je tu ponuda permanentno slabija od tražnje.
 
Po novom izveštaju Zavoda za statisku, uz već standardno loše demografske pokazatelje, podatak i da se broj stanovnika Beogradskog regiona već treću godinu za redom smanjuje.


I o turizmu su nešto pisali... prvi kvartal 2023/2024 kao i maj2023/maj2024

@beli labud - Zlatibor je daleko od 60-70% rasta koje ponavljaš ko papagaj. Veći rast od Zlatibora imaju i Stara Planina, Fruška Gora, 5 banja, čak i Pirot, Kuršumlija...
Pa normalno da ponavljam ko papagaj kad se ovde javljaju oni koji niti čitaju te izveštaje, niti ih zanima, već samo prenose pijačarske plaćene tekstove i rekla-kazala kafić varijante!

Lepo piše da je u odnosu na prethodnu godinu Zlatibor 2023 imao rast noćenja od preko 60%, pa dalje lepo piše da je u prvih pet meseci ove 2024 imao rast noćenja u odnosu na isti period prethodne (2023) za preko 30%, u istom periodu je broj dolazaka stranaca porastao za preko 50% a domaćih preko 30% itd itd...ali treba čitati

Bez obzira što u ukupnim brojkama Zlatibor prednjači, što je i očekivano, lepa vest je da je i Fruška Gora u prvih pet meseci ove godine zabeležila rast dolazaka stranaca od preko 70%, odnosno njihovih noćenja preko 45%...to su sve lepe vesti koje bi trebalo da nas sve raduju, a ne da izazivaju podsmeh i pljuvačinu, hejtovanje...što je konačno SULUDO! To mogu hejtovati samo naši neprijatelji i ona šaka jada beogradskih investitora koji nekreativno, nefunkcionalno, nekvalitetno grade i njihovih sitnih satrapa iz agencija za nekretnine koji ih brane! Ko kvalitetno gradi taj se ne boji da neće prodati, jel tako?

Ima u izveštaju brojki za sve gradove, recimo Beograd je u istih 5 meseci imao rast noćenja oko 10%, NS -1%, Niš +15%, KG +10%, Kuršumlija čitavih +21% itd

Što znači da gde god se nešto lepo i kvalitetno izgradi, i sa sadržajima, gosti navale, i to sa primetno većim brojem rasta kod stranaca, što naročito raduje. Znači strani turisti vole da dođu, mi smo za njih takoreći neotkriveni dijamant
 
Fora je sto dosta ljudi koji prodaju nekretnine prodaju ih sa logikom zelim ovu cenu pa kada se proda, meni se ne zuri.

Kuca i stan nisu kvarljiva roba, dosta prodavaca nema razlog da spusta cenu a ako je spuste odmah se proda nekretnina.

Ali uvek imaš one koji moraju da prodaju (razvod, nasledstvo itd.), oni resetuju cene na tržištu.

Ti što okače "iseli me" cene i ne jure da prodaju, samo su u fazonu ako naiđe kupac koji hoće da me namaže parama, može.
 
Ali uvek imaš one koji moraju da prodaju (razvod, nasledstvo itd.), oni resetuju cene na tržištu.

Ti što okače "iseli me" cene i ne jure da prodaju, samo su u fazonu ako naiđe kupac koji hoće da me namaže parama, može.
To stoji, ali realnost je da vecini oglasa se izgleda ne zuri da prodaju nekretninu jer nema ekonomske krize, plate rastu i ljudi ipak se snalaze u ovoj ekonomiji.

To sto jedan ili dva oglasa se prodaju po cenama za 10% nize od proseka u danu ne znaci puno kada imas 1000 oglasenih stanova na prodaju
 
Lepo piše da je u odnosu na prethodnu godinu Zlatibor 2023 imao rast noćenja od preko 60%,

Au pa to je bas grozno onda, 3 miliona nocenja u 400x400 metara, plus 6o% rast... To je bas gungula onda, beton I guzve, nije ni cudo sto je to I dalje za strance neotkriveni beton koji ne zele da otkriju.
 
Vrh