Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa dobro, može da se kaže "navikli", a može i "suočili sa surovom realnošću". Sasvim svejedno.
Tačno baš tako. Termin je nebitan. Mislim da ne trebamo porediti sa 2022 godinom koja je bila top godina po svim kriterijumima i tu godinu možemo po meni da isključimo jer tad nije prodao samo ko nije oglasio, a verovatno i neki koji nisu oglasili su prodali jer su ih ljudi sami cimali i pitali.
Ono što sam pisao je da van statistike je stvarni život i treba otići i videti stanje na tržištu. Pa su me neki optuživali da je "normalno da tako je kad pričam sa prodavcima nekretnina". Ali ja sam vam opisao njihov stav. Znam da svako ko prodaje hvali svoga konja, ali ako vam kaže baš me briga, nema popusta, moji uslovi ili šetaj = to znači da imaju pozadinu da tako tvrde i da se tako ponašaju, znači da prodaja nije loša.
Da li će drugi kvartal biti isto tako dobar, ja bi rekao da zato što su ljudi sada dobili barem signal od NBS i ECB da će kamate padati (totalno beznačajnih 0,25%) ali barem neće biti rasta u narednoj godini ili naredne 2 godine. Taj ko ima za stan ima i sa i bez tih 0,25 ili 0,50% nižom ili višom kamatom. Jedino što su ljudi čekali mislim je narativ da neće biti "pogoršavanja uslova". I to su dobili i sad svi što su čekali, a mnogi su o tome pisali da znaju puno ljudi koji čekaju s kešom, su odlučili i kupili.
Prodavci opet su bili strpljivi jer roba nije kvarljiva... Ništa ne gube. Pogotovo novogradnja, malo uspore, malo ovo, malo ono i eto proda se.
Videćemo maj i jun, po mom mišljenju jun će biti jako jak zbog odluka banaka! Znam da kod nas krediti ne igraju veliku ulogu, ali je narativ važan.
 
Slazem se, narativ se menja u to da se ekonomija oporavlja od soka visokih kamata i inflacije, bilo to istina ili ne normalni ljudi ce to videti tako.

Sto bi rekli "bear thesis" za krah trzista nekretnina polako prestaje da vazi.
 
Da li će drugi kvartal biti isto tako dobar, ja bi rekao da zato što su ljudi sada dobili barem signal od NBS i ECB da će kamate padati (totalno beznačajnih 0,25%) ali barem neće biti rasta u narednoj godini ili naredne 2 godine.

Izjave ECB-a i NBS-a oduvek utiču na inflaciona očekivanja stanovništva, koje se generalno uopšte ili veoma malo bavi dubljim ekonomskim analizama. Dakle, ako u medijima kažu da nas čeka smanjenje kamata i da je inflacija još malo pa pobeđena, ljudi će se ravnati prema tome. A jedna od misli može da bude: daj da kupim pre nego što krene nova navala nakon što dalje smanje kamate. Ili: dok ja čekam nešto što ne dolazi, odoše sve dobre nekretnine sa tržišta, a i ove povoljnije poskupeše odjednom.
EDIT: Dovoljno je proći kroz najosnovnije ekonomske izveštaje (kao da to već ne znamo iskustveno) kako bi videli da para na našem tržištu itekako ima, i da će se one kadtad sliti u najpopularniji vid investiranja u Srbiji. Klasne razlike su sve veće, položaj "običnih" radnika sve lošiji. Bolje je i kockati se i kupiti stan gde nije sve idealno (Batajnica, Pazova, Banovci, Pančevo, Surčin, Jakovo), nego nemati ništa u svom vlasništvu. Težak će biti život u Bg-u za one koji su osuđeni na iznajmljivanje...
 
Poslednja izmena:
Gledajući izveštaj mislim da je neko lepo zaključio:
cena manje više ista ali se za nju kupuju stanovi sa sve manje kvadrata, naročito u novogradnji.
Na kraju ćemo ko Japanci da živimo u kapsulama.
Vecina tih malih stanova se kupuju ili investiciono ili za sina/cerku/samca(u manjem broju slucajeva).
Mada ima i neslavnih primera gde sam cuo skoro da se vec formirana troclana porodica skucila u 46m2. Zapeli za novogradnju na Zvezdari. Mozda sam ja licno grub, ali ne bih nikada dozvolio da kupujem namenski nesto tako za porodicu, niti mislim da ima razuma tu. Pre bih u drugom gradu trazio stan.
 
Vecina tih malih stanova se kupuju ili investiciono ili za sina/cerku/samca(u manjem broju slucajeva).
Mada ima i neslavnih primera gde sam cuo skoro da se vec formirana troclana porodica skucila u 46m2. Zapeli za novogradnju na Zvezdari. Mozda sam ja licno grub, ali ne bih nikada dozvolio da kupujem namenski nesto tako za porodicu, niti mislim da ima razuma tu. Pre bih u drugom gradu trazio stan.
Baš tako, pa nije ovo opet vreme "Tesne kože" pa svi na gomilu.
Zaista ne razumem četvoročlanu porodicu u tipa 50m2, još ako su deca tinejdžeri pa treba svakom soba...nekad naprave i trosoban u 50m2 ali to je teskoba najveća, pa još i kuče ubace.
Onda ima više smisla ili kupiti veću starogradnju pa sredjivati vremenom kako dolaze pare ili kupiti na nekoj periferiji
 
Ja ne znam koji propis njega tera, ali investitori bi u zgradi najradije pravili samo garsonjere ili jednosobne, a ne velike stanove
Valjda mu se isplati više da proda sve male odmah po jačoj ceni nego da se nateže sa nekim stančugama od 120m2 koje ne može da proda šest meseci
 
Onda ima više smisla ili kupiti veću starogradnju pa sredjivati vremenom kako dolaze pare ili kupiti na nekoj periferiji
Ne znam zašto naši ljudi ne vide veću privlačnost u životu u kući. Kvadrat kuće i dalje može da se nađe po značajno povoljnijoj ceni (doduše, kuće su većinom znatno veće), a i kuća pruža komfor i mogućnost kreiranja veće porodice. Većinom se priča kako je održavanje kuće neki veliki problem, u čemu ja vidim samo nedostatak volje da se čovek kreće i radi. Jeste, ima tu nekih većih ulaganja kao što su fasada, krov, oluci i slično, ali i u stanu sa vremenom dosta toga propadne, samo što se lakše ignoriše.
Kuće zauzimaju samo 8% prodaje, teže se prodaju i cena se značajno lakše obara.
 
Ne znam zašto naši ljudi ne vide veću privlačnost u životu u kući. Kvadrat kuće i dalje može da se nađe po značajno povoljnijoj ceni (doduše, kuće su većinom znatno veće), a i kuća pruža komfor i mogućnost kreiranja veće porodice. Većinom se priča kako je održavanje kuće neki veliki problem, u čemu ja vidim samo nedostatak volje da se čovek kreće i radi. Jeste, ima tu nekih većih ulaganja kao što su fasada, krov, oluci i slično, ali i u stanu sa vremenom dosta toga propadne, samo što se lakše ignoriše.
Kuće zauzimaju samo 8% prodaje, teže se prodaju i cena se značajno lakše obara.

Mislim da za kuće traže veće učešće? Tipa 30%. Može biti deal breaker za dosta ljudi, jer kuće iako jeftinije po kvadratu obično imaju veće kvadrature od stanova.
 
Mislim da za kuće traže veće učešće? Tipa 30%. Može biti deal breaker za dosta ljudi, jer kuće iako jeftinije po kvadratu obično imaju veće kvadrature od stanova.
Mislim da većina ljudi kod nas kuće jednostavno neće. Eto mogu vam dati primere iz dva grada u Srbiji gde su kuće od 100 do 150 kvm i placom od 400 do 500 kvm JEFTINIJE od 2,5 stana i NEĆE niko da ih kupi. Pri čemu se radi u sličnim lokacijama. Čak ima i dva primera gde su investitori kupili kuću na dva sprata i pretvorili je u dva stana i tako prodali za daleko veće pare nego da su je prodali kao kuću na dva sprata. Jednostavno tržište to kod nas ne traži. Meni isto čudno, isto bi pre kuću birao ali većina hoće da kad dođe kući sedne upali TV i kraj.
 
Zato sto se kod nas zivot u kuci ne gleda kao prestiz kao u zapadu jer vecina kuca nije gradjena kvalitetno vec sto jeftinije i na perfirerijama.
Pored toga mentalitet na zapadu u pogledu kuca je drugaciji nego kod nas, a i centralizacija u beogradu dovodi do toga da je po dosta parametara lokacija dosta bitnija od komfora kuce kada se uzme u pogled celokupan benefit a ne samo komfor.
 
Mislim da većina ljudi kod nas kuće jednostavno neće. Eto mogu vam dati primere iz dva grada u Srbiji gde su kuće od 100 do 150 kvm i placom od 400 do 500 kvm JEFTINIJE od 2,5 stana i NEĆE niko da ih kupi. Pri čemu se radi u sličnim lokacijama. Čak ima i dva primera gde su investitori kupili kuću na dva sprata i pretvorili je u dva stana i tako prodali za daleko veće pare nego da su je prodali kao kuću na dva sprata. Jednostavno tržište to kod nas ne traži. Meni isto čudno, isto bi pre kuću birao ali većina hoće da kad dođe kući sedne upali TV i kraj.

Ako neće niko da ih kupi, znači da ne vrede te pare. Investitori su uložili u sređivanje tih objekata i samim tim im podigli vrednost.

Moj jedan kolega traži kuću, ali ne uspeva da nađe kuću u dobrom stanju za prihvatljivu cenu. Traži sigurno preko godinu dana i kaže da su sve kuće u okolini BG jako precenjene.
 
Nema narod kulturu života u kući,
Možda je i imao do WW2, posle se smatralo buržoaskim plus morao si da smestiš gomilu stanovništva brzo a to je moglo jedin kroz ubrzanu stanogradnju pa je život u kući gurnut na marginu.
Plus ih naplašili obavezama i troškovima, a stan, kao što smo videli lezi lebu da te jedem (elaborirali smo da sede i l čekaju neko drugi da reši zajednički problem u zgradi)
Još da im kažeš "a što ne montažna kuća", ko rodbinu da si im opsovao
 
jer vecina kuca nije gradjena kvalitetno vec sto jeftinije i na perfirerijama.
Ne mislim da je većina baš građena loše, ali dobro, istina je da ima i loše građe. Ja mislim da je na zapadu jaka svest posedovanja svoje zemlje, jer shvataju koliko je to teško. Kod nas je zemlja oduvek bila jeftina (više nije), a posebno na periferiji. Ima dosta do onog: ne mogu da se cimam. Između ostalog, kuća se da renovirati. Posle ostaje na neotuđivo tvom parčetu zemlje.
 
Ne mislim da se radi samo o kulturi, dosta doseljenika iz manjih mesta živelo je u kući, pa u BG jure stanove.

To se opet sve svodi na dostupnu infrastrukturu i količinu vremena koju ljudi troše. Svi gledaju da budu što bliže centru ili NBG jer je tu posao, a da im mesto gde žive bude u blizini neophodnih stvari za porodičan život. Koliko mesta u BG ima kuće dobro pozicionirane za to? Ne mnogo.

Kupiš kuću u Ovči za male pare i oko tebe 5km nema ni jednog većeg supermarketa, a kamoli nečeg drugog.
 
Moj jedan kolega traži kuću, ali ne uspeva da nađe kuću u dobrom stanju za prihvatljivu cenu.
I ja gledam sa vremena na vreme, Pančevo, Banovci, Pazova, Batajnica, Borča i slično imaju i neke poprilično dobre ponude. Dublji delovi Zemuna su skuplji.
Imam druga koji će skoro 300k dati sa renoviranjem za stan u bloku 70, jer "želi da živi pored reke". Dva automobila, može da radi onlajn skoro kad hoće, izuzetno dobra primanja. "Ne mogu da se cimam", to je bila njegova filozofija. Lenj je za sve ostalo osim za kuća - posao. Zato se masno zadužiš, a posle ti kucaju na vrata jer ti deca trče po stanu.
 
mozes imati horor komsije u stanu, u kuci cak mogu biti gori :D
 
Vecina ljudi je gradilo kucu jer im se novcano vise isplatilo tako nego da imaju stan, samim time to nisu neke luksuznije gradnje.
Kada nekome kazes sto ne kupis kucu, kod nas ce prosecni covek da zamisli ovo:

Screenshot 2024-06-21 at 14.11.08.png


A na zapadu ljudi zamisle ovo:

Screenshot 2024-06-21 at 14.10.16.png


Jer jednostavno je takva realnost kod nas, sad vremenom ako se budu gradila naselja gde su vise zastupljene kuce kao sa slike iznad, onda ce tek doci do vece promene u zeljama stanovnistva.
 
Ne mislim da je većina baš građena loše, ali dobro, istina je da ima i loše građe. Ja mislim da je na zapadu jaka svest posedovanja svoje zemlje, jer shvataju koliko je to teško. Kod nas je zemlja oduvek bila jeftina (više nije), a posebno na periferiji. Ima dosta do onog: ne mogu da se cimam. Između ostalog, kuća se da renovirati. Posle ostaje na neotuđivo tvom parčetu zemlje.
Zemlja je nekad bilo veoma skupa kod nas, cak i u zabacenim krajevima. Moj deda je 80-tih prodao poljoprivredno zemljiste 10-tak kilometara od nablizeg omanjeg grada u Bosni za 1000 tadasnjih nemackih maraka po aru, da bi dao stricu novac za ucesce za stan u BG. To je kada se preracuna to je 50.000 eura po hektaru nominalno, a realno sa obracunatom inflacijom preko 100.000 eura po hektaru poljoprivrednog zemljista slabog kvaliteta daleko od grada. Danas se takvo zemljiste u Srbiji prodaje po 5-10 hiljada hektar maksimalno van Vojvodine i urbanih zona.
 
Grocka, Boleč, Vinča, Ugrinovci.. jel tamo nema supermarket?
Eno ključ u ruke 500e, za 50K imaš super montažnu, za 100K ima kuća ko holivudski glumac.

Najveći problem je naći urbanizovan plac.
 
Prva slika koju si okačio je bolja od 70% kuća na oglasima inače, kod nas kuće izgledaju očajno i neretko su u takvom stanju. Kuća dobro i kvalitetno građena i održavana košta mnogo i uopšte nije neka jeftina varijanta kako se to ovde predstavlja.
 
Grocka, Boleč, Vinča, Ugrinovci.. jel tamo nema supermarket?
Eno ključ u ruke 500e, za 50K imaš super montažnu, za 100K ima kuća ko holivudski glumac.

Najveći problem je naći urbanizovan plac.

Ne možeš odvojiti cenu kuće od cene zemljišta. Koliko košta urbanizovan plac?
 
Grocka, Boleč, Vinča, Ugrinovci.. jel tamo nema supermarket?
Eno ključ u ruke 500e, za 50K imaš super montažnu, za 100K ima kuća ko holivudski glumac.

Najveći problem je naći urbanizovan plac.

Evo jednog primera kuce u izgradnji u prilicno ruralnoj regiji Iriga na obroncima Fruske Gore, ali potencijalno ce ceo ovaj potez dobiti na vrednosti kada se iskopa tunel kroz planinu i kada Irig bude na 15 minuta voznje od NS.
Meni ova kuca deluje solidno, ali daleko od toga da je Holivud a cena je astronomska. Mozda bi neko mogao ovo da rasclani po stavkama i da navede koliko bi kostao ovakav plac, a zatim cena materijala, radne snage i slicno da se sazida ovakva kuca od cca 200 m2.
 
Vrh