Šta je novo?

Cene nekretnina

U Novom Sadu je isto posle Kovid bolnice u naselju Mišeluk najavljena infrastruktura, prvo se zbog bolnice povećala tržišna vrednost zemljišta a posle najave opremanja infrastrukture je zemljište otišlo u nebesa, tako da ne postoji šansa za takvom gradnjom i računice da prodajni stambeni m2 za manjeg Investitora bude ispod 1800-2000eur/m2.
Takva zemljišta koja su izvan šireg gradskog jezgra gde je još da kažem totalno neizgradjeno što se tiče tog idealnog života, uglavnom kupuju i investiraju u njih ljudi koji imaju neku širu sliku i čekaju po 10-15god da bi mogli da prodaju po abnormalno većoj cena po 10-15x od one po kojoj su kupili.
Komšije vide kasnije pa samim tim i oni podižu cenu itd...
Ako bi se uvelo i to progresivno oporezivanje za nekretnine trebalo bi i za zemljišta na kojima se ništa ne uzgaja, ne živi, pa čak i remete okolinu svojom zapušćenošću...
Ljudi očekuju tada da od te prodaje podmire celu porodicu sa novim stanovima u gradu, a da su pri tome to zemljište kupili za 20-40k pre 10god.
Ove primere pričam iz ličnog iskustva i pregovora sa takvima, čovekje kupio za 35k zemljište pre 12god i tražio je pre 2god 350k, dobio je na kraju 300k i to posle 1-2god teških pregovora(realno je zaradio više od tog jednog pregovora nego za ceo život radeći neki posao, jer će sada u penziju😉)
Ponuda-potražnja i pregovaranje. Neki i preterano traže pa nikad i ne prodaju, slična situacija kao i sa stanovima...
 
Pa mora da se poredi sa 2022. godinom jer prodavci gledaju cene u toj godini (kad si mogao da prodas bilo sta po nenormalnoj ceni) i na osnovu toga formiraju cene :)
Prodavci gledaju koliko su kupci sposobni da plate pa na osnovu toga formiraju cene. Naravno, kupci ivek zele da plate manje od onoga koliko su sposobni, no kada je BG trziste nekretnina u pitanju to je ocigledno konkurencija na strani potraznje dovoljno velika I dalje cak I ako merimo sa najbitbijom godinom u istoriji 2022. godinom.
 
Ti sad možeš npr. u Ovči da nađeš stambene zgrade sa jako jeftinim stanovima, ali tu niko ne traži da kupi jer su stanovi na praznoj livadi. Kad bi izgradili 10k stanova na tom mestu, opet bi bilo neprivlačno za život dok se ne izgradi sve ostalo što je ljudima potrebno za svaki dan.

Tako nisu razmisljali ljudi koji su naseljavali spavaonice na livadama kraj kukuruza, daleko od grada, cak kod aerodroma (koji je tada u bloku 65.)

A danas ljudi nece gde glovo ne donosi kese iz maksija...
 
To su sve istorijske anomalije na koje niko od nas nema uticaj, i taj Novi Sad je koštao 800-900e kvadrat negde 2015 pa je skočio na egal BG jedino i isključivo zbog pruge i zato što se u njega slilo stanovništvo preko Drine sa viškom para.
Isto kao što je i njiva u Paštrovićima vredela 5-10 iljada maraka početkom 90tih, pa došao prvi rus pa drugi rus pa englez...i eto ti milion. Dobili su i IBAR i ući će u EU do 2028 najverovatnije a šta će biti sa cenama..Beograd sa svojim specifičnostima je isto odskočio a opet i to je slučajnost (višak para, Rusi, slivanje u grad, itd). Sve smo to apsolvirali
Pitanje od milion dolara je šta će biti 2030-35, a odgovor niko ne zna.
 
Tako nisu razmisljali ljudi koji su naseljavali spavaonice na livadama kraj kukuruza, daleko od grada, cak kod aerodroma (koji je tada u bloku 65.)

A danas ljudi nece gde glovo ne donosi kese iz maksija...
Vala baš, I ti ljudi su se naseljavali na mestima gde su živeli seljaci ili nije bilo ničega pa nisu ni oni znali da će za 20-30g "civilizacija" stići do njih i da će postati poželjna lokacija (blokovi). Nadali su se da će bar imati pristojan saobraćaj, bili srećni što imaju krov nad glavom
Gde je Vojvođanska, bile trošne sremske kuće oko kojih narod gajio svinje, ostatak blokova močvara i trska. Tošin bunar -neke mehaničarske radionice i auto otpadi, jure kokoške oko tarabe. Gde je Belvil i oko stanice, stanari napravili bašte. Pa opet, grad se širi, razvija, ima svoje zakonitosti.
 
Neuporedivo vreme. Tad si stan dobijao na konto staža, radiš ceo život u jednoj firmi, ne uzimaš kredit na 30 god s kamatom 5%, ne treba ti 40k evra za učešće. Gde ti država da stan, tamo uzmeš i pevaš.
 
Nisi dobijao. Ne postoji besplatna vecera (evo cak i ViktorViktorovic to dokazao svojom racunicom kako od BnV drazavi ide vise para zato sto je dala zemljiste "besplatno" nego da ga je prodala po trzisnoj ceni tadasnjoj"). Odbijalo ti se od plate, I kao sto kazes, nisi mogao cak ni da biras nego kako ti tamo neka komisija odredti gde ces, koliki ces i kakav od tih para da kupis stan. Ali da, to se tad upakovalo u sareni papir "Radnik dobija besplatno" I ostade tako do dan danas.
 
Kao što sam rekao, drugo vreme, drugi sistem, druga perspektiva stanovništva. Bespredmetno je porediti SFRJ socijalizam i moderni neoliberalni kapitalizam.
 
Bespredmetno porediti i 2022. kad ono medjutim jok. Jos od februara 2023. se ovde proricu neki strahoviti padovi cena svakog cetvrtka jer sve pada u poredjenju sa novembrom 2022.

Najumereniji u tome je bio dzo sa samo 10% ocekivanog pada cene do februara 2024.
 
Bespredmetno porediti i 2022. kad ono medjutim jok. Jos od februara 2023. se ovde proricu neki strahoviti padovi cena svakog cetvrtka jer sve pada u poredjenju sa novembrom 2022.

Najumereniji u tome je bio dzo sa samo 10% ocekivanog pada cene do februara 2024.

Ne izmišljaj, ova tema je zaglibila u bull mentalitetu već neko vreme, sad svaki dan se priča o beskonačnom rastu cena u BG.

Par nas zagovara stagnaciju, ostali su perma bull.
 
Sa BnV neću više da se bavim, nek kupuje ko hoće. A što se tiče socijalizma nije stambena komisija "delila" besplatno stanove nego je tvoja firma učestvovala npr u izgradnji Komgrapovog ili Radovog naselja u Galenici ili kod Merkatora, dobije na kraju zauzvrat dva trosobna, jedan dvosoban i dva jednosobna (nešto kao Uzelčev crowdfunding danas samo što su dobijali gotove stanove a ne inv kvadrate) I na osnovu rang liste rešavala potrebe a ti ako dobiješ imaš obavezu da radiš u matičnoj firmi narednih x godina i odvajaš pare za stanogradnju.
Ali, što kažu, Tempi passati, bilo pa prošlo, da ne gubimo vreme sa time.
 
Zato sto su ljudi naglasniji sa balonima, strahivitim padovima, paljenju parketa i sirotim kasirkama dok su u fazi aktivnog trazenja stana. Ali to rade tendeciozno, ne zato sto to zaista misle, pa cim obave kupovinu utihnu (npr Hristiana, SavaSavanovic), ili promene stranu tzv preletacevici (npr Dzo).
 
Znam sve.

Što se više bavim ovom temom vidim koliko stranka amaterski radi ovaj posao. Bukvalno brute-forcuju tržište sa milijardama i čekaju da vide šta će se desiti.

A realno, možemo imati još veći rast samo da se neko angažuje na pravi način.
Tačno tako. Da je samo pameti i da se reklamira svim našim ljudima (koji imaju SR pasoše) da mogu da "uštede" samo na porezu na nasledstvo 30% u odnosu na NL za svoju decu. I plus povrat PDV-a (koji znam da neki članovi foruma imaju oprečna mišljenja) mislim da bi mnogi rado ulagali u Srbiju.
I to bukvalno samo da se postuje u FB grupe ili plati neki oglas i da vidiš....
 
Zato sto su ljudi naglasniji sa balonima, strahivitim padovima, paljenju parketa i sirotim kasirkama dok su u fazi aktivnog trazenja stana. Ali to rade tendeciozno, ne zato sto to zaista misle, pa cim obave kupovinu utihnu (npr Hristiana, SavaSavanovic), ili promene stranu tzv preletacevici (npr Dzo).
Ne znam zašto ti mene zoveš preletačevićem. Ja sam tvrdio (pre nego što sam kupio stan) da će cene pasti 10% na osnovu događanja u NL i na osnovu statistika iz Srbije. Onda sam otišao na teren i video kako stvari stoje. O tome sam i pisao, tako da ako ne veruješ slobodno se vrati na moje postove od pre godinu dana pa na onaj iz decembra prošle godine kad sam opisao moja iskustva s terena. Sada kažem, a i ovaj promet to potvrđuje, da cene neće pasti. Neki tvrde pošto ne rastu a ima inflacije da su "niže" - ja se s tim ne slažem ali dobro.
Meni lično sada ne igra ulogu ni da padnu cene ni da porastu cene. Stan ne prodajem! Cena može pasti i 90% a može porasti i 500% ja ga NEĆU prodati.
Evo sad su doneli vrlo loš zakon za vlasnike stanova u NL. I opet da li ću da prodam stan. NE. Jer znam da to tako bude donesu zakon, ljudi se popale, za dve godine oni donesu novi zakon i ko se nasankao, nasankao se.
Najbolji primer je zelena agenda u NL. Tu je od početka Ukrajinskog rata bio toliki hajp na TVu i svuda-solarni paneli, toplotne pumpe, 0% emisije gasova, ZAKONSKA ZABRANA prodaje gasnih kotlova. Šou! I evo sad 2,5 godine posle, nova vlada, rekla sve se ukida i kraj. Možeš opet da kupiš gasni kotao. Nema više poticaja na solarne panele, čak su otišli u drugu stranu da su uveli PENALE ljudima koji vraćaju kilovate u mrežu:))) Pre 2,5 godine si za 12 panela sa ugradnjom plaćao 7-9k eura i ČEKAO 6 meseci na ugradnju. Danas ne čekaš ni jedan jedini dan i košta oko 4k eura...
Hajp je jedno a stvarnost je drugo.
Da li me zbog toga što sam realno opisao situaciju i što sam priznao da sam pogrešio u proceni da će nekretnine pasti zoveš preletačevićem, OK. Ja sam mislio zbog situacije u NL da će pasti cene. Nisu kupio sam. I sad vidim da nisam pogrešio jer su cene u mom kompleksu POVEĆANE za 7% u proseku. POVEĆANE!!
 
Tačno tako. Da je samo pameti i da se reklamira svim našim ljudima (koji imaju SR pasoše) da mogu da "uštede" samo na porezu na nasledstvo 30% u odnosu na NL za svoju decu. I plus povrat PDV-a (koji znam da neki članovi foruma imaju oprečna mišljenja) mislim da bi mnogi rado ulagali u Srbiju.
I to bukvalno samo da se postuje u FB grupe ili plati neki oglas i da vidiš....
Zašto imaju oprečna mišljenja?

Dijaspora bi trebala da ima povraćaj poreza za svaki stan, ne samo prvi.

Jer unose svež novac u državu. Mislim da ćemo se svi složiti.
 
Mislim da je suludo misliti da ljudi nemaju mogucnost da promene misljenje tokom vremena, faktori se menjaju, situacije, geopoliticki elementi i ekonomski elementi.
Ko je toliko rigidan da uvek propagira jedno te isto (bilo to perma bull ili perma bear) on ce da lose prodje u zivotu :)

Po meni, trenutno je bull teza mnogo jaca od bear teze i samim time u bull razmisljanju sam.
Svi faktori koji su mogli da izazovu krah sektora vise nisu toliki faktor:
1. COVID
2. Rat u Ukrajini
3. Izbori u Srbiji / gradjanska neposlusnost
4. Kamatne stope (krenule su da padaju polako, a ne da rastu)
5. Assets market u svetu je u bull rezimu isto

Sta trenutno podrzava bear tezu da ce cene da padaju, osim nade i licnog osecaja nisam video velike indikatore... ljudi pricaju o tehnickim nekim indikatorima i strahom od recesije ali ja kada izadjem na ulicu ili pricam sa poznanicima ne vidim krizu nigde.
 
Slažem se, svi faktori koji su trebali proizvesti pad cena u Srbiji nisu uspeli u tome. Inflacija je pala, ECB je počeo da obara kamatne stope, recesije nema. Biće soft landing po svemu sudeći i stagnacija cena još 1-2 godine, nakon čega je realno očekivati dalji rast.
 
ali ja kada izadjem na ulicu ili pricam sa poznanicima ne vidim krizu nigde.
Ja vidim neutaživu želju za potrošnjom, što češćom i što većom. Izbegavam da iznosim utiske iz svog ličnog okruženja, ali ja nikada nisam svedočio ovolikoj i ovakvoj potrošnji oko sebe. Letuje se na sve boljim destinacijama, sve više odmora imaju ljudi (pa više i troše), planira se i malo domaćeg turizma u septembru, unajmljuju se čistačice, žene da čuvaju decu, svako malo neko vadi nešto novo, kola, biciklu, sat
Mislim da bukvalno svaki drugi čovek sa kim imam kontakt ima dohotke po domaćinstvu 2, 2.5k evra. I to nije uzorak kao od nekih 5, 6 ljudi iz mog kruga. Evo sad na papir mogu da bacim minimum 15 domaćinstva sa tim i jačim dohotcima u Bg. Ljudi ne mare za štednju, ne znaju da štede, neće i ne vide potrebu. Samo zaduživanje i potrošnja, ko ima više tim bolje.
 
Pa dzo nema nista lose u tome da neko promeni misljenje, narocito kada je to i utemeljeno kao sto je kod tebe utemeljeno kupovinom stana.

I sad vidim da nisam pogrešio jer su cene u mom kompleksu POVEĆANE za 7% u proseku. POVEĆANE!!

Sad ce ti reci da to sto su promenjene za 7% ne znaci da su povecane jer se od toga iz nekog razloga oduzima inflacija pa se dolazi do zakljucka da rasta cena nema sto dalje implicira da je sada podjenako tesko/lako (kako kome) da kupi stan.
 
Ja vidim neutaživu želju za potrošnjom, što češćom i što većom. Izbegavam da iznosim utiske iz svog ličnog okruženja, ali ja nikada nisam svedočio ovolikoj i ovakvoj potrošnji oko sebe. Letuje se na sve boljim destinacijama, sve više odmora imaju ljudi (pa više i troše), planira se i malo domaćeg turizma u septembru, unajmljuju se čistačice, žene da čuvaju decu, svako malo neko vadi nešto novo, kola, biciklu, sat
Mislim da bukvalno svaki drugi čovek sa kim imam kontakt ima dohotke po domaćinstvu 2, 2.5k evra. I to nije uzorak kao od nekih 5, 6 ljudi iz mog kruga. Evo sad na papir mogu da bacim minimum 15 domaćinstva sa tim i jačim dohotcima u Bg. Ljudi ne mare za štednju, ne znaju da štede, neće i ne vide potrebu. Samo zaduživanje i potrošnja, ko ima više tim bolje.
To je dobro po privredu samim tim i po celo drustvo zar ne?
 
Sad ce ti reci da to sto su promenjene za 7% ne znaci da su povecane jer se od toga iz nekog razloga oduzima inflacija pa se dolazi do zakljucka da rasta cena nema sto dalje implicira da je sada podjenako tesko/lako (kako kome) da kupi stan.

Zapravo to je očekivano jer je on kupio stan u izgradnji, znači bilo bi neuobičajeno da investitor nije digao cenu kako se približava kraju.
 
Zapravo to je očekivano jer je on kupio stan u izgradnji, znači bilo bi neuobičajeno da investitor nije digao cenu kako se približava kraju.
Ali kako moze da dize, kad imamo strahovit pad potraznje u odnosu na godinu kada su desetine hiljada novih visokoplateznih ljudi doselilo u BG?
 
Mislim da bukvalno svaki drugi čovek sa kim imam kontakt ima dohotke po domaćinstvu 2, 2.5k evra. I to nije uzorak kao od nekih 5, 6 ljudi iz mog kruga. Evo sad na papir mogu da bacim minimum 15 domaćinstva sa tim i jačim dohotcima u Bg. Ljudi ne mare za štednju, ne znaju da štede, neće i ne vide potrebu. Samo zaduživanje i potrošnja, ko ima više tim bolje.
Tako je to kad zivis u mehuru. Znam i ja puno njih koji ne znaju sta ce se parama, neke cije firme prihoduju po nekoliko stotina hiljada evra godisnje, ali znam i mnogo vise njih koji ne da zive od plate do plate, nego uzimaju kredite ili pozajmljuju novac od prijatelja i rodbine da bi mogli da pokriju svoju potrosnju, koji rade i dodatni posao da bi imali za minimalan pristojni zivot. Postoje ljudi koji imaju para, ali nije tacno da smo u zlatnom dobu i da nezadrzivo srljamo u progres kako neki ovde to opisuju.
 
Ali kako moze da dize, kad imamo strahovit pad potraznje u odnosu na godinu kada su desetine hiljada novih visokoplateznih ljudi doselilo u BG?

I to nije izmišljotina, evo statistički promet novogradnje na NBG se survao u ambis.

capturasdsa.PNG
 
Vrh