Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja svakako ne živim u Ns, ali znam da je neki poznanik oglasio stan a niko ga nije ni nazvao. Na Kp imate oglase za prodaju sa pratilaca 0. Inače pre će stan u Ns i vredeti džak krompira nego što će ostati ovakve cene. Sve zavisi od zaduživanja države (onog momenta kada ne budemo mogli više da se zadužimo sledi potpuni sunovrat).
Koji ozbiljan kupac nekretnina prati oglase na KP? Isto kao kupac automobila koji prati KP, a ne Polovni Automobili.
 
Živeo sam ranije u Ns, prodao stan i kupio kuću u Veterniku. Na Nbg živim trenutno zbog posla u ženinom stanu. Dobro je ko ima za oboje, ali kuća nadomak Bg i Ns je zakon.
Nisam te samo razumeo, da li misliš da je dobro da se ima i kuća i stan, naravno da se slažem, ali onda su i veći troškovi održavanja. Navešću ti samo primere gde je imanje kuće na moru pa i eto bilo gde veliki trošak pa da kažem i stana u kom se ne živi a i ne izdaje, jer prethodne generacine nisu imale mogućnosti da izdaju, platforme, oglasi, pa i sam mentalitet(Deo Britanske i druge po svetu aristokratije je bankrotiralo jer nisu mogli da odrzavaju svoja nasledjena imanja... )Tako da si uvek u minusu, ja eto iz iskustva i kuće na moru znam da je to realno veći trošak za porodicu nego da odu bilo gde na egzotiku te godine, ako kuću ne izdaju adekvatno i sa planom i ako je koriste samo slobodnim danima, to jest godišnjim odmorom kao velika većina radnog naroda (druga stvar je ako se koristi celo leto od strane porodice, babe i dede....).
Za kuću nadomak najozbiljnijih gradova se apsolutno slažem da je nešto najbolje, pre par postova smo i raspravljali o ceni izgradnje takvih kuća...
 
Koji ozbiljan kupac nekretnina prati oglase na KP? Isto kao kupac automobila koji prati KP, a ne Polovni Automobili.
Evo ja bih tebe pitao koje oglase prati po tebi ozbiljan kupac nekretnina? Jednom sam pitao ovde na grupi i nisam dobio odgovor, ja licno sam pratio halo oglase i 4zida, mozda retko nekretnine.rs za brzo informisanje, a sada samo 4zida i uz malo truda uvek nadjem direktno Investitora....
 
Iskreno nikad mi ne bi palo na pamet da okacim prodaju stana na KP. Mozda ne zeli da plati oglas na halo oglasima, procenat agenciji itd. ali onda ne moze ocekivati ozbiljnog kupca i cuditi se sto ima 0 pregleda.
Kada sam ja kupovao stan u Novom Sadu pustio sam "pipke" na sve strane. Rekao svim prijateljima i kome god sam mogao da trazim stan. Redovno pratio oglase, pre svega halo oglase, lokalne agencije, novosadske facebook grupe. Takodje NSBuild forum gde postoji tema gde ljudi slikaju gradilista i table investitora po gradu i to mi je bilo od velike koristi da lako dodjem do novih, zavrsenih projekata i onih u izgradnji. Ne znam da li takva tema postoji za Beograd na ovom forumu ili negde drugde, probaj da pretrazis. Na kraju sam nasao stan sedeci kod poznanika, cije komsije zive u inostranstvu i rece da bi mozda prodali stan. Pozvao i dogovorili se.
 
Iskreno nikad mi ne bi palo na pamet da okacim prodaju stana na KP. Mozda ne zeli da plati oglas na halo oglasima, procenat agenciji itd. ali onda ne moze ocekivati ozbiljnog kupca i cuditi se sto ima 0 pregleda.
Kada sam ja kupovao stan u Novom Sadu pustio sam "pipke" na sve strane. Rekao svim prijateljima i kome god sam mogao da trazim stan. Redovno pratio oglase, pre svega halo oglase, lokalne agencije, novosadske facebook grupe. Takodje NSBuild forum gde postoji tema gde ljudi slikaju gradilista i table investitora po gradu i to mi je bilo od velike koristi da lako dodjem do novih, zavrsenih projekata i onih u izgradnji. Ne znam da li takva tema postoji za Beograd na ovom forumu ili negde drugde, probaj da pretrazis. Na kraju sam nasao stan sedeci kod poznanika, cije komsije zive u inostranstvu i rece da bi mozda prodali stan. Pozvao i dogovorili se.
Postoji naravno. Samo ljudi teško idu dalje od ove teme, pogotovo ljudi koji "kupuju" stan.



Bio je još jedan sajt sa mapom novogradnji gde su čak pisale i cene m2 ali ne mogu da se setim.
 
Nisam pratila cene nekretnina mesecima, pa bih zamolila nekog razumnog da mi napiše ukratko šta se događa.
 
Iskreno nikad mi ne bi palo na pamet da okacim prodaju stana na KP. Mozda ne zeli da plati oglas na halo oglasima, procenat agenciji itd. ali onda ne moze ocekivati ozbiljnog kupca i cuditi se sto ima 0 pregleda.
Kada sam ja kupovao stan u Novom Sadu pustio sam "pipke" na sve strane. Rekao svim prijateljima i kome god sam mogao da trazim stan. Redovno pratio oglase, pre svega halo oglase, lokalne agencije, novosadske facebook grupe. Takodje NSBuild forum gde postoji tema gde ljudi slikaju gradilista i table investitora po gradu i to mi je bilo od velike koristi da lako dodjem do novihчћ, zavrsenih projekata i onih u izgradnji. Ne znam da li takva tema postoji za Beograd na ovom forumu

Izdavao sam stan preko KP i uspešno je bilo.
 
Danas bio sa drugarom koji je nedavno prodao neki stariji stan u kojem su on i stric bili vlasnici... Sada je već par meseci u potrazi da kupi investiciono garsonjeru u NS-u. Pošto ima ograničen budzet nasao je garsonjeru od 27-28m2 u Veterniku(Veternička rampa), za one koje ne znaju mesto, ali spojeno sa Novim Sadom, oko 15min kolima do centra NS-a za 39000eur, stan je u prizemlju,novogradnja, vodi se kao garaža. Kaže nije uspeo ni u Petrovaradinu ni u okolnim mestima Sremska Kamenica, a pogotovo u NS-u da nadje, a spreman je i do 2000eur/m2... Evo ovde ga izadje 1450eur/m2 i dobiće parking mesto...
 
Šta znači nije uspeo da nađe? Kad pogledam Petrovaradin npr. promet nije mali uopšte, a cene se uklapaju tu negde.


Screenshot_20240608-193929.jpg
 
Gleda novogradnju i da je u pitanju garsonjera i da kazem ispod 2000eur po m2. Napisao sam šta je trenutno našao i šta će verovatno i uzeti.
Hm, moguće da je gradnja stala u tom slučaju.

Gledam ovde cene za novogradnju se uklapaju, pa pa pošto novogradnja uglavnom ima delay, moguće da je usporila gradnja.

Screenshot_20240608-195059.png
 
Posto prodajem stan u NS (lokacija tipa blok 65 u BG, nije centar), mogao bi da kazem da cene stagniraju 15meseci, i da mi deluje da su sada pocele da skacu (za stan koji prodajem pogodio sam istu cenu kao i pre 11 meseci koju mi je nudio kes kupac - mada sam tad povukao stan s prodaje), ali su me u medjuvremenu zvale agencije za novu cenu koju sam podigao u aprilu 2024 (+100e/kv u odnosu na cenu od ranije, stan je vece velicine - 100+ kvadrata), ali posto sam vec bio u procesu prodaje kupcu koji je video staru cenu, agencije sam odbio (iako sam mozda mogao dobiti +100e/kv visu cenu, vec sam bio u procesu dogovaranja i prodaje koji se previse razvukao).

Zanimljivo je, da me 20.novembar - 1. mart tacno 0 poziva od agencija sam imao.
1.mart - 5. aprila ~6 kupaca je gledalo stan, pa mesec dana nista.
Oko 5. aprila sam podigao cenu na +100e/kv.
I od 15. maja su me zvale 3x agencije da pokazu stan ljudima (mada sam od kraja aprila cekao kupca da se odluci da kupi po ceni pre dizanja).
 
Poslednja izmena:
Posto prodajem stan u NS (lokacija tipa blok 65 u BG, nije centar), mogao bi da kazem da cene stagniraju 15meseci, i da mi deluje da su sada pocele da skacu (za stan koji prodajem pogodio sam istu cenu kao i pre 11 meseci koju mi je nudio kes kupac - mada sam tad povukao stan s prodaje), ali su me u medjuvremenu zvale agencije za novu cenu koju sam podigao u aprilu 2024 (+100e/kv u odnosu na cenu od ranije, stan je vece velicine - 100+ kvadrata), ali posto sam vec bio u procesu prodaje kupcu koji je video staru cenu, agencije sam odbio (iako sam mozda mogao dobiti +100e/kv visu cenu, vec sam bio u procesu dogovaranja i prodaje koji se previse razvukao).

Zanimljivo je, da me 20.novembar - 1. mart tacno 0 poziva od agencija sam imao.
1.mart - 5. aprila ~6 kupaca je gledalo stan, pa mesec dana nista.
Oko 5. aprila sam podigao cenu na +100e/kv.
I od 15. maja su me zvale 3x agencije da pokazu stan ljudima (mada sam od kraja aprila cekao kupca da se odluci da kupi po ceni pre dizanja).
Koliko dugo vi prodajete taj stan, 15 meseci?
 
111kv, po meni ispod cene je oglasen.

Ukupno 10-11 meseci je na oglasima, za to vreme stan je gledalo 10-11 kupaca, i dobio sam 4 ponude za kupovinu. Prve tri se izjalovilo svaki put nesto, valjda ce ova 4 da bude finalna.
 
Hm, moguće da je gradnja stala u tom slučaju.

Gledam ovde cene za novogradnju se uklapaju, pa pa pošto novogradnja uglavnom ima delay, moguće da je usporila gradnja.

Pogledajte prilog 200988
Što se tiče gradnje daleko od toga da je stala, ima i na https://www.gradnja.rs/mapa/
da se vidi trenutna gradnja. A tek koliko je i najavljenih kompleksa najavljeno i u toku dobijanja dozvola(ovaj deo najviše po meni i koči samu gradnju, sporo dobijanje dozvola).
Dosta Investitora je već i kupilo zemljišta za naredne gradnje ali jednostavno ne mogu da stignu sve tako brzo da grade zbog organizacije i dozvola itd...
Neki veći Investitori i Izvodjači su dobili i dosta infrastrukturnih gradskih projekata pa ne mogu da se fokusiraju na svoju buduću gradnju stambenih zgrada... Iskreno ne znam ni jednog pa čak i novonastalog Izvodjača da nema posla trenutno i svi žive nikad bolje...
 
Posto prodajem stan u NS (lokacija tipa blok 65 u BG, nije centar), mogao bi da kazem da cene stagniraju 15meseci, i da mi deluje da su sada pocele da skacu (za stan koji prodajem pogodio sam istu cenu kao i pre 11 meseci koju mi je nudio kes kupac - mada sam tad povukao stan s prodaje), ali su me u medjuvremenu zvale agencije za novu cenu koju sam podigao u aprilu 2024 (+100e/kv u odnosu na cenu od ranije, stan je vece velicine - 100+ kvadrata), ali posto sam vec bio u procesu prodaje kupcu koji je video staru cenu, agencije sam odbio (iako sam mozda mogao dobiti +100e/kv visu cenu, vec sam bio u procesu dogovaranja i prodaje koji se previse razvukao).

Zanimljivo je, da me 20.novembar - 1. mart tacno 0 poziva od agencija sam imao.
1.mart - 5. aprila ~6 kupaca je gledalo stan, pa mesec dana nista.
Oko 5. aprila sam podigao cenu na +100e/kv.
I od 15. maja su me zvale 3x agencije da pokazu stan ljudima (mada sam od kraja aprila cekao kupca da se odluci da kupi po ceni pre dizanja).
Ne zameri na pitanju, zanima me ovaj specifican psiholoski fenomen na srpskom trzistu nekretnina, sta navede prodavca da, nakon sto celu godinu dana neuspesno pokusava da proda nesto, on dize cenu?????? To prkosi svim zakonima logike,trzista i zdravog razuma, pa.eto molim te kazi nam,zasto dizanje cene??????? Umesto spustanja....?

Ja npr kad god sam prodavao npr auto (uvek sam prodavao full ispravan auto po realnoj ceni), ako 2 meseca ga ne prodam, krecem da po malo spustam cenu...
 
Evo, pri tome da dodam sledece:
Stan je veci (u Ns se veci stanovi sporije prodaju nego u Bg rekao bi).
Pri tome, za tih 11 meseci, ako izbacim zimu kada je bilo 0 poziva, ja sam za 7 meseci dobio 4 ponude. I njje nam se zurilo. Odgovaralo nam je oko maja-juna da se iselimo.

Cena koju sam stavio po meni je oko 5-10% niza od trzisne (mislim da sam objektivan ovde). Ista velicina stana, slicna lokacija, losiji kvalitet, oglasene cene su oko 20% skuplje nego kod mene bile.
1) Stavio sam (po meni nizu) cenu, da se ne cenjkam, i da sigurno prodam stan do leta 2024.
2) od ~11 gledanja, 3 gledanja koja su bila zaredom, dobio sam ponudu (pomislih skoro svako ko vidi stan ce da ga kupi m- ali onda je bilo gledanja uzastopno bez ponude :) )
3) ono sta je uticalo najvise na cenu da dignem - jeste da su kupci u martu ponudili 100€ nizu ponudu (ljudi koji nisu imali razlog da spustim cenu). Onda sam podigao cenu za 100€/kv i napravio mesto za cenjkanje ko zeli. I za tu vecu cenu, evo za 20 dana sam imao 3 poziva.
 
Vrh