Šta je novo?

Cene nekretnina

U principu ne treba ti toplotna pumpa, dovoljna je dobra izolacija, i grejanje na gas.
Takodje ne treba ti vhunska stolarija vec gornja srednja klasa itd.
Neverovatno mi je da za kvalitetnu kucu (ne de lux) treba 2000 E po kvadratu ???
Slazem se, nije morao toliko da da, ali kompenzacije i neka dugovanja je prebijao tako i eto hteo je sve da kazem najbolje, verovatno bi sada i korigovao neke stvari, jer nije znao da ce ga toliko izaci na kraju, a isao je posao jako dobro u tom periodu. Ok, mozda bi i moglo da se kaze lux, pogotovo kada vidim da svako stavlja kao pridev to u danasnje vreme :).... Stolarija je skupa jer ima dosta velikih portala po kuci i uzeo je Rehau prozore(vidim da se neki Investitori pogotovo time hvale ako ugradjuju).
To je neka njegova racunica, nije obicna ograda oko kuce nego zidana sa sve horizontalnim i vertikalnim serklazima, visine u nekom delu 4 m. Slikacu kada kompletira sve...
 
Kum od druga uzeo plac u BG-u pre 3 godine....5a. kuća 100m2+ terasa ogromna. Cena montažne kuće ključ u ruke je 65k. Radovi su u toku i nije neka stara cena. Cena je sa kvalitetnijim krovom i prozorima (menjao ponudu sa izvodjačima) Njegovo je bilo da uradi temelj (8k evra, neka bude sad 10k). Njegovo je centralno grejanje, spuštanje plafona, priključci (eps, vodovod, gas). Za plac je dao 20k. Očekuje da će sve zajedno biti na kraju ispod 120k. Dodatno mu ostaje ograda i uredjenje dvorišta. Neka bude da je plac x2. Opet je to ispod 150k. Uzeo je stambeni krediti za montažnu kuću pošto nema kredita za čvrstu gradnju.
Čvrsta gradnja prizemne klasične kuće ne može da košta iznad 800-900evra po m2 sa sve priključcima i temeljom + plac. Tu računam podno grejanje na gas naravno.
To je ono što je realno.
Najverovatnije ću nešto slično i ja uraditi tj. krenuti za godinu-dve.
Edit: čak sam proveravao cene i za bunar. 60-90evra po metru+ materijal. Najčešće je voda na oko 12 metara dubine. Sada možete sami da izračunate koliko stvarno košta
Ovo mi je već dosta koristan info i poprilično realna računica, rekao bih. Budući da nismo trusno područje i da prirodnih katastrofa gotovo nema kod nas, montažne kuće bi trebalo da imaju mnogo veću popularnost. Bilo bi lepo doznati koji su izvođači dobri i generalno iskustva ljudi.
 
Kum od druga uzeo plac u BG-u pre 3 godine....5a. kuća 100m2+ terasa ogromna. Cena montažne kuće ključ u ruke je 65k. Radovi su u toku i nije neka stara cena. Cena je sa kvalitetnijim krovom i prozorima (menjao ponudu sa izvodjačima) Njegovo je bilo da uradi temelj (8k evra, neka bude sad 10k). Njegovo je centralno grejanje, spuštanje plafona, priključci (eps, vodovod, gas). Za plac je dao 20k. Očekuje da će sve zajedno biti na kraju ispod 120k. Dodatno mu ostaje ograda i uredjenje dvorišta. Neka bude da je plac x2. Opet je to ispod 150k. Uzeo je stambeni krediti za montažnu kuću pošto nema kredita za čvrstu gradnju.
Čvrsta gradnja prizemne klasične kuće ne može da košta iznad 800-900evra po m2 sa sve priključcima i temeljom + plac. Tu računam podno grejanje na gas naravno.
To je ono što je realno.
Najverovatnije ću nešto slično i ja uraditi tj. krenuti za godinu-dve.
Edit: čak sam proveravao cene i za bunar. 60-90evra po metru+ materijal. Najčešće je voda na oko 12 metara dubine. Sada možete sami da izračunate koliko stvarno košta
A gde je u bg taj plac od 4000 eur ar? Molim te nas prosvetli. A prica cela toliko bedno zvuci, da dzabe i da je 20000 evra sveukupno, kad je to kuca od kartona u nekoj jezivoj selendri,
 
Ovo mi je već dosta koristan info i poprilično realna računica, rekao bih. Budući da nismo trusno područje i da prirodnih katastrofa gotovo nema kod nas, montažne kuće bi trebalo da imaju mnogo veću popularnost. Bilo bi lepo doznati koji su izvođači dobri i generalno iskustva ljudi.
Za montažne kuće zapadna Srbija. Ima mnogo izvodjača a rade svuda po Srbiji. Za izgradnju kuće ti treba plac+10k za temelj+ novac za drzavne namete (priključke, dozvole itd). Montažnu kuću možeš na kredit. Gruba računica.....plac+25-30k i možeš da kreneš. Pošto je to proces koji traje, sakupljaćeš i novac u medjuvremenu tj. dok ne uzmeš kredit.
 
Jel ovo kao naše "Biznis priče" gde povećavaju gledanost tako što izvlače likove iz Kovina da podele sa audirotijumom svoje fantazije?
upravo, kao taj jeziv podkast biznis price onog jadnog nasmrkanog smederevskog homica, koji isto tako dovodi neke nabedjene bu*ale da tako nasmrkani se bacaju neuroticno i prodaju neke halucinacije jadnoj sirotinji. Leba i igara kao vradovicevi sledbenici i taj nivo ispranosti mozga i iq-a
 
Poslednja izmena:
Ovo je sve sto
Slazem se, nije morao toliko da da, ali kompenzacije i neka dugovanja je prebijao tako i eto hteo je sve da kazem najbolje, verovatno bi sada i korigovao neke stvari, jer nije znao da ce ga toliko izaci na kraju, a isao je posao jako dobro u tom periodu. Ok, mozda bi i moglo da se kaze lux, pogotovo kada vidim da svako stavlja kao pridev to u danasnje vreme :).... Stolarija je skupa jer ima dosta velikih portala po kuci i uzeo je Rehau prozore(vidim da se neki Investitori pogotovo time hvale ako ugradjuju).
To je neka njegova racunica, nije obicna ograda oko kuce nego zidana sa sve horizontalnim i vertikalnim serklazima, visine u nekom delu 4 m. Slikacu kada kompletira sve

Ovo sve sto opisujete je ono na nivou malog milojice koji iz neke selendre nije mrdnuo. Pvc rehau i gluposti su lux. 2000 evra za neku kucu u selu po kvadratu. Ma kako da ne. Ljudi dozovite se pameti.
 
Kum od druga uzeo plac u BG-u pre 3 godine....5a. kuća 100m2+ terasa ogromna. Cena montažne kuće ključ u ruke je 65k. Radovi su u toku i nije neka stara cena. Cena je sa kvalitetnijim krovom i prozorima (menjao ponudu sa izvodjačima) Njegovo je bilo da uradi temelj (8k evra, neka bude sad 10k). Njegovo je centralno grejanje, spuštanje plafona, priključci (eps, vodovod, gas). Za plac je dao 20k. Očekuje da će sve zajedno biti na kraju ispod 120k. Dodatno mu ostaje ograda i uredjenje dvorišta. Neka bude da je plac x2. Opet je to ispod 150k. Uzeo je stambeni krediti za montažnu kuću pošto nema kredita za čvrstu gradnju.
Čvrsta gradnja prizemne klasične kuće ne može da košta iznad 800-900evra po m2 sa sve priključcima i temeljom + plac. Tu računam podno grejanje na gas naravno.
To je ono što je realno.
Najverovatnije ću nešto slično i ja uraditi tj. krenuti za godinu-dve.
Edit: čak sam proveravao cene i za bunar. 60-90evra po metru+ materijal. Najčešće je voda na oko 12 metara dubine. Sada možete sami da izračunate koliko stvarno košta
Ok, jeste to je ta neka cena za kopanje bunara + materijal + pumpa i propratni materijal + da mu se odveze zemlja, napravi plato za postavljanje masine za busenje, poveze sa kucom....ovde je bila veca dubina moguce vode, tako da ako pronadju vodu na manjoj dubini bude to jeftinije, kako god on je na to odvojio nekom racunicom 10k.
Ovde je tvoj drugar platio 650eur po m2 za montaznu bez temelja, to mi je odlicna cena i da tako se i krece temelj oko 100eur po m2, uredjenje gradjevinskog zemljista zavisi od nacina placanja prema gradu(rate, ili u celosti) neka racunam 60eur. Prikljucenje na EPS zavisi koliko ti je udaljena trafostanica i njima isto placas takse i dovod naponskog kabla, grejanje, projektovanje pa mislim barem 3000eur to je 30eur po m2. Ako uzimas Glavnog Izvodjaca i nekog da ti obavlja sve te stvari dodaj jos 10-15%.
Ograda i sredjivanje placa nije obavezno i proizvoljno je ali ja ne bih racunao ispod 10k neki minimum. Tako da 650montazna kuca+100temelji+60taksa+30projekat+100-150za prikljucke+100eur ograda i sredjivanje placa=1090eur
Ako si nasao nekog da ti sve to vodi i obavlja da dodam njemu za ceo projekat barem 5k(inzenjer,advokat itd...), to onda izadje neki po meni minimum od 1150eur/m2.

Ako stavimo neku cvrstu gradnju slazemo se da se povecava cena umesto 650eur i ide na 850eur, to onda ispadne 1350eur/m2. Eto ugrubo otpirilike.
Sto je po meni super i eto plac zavisi neka je 50k neki solidan, dodjem do racunice od 185k, za dobru-odlicnu kucu od 100m2 sa terasom i placem od 1000m2....
Negativne stvari su da moras mnogo vremena i cimanja/zivaca da potrosis za to i nedostatak nekih gradskih prednosti, a pozitivne sloboda, dvoriste, priroda itd...
 
A gde je u bg taj plac od 4000 eur ar? Molim te nas prosvetli. A prica cela toliko bedno zvuci, da dzabe i da je 20000 evra sveukupno, kad je to kuca od kartona u nekoj jezivoj selendri,
Slabije poznajem taj deo, relacija negde Ledine-Surčin. Tamo i radi. Slagao bih te. Njemu ne smeta 15-tak minuta kolima do NBG. Nije poenta u placu nego u ceni izgradnje. Ako imaš više para, kupićeš plac na boljem mestu. Ne slažem se da su montažne kuće "loše". Uz lepo održavanje isto mogu da traju 100+ godina.
 
Tako da 650montazna kuca+100temelji+60taksa+30projekat+100-150za prikljucke+100eur ograda i sredjivanje placa=1090eur
Kum od druga.To je to. Oko 1000evra po m2+ plac. Tako mi je i rekao. Malo je dobio više za taj novac ali toliko ga je izašlo. Sam je nosio dokumentaciju a izgradnja je ključ u ruke. Slažem se da je dosta živaca i strpljenje potrebno. Mada, i prosečna zgrada se radi 2 godine tako da....
Za istu cenu imaš 35-45m2 ruinirane starogradnje koju moras da sredjuješ ili novu kuću 15-20 minuta dalje kolima. Pa sad, ko šta više voli.
 
Poslednja izmena:

Odlične vesti za sve zadužene u evro-kreditima! ECB spustila kamate posle skoro 2 godine zatezanja: Evo i koliko​

Upravni odbor ECB danas je doneo odluku da snizi tri ključne referentne kamatne stope za 25 procentnih poena tj. za 0,25 odsto. Ova odluka stupa na snagu za manje od nedelju dana, tačnije 12. juna.
 
Slazem se, nije morao toliko da da, ali kompenzacije i neka dugovanja je prebijao tako i eto hteo je sve da kazem najbolje, verovatno bi sada i korigovao neke stvari, jer nije znao da ce ga toliko izaci na kraju, a isao je posao jako dobro u tom periodu. Ok, mozda bi i moglo da se kaze lux, pogotovo kada vidim da svako stavlja kao pridev to u danasnje vreme :).... Stolarija je skupa jer ima dosta velikih portala po kuci i uzeo je Rehau prozore(vidim da se neki Investitori pogotovo time hvale ako ugradjuju).
To je neka njegova racunica, nije obicna ograda oko kuce nego zidana sa sve horizontalnim i vertikalnim serklazima, visine u nekom delu 4 m. Slikacu kada kompletira sve...
Ograde mogu da budu jako skupe. Pogotovo ako se postavlja neka veća kapija sa motorom. Znam iz iskustva.

Za kapiju se dosta betonira ispred i iza. Mi smo betonirali i za panele. Mada može i bez toga, ali ovako izgleda mnogo ozbiljnije i jače je. Ako je plac na kosini ide više betona. Zidana ograda je još skuplja. Ako je veći plac logično je da se postavi i dodatna kapija za pešake sa strane placa.

Sa tim visinama i ako je stavljao ukrasni kamen, dekorativno osvetljenje, radili mu ozbiljni majstori, ima dugačak put do garaže i sa svih strana placa je isti kvalitet - to lako pređe 20.000 evra za 5 ari- i to je konzervativna procena.
 
Ograde mogu da budu jako skupe. Pogotovo ako se postavlja neka veća kapija sa motorom. Znam iz iskustva.

Za kapiju se dosta betonira ispred i iza. Mi smo betonirali i za panele. Mada može i bez toga, ali ovako izgleda mnogo ozbiljnije i jače je. Ako je plac na kosini ide više betona. Zidana ograda je još skuplja. Ako je veći plac logično je da se postavi i dodatna kapija za pešake sa strane placa.

Sa tim visinama i ako je stavljao ukrasni kamen, dekorativno osvetljenje, radili mu ozbiljni majstori, ima dugačak put do garaže i sa svih strana placa je isti kvalitet - to lako pređe 20.000 evra za 5 ari- i to je konzervativna procena.
Upravo tako, visoka zidana ograda, sa betonskim serklažima(armirani beton), svuda vertikalni a gde je viša i horizontalni, ispod zidane ograde temeljna greda... Baš to prilaz do kuće posle kapije se isto betonira, planira dekorativnu rasvetu, i da cilj mu je i da bude ukrasna ograda, ali mislim da mu je to sada preskupo :)... ozbiljni majstori njegovi su radili, tako da je tu i uštedeo na celoj izgradnji kuće i materijal dobio uz popust... Izašlo je to i dosta više od 20k, da kapija sa motorom da se automatski otvara....
Kao što kaže kolega sa foruma zavisi od jako mnogo faktora, ovaj drugar je Izvođač i radio je da kažem školski kako treba i za sebe i porodicu i budućnost... Nije išao na preprodaju i zaradu, to jest prodaju nego za sebe je kvalitetno stručno po pravilima radio...
 
U principu ne treba ti toplotna pumpa, dovoljna je dobra izolacija, i grejanje na gas.
Takodje ne treba ti vhunska stolarija vec gornja srednja klasa itd.
Neverovatno mi je da za kvalitetnu kucu (ne de lux) treba 2000 E po kvadratu ???
Srem ima gasnu infrastrukturu. Grejanje na gas (podno ili radnijatori) za 100kvm sa vrhunskim kotlom je oko 320000 dinara. Iznad proseka klasa. Kvadrat kuce je oko 800-1100 evra kljuc u ruke. Montazna je od 650 do 900 EUR kljuc u ruke.
 

Odlične vesti za sve zadužene u evro-kreditima! ECB spustila kamate posle skoro 2 godine zatezanja: Evo i koliko​

Upravni odbor ECB danas je doneo odluku da snizi tri ključne referentne kamatne stope za 25 procentnih poena tj. za 0,25 odsto. Ova odluka stupa na snagu za manje od nedelju dana, tačnije 12. juna.
a zar Euribor nije vec uracanao ovaj pad kamatnih stopa?
 
Slazem se ali ako mene pitas, mora veci plac :) 10+ ari... malo je 5...
Dobro, 5 skromnih ari :) Problem je što više ne može ni plac da se nađe na dobroj lokaciji tako lako, ali je po meni i dalje mnogo bolje nego u drugim zemljama. Da kupiš toliko parče zemlje za sebe na 45 minuta od glavnog grada je nezamislivo za mnoge, verujte mi. Naš problem je papirologija i netransparentnost koja ti u startu ubija zamisao. Ali popraviće se i to. Ja razmišljam da kupitm manji stan na Nbg i parče zemlje negde na do 60km od Bg-a, i da tu polako gradim kuću. Projekat od nekih 4,5 godina recimo.
 
Jeste papirologija(problem) i infrastruktura povezanosti na komunalije(EPS, kanalizacija...) u mnogo slučajeva imaš nelegalizovanu kanalizaciju, pa i vodu itd... Gde ti moras da pravis po projektu imaginarnu septičku, dizel agregat, rezervoar za vodu da bi dobio gradjevinsku dozvolu, kako bi dobio saglasnost od pomenutih insitucija i gradjevinsku dozvolu, onda kasnije kada dobiješ možeš da se priključiš podneseš zahtev ili čak da se povežeš i prijaviš to i platiš kaznu, ne postoji drugi način(čak će ti to i referenti kod kojih je predmet i reći...) Zbog navedenih stvari i da kažem nemanja iskustva ljudima to presedne i nekada čekaju po par godina gradjevinsku dozvolu...
 
Upravo tako, visoka zidana ograda, sa betonskim serklažima(armirani beton), svuda vertikalni a gde je viša i horizontalni, ispod zidane ograde temeljna greda... Baš to prilaz do kuće posle kapije se isto betonira, planira dekorativnu rasvetu, i da cilj mu je i da bude ukrasna ograda, ali mislim da mu je to sada preskupo :)... ozbiljni majstori njegovi su radili, tako da je tu i uštedeo na celoj izgradnji kuće i materijal dobio uz popust... Izašlo je to i dosta više od 20k, da kapija sa motorom da se automatski otvara....
Kao što kaže kolega sa foruma zavisi od jako mnogo faktora, ovaj drugar je Izvođač i radio je da kažem školski kako treba i za sebe i porodicu i budućnost... Nije išao na preprodaju i zaradu, to jest prodaju nego za sebe je kvalitetno stručno po pravilima radio...
Mi smo išli na skromniju varijantu sa panelima, ali kvalitetnim. I nama su ugradili običan motor koji sporo otvara- nismo tada znali da može i mnogo bolji, ali pitanje je da li bi platili.

Zbog dugačke kapije iz jednog dela, da ne bi bilo bilo čega po betonu, morali smo dobro da zabetoniramo i učvrstimo noseći deo kapije. Kapija je obična, ali dugačka 5 m. Stavili smo jaču armaturu da može da pređe kamion preko betona a da ga ne ošteti jer smo se nadali da ćemo jednog dana da zidamo pravu kuću- sad imamo neku majušnu vikendicu.

Ajde da kažemo neka pristojna, ali ne luksuzna ograda od panela, sa dugačkom kapijom od 5 metara, dve pešačke kapije, i dosta betoniranja- sve ukupno 40 metara, izašla nas je, za nas, šokantnih 12.500 evra, pre sedam/osam godina. Mislili smo da će biti 7-8 hiljada.

Bez dekorativnog osvetljenja, bez prilaza za garažu, sa osrednjom ekipom majstora. I pre svih ovih skokova cena.

Zato sam pretpostavio da je ograda iz opisa minimum 20.000. Sa svim tim što sam opisao- sigurno preko 30.000, možda i dosta više. Samo neki bolji motor za veću kapiju je preko hiljadu evra.

Lepa kapija sa dugačkim prilazom može da košta 10.000 evra plus.
 
Jeste papirologija(problem) i infrastruktura povezanosti na komunalije(EPS, kanalizacija...) u mnogo slučajeva imaš nelegalizovanu kanalizaciju, pa i vodu itd... Gde ti moras da pravis po projektu imaginarnu septičku, dizel agregat, rezervoar za vodu da bi dobio gradjevinsku dozvolu, kako bi dobio saglasnost od pomenutih insitucija i gradjevinsku dozvolu, onda kasnije kada dobiješ možeš da se priključiš podneseš zahtev ili čak da se povežeš i prijaviš to i platiš kaznu, ne postoji drugi način(čak će ti to i referenti kod kojih je predmet i reći...) Zbog navedenih stvari i da kažem nemanja iskustva ljudima to presedne i nekada čekaju po par godina gradjevinsku dozvolu...
Šta da se radi... Funkcionisanje javnih službi je naš najveći problem od vajkada. Čovek će pre da napusti zemlju jer ne može da sagradi kuću po nedvosmislenim, jasnim propisima koji se ne dovode u pitanje, nego što je, recimo, siromašan. Nemogućnost da ostvariš naoko jednostavnu zamisao, tako bi to definisao.
A sa druge strane, živimo u vremenu kada si najlakše povezan sa svetom, možeš da radiš onlajn, zaradiš najbolje ikada ako si stručnjak u nečemu i znaš malo engleskog. Sve ti je na dohvat ruke, ničeg ne manjka.
I u svemu tome leži neka čudna oprečnost.
 
Mislim
Šta da se radi... Funkcionisanje javnih službi je naš najveći problem od vajkada. Čovek će pre da napusti zemlju jer ne može da sagradi kuću po nedvosmislenim, jasnim propisima koji se ne dovode u pitanje, nego što je, recimo, siromašan. Nemogućnost da ostvariš naoko jednostavnu zamisao, tako bi to definisao.
Mislim da smo svi ovde na forumu videli koliko je nemoguće u potpunosti odrediti tok vrednosti nekretnina u budućnosti, pa i samu potragu nekretnine(stana)... analize, razmišljanja, procene Investitora, lokacije, kvaliteta...A samostalnu gradnje kuće i rešavanja svega, pa i uz pomoć plaćenih stručnjaka bih definisao kao 2-3 puta teže u svakom smislu... Naravno da je mnogo lakše kupiti stan, zato on i jeste jeftiniji(ima svoje pogodnosti zbog lokacije za većinu i svoje prednosti, održavanje, računi, briga o samom stanu), dok kod kuće uvek ima nešto da se radi... Ja zbog manjka vremena i posvećivanja sam odustao od kuće trenutno, a planiram vikendicu da preuredim za život, ali eto mnogo cimanja i vremena treba, što je većini ili barem meni nedostižno trenutno sa ovim radnim tempom....
 
Mislim da smo svi ovde na forumu videli koliko je nemoguće u potpunosti odrediti tok vrednosti nekretnina u budućnosti
Da se nadovežem, iako nema direktne veze, ali da ne spamujem više.... Vidim u novinama sve više guraju priču: Posustaje Kupoprodaja nepokretnosti u prestonici (naslov u današnjoj Politici). Čak se pominje pitanje pospešivanja starogradnje kroz subvencije, progresivno oporezivanje građana, manje uzimanje poreza mladima. Kao da se diže neki "hajp" o velikoj zabrinutosti za građevinski sektor...
 
Mi smo išli na skromniju varijantu sa panelima, ali kvalitetnim. I nama su ugradili običan motor koji sporo otvara- nismo tada znali da može i mnogo bolji, ali pitanje je da li bi platili.

Zbog dugačke kapije iz jednog dela, da ne bi bilo bilo čega po betonu, morali smo dobro da zabetoniramo i učvrstimo noseći deo kapije. Kapija je obična, ali dugačka 5 m. Stavili smo jaču armaturu da može da pređe kamion preko betona a da ga ne ošteti jer smo se nadali da ćemo jednog dana da zidamo pravu kuću- sad imamo neku majušnu vikendicu.

Ajde da kažemo neka pristojna, ali ne luksuzna ograda od panela, sa dugačkom kapijom od 5 metara, dve pešačke kapije, i dosta betoniranja- sve ukupno 40 metara, izašla nas je, za nas, šokantnih 12.500 evra, pre sedam/osam godina. Mislili smo da će biti 7-8 hiljada.

Bez dekorativnog osvetljenja, bez prilaza za garažu, sa osrednjom ekipom majstora. I pre svih ovih skokova cena.

Zato sam pretpostavio da je ograda iz opisa minimum 20.000. Sa svim tim što sam opisao- sigurno preko 30.000, možda i dosta više. Samo neki bolji motor za veću kapiju je preko hiljadu evra.

Lepa kapija sa dugačkim prilazom može da košta 10.000 evra plus.
Sve mi je jasno, ja uvek u proračun stavim 20% min za nepredvidjene troskove, ok kada si u materiji i znaš dosta onda možeš 10%😉Za starogradnju kupovinu stana, stavljam kao procenu nekih 600eur za sredjivanje i opremanje da kažem odlično, za opremanje i sredjivanje novogradnje u ,,lux,, stanje stavljam 500-550eur po m2. I to sa proverenim ljudima sa kojima me ne boli glava i gde ne moram da se cimam... Za kuću eto nemam još lično iskustvo ali pošto sam detaljan i volim i korisno i stručno i taj neki lux nivo bojim se i da napišem koliko bi me izašla sama kuća i dvorište i bez zemljišta😂
 
Vrh