Šta je novo?

Cene nekretnina

Nisam pricao u svoje ime, nego kako ljudi generalno razmisljaju. Jedini koje znam da razmisljaju o kuci su oni koji imaju malo vise para i koji planiraju da sami prave svoju kucu. Znam i neke koji su kupili kuce u raspad stanju za male pare, ali su sami majstori i imaju ekipu sa kojom to znaju da srede i renoviraju. Ali prosecan covek nema bas ekipu majstora sa kojom moze da mesecima vrsi gradjevinske radove oko kuce. Mislim da ljudi generalno vole taj komoditet kod stanova sto su oni zaduzeni samo za enterier, dok za eksterijer brine neko drugi (upravnik sa sredstvima koje skupe stanari zgrade).
Evo imam dva poznanika, tvoje zeme, koja su se odlučila na gradnju kuće umesto kupovine stana u Nišu jer su im cene stanova preskupe. Grade kuću u nekom delu Branka ili kako već, pitaću.

Elem, bila je priča pre nekoliko desetina strana kako je porez veliki ako ne živiš u nekretnini. Evo sad mi došlo rešenje, porez veći 20% ove godine, umanjenje 20000din, što mu dodje nekih 25% vrednosti ukupnog poreza. Više mi se isplati da ne živim u stanu ili da ga izdajem tj bez problema da kupim par stanova i da mi stoje.
 
Cene ne padaju iako su trebale, svi koji su pričali o pucanju balona nisu bili u pravu, treba uložiti u nekretnine. Ovo su konstatacije i pitanja za mnoge. Ipak Problem loše ekonomije i vraćanja dugova se ne rešava, naprotiv uzimaju se novi za gradnju svega i svačega. Konačno se zna i datum naplate dugova kraj 2027 i početak 2028. Svako ko se iole razume u ekonomiju zna da postojeće dugove ne možemo vraćati ovakvom privredom. Šta će se desiti najkasnije do 2028: završetak expa, i bnw-a, samim tim i završetak legalizacije nelegalnih objekata. Uzmimo u obzir postojeća zagađenja (Bg je jedan od najzagađenihih gradova na Svetu), deponovanje nepoznatog EU otpada u fabrikama unutar Srbije, dodajmo tome i zagađenja Rio Tinta (zagađenja vode i vazduha i širem krugu, te umiranje masovno od leukemije i kancera), kao i zagađenja rudnika koji će tek započeti pod palicom najveće Svetske sile. Ako mislite i dalje da uložite pare samo napred. Srbija jeste trenutno prema nekim parametrima prividno u koliko-toliko dobrom položaju. Ipak naplate mora biti, po svaku cenu. Šta raditi, u šta uložiti onda? Ulaganje u sebe, svoje zdravlje i zdravlje porodice, učenje zanata, traženih fakulteta, stranih jezika, od nekretnina u zemlju šume. Ima jedna stara izreka, kada je godina izrazito rodna, uvek bude...
 
Dobro moj Savo... Sto si odustao od "bice m2 dzak krompira", pa od "policemen parket da se zagrejete" a evo vise ne pises ni "uzece vam svima Bangladezani poso" ?

Sva tvoja prorocanstva se obistinila. Sta sledece prorices?
 
Moram da stanem u odbranu @Sava Sava zato sto je generalno u pravu vezano za sistem u kojem smo trenutno. Ovaj monetarni sistem i nacin na koji asset-i dobijaju na vrednosti kad tad ce morati da se koriguju i naravno da je problem pogoditi kada ce se to desiti i dosta se ovde polemise oko toga ko je u pravu i ko nije u pravu. Mi imamo problem koji se nalazi u temelju i kad tad cemo morati to da popravljamo i ono sto meni generalno smeta je kada neko olako prica kako samo treba u nekretnine ulagati ali isto tako mi i smeta kada ljudi pricaju kako samo mora da se ceka i kako ce cene pasti.
Niko nije u pravu, niko ne zna sta nas ceka sutra, postoje samo predvidjanja da li na osnovu nekog licnog misljenja ili sa nekih podataka, sve su to ipak samo spekulacije.
Ako gledamo cisto kao investiciju, mislim da je veci rizik sada uci u nekretnine samo zbog trenutne ekonomske situacije i sa desavanjima u svetu i realno dok god su kamate visoke, investitor ima mogucnost da vaga sta ce sa novcem (ako zeli da drzi novac).
Onaj ko kupuje za zivot treba skroz da zanemari da li ce pasti ili rasti nego da gleda iskljucivo svoje mogucnosti i da u glavi izracuna da li moze da izgura to sa trenutnim mogucnostima.
 
Naravno mrgudu2016 nije ovo za tebe napisano, nego za one što vide malo dalje od zvezda granda, farme.
 
Dobri moj Savo, ja samo tebe gledam I slusam. Pogresnu procenu si napravio kad si prodao stan pred strahovit skok cena. Pa si losu procenu napravio kad si kupio kucu na selu pred strahovit pad cena vikendica. Dva puta si se naucio na svojim greskama, treci put nema da omanes sigurno! Zato lepo ti i zena po kucu i stan, i NBG i NS a drugi nek ulazu u strane jezike ne u nekretnine.
 
Onaj ko kupuje za zivot treba skroz da zanemari da li ce pasti ili rasti nego da gleda iskljucivo svoje mogucnosti i da u glavi izracuna da li moze da izgura to sa trenutnim mogucnostima.
To je možda ključ. Poučen iskustvima iz prošlosti, ja smatram da je posedovanje svog parčeta zemlje najbolja opcija u ovim vremenima. Ali dobro, to mišljenje je više uslovljeno mojim odrastanjem. Svako ima svoje opcije.
 

Ali taj proces se u Srbiji dešava izuzetno sporo, a time su iznenađeni svi učesnici na tržištu. Tek u januaru ove godine u Beogradu tri velike kompanije snizile su cene novih stanova za 15 odsto na tri lokacije: Banjici, Zvezdari i u Zemunu.

Sa 2.700 evra po kvadratu, cena je pala, pa se sada novi, veoma kvalitetno izgrađeni stanovi na ovim lokacijama prodaju za 2.300 evra sa porezom na dodatu vrednost, a na ponekoj lokaciji još jeftinije. Istovremeno, broj reklamnih oglasa investitora za prodaju stanova povećan je u medijima za osam puta. Međutim, bez rezultata. Pad prometa i prodaje je nastavljen.

Da li zna neko na koje zgrade oni misle ovde?
 
Ko kupuje za stan na dan neka se pripremi. Kako to mislite neće doći i kod nas?

 
Ko kupuje za stan na dan neka se pripremi. Kako to mislite neće doći i kod nas?

Ne verujem, postoje i sada drugi nacini da se "ohlade" cene da bi ljudi koji zive ovde mogli nesto bolje da prodju, recimo demotivisajuci vlasnike stanova kroz poreze gde bi potencijalno vise stanova moglo biti na trzistu ali ako tu najosnovniju stvar ne mogu da isteraju do kraja, onda ne vidim kako bi sa ovim zakonom uspeli.
 
Smešan si, ponavljaš mrgude kao papagaj, neka kad ne znaš ništa drugo. Evo za one što ne znaju, prodao sam stan u centru NS pred rast cena, odmah kupio kuću u Veterniku (pred još veći rast cena), za one koji ne znaju Veternik je 6 km od centra NS-a, a sređene kuće su oko 200.000 + eura. Drž se ti saše popovića, i viki miljković.
 
1000021774.jpg


U Americi cena kuca na ATH, prodaja malo losija.
 
Ne verujem, postoje i sada drugi nacini da se "ohlade" cene da bi ljudi koji zive ovde mogli nesto bolje da prodju, recimo demotivisajuci vlasnike stanova kroz poreze gde bi potencijalno vise stanova moglo biti na trzistu ali ako tu najosnovniju stvar ne mogu da isteraju do kraja, onda ne vidim kako bi sa ovim zakonom uspeli.
Neće u narednih 3-5god a posle najverovatnije biće ograničenja. Situacija postaje i kod nas nepodnošljiva, pitanje koliko će sadašnja i neka buduća vlast želi da se izbori sa problemom. Nije realno ni da pola novogradnji pa i starogradnji stoje "prazni" a zapravo defiluju neki ljudi na noć ili dve; sa druge strane prosečan čovek ne može priuštiti ove cene na tržištu za dugoročni najam.
To se mora regulisati, svi su toga svesni. Nije toliko loše kao u gradovima u npr Dalmaciji, Budvi i okruženju gde ujutru meštani nemaju sa kime kafu popiti, ali ide tim putem.
 
Neće u narednih 3-5god a posle najverovatnije biće ograničenja. Situacija postaje i kod nas nepodnošljiva, pitanje koliko će sadašnja i neka buduća vlast želi da se izbori sa problemom. Nije realno ni da pola novogradnji pa i starogradnji stoje "prazni" a zapravo defiluju neki ljudi na noć ili dve; sa druge strane prosečan čovek ne može priuštiti ove cene na tržištu za dugoročni najam.
To se mora regulisati, svi su toga svesni. Nije toliko loše kao u gradovima u npr Dalmaciji, Budvi i okruženju gde ujutru meštani nemaju sa kime kafu popiti, ali ide tim putem.
Ono sto mislim da ce se desiti ako cene nastave da idu gore je da ce drzava morati nekako da pomogne mladim ljudima, da li kroz jeftinije stanove ili nesto drugo jer im ne ide u prilog kombinacija lose demografije i rast cena.
 
Ono sto mislim da ce se desiti ako cene nastave da idu gore je da ce drzava morati nekako da pomogne mladim ljudima, da li kroz jeftinije stanove ili nesto drugo jer im ne ide u prilog kombinacija lose demografije i rast cena.

Država ne može da pomogne nikako osim da izgradi hiljade stanova i da ih ponudi ekskluzivno mladima-kupcima prvog stana. Vučić je dao neki komentar na tu temu da će nešto na taj fazon da urade sa stanovima koji se budu pravili u Surčinu, ali to nećemo videti još 5-6 godina bar izgrađeno, možda i više.

Inače je skoro Trudeau komentarisao problem skupih stanova u Kanadi, i rekao je da je glavni problem kako učiniti stanove i kuće dostupne mladima, a da to u isto vreme ne obezvredi imovinu ljudi koji su u to investirali. Faktički je nemoguće, kontradikcija. Socijalni problem koji nastaje zbog gledanja na domove kao na assete je postao ozbiljan problem u zapadnom svetu, i ako ne budu našli način da to reše, polako će srednja klasa potpuno nestajati i biće sve više siromaštva, što je put ka ozbiljnoj političkoj nestabilnosti.
 
Država ne može da pomogne nikako osim da izgradi hiljade stanova i da ih ponudi ekskluzivno mladima-kupcima prvog stana. Vučić je dao neki komentar na tu temu da će nešto na taj fazon da urade sa stanovima koji se budu pravili u Surčinu, ali to nećemo videti još 5-6 godina bar izgrađeno, možda i više.

Inače je skoro Trudeau komentarisao problem skupih stanova u Kanadi, i rekao je da je glavni problem kako učiniti stanove i kuće dostupne mladima, a da to u isto vreme ne obezvredi imovinu ljudi koji su u to investirali. Faktički je nemoguće, kontradikcija. Socijalni problem koji nastaje zbog gledanja na domove kao na assete je postao ozbiljan problem u zapadnom svetu, i ako ne budu našli način da to reše, polako će srednja klasa potpuno nestajati i biće sve više siromaštva, što je put ka ozbiljnoj političkoj nestabilnosti.
Ima tu i dosta i do politicke volje jer najveci broj asset-a drze baby boomer-i. Kada bi vrednost asset-a isla dole, izgubili bi glasace.
 
Pa ovi nasi su se borili da skoce cene da bi skuplje i lakse prodavali bnw a sada ce kao da prave jeftine stanove za mlade, malo sutra. Jos ako je Vucic pricao o tome, znaci nista od toga. Mozda za neke svoje stranacke mlade nade.
 
Sto bi se reklo, "Drzava duradi nesto da svi mogu da kupe stan".

Slicno razmisljanje kao stanari zgrade kojoj otpadaju terase.

Pa država je duradila nešto da bi došlo do ovoga, sad treba da ispravlja... Sve se to da rešiti dobrom poreskom politikom na kraju dana, da se obeshrabre kolekcionari stanova.
 
Dok ne izdaš preko Airbnb i otpadne terasa sa sve bugarskim turistima na njoj, ili padne fasada na kineske turiste, neće niko duradi ništa a i tad niko ništa.

Šalu na stranu: dolazimo polako u situaciju da neće biti profesora u školi u Kralja Petra, ili ozloglašenom Ribnikaru jer on sa svojom platom od 90K neće moći da nadje stan u relativnoj blizini bez 500e, a to obesmišljava ceo njegov rad. Ko će nam učiti decu, nepalci i bangladešani? Kako će naša kasirka iz Maksija putovati svaki dan sat vremena iz Kaluđerice do prodavnice u Starom gradu i stizati do 07 ujutru? Poštari, čistačice, uopšte niže i srednje kvalifikovana radna snaga će nestajati iz centra gradova i emigrirati ili nalaziti poslove u predgradjima
 
Poslednja izmena:
Vrh