Ovo je suština cele priče.
Nekretnina je neophodna za život, to je njena osnovna namena i suština a postala je sredstvo generisanja kapitala. Prosečan stan danas zaradjuje svom vlasniku prosečnu platu. Dakle kao da prosečan radnik radi za vlasnika i daje mu svoju platu.
Pri tom taj prihod se oporezuje sa 10% ali u praksi ga niko ne plaća jer država namerno to toleriše i ne poštuje svoje zakone. Sa druge strane radniku država uzima na konto poreza i obaveznih doprinosa 45% onoga što zaradi (vrednost koju stvori). Ako bi radnik to izbegavao da plati (u teoriji, pošto u praksi ne može jer poslodavac to uplaćuje pre nego što radniku isplati neto zaradu) išao bi u zatvor, za razliku od vlasnika stana koji renta i koji za to izbegavanje - ništa.
Dakle država stimuliše vlasnike stanova tako što:
1. Traži im manji porez na taj prihod
2. Zapravo taj porez ni ne potražuje jer toleriše utaju
A destimuliše obicnog čoveka da radi tako što:
1. Traži im 4,5 puta veći porez na prihod od.njihovog rada (koji stvara vrednost u društvu) u odnosu na prihod od rente (koja ne stvara vrednost u društvu)
2. Veoma striktno sprovodi tu naplatu za razliku od poreza na rentu
Rezultat: svi bi da budu vlasnici nekretnina i da nista ne rade a lova da kaplje -> nekretnine skupe -> siromasni ne mogu da se skuce -> siromasni placaju bogatima rentu -> siromasni postaju siromasniji a bogati bogatiji -> raslojavanje društva -> destabilizacija drustva i socijalni problemi.
Kome je ovo nije bolesno stanje sistema taj je ili sociopata ili vlasnik stanova koji zivi od rente i ubeđuje sebe i druge da tako treba jer je to tako u kapitalizmu. Pa vidi druže to što je tako na zapadu ne znači da je to dobro. To ce puci kad tad i nastace revolucija i veliki reset. Mozda ne za nasih zivota ali jedinom sigurno jer ovakav "progres" civilizacije nije odrziv. U americi je beskucnistvo normalizovano. Evropa se još i drži nekako zbog socijalnih standarda koje drzave imaju ali ne znam koliko ce još tako biti. Kad se napravi kriticna masa tih ljudi biće sranja.
Jednostavno ko god podržava bull cena nekretnina takodje podržava ovakav civilizacijski scenario raslojavanja, boli ga q za širu sliku jer važno da je njemu super u mehuru.
Ne slazem se sa vecinom izrecenog.
Prvo, porez na izdavanje nekretnina u R. Srbiji je 20%, a ne 10%. Doduse postoji mogucnost da se odbiju normirani troskovi pa je fakticki porez 15%.
Drugo, stopa od 45% poreza i doprinosa se dakle odnosi na porez koji je mislim 23% i doprinose za zdravstveno i penziono od 22%, dakle ovo drugo treba izbaciti iz jednacine. Ne mozemo mesati babe i zabe. Svakako se slazem se da drzava gleda kroz prste rentijerima za porez.
Dalje, oporezovanje nekretnina u Srbiji je strozije nego u vecini zemalja EU. Npr. u Italiji nema poreza za prvi stan ukoliko imas prebivaliste u tom stanu. I tako je u vecini zemalja EU. Dakle Srbija vec destimulise kupovinu nekretnina time sto i na stan u kome zivis placas godisnji porez, samo sto imas umanjenje od 50% do neke cifre. Realno je to umanjenje manje.
U Holandiji npr. nema poreza za izdavanje stanova (do nekog broja stanova). I rentijerstvo je razvijeno samo tako.
Rentijerstvo je sasvim normalna stvar svuda u svetu - a pogotovo u BG je cvetalo u doba Kraljevine. Poremecaj je nastao zbog komunizma koji nam je nametnut, i koji je hvala Bogu propao i sada se vracamo u normalno drustvo koje je regulisano trzisnim principima. Tako treba i mora da bude. Cene ce se formirati na osnovu ponude i potraznje.
I nije tacno da prosecan stan u BG donosi prihod od prosecne plate, to je nebuloza. Prosecna plata u BG je 1200 EUR (ne racunam prigradske opstine).
Evo, licno znam ljude koji izdaju dvosoban stan u Sremcici (oko 50 kvm) bez lifta za 150 EUR. To je Opstina Cukarica, i to iznosi 13% od prosecne plate u BG.
Takodje licno znam ljude koji izdaju dvosoban stan kod Zaplanjske u Brace Jerkovic u onim malim kucicama za 250 EUR. Ima i sopstveno parking mesto ukljuceno u cenu. Opstina Vozdovac. Dakle 21% od prosecne plate u BG.
Za prosecnu platu (1200 EUR) mozes da iznajmis top sredjen dvosoban stan u BG na vodi koji trenutno kosta oko 300 000 EUR sa parking mestom. Doduse sa pogledom na grad, pogled na reku je nesto skuplji.
Ono sto bi trebalo da se primeni u Srbiji kao mera za podrsku siromasnijim slojevima je socijalno stanovanje. U vecini EU zemalja postoji taj sistem, od poreza svih gradjana lokalne samouprave kupuju stanove - doduse na lokacijama koje nisu atraktivne i na osnovu prihoda porodice prave se liste i odredjene porodice iznajmljuju te stanove od grada po povlascenim cenama.