Šta je novo?

Cene nekretnina

Mislim da je tema zadnjih par nedelja počela ozbiljno da se gubi u deluzijama, samo što smo prošle godine bili apokaliptični u smislu sve će da propadne, sad se ide u drugu krajnost sa perma bull, beskonačna tražnja, cena stalno raste idejama

Tražnja je očigledno pala nakon 2022. i otad stagnira, broj kreditnih kupaca je dosta pao, čak i onaj Vradovićev brat iz Forbesa je počeo da priča da investicioni kupci neće više da kupuju po ovim cenama

Ova tema udara kontru svemu, kad tržište raste priča da će balon da pukne, kad tržište stagnira ovde je bull
 
Problem je da mi nemamo u vremenski dugom periodu stanogradnju. Neko je rekao da bi trebalo da se pojavi odjedno tipa 2000 stanova. Mislim da je ogroman manjak stanova u Beogradu za stanovanje. Ovi kondominijumi i BW tu se u skoro 50% slučajeva uzimaju stanovi kao forma investicije il za decu kada pođu na studije.
Kada bi recimo sledećih 10 godina izlazilo po 5000 stanova svake godine onda je za očekivati da padne cena stanova. Ovim tempom teško. Ima mnogo igrača sa sitnim objektima do 3000m2 a to ne može da obori cenu. JEr tu mahom 25% ide vlasniku parcele , pola stanova je do 40m2 za raju i jedna eventuoalno dva za život porodica. U međuvremnu nas ima 5,5 miliona na sledećem popisu verovatno će nas biti 4. A i inflacija nije uopšte mala. Pljekavica je 2008 bila 100 do 150rsd sada je 400rsd 500rsd (euro je bio 80 sada je 117 ) .
 
Traznja nije opala vec je kupovna moc opala.
Svi zele da zive u Beogradu, ali manje ljudi ima kupovnu moc, ali to ne znaci da ce doci do pada cena samo da ce doci do pada prometa.
 
Mislim da je tema zadnjih par nedelja počela ozbiljno da se gubi u deluzijama, samo što smo prošle godine bili apokaliptični u smislu sve će da propadne, sad se ide u drugu krajnost sa perma bull, beskonačna tražnja, cena stalno raste idejama

Tražnja je očigledno pala nakon 2022. i otad stagnira, broj kreditnih kupaca je dosta pao, čak i onaj Vradovićev brat iz Forbesa je počeo da priča da investicioni kupci neće više da kupuju po ovim cenama

Ova tema udara kontru svemu, kad tržište raste priča da će balon da pukne, kad tržište stagnira ovde je bull
Ja ne tvrdim ništa sa sigurnošću. Čovek kaže da će da grade 10000 stanova. Ako nema tražnje za tim cena neminovno mora da padne. To je zakon tržišta, nepobitna činjenica. Izgleda da realnost pokazuje drugu sliku.
 
Ja ne tvrdim ništa sa sigurnošću. Čovek kaže da će da grade 10000 stanova. Ako nema tražnje za tim cena neminovno mora da padne. To je zakon tržišta, nepobitna činjenica. Izgleda da realnost pokazuje drugu sliku.
Doci ce do rotacije stanovnistva samo.

Ljudi iz starogradnje na NBGD ce da prodaju ljudima iz periferije stanove po manjoj ceni od novogradnje a onda ce da kupe tu novogradnju.
Doci ce do vece centralizacije ali cena nece ici dole.
 
Traznja nije opala vec je kupovna moc opala.
Svi zele da zive u Beogradu, ali manje ljudi ima kupovnu moc, ali to ne znaci da ce doci do pada cena samo da ce doci do pada prometa.

Tražnja nije šta ljudi žele, tražnja je šta se kupuje, svi bi mi voleli da vozimo ferari ali nije tražnja za ferarijem takva da moraju da ih proizvedu 5 milijardi

Kad kažem pala je tražnja, znači pala je količina ljudi koja u isto vreme želi i može da kupi stan, inače bi svi želeli naravno da poseduju nekretnine, to nije ni upitno
 
Tražnja nije šta ljudi žele, tražnja je šta se kupuje, svi bi mi voleli da vozimo ferari ali nije tražnja za ferarijem takva da moraju da ih proizvedu 5 milijardi

Kad kažem pala je tražnja, znači pala je količina ljudi koja u isto vreme želi i može da kupi stan, inače bi svi želeli naravno da poseduju nekretnine, to nije ni upitno
Ne bih se bas slozio... da se izgradi kompleks od 10,000 stanova u Zemun Polju pod 1/2 cene gradnje u centru da li bi ljudi iz ove teme kupovali stanove tamo?
Ili u Batajnici?

Traznja za tim lokacijama je manja, ljudi ce radije ziveti u 40m2 na NBGD nego u 70m2 u Zemun Polju i tu cinjenicu smo apsolvirali.
Smanjenje kupovne moci stanovnistva ne smanjuje potraznju za lokacijom u odredjenim delovima grada, vec samo znaci da ce stanovnistvo da skuplja pare duze ili kupuje manje kvadrature, sto opet mislim da investitorima nije problem i da im prodaja ide malo sporije nego sada.
 
Ne bih se bas slozio... da se izgradi kompleks od 10,000 stanova u Zemun Polju pod 1/2 cene gradnje u centru da li bi ljudi iz ove teme kupovali stanove tamo?
Ili u Batajnici?

Traznja za tim lokacijama je manja, ljudi ce radije ziveti u 40m2 na NBGD nego u 70m2 u Zemun Polju i tu cinjenicu smo apsolvirali.
Smanjenje kupovne moci stanovnistva ne smanjuje potraznju za lokacijom u odredjenim delovima grada, vec samo znaci da ce stanovnistvo da skuplja pare duze ili kupuje manje kvadrature, sto opet mislim da investitorima nije problem i da im prodaja ide malo sporije nego sada.

Ako ti se jedne godine proda na određenoj lokaciji 500 stanova, a druge godine 300 stanova, a treće godine 200 stanova, znači da pada tražnja na toj lokaciji. Ne znači da opet mnogo ljudi ne bi volelo da živi na toj lokaciji, ali želja nije tražnja.

U Beogradu je prodaja pala za 30% u odnosu na 2022. znači da ima manje tražnje, a za to je naravno odgovorno i to što si rekao, da je pala kupovna moć. Tražnja je paralelno i želja da se nešto kupi i želja/mogućnost da se kupi po ponuđenoj ceni.

A to što ti navodiš oko lokacije, to je poznato da je RE tržište jako lokalno i da se te stvari gledaju ne samo od opštine do opštine, nego čak i od bloka do bloka, ulice do ulice. Potpuno je moguće da NBG kao opština ima rast cena sledećih 5 godina i čak i rast tražnje, a da npr. 5 drugih beogradskih opština ima pad.
 
Ne znam da li ima neku perspektivu graditi ogromne količine stanova na periferijama za socijalno stanovanje(korektno ali najjeftinine)... Otprilike u rangu sa stanovima za bezbednjake koji su dodeljivani... Da li bi to bio jedan dobar potez za Investitore u ovim uslovima i da se tako i reklamiraju ti stanovi... Da li bi to bila neka teorija ravnoteže interesa izmedju Investitora i ljudi koji hoće da se skuće i imaju svoj stan.
 
Mislim da su godine 2021 i 2022 imale ogromnu anomaliju na ekonomiju i kupovinu nekretnina, treba gledati 2023/2024 i 2025 da bi se izveli zakljuci o trendu ponude i potraznje po meni.

Ako prodaja krene da posustaje... investitori ce samo da projekte/komplekse dele u faze i da ih sporije grade po istim cenama ili vecim, nece se odreci profita jer je ideja da se maksimizuje profit u odnosu na parcelu koju su kupili.

To je moje vidjenje barem, i to vazi za centralne opstine, za opstine na periferiji se ne bih slozio i tu ce mozda dolaziti do ustupaka.
 
U Beogradu je prodaja pala za 30% u odnosu na 2022. znači da ima manje tražnje, a za to je naravno odgovorno i to što si rekao, da je pala kupovna moć

Deluje da je 2022. godina najbitnija godina u novijoj istoriji bg stanovanja I da cemo zauvek sve, ali pre svega obim prometa, porediti sa.tom godinom.
 
Pominjem 2022. jer samo to možemo da gledamo trenutno, kad se završi 2024. moći ćemo da poredimo sa 2023.
 
Pa mora da se poredi sa 2022. godinom jer prodavci gledaju cene u toj godini (kad si mogao da prodas bilo sta po nenormalnoj ceni) i na osnovu toga formiraju cene :)
 
Ne znam da li ima neku perspektivu graditi ogromne količine stanova na periferijama za socijalno stanovanje(korektno ali najjeftinine)... Otprilike u rangu sa stanovima za bezbednjake koji su dodeljivani... Da li bi to bio jedan dobar potez za Investitore u ovim uslovima i da se tako i reklamiraju ti stanovi... Da li bi to bila neka teorija ravnoteže interesa izmedju Investitora i ljudi koji hoće da se skuće i imaju svoj stan.

Imalo bi perspektivu, ali samo ako bi država bila spremna da to isprati sa infrastrukturom, a tu obično najviše zateže. Ljudima nisu potrebni samo stanovi, nego putna infrastruktura, kanalizacija, vrtići, škole za decu, domovi zdravlja, razne linije javnog prevoza, parkovi, šetališta, pijace, supermarketi, pošta, minimum komercijalnih sadržaja itd.

Ti sad možeš npr. u Ovči da nađeš stambene zgrade sa jako jeftinim stanovima, ali tu niko ne traži da kupi jer su stanovi na praznoj livadi. Kad bi izgradili 10k stanova na tom mestu, opet bi bilo neprivlačno za život dok se ne izgradi sve ostalo što je ljudima potrebno za svaki dan.

Zato se ovo u Surčinu pompezno najavljuje, jer država eksplicitno obećava da će da isprati te stanove infrastrukturom i da učini Surčin poželjnim za život.
 
Imalo bi perspektivu, ali samo ako bi država bila spremna da to isprati sa infrastrukturom, a tu obično najviše zateže. Ljudima nisu potrebni samo stanovi, nego putna infrastruktura, kanalizacija, vrtići, škole za decu, domovi zdravlja, razne linije javnog prevoza, parkovi, šetališta, pijace, supermarketi, pošta, minimum komercijalnih sadržaja itd.

Ti sad možeš npr. u Ovči da nađeš stambene zgrade sa jako jeftinim stanovima, ali tu niko ne traži da kupi jer su stanovi na praznoj livadi. Kad bi izgradili 10k stanova na tom mestu, opet bi bilo neprivlačno za život dok se ne izgradi sve ostalo što je ljudima potrebno za svaki dan.

Zato se ovo u Surčinu pompezno najavljuje, jer država eksplicitno obećava da će da isprati te stanove infrastrukturom i da učini Surčin poželjnim za život.
Sve se slažem sa infrastrukturom koja treba da prati i osnovnim stvarima za porodicu, znači po ovome i da verujemo da će sve ovo biti omogućeno i ispraćeno od strane države treba da se Investitori fokusiraju kao i kupci na Surčin kao novu ozbiljnu oblast za stanovanje...
 
Nije bitno samo imati infrastrukturu, nego i kakva je infrastruktura. Ako ces posle svake kise plivati u go*nima jer imas kanalizaciju ali je losa ili nema dovoljno kapaciteta (zbog investitorskog urbanizma i betoniranja celog grada), nema mnogo razlike u odnosu na slucaj kad nemas infrastrukturu. Nocas je bio poplavljen solidan deo Beograda, narocito deo kod Autokomande koji se smatra centrom, ali sam vidjao i snimke iz Bulevara Kralja Aleksandra, sa Banovog Brda,.. U Beogradu svake godine imamo po 3-4 stogodisnje kise. Nadjite mi neki grad koji po toliko puta godisnje bude poplavljen.
 
Mislim da je tema zadnjih par nedelja počela ozbiljno da se gubi u deluzijama, samo što smo prošle godine bili apokaliptični u smislu sve će da propadne, sad se ide u drugu krajnost sa perma bull, beskonačna tražnja, cena stalno raste idejama

Tražnja je očigledno pala nakon 2022. i otad stagnira, broj kreditnih kupaca je dosta pao, čak i onaj Vradovićev brat iz Forbesa je počeo da priča da investicioni kupci neće više da kupuju po ovim cenama

Ova tema udara kontru svemu, kad tržište raste priča da će balon da pukne, kad tržište stagnira ovde je bull

Na ovoj temi uglavnom pisu ljudi koji zele da kupe stan a nemaju novca i kukaju zbog cena te ljudi koji su investirali u stanove ili su vezani za biznis sa nekretninama pa ubedjuju druge kako cene mogu samo da rastu u beskonacnost. Ostali su ili kupili stan za sebe i zive svoj zivot ili su se manuli corava posla oko kupovine nekretnina u Beogradu i cena istih. Ja generalno vise nemam volje da ista pisem na ovu temu i spadam u ovu grupu koja se manula corava posla.
 
Pa Surčin ima prodavnice, kafiće, restorane, zatvorene i otvorene bazene, škole, vrtiće, dom zdravlja... sad jbg to što neko želi da mu to sve bude ispred nosa to je drugo. Evo i pominjano jakovo, jedan od ozbiljnijih aqua parkova kod nas se nalazi tamo, prošlog vikenda jedva parking da nadješ od gužve... ali dalje bi ljudi samo na odredjenim lokacijama.
 
Pa Surčin ima prodavnice, kafiće, restorane, zatvorene i otvorene bazene, škole, vrtiće, dom zdravlja... sad jbg to što neko želi da mu to sve bude ispred nosa to je drugo. Evo i pominjano jakovo, jedan od ozbiljnijih aqua parkova kod nas se nalazi tamo, prošlog vikenda jedva parking da nadješ od gužve... ali dalje bi ljudi samo na odredjenim lokacijama.

Pa kvadrat u Surčinu je sad 2000 u novogradnji, nije baš da je jeftino a i da se ne kupuje
 
Opet dosta jeftinije nego u centralnim opštinama. Svi bi i autobusko stajalište ispred nosa, bukvalno sve na dohvat ruke, a opet puno zelenila, privatnost i tišinu, paradox.
 
Ko je spreman da čeka desetak godina da se završi taj ciklus investicija u surčinsku infrastrukturu, pametno je da kupuje sad. Investitori su definitivno počeli da se okreću ka tom kraju sa najavom države da će da se fokusira tamo.
 
Vrh