Šta je novo?

Cene nekretnina

Poenta je da ti vlasnici automobila verovatno imaju vise nekretnina u svom posedovanju, ako ih ima par hiljada to je manje stanova u rangu do mozda i 10 hiljada manje.

Poslednjih 4-5 godina broj završenih stanova u Srbiji je između 20-30k godišnje po RZS podacima.

Ne fali stanova u novogradnji generalno, fali jeftinih stanova.
 
Poslednjih 4-5 godina broj završenih stanova u Srbiji je između 20-30k godišnje po RZS podacima.

Ne fali stanova u novogradnji generalno, fali jeftinih stanova.
Ali kako ne fali kada se većina proda u izgradnji, znači ima potražnje? Ali slažem se da fali novogradnje koja će biti jeftinija, poput ove što se delila za bezbednjake uz pomoć države.
 
Poslednjih 4-5 godina broj završenih stanova u Srbiji je između 20-30k godišnje po RZS podacima.

Ne fali stanova u novogradnji generalno, fali jeftinih stanova.
Sve se slažem u poslednjih par postova. Prosto ima dosta ljudi koji raspolažu dobrom količinom kapitala u Beogradu. I postoje preferencije prema nekretninama. I to je to

Ali, da li zaista nedostaju jeftini stanovi? Pitam zbog one statistike o broju stanovnika u Beogradu koji se nije pomerio za 10 godina. Ispada da stagniramo, tj. da je grad veliki protočni bojler. I kome onda tu nedostaju jeftini stanovi uopšte?
 
Ali kako ne fali kada se većina proda u izgradnji, znači ima potražnje? Ali slažem se da fali novogradnje koja će biti jeftinija, poput ove što se delila za bezbednjake uz pomoć države.

Meni se čini da tržište dobro prati tražnju kod nas, ima stanova u novogradnji bukvalno u svim opštinama i delovima grada.
 
Ne znam samo ko bi se mlatio sa parcijalnim renoviranjem ako ima para za sve. A ako imaš para za sve cena ti je tu negde sa novogradnjom. Napravila si sad poredjenje kao kad bih te Ja pitao "a je l' mora baš u centru kad je periferija jeftinija?" ;)
Ne znam ni ja sto bi se mlatio neko ko ima para za sve, zato i pricam o ljudima koji nemaju i vide da im je novogradnja ili van budzeta ili van zeljene lokacije ako je u budzetu, a starogradnja izadje na slicno kad se renovira od poda do plafona.
Ko ima dovoljno novca ni nema nikakav problem, moze samo da bira.
 
Meni se čini da tržište dobro prati tražnju kod nas, ima stanova u novogradnji bukvalno u svim opštinama i delovima grada.
Možda nisa u toku, ali za koji god kompleks da sam se uhvatio da istrazujem prodat je ili rezervisan 70-80% a da nisu stavili prozore...
 
Ali, da li zaista nedostaju jeftini stanovi? Pitam zbog one statistike o broju stanovnika u Beogradu koji se nije pomerio za 10 godina. Ispada da stagniramo, tj. da je grad veliki protočni bojler.

Pa skoro je bila neka statistika da je svaki peti stan u Srbiji prazan. Bilo bi dobro videti tu statistiku na nivou BG.

Moj utisak na tržištu rentiranja jeste da je mnogo krvavija situacija u BG u odnosu na kupovinu. Ima mnogo tražnje baš. Skoro kad sam menjao stan baš sam se namučio jer ljudi zovu bukvalno čim stan iskoči na oglas, moraš da vrebaš sajtove kao predator.

Verujem da tu ima dosta naroda koji bi kupio da može, samo nema uslove po ovim cenama ili uslovima kreditiranja...
 
Pa skoro je bila neka statistika da je svaki peti stan u Srbiji prazan. Bilo bi dobro videti tu statistiku na nivou BG.

Moj utisak na tržištu rentiranja jeste da je mnogo krvavija situacija u BG u odnosu na kupovinu. Ima mnogo tražnje baš. Skoro kad sam menjao stan baš sam se namučio jer ljudi zovu bukvalno čim stan iskoči na oglas, moraš da vrebaš sajtove kao predator.

Verujem da tu ima dosta naroda koji bi kupio da može, samo nema uslove po ovim cenama ili uslovima kreditiranja...
Kapiram šta kažeš, ALI možda baš i ne bi kupili? Pazi ako je tako kao što kažeš, a jeste, plus imamo podatke o demografiji, to znači da masa ljudi koji iznajmljuju znaju da se neće "duže" (ceo život) zadržavati u gradu.

I onda još situacija sa rent tržištem dodatno gura cenu m² na gore. (da ne spominjem ruse)
 
Kapiram šta kažeš, ALI možda baš i ne bi kupili? Pazi ako je tako kao što kažeš, a jeste, plus imamo podatke o demografiji, to znači da masa ljudi koji iznajmljuju znaju da se neće "duže" (ceo život) zadržavati u gradu.

I onda još situacija sa rent tržištem dodatno gura cenu m² na gore. (da ne spominjem ruse)

Pa tu možemo samo da komentarišemo na osnovu ličnog uzorka, ali nemoguće je reći objektivno.

Ljudi oko mene koji rentiraju, dosta mladih s porodicama, definitivno bi kupili da mogu i kukaju što je skupo. Mislim sigurno 80% njih čeka da im se nešto otvori, skupe neke pare, padnu kamatne stope itd. Ali to je samo moj uzorak...

Mislim da niko ko živi i radi u BG i rentira, ne želi da ostane u tom statusu. Nema svakako ekonomske logike dugoročno rentirati.
 
Možda nisa u toku, ali za koji god kompleks da sam se uhvatio da istrazujem prodat je ili rezervisan 70-80% a da nisu stavili prozore...

Ne znam šta gledaš, možda gledaš lux ili BNV, tu je jagma...

Ove zgrade za smrtnike od 2500-3500 kvadrat, mislim da možeš sad da nađeš skoro u svakom delu grada novogradnju da biraš stan... Možda ako tražiš baš male stanove slabiji je izbor jer to prvo ode.
 
Pa tu možemo samo da komentarišemo na osnovu ličnog uzorka, ali nemoguće je reći objektivno.

Ljudi oko mene koji rentiraju, dosta mladih s porodicama, definitivno bi kupili da mogu i kukaju što je skupo. Mislim sigurno 80% njih čeka da im se nešto otvori, skupe neke pare, padnu kamatne stope itd. Ali to je samo moj uzorak...

Mislim da niko ko živi i radi u BG i rentira, ne želi da ostane u tom statusu. Nema svakako ekonomske logike dugoročno rentirati.
Jasno samo komentarišemo. I to zamišljamo neku većinu i šta bi to predstavljalo.

Samo sam ukazao na loš demografski trend, pa mi nisu jasne neke stvari.

Ono što je jasno je da se kapital koncentriše i da će biti sve uticajniji.
 
Ne znam ni ja sto bi se mlatio neko ko ima para za sve, zato i pricam o ljudima koji nemaju i vide da im je novogradnja ili van budzeta ili van zeljene lokacije ako je u budzetu, a starogradnja izadje na slicno kad se renovira od poda do plafona.
Ko ima dovoljno novca ni nema nikakav problem, moze samo da bira.
Pa fora je što bi starogradnja sa renoviranjem opet trebalo biti jeftinija od novogradnje jer dobijaš staru zgradu u upitnom stanju, upitno održavanu okolinu, stare liftove koji daj bože da se ne kvare svake godine, lošu izolaciju zgrade, ulaz u lošijem stanju, komšije koji verovatno su otkupili stan po bagatela cenama pa ih ne zanima ni zgrada, ni okolina, skuplji infostan... Sa druge strane i to parcijalno renoviranje zna da bude muka pogotovo kod ljudi sa decom, treba vremena i živaca sve to ispratiti. Ali ne, cene su takve da te sa renoviranjem izadje ko novogradnja pa ako se već zadužuješ što ne bi se zadužio dodatno i uzeo novogradnju. Ti ćeš svakako dati novac za renoviranje pre ili kasnije. Starogradnja se ne uzima da bi renovirao od poda do plafona (osim ako je neka baš lokacija u pitanju) već da bi malo okrečio, popravio i upristojio za život jer nemaš za bolje, a to svakako nije po ovim cenama. Bukvalno moraš da loviš neku starogradnju po ok ceni isto kao što moraš da loviš i novogradnju. Pisao sam i Ja o mojoj situaciji dok sam kupovao stan, gledao sam naravno prvenstveno starogradnju ali sve su ili bile loše za tu cenu ili ako su ok izadje i skuplje sa renoviranjem zbog lokacije tako da sam kao Džo prelomio za novogradnju, a nisam hteo ni da parcijalno renoviram. Tako da sam se zadužio dodatno i rešio.
 
Ne znam šta gledaš, možda gledaš lux ili BNV, tu je jagma...

Ove zgrade za smrtnike od 2500-3500 kvadrat, mislim da možeš sad da nađeš skoro u svakom delu grada novogradnju da biraš stan... Možda ako tražiš baš male stanove slabiji je izbor jer to prvo ode.
Ne znam videcu kako je u BNV iskreno, ali tu vidim nagovestaje te cene od 3000-3500eur u izgradnji. Stepe Stepanovic odlican kompleks po meni Elixir do 2500eur neku naznacenu cenu u pocetku prodaje i ok nisu ovde zanimljive opcije ali ozbiljni kompleksi u NS sto se planiraju za oko 2000eur po mojoj proceni... Više od 3k max 3,5k bi dao u izgradnji i mislim da se moze to naci i to pricam po meni i o nekim lux stvarima za tu cemu po meni... Ove skuplje ne gledam i mism da su precenjeni i da imaju neku drugu sortu kupaca...
 
Od
Koja vam je procena za ovo sto ce se praviti na mestu hotela Jugoslavija, koliko ce tu da trase za kvadrat?
5500+pdv
Pa fora je što bi starogradnja sa renoviranjem opet trebalo biti jeftinija od novogradnje jer dobijaš staru zgradu u upitnom stanju, upitno održavanu okolinu, stare liftove koji daj bože da se ne kvare svake godine, lošu izolaciju zgrade, ulaz u lošijem stanju, komšije koji verovatno su otkupili stan po bagatela cenama pa ih ne zanima ni zgrada, ni okolina, skuplji infostan... Sa druge strane i to parcijalno renoviranje zna da bude muka pogotovo kod ljudi sa decom, treba vremena i živaca sve to ispratiti. Ali ne, cene su takve da te sa renoviranjem izadje ko novogradnja pa ako se već zadužuješ što ne bi se zadužio dodatno i uzeo novogradnju. Ti ćeš svakako dati novac za renoviranje pre ili kasnije. Starogradnja se ne uzima da bi renovirao od poda do plafona (osim ako je neka baš lokacija u pitanju) već da bi malo okrečio, popravio i upristojio za život jer nemaš za bolje, a to svakako nije po ovim cenama. Bukvalno moraš da loviš neku starogradnju po ok ceni isto kao što moraš da loviš i novogradnju. Pisao sam i Ja o mojoj situaciji dok sam kupovao stan, gledao sam naravno prvenstveno starogradnju ali sve su ili bile loše za tu cenu ili ako su ok izadje i skuplje sa renoviranjem zbog lokacije tako da sam kao Džo prelomio za novogradnju, a nisam hteo ni da parcijalno renoviram. Tako da sam se zadužio dodatno i rešio.
Starogradnja se uzima iz sledećih razloga:

1. Blizina škole, vrtića, dakle peške želim da vodim decu
2. Ogroman park, tj prostor gde će se deca igrati, opet da se ne pali auto i da deca mogu sama.
3. Široki trotoari prilikom izlaska iz zgrade, drveće koje je dovoljno poraslo da pravi debelu ladovinu i oplemenjuje vazduh..
4. Niži troškovi održavanja u odnosu na novogradnju
5. Autobuska stajališta koja postoje više decenija i koja su blizu zgrade.
6. Meni lično bolji raspored prostorija sam pronašao u starogradnji
7. Pogled koji ne gleda komšiji u prozor

Dakako ima mana, ali ovo su neki od razloga oodabira stana u starogradji

Ovo važi za Novi Beograd
 
Normalno da 1% u nekom malom mestu, 1% u Beogradu i 1% u Monaku nije iste kategorija. Mi smo verovatno preskupi za one koji spadaju u 1% u Nju Delhiju, ali smo sigurno jeftini za one koji zive u Monaku. Dosta toga je relativno. Poenta price jeste da su cene toga sto je "ekskluzivno", "luksuzno" onoliko koliko moze da priusti top 1% ili 5% stanovnika u konkretnom mestu.
Ali ako cemo da lupamo vrednosti, ja bih pre rekao da te procente treba gledati za bogatstvo, a ne za platu, jer je plata promenljivia kategorija i samo nacin da se stigne do nekog bogatstva, tako da bih rekao odokativno da u 1% spadaju oni sa tipa 700-800+k eur bogatstva, u 5% oni sa tipa 300+k eur bogatstva, a u 10% oni sa 200k+ eur bogatstva, barem je to neki moj utisak na osnovu mog okruzenja. Naravno, ti imas one koji zive u stanu vrednom 300k evra a jedva prezivljavaju od penzije (sto znaci da imaju mrtav kapital), kao i one koji nemaju svoj stan a zaradjuju po nekoliko hiljada evra mesecno, tako da je sve relativno, ali ako gledamo visine mesecne zarade (nebitno da li je to plata iz rada ili profit firme) onda bih rekao da sa 5k eur neto mesecno spadas u 1%, 3k eur mesecno u 5%, a 2k eur mesecno u 10%. Naravno, pricam o zaradi pojedinca, na nivou porodice/para bi to bilo tipa 50% vise. Mislim, lupio sam brojke, ali ovo je neka moja percepcija.
Pa ako gledate bogatstvo od 200k eura onda mislim da je ta kategorija daleko veća od 10% u Beogradu jer svaki prosečan penzioner ima stan vredan toliko bez ostalih vrednosti (auto, garaža, zemlja, ušteđevina, itd). Ali da 1% može sve da priušti može, ali to su tipa Miškovići i Karići i njima slični. Onda imate do 5% to su vlasnici firmi. Ostalih 10% su ljudi koji rade za platu ali su na nekim pozicijama - menadžeri, direktori i slično ali opet rade za platu.
Mislim da ove lestvice bogatstva u BGu i ostatku Srbije ne mogu da se gledaju isto. Kao što su mnogi s foruma i rekli imate penzionere koji "sedi" na 300k mrtvog kapitala umesto da proda taj stan, ode u Niš i još mu ostane 200k za lux život. A opet je u centralnom gradu ima bolnice ima kliničke centre i sve. Ali opet svako zna svoje finansije.
Ukratko mislim da je u BGu prosek kapitala oko 200k.
 
Ne znam ni ja sto bi se mlatio neko ko ima para za sve, zato i pricam o ljudima koji nemaju i vide da im je novogradnja ili van budzeta ili van zeljene lokacije ako je u budzetu, a starogradnja izadje na slicno kad se renovira od poda do plafona.
Ko ima dovoljno novca ni nema nikakav problem, moze samo da bira.
Apsolutno se slažem. Ko ima para ima izbor apsolutan. Bukvalno sve može da izabere.
E ko ima ograničen budžet to je ponuda isto ograničena pa se neki ustupci moraju praviti.
 
Slažem se i realno ne vidim, ako gledam neki normalan, a sposoban način samostalnog uzimanja stana za mlade gde su osudjeni na sebe, a da ne uzmu stambeni kredit...
Pa svetska ekonomija funkcioniše na kreditima, kako će drugačije. Mladi koji su završili škole kao prvo imaju mogućnost brzog zaposlenja kod nas, koliko ja vidim. To im je za početak dovoljno. Posle učiš, napreduješ, skače ti plata, i kao i većina uzimaš nekretninu na kredit kad uštediš nešto. Sad je nezgodan period sa puno nepredviđenih okolnosti pa svi kukaju, logično. Ali ne smatram da je položaj mladih naročito loš. Mogućnosti su nikad veće, samo treba da se "malo cimaš" što bi rekli. Za nekretninu do 100k je na 20% učešća (20k jeste velik iznos) rata oko 520 evra. Uzmeš stan od 50m2 sa partnerom u 30 godina recimo, kada već imaš radni staž od nekih 5 godina. Meni ne izgleda loše. Ja imam 32, primao sam stipendiju naše Vlade, pa dobio stranu stipendiju da studiram preko, a nisam se iskreno ni cimao nešto previše. A znam, jer radim sa mladim ljudima, da su šanse sada još veće i konkurencija je manja ili slabija. Ne možeš da budeš ispod proseka u svemu, a da očekuješ život iznad proseka. To je moje mišljenje.
 

@vradovic kupujes mozda neku da budeš tamo gde treba na dedinju
 

@vradovic kupujes mozda neku da budeš tamo gde treba na dedinju
"Princess park", pompezno do bola. Osećam susramlje.
 
Od

5500+pdv

Starogradnja se uzima iz sledećih razloga:

1. Blizina škole, vrtića, dakle peške želim da vodim decu
2. Ogroman park, tj prostor gde će se deca igrati, opet da se ne pali auto i da deca mogu sama.
3. Široki trotoari prilikom izlaska iz zgrade, drveće koje je dovoljno poraslo da pravi debelu ladovinu i oplemenjuje vazduh..
4. Niži troškovi održavanja u odnosu na novogradnju
5. Autobuska stajališta koja postoje više decenija i koja su blizu zgrade.
6. Meni lično bolji raspored prostorija sam pronašao u starogradnji
7. Pogled koji ne gleda komšiji u prozor

Dakako ima mana, ali ovo su neki od razloga oodabira stana u starogradji

Ovo važi za Novi Beograd
Upravo ovo što si nabrojao je i mana većine starogradnji osim tipa savskih blokova.

1. Relativno, sve zavisi od lokacije. Ja sam u novogradnji na 300m od vrtića i 200m od osnovne škole.
2. Imam ogroman park tj parkove sve na pešačkoj udaljenosti.
3. Nema trotoara jbg tj ima ali su ili uski ili zauzeti automobilima kao i u večini grada.
4. Niži troškovi održavanja u starogradnji!? Možda ako se ponašaš ko prosečan titov pionir koji je otkupio stan za 100dm pa ne plaćaš ni tekuće održavanje, ni upravnika, ni infostan... Upravo je to i najveća mana starogradnji, niko ništa ne plaća. Badava renovirašš stan kad su komšije ko na deponiji.
5. Opet relativno u odnosu na lokaciju, a ne na novo-staro.
6. Lični afiniteti. Postoje starogradnje koje imaju odličan raspored, postoje one gde je hodnik skoro ko ceo stan, a opet neko voli taj "open concept" u novogradnji.
7. Bukvalno mana večine starogradnji i gde opet zavisi sve od lokacije stana i zgrade.

Tako da apsolutno ništa ne stoji sem da starogradnja treba biti za nisko platežne ljude, što i jeste. Nikakve prednosti nema u odnosu na novogradnju sem pojedinih lokacija ukoliko tu nepostoji novogradnja.
 
zato je i napisao na kraju da vazi za novi beograd :D
ovo za trotoare, je na primer fenomen o kojem nisam razmisljao dok nisam dobio dete. zbog toga mi nbg rulz bash. mada kontam kao i sve u zivotu, naviknes se, progutas i guras dalje jbg
 
Pa to se na kraju svede na lokaciju, nebitno da li je NBG, Stari Grad ili Borča; novogradnja ili starogradnja. Nije NBG jedan blok. Tako da je ta izjava u rangu "nikad ne bih kupio stan u BNV, niti mi se svidja naselje niti cela priča oko toga. Kupiću stan u Rakovici jer tamo ima više zelenila."

Trotorari jesu fenomen gde je za sada u prednosti NBG ali kako se zoniraju pojedini parkinzi i ukidaju slobodna mesta na zelenim površinama na koje su ljudi navikli tako i tamo polako postaje problem. Najgore mi npr u mojoj blizini neka ambasada uzela ceo trotoar i zasadila cveće i tuje, ne znam da li je lud grad što je dozvolio ili oni što su to uradili. Ne znam baš da li se navikneš bez trotorara, možda ako ih nikad nisi ni imao, moja žena npr nije smela sama da šeta krajem jer postoje delovi gde mora ulicom. Doduše sada je malo lakše jer smo dobili par ležećih i nove pešačke prelaze pa se manje juri ali i dalje više od normalnog.
 
Pa fora je što bi starogradnja sa renoviranjem opet trebalo biti jeftinija od novogradnje
Ja stvarno mislim da cesto i jeste, pogotovo ako se malo detaljnije potrazi, probere, malo ispregovara, i ako to nije neka ekskluzivna lokacija gde nema novogradnje u blizini
 
Vrh