Šta je novo?

Cene nekretnina

Kada kranovi stanu, sve je otišlo u sunovrat, zato će uskoro država da predloži mere za olakšice pri kupovini stanova. Država će npr davati bespovratno 10% učešća za kupovinu prvog stana (ne pitajte odakle pare, našlo se). Svaki stan mora naći kupca.
Možda su na redu da dobiju pomoć pri kupovini zaposleni u državnim institucijama koji rade 10+godina 😉
 
Kada kranovi stanu, sve je otišlo u sunovrat, zato će uskoro država da predloži mere za olakšice pri kupovini stanova. Država će npr davati bespovratno 10% učešća za kupovinu prvog stana (ne pitajte odakle pare, našlo se). Svaki stan mora naći kupca.
Savo, kakva je situacija u NS? Daj neke informacije sa terena 🙂
 

@Anon Šta kažeš?
Pa nije dobro. Vidim da i rast plata stoji na 4% a mora biti oko 2%, rast na 4% znaci veca kupovna moc. Skok broja poslova znaci da je trziste jako, sto znaci da FED na osnovu ovoga mora da drzi kamate visoko. FED-u je zadatak da oslabi ekonomiju toliko taman da se stabilizuje rast plata, da poraste procenat nezaposlenosti ali ne previse i da nema inflacije.

Problem je sto postoje pukotine u sistemu i njima itekako treba to da bude manji broj poslova dodato. sa 170k ocekivanih na 270k, to je bas veliki promasaj, mada ide i revizija toga 40k +-.

Zakljucak, FED i dalje nema potrebe da spusta kamate jer se ekonomija drzi dobro na osnovu ovih podataka.
 
Pa nije dobro. Vidim da i rast plata stoji na 4% a mora biti oko 2%, rast na 4% znaci veca kupovna moc. Skok broja poslova znaci da je trziste jako, sto znaci da FED na osnovu ovoga mora da drzi kamate visoko. FED-u je zadatak da oslabi ekonomiju toliko taman da se stabilizuje rast plata, da poraste procenat nezaposlenosti ali ne previse i da nema inflacije.

Problem je sto postoje pukotine u sistemu i njima itekako treba to da bude manji broj poslova dodato. sa 170k ocekivanih na 270k, to je bas veliki promasaj, mada ide i revizija toga 40k +-.

Zakljucak, FED i dalje nema potrebe da spusta kamate jer se ekonomija drzi dobro na osnovu ovih podataka.
Da, što kažu: stubborn inflation...
 
Da, što kažu: stubborn inflation...
Brojka poslova se lako manipuliše. Koliko je tu "drzavnog" posla, part time poslova, politika. Ono sto je FED morao da uradi u startu je da utera strah sa kamatama u startu ali jbg, moraju biti neutralni u donosenju odluka. Vidim da 2 year bond je skocio, videcemo kroz nedelju dana da li je to trend. On predvidja kada ce FED da spusta kamate
 
Ja svakako ne živim u Ns, ali znam da je neki poznanik oglasio stan a niko ga nije ni nazvao. Na Kp imate oglase za prodaju sa pratilaca 0. Inače pre će stan u Ns i vredeti džak krompira nego što će ostati ovakve cene. Sve zavisi od zaduživanja države (onog momenta kada ne budemo mogli više da se zadužimo sledi potpuni sunovrat).
 
Ja svakako ne živim u Ns, ali znam da je neki poznanik oglasio stan a niko ga nije ni nazvao. Na Kp imate oglase za prodaju sa pratilaca 0. Inače pre će stan u Ns i vredeti džak krompira nego što će ostati ovakve cene. Sve zavisi od zaduživanja države (onog momenta kada ne budemo mogli više da se zadužimo sledi potpuni sunovrat).
Vidi ja te baš odkad pratim ovo slušam i sličnih sam mišljenja bio itd. Ali da te pitam 2 bitne stvari:
1. da li si podstanar?
2. da li imas već neku nekretninu ili više njih?

Pošto ja dok sam razmišljao isto tako, odoše ovi BG dzakovi krompira za nekih 50 do 70 posto jos na gore, prodje i dizanje kamata a samo skače. Da čak i ne računamo koliko sam za tih par godina istresao za rentu (mnogo krompira sam samo za to mogao da kupim)

Ne napadam samo pitam, što je najjače i ja mislim da će jednom verovatno pući, kapiram FOMO itd. ali šta ako ustvari i idu na to da će se samo štampati i štampati i idemo dalje?
Raslojavanje i oni koji nemaju rentaju ceo život, oni koji imaju samo kažu ,,težak život al to je kapitalizam" :)
 
FED bi nakon ovoliko čekanja morao da podigne kamate, a ne da iznosi projekcije o spuštanju. Inflacija je i dalje visoka, ekonomija jaka, a to znači da nisu dovoljno odreagovali.
 
FED bi nakon ovoliko čekanja morao da podigne kamate, a ne da iznosi projekcije o spuštanju. Inflacija je i dalje visoka, ekonomija jaka, a to znači da nisu dovoljno odreagovali.
Nikada se nije desilo da posle pauze podignu. Barem koliko znam. Nemaju taj luksuz i ovako su na ivici a i ako bi podigli sada to bi uticalo na ekonomiju tek sledece godine.
 
Vidi se po statistici na cenestanova.com cena stanova i prodaja u NS-u. Prosek cene prodaje stanova u aprilu je trenutno čak i veća nego za BG. Da ne kažem koliko se gradi i ima najavljenih projekata... Kod par kompleksa se vidi i na sajtu koliko su unapred prodali stanova a da nisu još temelj betonirali...U nekoj budućnosti se čak i planira projekat NS na vodi, mostovi, Fruškogorski koridor, brze pruge... Tako da iskreno ne vidim mogućnost nekog pada cene...Stagnaciju ove godine verovatno, kao što mislim i za BG....
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-06-07-19-18-43-69_0b2fce7a16bf2b728d6ffa28c8d60efb.jpg
    Screenshot_2024-06-07-19-18-43-69_0b2fce7a16bf2b728d6ffa28c8d60efb.jpg
    191,3 KB · Pregleda: 78
Već neko vreme na twitteru je tema žalosno stanje tržišta rada. Gomila ljudi piše kako šalju stotine prijava, a zovu ih na tipa 3 razgovora.
 
Nikada se nije desilo da posle pauze podignu. Barem koliko znam. Nemaju taj luksuz i ovako su na ivici a i ako bi podigli sada to bi uticalo na ekonomiju tek sledece godine.
Mislim da o dizanju kamata možemo samo da sanjamo. Sve centralne banke su počele da spuštaju - švedska, danska, ECB, kanadska, uskoro će i NBS. A FED nema šanse da ostane po strani. Pisao sam pre par strana i stavljao neke grafikone. Mislim da nas čeka spuštanje kamata od FEDa, a onda za 4-6 meseci možemo očekivati recesiju u USA.
Pogledajte samo kako već kompanije otpuštaju na "sitno". NIKE je srezao 2%. Danone USA - pazi slučajnosti isto 2%... Ovo su mali procenti, ne vidi se, a reže se.
 
Vrh