Šta je novo?

Cene nekretnina

Prva slika koju si okačio je bolja od 70% kuća na oglasima inače, kod nas kuće izgledaju očajno i neretko su u takvom stanju. Kuća dobro i kvalitetno građena i održavana košta mnogo i uopšte nije neka jeftina varijanta kako se to ovde predstavlja.
Nije ni bitna toliko ta slika, bitna je percepcija i mentalitet ljudi.
Slika sa prve slike asocira na selo, nemastinu, nedostatak urbanizma i infrastrukture dok druga slika asocira na prigradska naselja u Americi i bogatstvo.

Da li je povrsno jeste, ali i to igra ogromnu ulogu pri kupovini nekretnine, ljudi su vizuelna bica.
Potraznja za kucama na slici #2 i na dobroj lokaciji je verovatno velika i ne sumnjam da su cene tih kuca ogromne.

Kod avale znam da grade dosta kuca u vidu kompleksa od po 10 kuca itd i da to izgleda solidno:

Sad opet, po ovim cenama ova udaljenost od beograda moze kupiti samo neko ko ima viska para ili ulazi u penziju pa mu je nebitna lokacija skroz.
Da je ovaj kompleks na dedinju cena bi isla verovatno x5-x10.
 
Evo jednog primera kuce u izgradnji u prilicno ruralnoj regiji Iriga na obroncima Fruske Gore, ali potencijalno ce ceo ovaj potez dobiti na vrednosti kada se iskopa tunel kroz planinu i kada Irig bude na 15 minuta voznje od NS.
Meni ova kuca deluje solidno, ali daleko od toga da je Holivud a cena je astronomska. Mozda bi neko mogao ovo da rasclani po stavkama i da navede koliko bi kostao ovakav plac, a zatim cena materijala, radne snage i slicno da se sazida ovakva kuca od cca 200 m2.
750m2 to je 7,5 ari placa, tamo je po oglasima https://www.halooglasi.com/nekretnine/prodaja-zemljista/irig
1,5 - 2,5K e ar dakle ajd nek je 15-20K plac, očigledno urbanizovanog čim ima bazen, struju sve... ako nešto nisam prevideo .
Za samu kuću pa nek je i 200m2 dere. Lokacija interesantna svakako.
 
Svake godine postoji skok u prolećnom periodu. Možda je naznaka novog talasa rasta, a možda i nije. Niko ne zna.

Treba sačekati drugi kvartal, za relevantnije tvrdnje.
 
Ne znam sto se ovde povela prica o tome da nece nas covek u kucu.
Ja vidim par problema sa celom tom pricom, vise nego mentalni skop:

-kredit mnogo teze ide na kucu (ne gledam iz ugla kes kupca)
-dobra kuca dobro i kosta, pogotovo ako je u okolini Beograda. Bacite oko na oglase, jer i sam s vremena na vreme gledam. Ozbiljne i sredjene kuce kostaju ozbiljnu svotu novca.
-Infrastruktura (ne samo voda struja gas, vec i povezanost, (pri)gradski prevoz, itd).

Daleko od toga da sam protivnik kuca, i sam smatram da je kuca u odnosu na stan neuporediva.
Ali nije bas ta prica "e ima kuca da biras za male pare nego nece narod lenj".
 
Ne znam zašto naši ljudi ne vide veću privlačnost u životu u kući. Kvadrat kuće i dalje može da se nađe po značajno povoljnijoj ceni (doduše, kuće su većinom znatno veće), a i kuća pruža komfor i mogućnost kreiranja veće porodice. Većinom se priča kako je održavanje kuće neki veliki problem, u čemu ja vidim samo nedostatak volje da se čovek kreće i radi. Jeste, ima tu nekih većih ulaganja kao što su fasada, krov, oluci i slično, ali i u stanu sa vremenom dosta toga propadne, samo što se lakše ignoriše.
Kuće zauzimaju samo 8% prodaje, teže se prodaju i cena se značajno lakše obara.
Ja bi prvi uzeo kucu, ali nema nigde u kraju gde ja zelim kuca za normalne pare, najjeftinije u Zarkovu je oko 200 000 eura, a ne lici ni na sta, mora da se ulozi jos boga oca, a ja taj luksuz nemam
 
Ovde kad se priča o jeftinim kućama, ljudi misle na 100km od BG. Svima je jasno da u BG nema jeftinih kuća.
100km je preterano. Jeste da moraš malo da se udaljiš da bi prošao dobro. Evo ti Stara Pazova, na manje od 50 km od Bg:


828e/m2. Pa ti baci na papir. Realno će je prodati za manje, ko kupuje za keš oborio bi cenu minimum 15%. Šta kome više odgovara, 50m2 starogradnje na Nbg, ili kuća od 170m2 sa avlijom i pomoćnim objektom. Još imaš ok infrastrukturu, koliko ja vidim, ali me ispravite ako grešim, pošto nisam upućen u kraj.
 
100km je preterano. Jeste da moraš malo da se udaljiš da bi prošao dobro. Evo ti Stara Pazova, na manje od 50 km od Bg:


828e/m2. Pa ti baci na papir. Realno će je prodati za manje, ko kupuje za keš oborio bi cenu minimum 15%. Šta kome više odgovara, 50m2 starogradnje na Nbg, ili kuća od 170m2 sa avlijom i pomoćnim objektom. Još imaš ok infrastrukturu, koliko ja vidim, ali me ispravite ako grešim, pošto nisam upućen u kraj.
Pazova je super, imaju sve sto je potrebno za zivot, imam bracu tamo i ne planiraju da se mrdnu iz Pazove, jedan je kupio plac i sada sredjuje kucu, a drugi razmislja dal ce kucu ili stan, ko nije vezan za Beograd, Pazova je odlicna
 
Ne znam sto se ovde povela prica o tome da nece nas covek u kucu.

Zato sto smo juce videli da prosecan forumas ne vidi nista interesantno u tome da stan ima veliku terasu, niti prosecan forumas koristi svoju terasu za bilo sta. Bilo je I razloga tipa plase se sunca, nece da komsija namirise sta oni jedu, nece da placa terasu/lodju jer je jeftino da se napravi i sl.

Samim tim ne vidim ni koja je velika prednost zivota u kuci za takve ljude, kad ni dvoriste ne bi koristili cim ni terasu ne koriste. Vrv bi odmah po useljenju zabetonirali najveci deo dvorista jer sto da se zimi stvara blato, na prolece da mora da se kosi a na leto da mora da se zaliva?
 
100km je preterano. Jeste da moraš malo da se udaljiš da bi prošao dobro. Evo ti Stara Pazova, na manje od 50 km od Bg:


828e/m2. Pa ti baci na papir. Realno će je prodati za manje, ko kupuje za keš oborio bi cenu minimum 15%. Šta kome više odgovara, 50m2 starogradnje na Nbg, ili kuća od 170m2 sa avlijom i pomoćnim objektom. Još imaš ok infrastrukturu, koliko ja vidim, ali me ispravite ako grešim, pošto nisam upućen u kraj.
Malo skrecem sa teme, ali da mi je znati da li je iko gradio kucu sa normalnim izvorom svetlosti? U ovoj kuci sa oglasa bih se vise osecao kao u podrumu nego sto bi to bilo u stanu. Vidjao sam sijaset slicnih kuca..
 
I ja gledam sa vremena na vreme, Pančevo, Banovci, Pazova, Batajnica, Borča i slično imaju i neke poprilično dobre ponude. Dublji delovi Zemuna su skuplji.
Imam druga koji će skoro 300k dati sa renoviranjem za stan u bloku 70, jer "želi da živi pored reke". Dva automobila, može da radi onlajn skoro kad hoće, izuzetno dobra primanja. "Ne mogu da se cimam", to je bila njegova filozofija. Lenj je za sve ostalo osim za kuća - posao. Zato se masno zadužiš, a posle ti kucaju na vrata jer ti deca trče po stanu.
Ja ne znam po kakvim zabitima vi gledate stanove u Borči. Zna se da su jako kvalitetni krajevi Borča 3,4,5 gde je sve planski gradjeno. Širina, puno zelenila, parkinga, staza za setnju, svega, ti delovi imaju kanalizaciju, CG, toplu vodu. Tu kada prosetate miriše lipa, a izmedju zgrada je hlad.
 

Prilozi

  • 20240528_182239.jpg
    20240528_182239.jpg
    234,6 KB · Pregleda: 141
  • 20240528_182255.jpg
    20240528_182255.jpg
    140,9 KB · Pregleda: 119
  • 20240528_181931.jpg
    20240528_181931.jpg
    128,5 KB · Pregleda: 140
Zato sto smo juce videli da prosecan forumas ne vidi nista interesantno u tome da stan ima veliku terasu, niti prosecan forumas koristi svoju terasu za bilo sta. Bilo je I razloga tipa plase se sunca, nece da komsija namirise sta oni jedu, nece da placa terasu/lodju jer je jeftino da se napravi i sl.

Samim tim ne vidim ni koja je velika prednost zivota u kuci za takve ljude, kad ni dvoriste ne bi koristili cim ni terasu ne koriste. Vrv bi odmah po useljenju zabetonirali najveci deo dvorista jer sto da se zimi stvara blato, na prolece da mora da se kosi a na leto da mora da se zaliva?
Samim tim što uporedjuješ dvorište sa terasom govori da ne znaš baš o čemu pričaš. Živiš li u kući ili u stanu?
 
Ja ne znam po kakvim zabitima vi gledate stanove u Borči
Ja sam rekao da Borča ima poprilično dobre ponude kuća na pojedinim mestima, a ne da je zabit.

Pazova je super, imaju sve sto je potrebno za zivot, imam bracu tamo i ne planiraju da se mrdnu iz Pazove, jedan je kupio plac i sada sredjuje kucu, a drugi razmislja dal ce kucu ili stan, ko nije vezan za Beograd, Pazova je odlicna
Stara ili Nova? Čujem da voz saobraćaja sasvim u redu. Planiram da odem skoro da malo izvidim teren. Ima lepih i i dalje povoljnih kuća.
 
Ja sam rekao da Borča ima poprilično dobre ponude kuća na pojedinim mestima, a ne da je zabit.


Stara ili Nova? Čujem da voz saobraćaja sasvim u redu. Planiram da odem skoro da malo izvidim teren. Ima lepih i i dalje povoljnih kuća.

To ti je 10min pešaka od stanice (nije ni dugačka ulica)
Za 25min si na NBg za 25min u NS.
Uzimaj to odma.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240621-174832.png
    Screenshot_20240621-174832.png
    288,3 KB · Pregleda: 122
  • Screenshot_20240621-175405.png
    Screenshot_20240621-175405.png
    173,5 KB · Pregleda: 126
Imam druga koji će skoro 300k dati sa renoviranjem za stan u bloku 70, jer "želi da živi pored reke". Dva automobila, može da radi onlajn skoro kad hoće, izuzetno dobra primanja. "Ne mogu da se cimam", to je bila njegova filozofija. Lenj je za sve ostalo osim za kuća - posao. Zato se masno zadužiš, a posle ti kucaju na vrata jer ti deca trče po stanu.
Ovo bi ja stavio kao jednu od ključnih tačaka većine ljudi ,,Mrzi me,, ,, Ne mogu da se cimam,,
I jednostavno neće ljudi da razmišljaju o nekim obavezama koje donosi kuća.
Da ne pričam o gradnji kuće u sopstvenoj režiji, niti znaju procedure i ceo postupak, nemaju vremena za to i onda svi hoće da kupe gotove kuće, pri tome koje su kvalitetnije da možda ne bi morali da renoviraju, pošto i to mrzi ljude i čude se i govore da su precenjene te kuće...
 
Problem sa kupovinom kuca je to sto:
  • Na lokacijama blize centru su cene manje-vise ekvivalentne cenama stanova, sto znaci da su nedostupne za 99% ljudi.
  • Na perifernijim lokacijama jesu jeftinije od stanova, ali se tu postavlja pitanje infrastrukture, legalizovanosti, blizine bitnih stvari za zivot, ali i stanje samog objekta. Jedino sto je nekom potencijalnom kupci koji ima budzet od tipa 150k evra dostupno su ili solidne kuce na 50km od Beograda ili neka kuca u losem stanju koja spada u urbani deo Beograda. A takve kuce zahtevaju puno ulaganja, jer pored ulaganja u enterijer, potrebno je i ulaganje u spoljasnost kuce, pa dolazimo do toga da kuce i nisu bas toliko jeftine koliko stoji u oglasima,
Naravno da kuca moze biti dobra kupovina, ali, koliko god da je tesko naci dobar stan, mislim da je jos teze naci dobru kucu.
 
Evo jednog primera kuce u izgradnji u prilicno ruralnoj regiji Iriga na obroncima Fruske Gore, ali potencijalno ce ceo ovaj potez dobiti na vrednosti kada se iskopa tunel kroz planinu i kada Irig bude na 15 minuta voznje od NS.
Meni ova kuca deluje solidno, ali daleko od toga da je Holivud a cena je astronomska. Mozda bi neko mogao ovo da rasclani po stavkama i da navede koliko bi kostao ovakav plac, a zatim cena materijala, radne snage i slicno da se sazida ovakva kuca od cca 200 m2.
30k plac
10k arhitekta i čovek za rešavanje dozvola
10k vazdušara( placa se po m2 zavisno od zone Državi)
200m2 ovakve gradnje neka bude po m2 1500eur i to da nadjes neke manje Izvodjace i da si stvarno u materiji i da kontroloses i trazio vise ponuda od razlicitih Izvodjaca
bazen 20k
Uredjenje dvoriste 10k
prikljucci eto rekao bih 5-10k
Nepredvidjeni troskovi 15k

30+10+10+300+20+10+5+15=400k
 
Cena gradnje po m2 je verovatno prilicno manja od te, ali generalno se slazem, ako se radi po PSu a ne divlja gradnja, dosta ima tu troskova za gradnju kuce.

Realno cena za gradnju je verovatno bliza 1000-1200 po m2, sad zavisi dosta od materijala.
 
Problem sa kupovinom kuca je to sto:
  • Na lokacijama blize centru su cene manje-vise ekvivalentne cenama stanova, sto znaci da su nedostupne za 99% ljudi.
  • Na perifernijim lokacijama jesu jeftinije od stanova, ali se tu postavlja pitanje infrastrukture, legalizovanosti, blizine bitnih stvari za zivot, ali i stanje samog objekta. Jedino sto je nekom potencijalnom kupci koji ima budzet od tipa 150k evra dostupno su ili solidne kuce na 50km od Beograda ili neka kuca u losem stanju koja spada u urbani deo Beograda. A takve kuce zahtevaju puno ulaganja, jer pored ulaganja u enterijer, potrebno je i ulaganje u spoljasnost kuce, pa dolazimo do toga da kuce i nisu bas toliko jeftine koliko stoji u oglasima,
Naravno da kuca moze biti dobra kupovina, ali, koliko god da je tesko naci dobar stan, mislim da je jos teze naci dobru kucu.
Zašto bi ulagao u spoljašnost kuće ako te je već briga u kakvoj zgradi živiš? Aha misliš ne možeš da kažeš "ja bih sredio zgradu, al znaš komšije..." ;)
 
Cena gradnje po m2 je verovatno prilicno manja od te, ali generalno se slazem, ako se radi po PSu a ne divlja gradnja, dosta ima tu troskova za gradnju kuce.

Realno cena za gradnju je verovatno bliza 1000-1200 po m2, sad zavisi dosta od materijala.
Zavisi od mnogo faktora, po meni mora biti veća cena jer je u pitanju gradnja samo jedne kuće, automatski ti je skuplje nego kada bi na primer radio kuce u nizu ili neku mini zgradu.
Kada sam radio proracune za izgradnju dvojnih zgrada P+1+PK u proračune smo stavljali 950eur/m2 i to jer smo u tom poslu i to je bilo pre 2-3god. Racunam da je 20% veca cena kada bi nekog angazovao samo za jednu kuću i da je sada otprilike jos 20% veca cena.
Ali svakako zavisi od materijala da li ces sve skolski da radis, kojeg Izvodjaca i majstore si unajmio, grejanje, kvalitet stolarije...
 
Zašto bi ulagao u spoljašnost kuće ako te je već briga u kakvoj zgradi živiš? Aha misliš ne možeš da kažeš "ja bih sredio zgradu, al znaš komšije..." ;)
Nisam pricao u svoje ime, nego kako ljudi generalno razmisljaju. Jedini koje znam da razmisljaju o kuci su oni koji imaju malo vise para i koji planiraju da sami prave svoju kucu. Znam i neke koji su kupili kuce u raspad stanju za male pare, ali su sami majstori i imaju ekipu sa kojom to znaju da srede i renoviraju. Ali prosecan covek nema bas ekipu majstora sa kojom moze da mesecima vrsi gradjevinske radove oko kuce. Mislim da ljudi generalno vole taj komoditet kod stanova sto su oni zaduzeni samo za enterier, dok za eksterijer brine neko drugi (upravnik sa sredstvima koje skupe stanari zgrade).
 
Kao što smo videli u prethodnim diskusijama, stanari u zgradama nemaju svest da su vlasnici i da treba da održavaju tu istu zgradu, nego će kad otpadne fasada ili terasa, odleti krov posle oluje, itd da udare na kuknjavu, zovu televiziju i kače na društvene mreže "neko duradi nešto".

Na duže staze shvatiće da moraju da plate sve iz svog džepa, dakle imaće iste obaveze kao i vlasnici kuća koji opet odmah znaju da je održavanje isključivo njihova obaveza i da nemaju kome da prebace problem.
 
Vrh