Šta je novo?

Cene nekretnina

Da, ali kako onda mogu da podizu cene? Btw, jasno ti je da su ti sajtovi praktcno beskorisni kada je novogradnja u pitanju zbog mixa unosa prodaja iz proslosti (predugovori), prodaja iz realnog vremena (ugovori)?
 
Porasli troškovi? Pitaš me kao da radim u Galensu pa imam neko objašnjenje iz prve ruke. Nemam pojma zašto rastu cene, verovatno i dalje procenjuju da im je dinamika prodaje prihvatljiva, samo će da uspore malo prodaju i teraj dalje.
 
I sto se tice starogradnje, ovo je najgori prvi kvartal od 2015. Prvi put od 2015 je sklopljeno manje od 2000 ugovora u Q1. Kuriozitet je da je cak i kovidaske 2020. u Q1 prodato 2013 starogradnji, u odnosu na 1942 ove godine. Videcemo sta ce se desavati u Q2, narocito ako uzmemo u obzir da se povecava udeo kreditnih kupaca.
 
I sto se tice starogradnje, ovo je najgori prvi kvartal od 2015. Prvi put od 2015 je sklopljeno manje od 2000 ugovora u Q1. Kuriozitet je da je cak i kovidaske 2020. u Q1 prodato 2013 starogradnji, u odnosu na 1942 ove godine. Videcemo sta ce se desavati u Q2, narocito ako uzmemo u obzir da se povecava udeo kreditnih kupaca.

Nemoj da pričaš te činjenice, ide protiv glavnog narativa na temi da je tražnja u stratosferi i da cene only go up
 
To je dobro po privredu samim tim i po celo drustvo zar ne?
Ne nužno. Ako porast životnog standarda ima korene u povećanju sposobnosti društva da proizvede više dobara i usluga, odnosno da poveća produktivnost kroz fizički i ljudski kapital, tehnološko znanje i slično, onda je sve ok. Pri tome veliku ulogu igraju i investicije u kapital, a tada ŠTEDNJA dolazi u igru.
Ako se radi o nečem drugom, onda odgovor može da bude i negativan. Nije svaka potrošnja dobra.
 
Pa dzo nema nista lose u tome da neko promeni misljenje, narocito kada je to i utemeljeno kao sto je kod tebe utemeljeno kupovinom stana.



Sad ce ti reci da to sto su promenjene za 7% ne znaci da su povecane jer se od toga iz nekog razloga oduzima inflacija pa se dolazi do zakljucka da rasta cena nema sto dalje implicira da je sada podjenako tesko/lako (kako kome) da kupi stan.
Oduzimanje inflacije od cena nekretnina po meni nema nikakvog rezona jer plate nisu porasle za inflaciju. Evo sad ove godine, koja je kao "bolja godina" plata mi je početkom godine povećana 1.2% i sad od 1.juna još dodatnih 3%. Ali to je još daleko ispod i zvanične inflacije a kamoli nezvanične. E sad da li mi to povećanje olakšava kupovinu stana?! Ne.
 
I to nije izmišljotina, evo statistički promet novogradnje na NBG se survao u ambis.

Pogledajte prilog 203283
Opet ovo je statistika, a onda izađite na teren pa probajte da zbog tog pada prometa dobijete ikakav popust u novogradnji. Ne mislim ni 100e po kvm (jer to je nemoguće) već makar i 500e popusta na cenu parking mesta na -3 nivou. Pa ćete videti kako će vas pogledati!
Statistika je jedno a realnost je drugo. Važno je šta investitori osete i kakav je narativ. Za sada prodaja ide vrlo dobrim tempom, sporije tačno ali nije došlo do tog da se ruše cene.
Dok ne dođe ozbiljna recesija i dok svi ne povuku ručnu kočnicu u potrošnji onda nema popusta nigde. Pa jel možete da zamislite da veliki investitori na NBG NEĆE čak da promene Ugovor i dinamiku plaćanja čak iako ide njima na račun već samo kako su oni zamislili?!?! Znate li vi onda koliko su oni sigurni u svoju prodaju?! Ni dinamiku otplate neće da izmene.
 
Sve je to ok, ne menja činjenicu da je tražnja pala i to na jako nizak nivo.

Pritom još uvek se ubacuju u katastar transakcije zgrada koje su počele sa gradnjom tokom hajpa, tek kad se to izduva videćemo pravo stanje novogradnje.
 
Dakle zaključak sa terena je: postoji veliki bunar ljudi koji bi kupili, ali ne po ovoj ceni. Da investitori svi spuste za 10%, sve bi se rasprodalo ili ne?
Ne mogu držati cenu non stop, kad tad će onaj najnelikvidniji i najnestrpljiviji spustiti da ide u nove izgradnje a drugi će ga slediti.
Na sajtu npr Lastavica oko desetak posto stanova stoji neprodato, kome ide u prilog da to razvlači narednih šest meseci umesto da rasproda odmah i investira dalje
 
Ono sto su neki pricali da ce investitori na pad traznje odgovoriti nizom ponudom mislim da se trenutno vec i desava. Investitori bukvalno doziraju ponudu kako bi odrzali nivo cena, cak i pomalo podizali.
Mislim da trenutno jedina 2 mesta gde se ne dozira ponuda su BgH2O i lokacije na periferiji.
  • BgH2O iz razloga sto planiraju da se sire, to je najatraktivnija lokacija (da li je najbolja, ko kupuje, sta je u pozadini cele price, to je druga prica, ali je definitivno najbitniji projekat), pa mogu i da drze relativno visoke cene i da prodaju unapred po nekoliko zgrada gde jos ni temelj nije iskopan bez ikakvog doziranja.
  • Mislim da i na periferiji nema doziranja ponude (osim u slucaju kad je to doziranje ograniceno nekim drugim faktorima) iz razloga sto mi deluje da se mnogi investitori sad fokusiraju na lokacije koje i nisu bas atraktivne, gde je cena starogradnje tipa 1.500 evra i tu prave kao neke lux zgrade po ceni od tipa 2.500 evra. Deluje da su pronasli da je to dovoljno veliko trziste na kome mogu jako dobro da zarade, jer verovatno kupe plac (ili ga dobiju dzabe ili za sitne pare) na nekoj Š lokaciji i tu podignu neku novogradnju koja jeste mozda na losoj lokaciji, ali je dovoljno atraktivna da bi neko zrtvovao lokaciju i kupio tu stan. Zato i imamo rast prometa novogradnje u nekim opstinama kao sto su Rakovica i Cukarica, a sama ta novogradnja je obicno solidno skuplja od svega na toj lokaciji, pa je i profit verovatno veci nego na boljim lokacijama (ne po m2, nego ukupan profit tokom vremena ako se uzme u obzir dinamika prodaje).
Za ostale lokacije (malo bolje, koje se nalaze u centralnim Bg opstinama) se ponuda ocigledno dozira u meri koja odgovara investitorima kako bi kontrolisali cene i imali zeljenu dinamiku priliva novca. U momentu kad im zafali novac, oni ne spuste cene i ne daju popust, nego puste novu lamelu ili novi projekat, a simbolicne popuste ili neke druge benefite daju eventualno na kraju za najmanje atraktivne stanove za koje bas teze ide prodaja. Mada mozda mogu i da odugovlace tu prodaju bez zurbe ako pune budzet iz zgrada koje prave na manje atraktivnim lokacijama, tako da time istovremeno drze cenu na boljoj lokaciji, a na manje atraktivnoj su vec digli. Evo npr. Viktor je pomenuo Lastavicu, oni su prodali vecinu stanova, ostalo im je jos oko 10%, ali su verovatno solidno zaradili na prethodnim stanovima da im se ne zuri da prodaju ovo sto je ostalo, cekaju da se to nekako rasproda i jos uvek ne pokrecu prodaju faze 2. Ako to nije doziranje ponude, ja ne znam sta je.
Cene mozda ne padaju, ali je traznja ocigledno niza, investitori na to odgovaraju doziranjem ponude i nudjenjem novogradnje na losijim lokacijama, prodavci starogradnje tvrdoglavo drze cene i prodaju stanove dosta duze nego ranije, a kupci ili odlazu kupovinu ili prave kompromise. Kao sto rekoh, cene mozda nece padati (nominalno), ali u ovakvim uslovima daleko smo od bulla kakav neki ovde pumpaju :)
 
Dakle zaključak sa terena je: postoji veliki bunar ljudi koji bi kupili, ali ne po ovoj ceni. Da investitori svi spuste za 10%, sve bi se rasprodalo ili ne?
Ne mogu držati cenu non stop, kad tad će onaj najnelikvidniji i najnestrpljiviji spustiti da ide u nove izgradnje a drugi će ga slediti.
Na sajtu npr Lastavica oko desetak posto stanova stoji neprodato, kome ide u prilog da to razvlači narednih šest meseci umesto da rasproda odmah i investira dalje
Neka uzmem da je 20%-25% neka zarada Investitora. To jest da ako ne bi morao i hteo da prodaje sve stanove zarad drugih investiranja i ulaganja njegovih bi bilo 1/4 to jest 1/5 stanova. Tako da tih 10% stanova mu nije problem i da ostavi...
Recimo da je išla prodaja i kada je stigla do tih 90% on je krenuo da gleda drugu lokaciju na kojoj može da gradi, pa neka bude da je i nju kupio i da se sada fokusirao u projektovanje i dobijanje dozvola i planiranje gradnje, koja po meni može da traje i 1-2god. Počela je izgradnja i ako je i ona krenula sa dobrom prodajom pre betoniranja temelja nema potreba za spuštanjem cene tih 10% preostaloh stanova. Tu dolazimo do raznih kompenzacija, on te preostale stanove koje nije prodao može davati u kompenzaciju, projektantima, izvodjačima radova ili ih uceniti da jedino tako mogu dobiti posao projektovanja, nadzora, izvodjenja radova...
 
Nadomestili su pad tražnje višom cenom. Tako da je ukupan promet tu negde i sve ok.
To slabo odgovara ekonomskoj logici. Pad tražnje je rezultat visokih cena, a daljim povećanjem istih možeš samo da izazoveš dalji pad. Doziranje ponude je daleko logičnije rešenje. To je nešto slično oligopolu, da ga tako nazovemo. Imaš nekoliko glavnih igrača koji se dogovore oko cene i onda rokaju.
 
IMG_4875.jpeg

IMG_4876.jpeg


Beograd je realno bas ispod cene.
 
Realno Beograd bas nikada nece uci na ovu listu, nije ni cudo sto je jeftiniji od svih navedenih gradova zasluzeno:

10 najboljih gradova zs zivot na svetu, prema EIU

Beč, Austrija
Kopenhagen, Danska
Cirih, Švajcarska
Melburn, Australija
Kalgari, Kanada
Ženeva, Švajcarska
Sidnej, Australija
Vankuver, Kanada
Osaka, Japan

Svaka cast za Kanadu I Australiju sa cak po 2 grada na listi!
 
Poslednja izmena:
Ali Vankuver. Vazi. On je realnije u rangu Bujanovca.
Neverovatno mi je da postoje ljudi koji bi pre verovali amnesti internesenal nego nasoj vladi :((( Strasno.
 
Hm zar ima neko ko veruje nasoj vladi? Evo javice se na ovoj temi ako ima kojim slucajem neko da im veruje. Svasta ovde moze da se procita... Pa nasoj vladi ruse po centru glavnog grada bagerima, i nisu sposobni celu deceniju da nadju pocinioce. Bezbednije u Bujanovcu nego u centru Beograda ziveti.

Jel pravio neko u Bujanovcu cevape od ljudi ove decenije, ili se to samo po Beogradu radi?
 
Realno Beograd bas nikada nece uci na ovu listu, nije ni cudo sto je jeftiniji od svih navedenih gradova zasluzeno:

10 najboljih gradova zs zivot na svetu, prema EIU

Beč, Austrija
Kopenhagen, Danska
Cirih, Švajcarska
Melburn, Australija
Kalgari, Kanada
Ženeva, Švajcarska
Sidnej, Australija
Vankuver, Kanada
Osaka, Japan

Svaka cast za Kanadu I Australiju sa cak po 2 grada na listi!
Bio sam jedno 10 puta u Osaki, to je možda jedan od top 5 gradova u kome ne treba živeti u Japanu. Baš me zanima po čemu su oni to izabrali baš Osaku.
 
Vrh