Šta je novo?

Cene nekretnina

Olakšice i subvencije prilikom kupovine prvog stana:
-za mlade mame do 20k eura
-povrat PDV-a
-apsolutni porez
Stanovi za bezbednjake koji su bili dodeljivani za 550eur po m2 pre nekoliko godina i koji su se gradili širom Srbije, mislim da se i dalje grade...
Neke najave da će biti slično i za neke druge kategorije...
Nije da baš nema nikakve volje od strane državne politike vezano za kupovinu prvog stana.
 
Olakšice i subvencije prilikom kupovine prvog stana:
-za mlade mame do 20k eura
-povrat PDV-a
-apsolutni porez
Stanovi za bezbednjake koji su bili dodeljivani za 550eur po m2 pre nekoliko godina i koji su se gradili širom Srbije, mislim da se i dalje grade...
Neke najave da će biti slično i za neke druge kategorije...
Nije da baš nema nikakve volje od strane državne politike vezano za kupovinu prvog stana.
Povrat pdva je jedino dobro, ovo ostalo je selektivno i potrebni su uslovi da se pogode da bi se doslo do tih beneficija.
 
Povrat pdva je jedino dobro, ovo ostalo je selektivno i potrebni su uslovi da se pogode da bi se doslo do tih beneficija.
Jeste, čak i kod dodele stanova po tim povlašćenim cenama za bezbednjake se u Novom Sadu išlo po principu brzi prsti i to je moglo bolje i po zavisnosti od drugih kriterijumima, jer su ovako i tamo kupili neki ljudi koji izdaju te stanove, ali eto to mi je jedan dobar primer mešanja države u izgradnju da kažem socijalnih stanova...
Što se tiče nekog progresivnog oporezivanja nisam baš kompletno siguran kako bi se to odrazilo na ekonomiju i na neku lakšu mogućnost ljudima da kupe nekretninu ili da imaju manju rentu...
Dubai ima PDV 0%, pa se i zbog toga toliko gradi i svetski je poželjan grad koji dobija svetska ulaganja, kako je lokalnom stanovništvu što se tiče kupovine prvog stana iskreno ne znam, ali svakako da imaju mnogo više prilika u takvom gradu prepunom ulaganja i gradnje i ekspanzije razvoja da nadju poslove sa velikom platom...
 
Jeste, čak i kod dodele stanova po tim povlašćenim cenama za bezbednjake se u Novom Sadu išlo po principu brzi prsti i to je moglo bolje i po zavisnosti od drugih kriterijumima, jer su ovako i tamo kupili neki ljudi koji izdaju te stanove, ali eto to mi je jedan dobar primer mešanja države u izgradnju da kažem socijalnih stanova...
Što se tiče nekog progresivnog oporezivanja nisam baš kompletno siguran kako bi se to odrazilo na ekonomiju i na neku lakšu mogućnost ljudima da kupe nekretninu ili da imaju manju rentu...
Dubai ima PDV 0%, pa se i zbog toga toliko gradi i svetski je poželjan grad koji dobija svetska ulaganja, kako je lokalnom stanovništvu što se tiče kupovine prvog stana iskreno ne znam, ali svakako da imaju mnogo više prilika u takvom gradu prepunom ulaganja i gradnje i ekspanzije razvoja da nadju poslove sa velikom platom...
Veći porez na višak stanova znači i manje skupljanje stanova, veću ponudu. Pričali smo o ovome x puta i to je pomoglo državama u Evropi. Naravno uvek će se naći neki zakupodavac da bude protiv toga.

Kako će naša kasirka iz Maksija putovati svaki dan sat vremena iz Kaluđerice do prodavnice u Starom gradu i stizati do 07 ujutru? Poštari, čistačice, uopšte niže i srednje kvalifikovana radna snaga će nestajati iz centra gradova i emigrirati ili nalaziti poslove u predgradjima
MIslim da su primeri sa kasirkama već izlizani i nerealni. Ionako svi vole samouslužne kase, eno tamo na temi svi se bore protiv kasirki iz maksija da se zamene samouslužnim kasama.
 
Veći porez na višak stanova znači i manje skupljanje stanova, veću ponudu. Pričali smo o ovome x puta i to je pomoglo državama u Evropi. Naravno uvek će se naći neki zakupodavac da bude protiv toga.
Moguće, ne znam baš koliko je to pomoglo u Evropi i za srednju klasu, pa i u Americi gde mi se čini da su isto veći porezi, tamo mi deluje da je još teže da se poseduje nekretnina od strane pojedinca...
Ok biće protiv neki zakupodavci, ali nije sve tako jednostavno u ekonomiji, izbacuje se diverzifikacija strukture kupaca Investicionih stanova i mislim da će veće učešće da se prelije u posedovanju investicionih stanova kod korporacija i firmi koje se time bave, na uštrb nekog prosečnog čoveka...
 
Nema kod nas korporacija, a i te korporacije će svakako kupovati i sad i tad, još im je sada lakše jer je porez smešan. Najviše stanova kod nas drže pojedinci, svi koji dodju malo do nekih para kupe dodatni stan, dva, tri... Još da se legalizuje izdavanje, da se ne može izdati bez ugovora i plaćanja poreza i eto još jednog razloga za niže cene stanova (veći roi). Ne vole naši ljudi da plaćaju ni infostan, ni održavanje, a kamoli porez.
 
Ne radi se o kasirkama bukvalno nego smo njih uzeli kao primer vrednih radnih malih ljudi koji su potplaćeni a krvavo obavljaju svoj posao, isto važi i za obične radnike tipa nastavnici, poštari, frizeri, apotekarke, i slično.
Ili ćemo praviti tvrđavu za bogate a sirotinja stop. Gledajući spisak prodavnica i uslužnih delatnosti u BnV meni i deluje da tamo nema prodavnica za srednji sloj, što je isto ok.
Onda da plaćamo jabuke 300din, u fensi prodavnici sav delikates spakovan (nema ono komšinice daj 150gr salame), a decu nek nam obrazuje chat gpt, šta će nam nastavnici.
Dajte nam kladionice, skupe kafiće i prodavnice luksuzne robe, sve dok nekom ne padne klapna u tom mehuru pa ode uzbrdo do Zelenjaka na pijacu (ili na Kalenić) da kupi namirnice i vidi kako prosečan svet zapravo izgleda
 
To je sve normalno u kapitalizmu, tako je u EU. Srbija je kanditat za puno članstvo u EU, mora da se uskladi i na taj način. Ne podržavam niti osporavam, samo konstatujem.
 
Neće u narednih 3-5god a posle najverovatnije biće ograničenja. Situacija postaje i kod nas nepodnošljiva, pitanje koliko će sadašnja i neka buduća vlast želi da se izbori sa problemom. Nije realno ni da pola novogradnji pa i starogradnji stoje "prazni" a zapravo defiluju neki ljudi na noć ili dve; sa druge strane prosečan čovek ne može priuštiti ove cene na tržištu za dugoročni najam.
To se mora regulisati, svi su toga svesni. Nije toliko loše kao u gradovima u npr Dalmaciji, Budvi i okruženju gde ujutru meštani nemaju sa kime kafu popiti, ali ide tim putem.
Prvo stoje "prazni" - nisu prazni ako neko živi tamo makar i noć ili dve. Drugo dugoročni najam jeste jeftiniji od stana na dan (sam gazda bira kako će da izdaje). Naravno imaš i troškove veće i cimanje veće oko stana na dan nego kad izdaš na godinu dana. Ako si u penziji pa ti je to kao dodatni posao onda super. Ako nisi onda stan na dan uopšte nije baš lukrativna opcija ako imaš samo jedan stan.
 
To je sve normalno u kapitalizmu, tako je u EU. Srbija je kanditat za puno članstvo u EU, mora da se uskladi i na taj način. Ne podržavam niti osporavam, samo konstatujem.
Slažem se da je tako ali kao što smo videli iz primera Barselone, Berlina, Lisabona, itd liberalni kapitalizam ne funkcioniše najbolje
 
Veći porez na višak stanova znači i manje skupljanje stanova, veću ponudu. Pričali smo o ovome x puta i to je pomoglo državama u Evropi. Naravno uvek će se naći neki zakupodavac da bude protiv toga.
Ne naprotiv. Veći porez znači samo da će da zeznu obične ljude koji imaju 2 ili 3 stana! Ali neće da zeznu bogataše koji registruju kompaniju i onda kupuje legalno 100-300 stanova i bavi se rentiranjem. Isto kao i rent-a-car agencije. Imaju flotu od po 100 auta i još im se sve vodi kao trošak i održavanje i porez i osiguranje i slično. A običan čovek koji ima dva auta nema nikakve odbitke od poreza. Tako je i sa stanovima. Samo će da zeznu običnog malog čoveka koji kupi stan za decu ili kupi stan za dodatak penziji, ali neće zeznuti mega korporacije. Ponuda će biti ista.
 
Prvo stoje "prazni" - nisu prazni ako neko živi tamo makar i noć ili dve. Drugo dugoročni najam jeste jeftiniji od stana na dan (sam gazda bira kako će da izdaje). Naravno imaš i troškove veće i cimanje veće oko stana na dan nego kad izdaš na godinu dana. Ako si u penziji pa ti je to kao dodatni posao onda super. Ako nisi onda stan na dan uopšte nije baš lukrativna opcija ako imaš samo jedan stan.
Za mene je stan koji se non stop ne izdaje dakle stoji 5 dana, pa 2 dana nedeljno -vikendom- ima goste realno prazan.
Takođe je moguća i anomalija kao što sam i ja imao davno baš u Barseloni. Dakle neki koreanci iznajmili stan na duže a jednu sobu izdaju preko Airbnb, i ona im pokriva deo rente. Kakav ugovor imaju sa vlasnikom nisam uspeo da saznam.
 
Znaci sad je ideja da drzava zabrani u Srbiji izdavanje stanova na dan, pa ce to da poveca ponudu stanova za rentu, poveca roi I obori cenu stana za kupovinu?

Koliki uopste procenat investicionih stanova je kupljen sa idejom kratkorocnog najma u odnosu na dugorocni najam?
 
Ljudi shvatite, ako se ovakav promet nastavi koji je bio u aprilu, ili da bude preko 1000 jedinica mesečno i dalje, od pada cena NEMA NIŠTA! Nikakvi zakoni, porezi ili slično neće da preokrenu to! Vi imate stimulacije na druge vrste investicija u Srbiji preko 15 godina (kao što su obveznice) pa koliko to ljudi koristi?! Meri se u promilima. Da li ste znali da je porez na državne obveznice u eurima i dinarima 0% - NEMA poreza ni na dinarske ni na eurske obveznice. Eurske obveznice nude prinos 4,25% BEZ poreza i koliko ljudi to koristi?! Dinarski prinos je skoro 7% BEZ poreza i opet retko ko koristi. OK, neko će reći država je pre zeznula ljude nećemo u to. Da uložite u akcije, ETF-ove ili državne obveznice druge EU države i držite ih 10 godina opet nema poreza i opet retko ko ulaže. Porez i PDV na čisto zlato je 0%! Nema ga. I koliko ljudi to koristi? Ne plaćate ni PDV kad kupite zlato investiciono i opet ljudi uzimaju stan a moraju da plate PDV... Što pre to shvatite da je tako, lakše ćete se odlučiti!
Jedino neka mega recesija ili kriza može da to preokrene. I opet čim kriza prođe evo nas opet na stanovima. Takvi smo ljudi. Volimo nekretnine.
 
Ljudi koji kupuju investiciono često nemaju jasnu ideju da li će ih izdavati na dan sami, preko agencije, ili će ih izdati dugoročno.
Ne zaboravimo da se dese i ekstremi kao tokom korone kada je propao Airbnb, rentijeri izdavali dugoročno ispod cene, a u Budimpešti čak bilo najjeftinije živeti u hotelu, jer su ponudili niže cene čak i od stanodavaca
Dakle treba biti fleksibilan, jer stan kupljen isključivo za Airbnb često nije pogodan za duži život (nema parking, terasu, kompletnu belu tehniku, u komšiluku nema prodavnica, itd) ali je lokacija super za dva spavanja.
 
Ljudi koji kupuju investiciono često nemaju jasnu ideju da li će ih izdavati na dan sami, preko agencije, ili će ih izdati dugoročno.

Mislim da ti malo potcenjujes ljude koji imaju ideju kako da zarade za vise stanova, da nemaju ideju sta sa tim stanovima da rade.

Evo na primer Dzo, da li ti spadas u ljude koji su kupili investiciono stan a koji nemaju ideju sta ce raditi sa tim stanom? Ako ne spadas, koliko takvih ljudi znas?
 
Ljudi shvatite, ako se ovakav promet nastavi koji je bio u aprilu, ili da bude preko 1000 jedinica mesečno i dalje, od pada cena NEMA NIŠTA! Nikakvi zakoni, porezi ili slično neće da preokrenu to! Vi imate stimulacije na druge vrste investicija u Srbiji preko 15 godina (kao što su obveznice) pa koliko to ljudi koristi?! Meri se u promilima. Da li ste znali da je porez na državne obveznice u eurima i dinarima 0% - NEMA poreza ni na dinarske ni na eurske obveznice. Eurske obveznice nude prinos 4,25% BEZ poreza i koliko ljudi to koristi?! Dinarski prinos je skoro 7% BEZ poreza i opet retko ko koristi. OK, neko će reći država je pre zeznula ljude nećemo u to. Da uložite u akcije, ETF-ove ili državne obveznice druge EU države i držite ih 10 godina opet nema poreza i opet retko ko ulaže. Porez i PDV na čisto zlato je 0%! Nema ga. I koliko ljudi to koristi? Ne plaćate ni PDV kad kupite zlato investiciono i opet ljudi uzimaju stan a moraju da plate PDV... Što pre to shvatite da je tako, lakše ćete se odlučiti!
Jedino neka mega recesija ili kriza može da to preokrene. I opet čim kriza prođe evo nas opet na stanovima. Takvi smo ljudi. Volimo nekretnine.
Istina koliko su ljudi needukovani. Eto kilogram zlata je pre 10g bio 30K eura a sad je 70K. Pri tom nikakav porez, ništa. Kupiš sitne apoene, staviš u sef i prodaš kad ti treba. Nit te briga za fasadu nit dal bojler curi niti da li je plaćen infostan.
 
Mislim da ti malo potcenjujes ljude koji imaju ideju kako da zarade za vise stanova, da nemaju ideju sta sa tim stanovima da rade.

Evo na primer Dzo, da li ti spadas u ljude koji su kupili investiciono stan a koji nemaju ideju sta ce raditi sa tim stanom? Ako ne spadas, koliko takvih ljudi znas?
Nisam rekao da ne znaju, nego da će videti šta će sa njim već kako se situacija bude razvijala.
Izdavaće ga svakako, a mozda i prodati.
Šta je Joe nameravao u prvom periodu nije mi poznato
 
Šta je uopšte projekcija za 10 godina? Imate koncentraciju vlasništva nekretnina. Ista klasa ljudi koja akumulira nekretnine nema nameru da isplati plate dovoljne za iznajmljivanje tih nekretnina.

To može da se vozi još godinama, ali u jednom trenutku će postati problem. Turizam je jedno rešenje, olakšice za digi nomade... Radna snaga sa globalnog juga takođe neće plaćati, a neće ni dolaziti zapadnjaci da žive u Srbiji. Hoće, ako mogu da žive jeftino u penziji, ne skupo.
 
Hm. Državne subvencije za iznajmljivanje nekretnine za život?

Država bi plaćala 50% zakupnine, a stanar drugih 50%.

Mislim da bi to radilo. Šta još?
 
Šta je uopšte projekcija za 10 godina? Imate koncentraciju vlasništva nekretnina. Ista klasa ljudi koja akumulira nekretnine nema nameru da isplati plate dovoljne za iznajmljivanje tih nekretnina.

To može da se vozi još godinama, ali u jednom trenutku će postati problem. Turizam je jedno rešenje, olakšice za digi nomade... Radna snaga sa globalnog juga takođe neće plaćati, a neće ni dolaziti zapadnjaci da žive u Srbiji. Hoće, ako mogu da žive jeftino u penziji, ne skupo.
Odlično pitanje. Očekujem da će Srbija ući u EU ali neće doći do nekom pomamom za nekretninama kao u Hrv npr. Očekujem da se sve od BG do NS spoji u jedan konglomerat pa i produzi do Subotice, zato mi je taj potez Best buy (Pazova, Inđija, Vrbas, Topola, Subotica).
Što se tiče samog Beograda očekujem da će pola naselja (blokovi, Jerković, Karaburma, pa i soc gradnja na Donjem Dorćolu, itd) postati Bronx gde živi sirotinja i migranti sa juga, nepalci i sl, jer jednostavno se ta naselja neće održavati.
Bogati će se seliti u nove novogradnje sa više sadržaja. Da li će biti digitalnih nomada, da li će morati da se uvedu vize Rusima, Kinezima i Turcima, pitanje i ko će dolaziti, kakva će ovde uopšte biti klima za 10g (ako je sad u junu 40c) i kome ćemo biti atraktivni i to je diskutabilno.
 
Poslednja izmena:
Vrh