Šta je novo?

Cene nekretnina

1000031155.jpg
 
Mozda satoshi dolar. Kad se zavrti hiperinflacija, dugovi nestaju i samo preseku i kazu "znate sta" od danas 1 USD = 1 satoshi. :)
Vidi, kontas ti finansije bolje nego ja, nema tu price. Al kako bi taj satoshi dalje funkcionisao? Kao Tether :) ili neki slican coin drzi neki konstantan kurs, pa kad zapne "povecaju mu volumen"? Mislim da je stvar kozmetike, ne znam da l bi resilo problem alavog prezaduzenog drustva, koje se moli za inflaciju da im neko drugi odplati dug.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240613_124939_Chrome.jpg
    Screenshot_20240613_124939_Chrome.jpg
    57 KB · Pregleda: 60
  • Screenshot_20240613_124918_Chrome.jpg
    Screenshot_20240613_124918_Chrome.jpg
    57,7 KB · Pregleda: 56
Ako je verovati njihovoj statistici ispada da su samo prodavci postali "realniji" u oglasavanju cene, jer je cena po kojoj su kvadrati prodati blago porasla, a cena koju traze po njihovim oglasima se blago spustila.
To je prosečna cena. Moraš gledati histograme i sta se desilo sa odnosom prodatih nekretnina u jeftinijem i skupljem segmentu.
 
Mozda satoshi dolar. Kad se zavrti hiperinflacija, dugovi nestaju i samo preseku i kazu "znate sta" od danas 1 USD = 1 satoshi. :)
To mogu i danas da urade, bukvalno mogu da reše dug u sekundi i isplate sav dug odjednom.
Ali stvar je u deficitu, tj. SAD a i većina država troše više nego što prihoduju (porezi i svi ostali prihodi).
Sa nekim satoshi dolarom ta mogućnost nestaje, tj. morali bi da pozajmljuju realnu vrednost a sa njihovim nivoima deficita to je tek neodrživo.
Trenutno im je deficit države negde oko 4k$ godišnje po stanovniku, prevedeno na Srbiju bi bilo kao da naš budžet ima deficit od 30 milijardi $. Što su sulude brojke.

Nema šanse da se SAD odrekne $ jer im je to pored vojske najveća komparativna prednost u odnosu na ostatak sveta.

Meni je verovatnija neka dugoročnija "kontrolisana" inflacija gde se sad inflacija 3-5% smatra poželjnom za ekonomiju.

I to će im uspeti jer inflacija je porez na siromašne, a ne vidim neki potencijal u siromašnom delu društava (90% stanovništva ) da mogu ili imaju mogućnost da se bore protiv toga.
 
To mogu i danas da urade, bukvalno mogu da reše dug u sekundi i isplate sav dug odjednom.
Ali stvar je u deficitu, tj. SAD a i većina država troše više nego što prihoduju (porezi i svi ostali prihodi).
Sa nekim satoshi dolarom ta mogućnost nestaje, tj. morali bi da pozajmljuju realnu vrednost a sa njihovim nivoima deficita to je tek neodrživo.
Trenutno im je deficit države negde oko 4k$ godišnje po stanovniku, prevedeno na Srbiju bi bilo kao da naš budžet ima deficit od 30 milijardi $. Što su sulude brojke.

Nema šanse da se SAD odrekne $ jer im je to pored vojske najveća komparativna prednost u odnosu na ostatak sveta.

Meni je verovatnija neka dugoročnija "kontrolisana" inflacija gde se sad inflacija 3-5% smatra poželjnom za ekonomiju.

I to će im uspeti jer inflacija je porez na siromašne, a ne vidim neki potencijal u siromašnom delu društava (90% stanovništva ) da mogu ili imaju mogućnost da se bore protiv toga.
Ono sto mene interesuje je sta ce biti sa dolarom u buducnosti obzirom da se obveznice prodaju kao blesavi.
 
Dajte da se konsolidujemo. Šta očekujemo, hiperinflaciju (printer) ili recesiju (pad- stagnaciju, deflaciju)? 🙂. Baš smo izmedju dve krajnosti. Ne može sve 🙂
Ja bih rekao inflaciju (tako i postavljam moj pogled u svim aspektima poslovanja i ulaganj) kao i svih prethodnih godina, od kada smo živi... Ipak se napreduje u nekom sveobuhvatnom čovečanstvu zbog toga, a ovi propratni nedostaci tom inflacijom nikad nisu uticali da se to promeni...
 
to nisu socijalni stanovi vec stanovi predvidjeni za socijalne kategorije
To su socijalni stanovi. Nema kategorije. Ima samo skup uslova za svakog, recimo da imas drrzavljanstvo ili si bar 5 godina tamo i da stanujes ne znam koliko godina ....da ti je plata....
Ceka se red na to.
Recimo cene socijalnih stanova idu od otprilike 300 evra pa na gore, sto je duplo jeftinije nego normalno. Sa tim da ako ti skoci plata moras da im javis, skocice ti i stanarina. Sve u svemu to je socijala.
Evo sta kaze zvanicno Bec: https://www.wienerwohnen.at/mieterin.html
I naravno da treba svakog da bude sramota sto je na socijali, posebno kada dobrovoljno ode u inostranstvo.
 
Da kazemo da su tu negde.
Stari Grad ne deluje kompletan, ako bih morao da pogadjam jos 50-100 ugovora ukupno, ali deluje da je to to manje vise.
Ukratko prodaja je više nego dobra. Čak polako i raste u odnosu na prošlu godinu kad je bio broj ugovora oko 1000...
 
Uz ogradu da ćemo videti još promena do kraja meseca, izdvojio bih dve stvari:

1) pad prosečne kvadrature sa 60 na 56 u proteklih 12 meseci. Kupuju se manji stanovi, verovatno zbog cenovnog pritiska.

1000031181.jpg


2. Opšti pad prosečne prometovane cene stana (u korelaciji sa kvadraturom). Cene po kvadratu skaču ili stagniraju, ali kupci u zbiru odlučuju da plate manje nauštrb komfora. Ovo je opet, po mom mišljenju, indikator da cene nemaju gde gore zasad bez da ozbiljno utiču na promet.

1000031183.jpg
 
Novogradnja na Nbg. Fin skok.
Ovog meseca je na NBG prodato 18 stanova u Lastavicama od ukupno 28 novogradnji i cena novogradnje je skoro 3.3k evra.
Septembra 2023. je prodato 22 novogradnje i to u zapadnijim lokacijama, i cena novogradnje je bila 2.405 evra.
Avgusta 2022. je novogradnja bila 2.800 evra.

Da li to znaci da je cena novogradnje na Novom Beogradu pala za 400 evra (niko nije pisao o ovome, je to nije pad nego oscilacija) pa porasla za 900, ili je za 2 godine porasla 500 evra, tj. nekih 18%, pri cemu uporedjujemo babe i zabe, tj. novogradnje na razlicitim lokacijama, i ima dosta oscilacija?

Sad je promet toliko pao da vi zakljucujete o ceni novogradnje na Novom Beogradu na osnovu jedne zgrade :)

Da li je isto tako na Starom Gradu pala cena novogradnje sa 4.300 e/m2 januara na 3.400 evra aprila, znaci pad od 900 evra za 3 meseca? Naravno da nije. Sve su to oscilacije. Cena je tu negde u tom rasponu, a gde tacno, moze se videti u dugom roku, a i zavisi od milion faktora, izmedju ostalog i od konkretne zgrade, lokacije, mikrolokacije, stanja,...
Realnost je da promene treba gledati u dugom roku kad se eliminisu efekti pojedinacnih zgrada i oscilacija.
1718306646148.png
 
Poslednja izmena:
Cena je tu negde u tom rasponu, a gde tacno, moze se videti u dugom roku
Slažem se, ali krivulja svakako od septembra 2023 gotovo ide samo na gore, što znači da se svaka sledeća zgrada prodaje za veće pare. Naravno, pustiće u prodaju neke od najskupljih projekata pa će rast izgledati daleko veći nego što je neka medijana, ali je jasno da tih većih fluktuacija na dole više neće biti.
 
Oglasi za starogradnju na NBG su komični, ne znam ko više kupuje to. Deluje mnogo bolje uzeti novogradnju ako je ikako moguće nego plaćati ruine masne pare.

Skoro prolazim pored one zgrade u 30om bloku sa koje je pala terasa, ako se secate tog slucaja. Znate li sta sad tamo stoji? I dalje stoji samo zastitna traka da pesaci ne prolaze, jer padaju terase. Sta je uradjeno po tom pitanju? Ocigledno, nista. Pala terasa, jbg, sta da s' radi.

Gledam posle oglase za tu zgradu, nema nista ispod 2900 i to veliki stan, manji idu do 3500... I posle sam ja lud, mislim, ne kazem da nisam, al nisam izgleda jedini. Platis 3500 izadjes na terasu da popijes kafu, i srucis se sa tonom betona na beton.
 
Vrh