Šta je novo?

Cene nekretnina

Vidim da dosta vas ovde najavljuje slom tržišta da kažem početkom sledeće godine, akcije firmi itd...
Da li možemo da pretpostavimo da će biti sličan scenario poput scenaria za vreme Covida, kada su se stabilnije i najače firme veoma proširile na uštrb manjih koje nisu bile pripremljene niti su znale za taj scenario?...
Ako bi preveo ovo u temu nekretnina, gde ja zastupam mišljenje da se ide u pravcu držanja monopola na neki način od strane malog broja korporacija i malog procentualnog broja ljudi koji konstantno uvećavaju svoju moć nad ljudima i kapital, mislim da im je cilj koji uspešno realizuju u Americi, pa i u ostalim jakim državama i gradovima, gde je po meni skoro nemoguće izaći iz kredita koje stekneš još za vreme studija, pa onda velikih kirija i ogromnih cena stanova, praktično ništa ne poseduješ i to se ubacuje u neki lifestyle da je to normalno....
Da im je sledeći veliki korak kupovina ogromnog broja stanova i držanja i te poluge moći kod običnog radnog čoveka...Kod njega radiš i spavaš i to će samo oni najuspešniji moći u glavnim gradovima, ne poseduješ ništa ali si srećan...
Prvo je fokus na centralizaciji, ulaganju i industriji u najvećim, to jest glavnim gradovima, koji, kao što vidimo u svetu postaju mega gradovi i da je težnja čoveka(zbog sadržaja i posla, pre svega) jedino tu(a porez svi isto plaćaju, gde god se nalazili u toj državi).
Tako da mi je razmišljanje da i ako dođe do nekog sloma tržišta pa čak i da vidimo blagi pad nekretnina(u šta ne verujem, barem za najveće gradove), mislim da će se pojaviti korporacije koje će otkupljivati te stanove od ljudi.
U nekom scenariju masovnih otkaza, dolazi običan radni čovek do nemogućstva plaćanja stambenih rata i oduzimanja nekretnine, to jest prodaje po nižoj ceni, gde takođe verujem da će se kapitalisti koji su se pripremili za taj period naći prvi u otkupu.
Skroz se slažem s kolegom @Filip 01 . Baš tako i mislim da će se odigrati kao u svakoj krizi. Obični ljudi koji ne mogu da otplate stan i onda ih veliki kupuju i posle kažu eto prošla kriza i naravno cena je 3x veća... A da će sve teže biti doći do nekretnine to je istinito i čak već i naučno i statistički dokazano u mnogim zemljama.
Baš sada idu i reprize serije Vruć vetar na RTS1, i može dobro da se vidi kako je bilo teško i 1960-ih godina dobiti stan u BGu a to je bilo doba masovne socijalne gradnje stanova na Novom Beogradu. A da ne kažem kako su kvalitet tih stanova prikazali...:)) Tako da mnogi koji hvale starogradnju mogu da pogledaju seriju. Naravno da ima i preterivanja zbog serije, ali poenta je tu. Bilo je izuzetno teško za običnog čoveka i onda i sada da uzme ili dobije stan.
 
Ljudi polemisu o krizi, u medjuvremenu sve akcije na ATH, NVIDIA 2 triliona market cap.
Ko god je na berzi itekako nije u problemu sa parama jer je u poslednjih 1 god doslo do velikog rasta.

Nece biti sloma po meni, bice stagnacije cene nekretnina, koja ce vrv trajati 2-3 godine.

Banke su u 2023 imale rekordan profit, i ocekujem i ove godine isto.
 
Ljudi polemisu o krizi, u medjuvremenu sve akcije na ATH, NVIDIA 2 triliona market cap.
Ko god je na berzi itekako nije u problemu sa parama jer je u poslednjih 1 god doslo do velikog rasta.

Nece biti sloma po meni, bice stagnacije cene nekretnina, koja ce vrv trajati 2-3 godine.

Banke su u 2023 imale rekordan profit, i ocekujem i ove godine isto.
Nismo ni govorili o slomu cena nekretnina već o padu cena akcija.
 
Skroz se slažem s kolegom @Filip 01 . Baš tako i mislim da će se odigrati kao u svakoj krizi. Obični ljudi koji ne mogu da otplate stan i onda ih veliki kupuju i posle kažu eto prošla kriza i naravno cena je 3x veća... A da će sve teže biti doći do nekretnine to je istinito i čak već i naučno i statistički dokazano u mnogim zemljama.
Baš sada idu i reprize serije Vruć vetar na RTS1, i može dobro da se vidi kako je bilo teško i 1960-ih godina dobiti stan u BGu a to je bilo doba masovne socijalne gradnje stanova na Novom Beogradu. A da ne kažem kako su kvalitet tih stanova prikazali...:)) Tako da mnogi koji hvale starogradnju mogu da pogledaju seriju. Naravno da ima i preterivanja zbog serije, ali poenta je tu. Bilo je izuzetno teško za običnog čoveka i onda i sada da uzme ili dobije stan.
Vruć vetar se reprizira stalno pa je prema toj logici uvek bilo teško doći do stana. Medjutim u toj seriji može da se vidi da su neki ipak lako dolazili do stanova. Zamisli kakve tek analize mogu da se prave kad krenu da puštaju Bolji život i Srećne ljude.
 
Izgleda su na G7 samitu dogovorili rezanje kamata. Centralna Banka Kanade je sada spustila za 0.25% kamatnu stopu. Sutra će i ECB a uskoro onda kreće i FED. Izgleda možemo da se pozdravimo s inflacijom od 2%.
 
Naši ljudi kao da računaju da će kredit sigurno plaćati svih 20,30 godina koliko već iznosi period otplate. Poenta je valjda da svu štednju za vreme dobrih vremena preusmeravaš u kredit i otplatiš ga značajno brže. Moja projekcija je recimo od 8 do 14 godina, u zavisnosti od veličine kredita i spoljnih faktora. Ako uzmeš kredit u tridesetim i otplatiš ga za nekih 10 godina, to ti opet otvara mogućnost da planiraš nešto novo, ako želiš.
Ja se samo ne slazem sa ovim da je poenta otplatiti kredit sto pre. Meni to zavisi od mnogo faktora - npr. Kolika mi je rata, ako mi je rata mala i stan rentam i on se sam otplacuje i zaradjuje ne vidim razlog da sebi zarobljavam sredstva prevremnom isplatom umesto da ih ulozim negde gde mogu da prave bolji profit; Koji mi je period otplate- ako sam na pocetku otplate prevremenom uplatom mnogo vise sebi stedim novca jer mi procentualno veci deo ide na kamatu, odnosno gubim novac, ako sam odmakla u otplati taj novac ce mi brze otplatiti stan ali mi nece nuzno ustedeti mnogo jer sam u fazi gde uglavnom otplacujem glavnicu; A tu su i faktori kao sto je cena rente na trzistu u trenutku kad razmatram prevremenu otplatu, trend inflacije (ako vidim znacajni porast kredit mi jede inflacija), trend euribora (ako se u tom periodu ocekuje pad koji treba da traje neko vreme on ce sam obarati ukupni dug), i slicno.
Poenta je- mnogo mi je kompleksnija matematika od 'otplatiti sto je pre moguce', jer mislim da to nije uvek ekonomski najisplativije, pogotovo u nasoj drzavi koja podrzava kreditiranje, a neretko kaznjava stednju, decenijama unazad.
 
Prvo bih da konstatujem da su dolari i evri ustvari papirići koji slabo vrede, odnosno ispod te "maske" nekakve snage je ustvari provalija! Sve zahvaljujući nikad većem štampanju oko Kovid krize, u odnosu na celu istoriju postojanja novca!! Druga stvar su enormni troškovi i kamate održavanja USA i EU...i treće, a mislim da je najvažnije, je da neće dozvoliti da im propadne privreda, jer to znači milioni otpuštenih na ulicama, štrajkovi, haos, možda i linčovanje vlasnika kapitala i vladara iz senke...ali pogađate, oni to nikad neće sebi i svojoj koži dozvoliti. To dalje implicira da će pre da puste da vrednost valuta pada samo da bi se privreda održala, a to konkretno kod nas znači strah za lične štedne uloge i teško zarađen novac. Naši ljudi nemaju gde da ulažu pa će kupovati nekretnine.


Stanovi/Apartmani/Hoteli se sve više izdaju i bolje posluju zbog turizma koji je u procvatu, još kad se na to doda da smo mi mali i slabo razvijeni u turističkom smislu i da je razvoj/gradnja takvih nekretnina isplativa, odnosno iz godine u godinu imamo više prostora za rast u odnosu na već formirane i razvijene turističke države
Ok, to je važilo do 2023. Pre onog 30+% porasta u 2022 koje je poremetilo tržište.
2023 i 2024 su godine kada je obična štednja pobedila porast cene nekretnina. To će važiti sve dok ne obore kamate/uključe štampač
 
Izgleda su na G7 samitu dogovorili rezanje kamata. Centralna Banka Kanade je sada spustila za 0.25% kamatnu stopu. Sutra će i ECB a uskoro onda kreće i FED. Izgleda možemo da se pozdravimo s inflacijom od 2%.
76% da će FED spustiti u septembru. Spuštanje u Kanadi i EU je populistička mera :(
 
76% da će FED spustiti u septembru. Spuštanje u Kanadi i EU je populistička mera :(
Svakako je vreme da spustaju jer uticaj tog spustanja ce se osetiti tek sledece godine. Pitanje ce biti, da li su na vreme poceli da spustaju ili vec kasne.
 
Svakako je vreme da spustaju jer uticaj tog spustanja ce se osetiti tek sledece godine. Pitanje ce biti, da li su na vreme poceli da spustaju ili vec kasne.
I dodatno na postove o kojima se pricalo kako je standardno to da spustaju brzo kada je kriza. Nadam se da ste svesni da su ta spasavanja od centralnih banaka sve agresivnija. Hocu da kazem da to sto ce ponoviti nesto sto su radili ranije, ne znaci nuzno da ce uvek pomoci. Ako dodje do crash-a i oni odluce da spasavaju, kolicina novca koja ce uci kroz stampu ce biti najveca do sada. Nije to odrzivo a vec vidimo da se desava dedolarizacija u svetu i kako uticaj zapada biva sve manji, sto onda daje za pitanje da li ce ovaj monetarni sistem kakav imamo da postoji za 5-10 godina. Sve se desava jako brzo.
 
76% da će FED spustiti u septembru. Spuštanje u Kanadi i EU je populistička mera :(
Slažem se da je spuštanje kamate od 0,25% populistička i kozmetička mera. Ali ono što zabrinjava je da su napustili ono što su do juče pričali da je ciljana inflacija 2%. Znači idemo ovako kolika god bila inflacija i koliko god treba davati jeftinih kredita samo da se sistem održava. To naravno ne ide na ruku običnim ljudima već mega korporacijama.
 
Kad gledam ovakve procene, dođe mi da uzmem jedno 10 ari sa kućom u Inđiji recimo. Napravim sebi mali univerzum tu, a bogatuni nek kovaju svoje planove.
Skupi placevi u Inđiji - 6k EUR/ar. Negde i 9k. Nema mnogo velikih placeva. Ima okolnim mesta gde je mozda i bolje. Npr Beška. Imaju velike placeve blizu samog centra gde su škole, prodavnice, bus stanica itd. Voz ide 34 minuta do Novog Beograda.
 
Slažem se da je spuštanje kamate od 0,25% populistička i kozmetička mera. Ali ono što zabrinjava je da su napustili ono što su do juče pričali da je ciljana inflacija 2%. Znači idemo ovako kolika god bila inflacija i koliko god treba davati jeftinih kredita samo da se sistem održava. To naravno ne ide na ruku običnim ljudima već mega korporacijama.
Tako je. Oni sa ovolikom kamatnom stopom nisu uspeli da spuste inflaciju na ciljanih 2% što znači da su trebali da podignu a ne da spuštaju.
 
Skupi placevi u Inđiji - 6k EUR/ar. Negde i 9k. Nema mnogo velikih placeva. Ima okolnim mesta gde je mozda i bolje. Npr Beška. Imaju velike placeve blizu samog centra gde su škole, prodavnice, bus stanica itd. Voz ide 34 minuta do Novog Beograda.
Nekom skupo, nekom nije :) Za 30k možeš da uzmeš 5 ari zemlje. I dodaš još 100k da napraviš svoju kuću iz snova. Ili da uzmeš 40m2 novogradnje na Nbg. Svako zna svoje.
 
Nekom skupo, nekom nije :) Za 30k možeš da uzmeš 5 ari zemlje. I dodaš još 100k da napraviš svoju kuću iz snova. Ili da uzmeš 40m2 novogradnje na Nbg. Svako zna svoje.
Ne znam kako nekome izgleda kuca iz snova :) to jest ajde da kazem kuca za zivot od nekih 100m2 sa boljim materijalima, stolarijom, toplotnim pumpama, podnim grejanjem, dozvolama i da se radi po pravilima, sa uredjenjem dvorista i ogradom izadje dosta vise, oko 200k, drugar Izvodjac u Šajkašu kuću od 120m2 sa svojim majstorima, da kazem boljim materijalima, najboljom stolarijom, projektom, dozvolama, grejanje toplotne pumpe, gas itd.. izašlo ga oko 250k(lepa je i na izgled, ali ne neka ultra moderna), ok pravio je za sebe i da tu živi, jer ako bi hteo da je proda i stavi jedno 350k(pošto je njegov plac bio, plac racunam 50k, i 2 godine rada eto neka bude kao zarada 50k) mislim da bi oglas izašao na vestima, poput vidite šta mošete za 350k u Italiji ili Španiji sa pogledom na more, a šta u Šajkašu(naselje udaljeno od NS-a 40km) u Srbiji... Jedino ako se uzima montazna kuca sa osrednjim materijalima PVC stolarija itd....
Drugar takođe došao iz Inostranstva posle nekoliko godina tamo rada, građevinac, kupio plac pored Novog Sada, kolima se dođe do centra NS-a za 10min, isto odustao od gradnje svoje kuće zbog cene izgradnje mislio je da će moći kuću od 100m2 da napravi za 120k i naravno da se iznenadio ponudama, pa čak i drugarskih, vezano za cene svega, projektovanje, izgradnja, potrebno bunar na placu to je samo oko 15k, zezanje sa Elektrodistribucijom, uređenje građevinskog zemljišta(taksa za državu) itd... Evo gleda ipak neku manju montaznu kucicu, to jest vikendicu da tu napravi, koja nece biti za život....
 
Ne znam kako nekome izgleda kuca iz snova :) to jest ajde da kazem kuca za zivot od nekih 100m2 sa boljim materijalima, stolarijom, toplotnim pumpama, podnim grejanjem, dozvolama i da se radi po pravilima, sa uredjenjem dvorista i ogradom izadje dosta vise, oko 200k, drugar Izvodjac u Šajkašu kuću od 120m2 sa svojim majstorima, da kazem boljim materijalima, najboljom stolarijom, projektom, dozvolama, grejanje toplotne pumpe, gas itd.. izašlo ga oko 250k(lepa je i na izgled, ali ne neka ultra moderna), ok pravio je za sebe i da tu živi, jer ako bi hteo da je proda i stavi jedno 350k(pošto je njegov plac bio, plac racunam 50k, i 2 godine rada eto neka bude kao zarada 50k) mislim da bi oglas izašao na vestima, poput vidite šta mošete za 350k u Italiji ili Španiji sa pogledom na more, a šta u Šajkašu(naselje udaljeno od NS-a 40km) u Srbiji... Jedino ako se uzima montazna kuca sa osrednjim materijalima PVC stolarija itd....
Drugar takođe došao iz Inostranstva posle nekoliko godina tamo rada, građevinac, kupio plac pored Novog Sada, kolima se dođe do centra NS-a za 10min, isto odustao od gradnje svoje kuće zbog cene izgradnje mislio je da će moći kuću od 100m2 da napravi za 120k i naravno da se iznenadio ponudama, pa čak i drugarskih, vezano za cene svega, projektovanje, izgradnja, potrebno bunar na placu to je samo oko 15k, zezanje sa Elektrodistribucijom, uređenje građevinskog zemljišta(taksa za državu) itd... Evo gleda ipak neku manju montaznu kucicu, to jest vikendicu da tu napravi, koja nece biti za život....
Cena može da varira od hiljadu faktora. Ja lično znam par ljudi koji su u manjim mestima podigli kuće za manje od 100k. Moju porodičnu kuću je izgradilo svega 5 ljudi, na čelu sa pokojnim dedom, za manje od mesec dana, i nista joj ne fali. Možeš da nadješ razne izvođače da te ošure, a možeš i da unajmiš par neimara koji će da ti odrade kuću bez ikakve falinke.
Ali dobro, to nije ni bila poenta priče. 30k je nikakva para sad, a možeš da kupiš 5 ari zemlje za to na recimo 40 min od Beograda. Po meni to nije loše. Posle gradi kako hoćeš i znaš.
 
Ne znam kako nekome izgleda kuca iz snova :) to jest ajde da kazem kuca za zivot od nekih 100m2 sa boljim materijalima, stolarijom, toplotnim pumpama, podnim grejanjem, dozvolama i da se radi po pravilima, sa uredjenjem dvorista i ogradom izadje dosta vise, oko 200k, drugar Izvodjac u Šajkašu kuću od 120m2 sa svojim majstorima, da kazem boljim materijalima, najboljom stolarijom, projektom, dozvolama, grejanje toplotne pumpe, gas itd.. izašlo ga oko 250k(lepa je i na izgled, ali ne neka ultra moderna), ok pravio je za sebe i da tu živi, jer ako bi hteo da je proda i stavi jedno 350k(pošto je njegov plac bio, plac racunam 50k, i 2 godine rada eto neka bude kao zarada 50k) mislim da bi oglas izašao na vestima, poput vidite šta mošete za 350k u Italiji ili Španiji sa pogledom na more, a šta u Šajkašu(naselje udaljeno od NS-a 40km) u Srbiji... Jedino ako se uzima montazna kuca sa osrednjim materijalima PVC stolarija itd....
Drugar takođe došao iz Inostranstva posle nekoliko godina tamo rada, građevinac, kupio plac pored Novog Sada, kolima se dođe do centra NS-a za 10min, isto odustao od gradnje svoje kuće zbog cene izgradnje mislio je da će moći kuću od 100m2 da napravi za 120k i naravno da se iznenadio ponudama, pa čak i drugarskih, vezano za cene svega, projektovanje, izgradnja, potrebno bunar na placu to je samo oko 15k, zezanje sa Elektrodistribucijom, uređenje građevinskog zemljišta(taksa za državu) itd... Evo gleda ipak neku manju montaznu kucicu, to jest vikendicu da tu napravi, koja nece biti za život....
U principu ne treba ti toplotna pumpa, dovoljna je dobra izolacija, i grejanje na gas.
Takodje ne treba ti vhunska stolarija vec gornja srednja klasa itd.
Neverovatno mi je da za kvalitetnu kucu (ne de lux) treba 2000 E po kvadratu ???
 
Ne znam kako je u drugim zemljama, ali imam iskustva sa zelenom energijom u Srbiji i mogu da kažem da je jako razočaravajuće koliko kojekakav kriminalni ološ povezan sa SNS profitira od toga dok običan građanin ima samo štetu u vidu skuplje električne energije.
 
Kum od druga uzeo plac u BG-u pre 3 godine....5a. kuća 100m2+ terasa ogromna. Cena montažne kuće ključ u ruke je 65k. Radovi su u toku i nije neka stara cena. Cena je sa kvalitetnijim krovom i prozorima (menjao ponudu sa izvodjačima) Njegovo je bilo da uradi temelj (8k evra, neka bude sad 10k). Njegovo je centralno grejanje, spuštanje plafona, priključci (eps, vodovod, gas). Za plac je dao 20k. Očekuje da će sve zajedno biti na kraju ispod 120k. Dodatno mu ostaje ograda i uredjenje dvorišta. Neka bude da je plac x2. Opet je to ispod 150k. Uzeo je stambeni krediti za montažnu kuću pošto nema kredita za čvrstu gradnju.
Čvrsta gradnja prizemne klasične kuće ne može da košta iznad 800-900evra po m2 sa sve priključcima i temeljom + plac. Tu računam podno grejanje na gas naravno.
To je ono što je realno.
Najverovatnije ću nešto slično i ja uraditi tj. krenuti za godinu-dve.
Edit: čak sam proveravao cene i za bunar. 60-90evra po metru+ materijal. Najčešće je voda na oko 12 metara dubine. Sada možete sami da izračunate koliko stvarno košta
 
Poslednja izmena:
Vrh