Šta je novo?

Cene nekretnina

Upitno je koliko je jeftinije. Moj kolega je kupio stan sa dve spavaće sobe od 70 kvadrata na Miljakovcu, relativno blizu toplane u zgradama iz 70-ih za 100k (okvirno 1430 evra po kvadratu). Isprva sam pomislio da je okejcena, ali je slupao 35k u renoviranje. Bila je u pitanju totalna ruina sa vlagom, i nije moglo "priručno" da se renovira već je moralo od poda do plafona, a to je i uradio zbog dece. E sad kad govorimo o mladima koji kupuju na kredit, ovo zaduženje od 100k može da se podnese sa korektnim platama, ali je problem u tom masnom ali neophodnom renoviranju. Ono se mora finansirati ili iz šteka (koji je pametnije ili preusmeriti u učešće ili ostaviti kao štek za crne dane) ili najgora opcija iz keš kredita po kamatama od kojih zuji u ušima.
 
Aj ono, čisto da kažem. Trenutno manje-više, m2 od oko 1.8-2k najjeftinijeg stana u BG-u je kao 2.5-3 medijalne neto zarade u BG ili 4-4.5 minimalaca.
 

U Srbiji putnička vozila mlađa od 6 godina čine samo 7 odsto voznog parka, a u EU, oko 44 odsto


"Ojacale su nase domace firme ekonomski dosta. Ima se moze se. Krece ozbiljan zamajac Srb ekonomije ..."

Sad će da se podmladi vozni park, samo što nije.
 
Razlog zasto se povecala starost je zato sto su auto kupili i oni koji su do sada imali samo bicikl, pa su kupili neku krdzu od 15 godina. Mnoge porodice su kupile dodatni auto jer im je tako lakse da funkcionisu, do sada nisu imali takvu mogucnost.
Kod mog komsije ima 3 auta, svako svoj, jeste da su ova dva krntije, ali do sada nisu imali ni krntije, nego bus.
 
Razlog zasto se povecala starost je zato sto su auto kupili i oni koji su do sada imali samo bicikl, pa su kupili neku krdzu od 15 godina. Mnoge porodice su kupile dodatni auto jer im je tako lakse da funkcionisu, do sada nisu imali takvu mogucnost.
Kod mog komsije ima 3 auta, svako svoj, jeste da su ova dva krntije, ali do sada nisu imali ni krntije, nego bus.
A nije možda zbog toga što je plata obezvredjena, cena vozila porasla i postala manje priuštiva i samim tim ljudi sa jedne strane odlažu kupovinu a sa druge oni koji moraju, mogu da izdvoje istu/sličnu količinu novca i samim tim mogu da dobiju starije vozilo?
Ja mislio to u pitanju. Vidiš kako grešim
 
Razlog zasto se povecala starost je zato sto su auto kupili i oni koji su do sada imali samo bicikl, pa su kupili neku krdzu od 15 godina. Mnoge porodice su kupile dodatni auto jer im je tako lakse da funkcionisu, do sada nisu imali takvu mogucnost.
Kod mog komsije ima 3 auta, svako svoj, jeste da su ova dva krntije, ali do sada nisu imali ni krntije, nego bus.
Uporedi koliko novih automobila kupe stanovnici u Srbiji, a koliko u Hrvatskoj.
 

Značajno unapređenje stabilnosti i "predvidivosti" tržišta sa nekretninama.

Opala!
 

Značajno unapređenje stabilnosti i "predvidivosti" tržišta sa nekretninama.

Opala!

Ti si izvukao nešto iz ovoga? Ja ne razumem koji je benefit ove njihove procene za bilo koga. Deluje samo kao način da manipulišu tržištem.
 
I ovde vidim u igri korporacije koje se šire i oni imaju odličan vozni park, pa dosta ljudi znam da ima i vozi samo službeni auto(menadzeri, direktori, inzenjeri) to je kao benefit u firmi, čak i dobiju dozvolu da sa njime mogu i na more itd...Firmama odgovara jer ne moraju da vode računa o parkingu i prebace odrzavanje na tog korisnika... U Novom Pazaru jedna gradjevinska firma je izgradila sebi zgradu i dosta stanova je dala na beskamatni kredit zaposlenima pod uslovom da nastave da rade u toj firmi ili ako odustanu da isplate sve(ne znam bas detaljan Ugovor), ali vidim da se ide ka tome... Korporacije ce imati zemljiste, nekretnine i vozni park i obicnom coveku ce biti samo dat(i privatno zdravstveno)to na koriscenje dok donosi benefite to jest zaradu korporaciji...Korporacije ce imati i nekretnine na moru i planini i to ce takodje biti dato najboljim radnicima na koriscenje...
Pri takvim benefitima svi ce gledati tamo da se zaposle i jednostavno manje firme ce propasti i stopiti se u te mega korporacije...
Generalno ce se ljudi navici da nemaju nista svoje u posedu i bice srecni sa tim benefitima...
 
I ovde vidim u igri korporacije koje se šire i oni imaju odličan vozni park, pa dosta ljudi znam da ima i vozi samo službeni auto(menadzeri, direktori, inzenjeri) to je kao benefit u firmi, čak i dobiju dozvolu da sa njime mogu i na more itd...Firmama odgovara jer ne moraju da vode računa o parkingu i prebace odrzavanje na tog korisnika... U Novom Pazaru jedna gradjevinska firma je izgradila sebi zgradu i dosta stanova je dala na beskamatni kredit zaposlenima pod uslovom da nastave da rade u toj firmi ili ako odustanu da isplate sve(ne znam bas detaljan Ugovor), ali vidim da se ide ka tome... Korporacije ce imati zemljiste, nekretnine i vozni park i obicnom coveku ce biti samo dat(i privatno zdravstveno)to na koriscenje dok donosi benefite to jest zaradu korporaciji...Korporacije ce imati i nekretnine na moru i planini i to ce takodje biti dato najboljim radnicima na koriscenje...
Pri takvim benefitima svi ce gledati tamo da se zaposle i jednostavno manje firme ce propasti i stopiti se u te mega korporacije...
Generalno ce se ljudi navici da nemaju nista svoje u posedu i bice srecni sa tim benefitima...
I posle Tita, Tito 🙂. Samo ovaj put umesto društvenog, privatni kapital 🙂.
 
Ti si izvukao nešto iz ovoga? Ja ne razumem koji je benefit ove njihove procene za bilo koga. Deluje samo kao način da manipulišu tržištem.
Gde si do sada mogao da proveriš procenjenu vrednost svog stana/kuće? Koliko si morao da platiš za to? Neka bude i da manipulišu, svako će imati svoju procenu na tri klika, pa ti dalje radi šta ti je volja. Po meni je ovo velika stvar.
 
Postoji i neki kalkulator ovde..
Dobro, ovo je nešto proizvoljno, rekao bih. Koliko god da je RGZ smešan, oni su zvanična institucija koja je sačinila procenu vrednosti svih nekretnina u zemlji, koja će nam biti dostupna na dva klika. Ne vidim kako to nije bitna vest.
 
Gde si do sada mogao da proveriš procenjenu vrednost svog stana/kuće? Koliko si morao da platiš za to? Neka bude i da manipulišu, svako će imati svoju procenu na tri klika, pa ti dalje radi šta ti je volja. Po meni je ovo velika stvar.

kosta oko 150 evra, zavisi od agencije koja je ovlascena.
 
Dobro, ovo je nešto proizvoljno, rekao bih. Koliko god da je RGZ smešan, oni su zvanična institucija koja je sačinila procenu vrednosti svih nekretnina u zemlji, koja će nam biti dostupna na dva klika. Ne vidim kako to nije bitna vest.
Nece biti bitna jer prodavca briga sta kaze statistika, nece on spustiti cenu jer RGZ kaze da je to realna cena ako zna da mu je komsija prodao stan iznad te cene ili ako u njegovoj racunici da kupi drugi stan ne dobija dovoljno.

Za kupce mozda bude imalo malo efekta ali i to je upitno, realno dovoljno je pogledati oglase u oblasti gde zelis da kupis stan i napraviti neku svoju procenu koja je dobra cena a koja nije. Ako ima brdo oglasa koji stoje znaci da je dobra cena verovatno jedno 5-10% niza od tih.
 
mislim da tu racunicu oni koriste takodje za razlicite poreze (tipa na apsolutna prava)
 
Nece biti bitna jer prodavca briga sta kaze statistika, nece on spustiti cenu jer RGZ kaze da je to realna cena
Ne mislim ni ja da će to nešto radikalno promeniti, ali mislim da će imati uticaja na buduće kretanje tržišta i da je urađeno sa razlogom.
 
I ovde vidim u igri korporacije koje se šire i oni imaju odličan vozni park, pa dosta ljudi znam da ima i vozi samo službeni auto(menadzeri, direktori, inzenjeri) to je kao benefit u firmi, čak i dobiju dozvolu da sa njime mogu i na more itd...Firmama odgovara jer ne moraju da vode računa o parkingu i prebace odrzavanje na tog korisnika... U Novom Pazaru jedna gradjevinska firma je izgradila sebi zgradu i dosta stanova je dala na beskamatni kredit zaposlenima pod uslovom da nastave da rade u toj firmi ili ako odustanu da isplate sve(ne znam bas detaljan Ugovor), ali vidim da se ide ka tome... Korporacije ce imati zemljiste, nekretnine i vozni park i obicnom coveku ce biti samo dat(i privatno zdravstveno)to na koriscenje dok donosi benefite to jest zaradu korporaciji...Korporacije ce imati i nekretnine na moru i planini i to ce takodje biti dato najboljim radnicima na koriscenje...
Pri takvim benefitima svi ce gledati tamo da se zaposle i jednostavno manje firme ce propasti i stopiti se u te mega korporacije...
Generalno ce se ljudi navici da nemaju nista svoje u posedu i bice srecni sa tim benefitima...
Nećete imati ništa i bićete srećni..
 
"Ojacale su nase domace firme ekonomski dosta. Ima se moze se. Krece ozbiljan zamajac Srb ekonomije ..."

Sad će da se podmladi vozni park, samo što nije.
Neće Srbin novu dačiju ili fijata kad za te pare ima audija ni 10 godina starog, ko novog, samo 130K prešo...

A i ovde neko pomenu da neće da menja krš dok ne kupi drugi stan. Nema veze što je glava u torbi, cigle su bitne.
 
Neće Srbin novu dačiju ili fijata kad za te pare ima audija ni 10 godina starog, ko novog, samo 130K prešo...

A i ovde neko pomenu da neće da menja krš dok ne kupi drugi stan. Nema veze što je glava u torbi, cigle su bitne.
Ako su kola odrzavana dobro i redovan je servis veca je sansa da ti je glava u torbi zbog drugih ljudi u saobracaju nego do samih kola.

Sigurno je bolje uloziti u nova kola pare koja izgube 20-30% vrednosti posle 1 godine nego u cigle koje samo dobijaju na vrednosti, to je super savet :D
 
Ko je od vas Šutanovac? Hajde prijavi se sam 😂

Screenshot_20240612-160047.png
 
Vrh