Šta je novo?

Cene nekretnina

 
Slažem se da je spuštanje kamate od 0,25% populistička i kozmetička mera. Ali ono što zabrinjava je da su napustili ono što su do juče pričali da je ciljana inflacija 2%. Znači idemo ovako kolika god bila inflacija i koliko god treba davati jeftinih kredita samo da se sistem održava. To naravno ne ide na ruku običnim ljudima već mega korporacijama.
Ne mora da znaci da inflacija nece biti 2% a mozda ode i nize. To sto su sada spustili za 0.25% ce doci tek za 6-12 meseci. Potrebno je vreme da se to oseti.
Istorijski gledano, kada centralne banke krecu da spustaju kamate to znaci da nam sledi uskoro recesija. Videcemo sada koliko cemo to jos otici sa inflacijom dole i da li ce deflacija da pogodi Evropu.
 
Ja jedino mogu za NS da vidim unete cene, za BG ne mogu što se tiče maja. I interesantno da je za mesec april prosečna cena m2 u NS-u bila veća nego u BG-u.
 
Za maj u BG nista nije uneto. I fali NBG, Stari Grad i ne znam sta jos za april, zato je niza prosecna cena.

Ipak, generalno april je fino dopunjen u odnosu na prethodnu nedelju.

Oh well, bili su izbori, preca posla. Sad cekamo...
 
Poslednja izmena:
Cene su kao pale, ali nedostaju NBG, Vračar i Stari Grad koji imaju cene iznad proseka za grad. Tako da ce cene ići gore i u odnosu na mart 2024, a i u odnosu na april 2023. A obim prodaje ide preko 1.100 sigurno.
 
Obratio sam paznju sta se sve prodalo u raznim delovima grada. Krize nema izgleda, dobro se drzi trziste, ruku na srce i sto nerado priznajem.

Ocekujem broj prodaja oko 1050-1100 za april u konacnici.
Krize nema, ali zašto pričaju o istoj? To je pitanje...
Istorijski gledano, kada centralne banke krecu da spustaju kamate to znaci da nam sledi uskoro recesija.
Verovatno ćemo polako ali sigurno da zagazimo u recesiju.
 
Ni meni nije jasno. Pogledaj starogradnje za koliko su prodate? Ja sam se sokirao za Cerak i Cukaricku Padinu...
 

S obzirom na sve veći broj beskućnika u razvijenom svetu i na pojačani fokus firmi na gradnju vrhunskih stanova i zanemarivanje osnovnog stambenog prostora za one koji očajnički trebaju krov nad glavom, učestali su pozivi vladama da ulože više napora u rešavanje problema.

Gotovo tri četvrtine ispitanika u Rojtersovoj anketi smatra da bi vlade trebalo više da se angažuju na poboljšanju ponude cenovno dostupnog stanovanja.
 
I u decembru su bili izbori pa praznici pa nisu toliko kasnili. Nekad katastar "uspori" her rade na državnom projektu tipa pruga i onda to ima prioritet. Možda su sada uključeni više oko Expoa i stadiona? To je Surčin ali obrađuje katastar sa NBG.
 
Dve mogućnosti, ili pripremaju narod na moguću krizu ili udaljavaju običnog čoveka od stana jer se plaši krize da bi kupovali oni "koji trebaju" jer se ne plaše krize pa da običan čovek iznajmljuje od njih.
 
Vrh