Šta je novo?

Cene nekretnina

Isto tako mozes da uzmes 2014. i cenu kvadrata novogradnje 1500 i prosecnu platu od 550e za poredjenje. Ali sto uzimas prosecnu platu za Srbiju da poredis sa cenom stanova u Beogradu? Drugo, kod nas ima mnogo sive ekonomije, a tad je jos vise bilo. Mnogo gastoza koji su kupovali. Previse ti je povrsna analiza da bi bilo sta mogao da zakljucis iz toga.
Mislim da je @keks hteo da kaže da Stepa Stepanović i nije bio toliko jeftin kao što se na RTSu reklamirao. Naravno s današnje tačke gledišta kvadrat za 990 ili 1300e je dž. Ali kada stavite u kontekst prosečne plate ispada isto kao danas što se prodaju novogradnje u okolini Stepe ili čak i NBGa ako gledamo cenu od 3800e po kvm.
Gastosi su uvek u igri bili i pre i sada. Ne znam zašto misliš da ih sada ima više ili ih je tada bilo više. Mislim da je realno da se cifra kreće oko 10% u ukupnim kupovinama što otpada na gastarbajtere. Ali opet 10% ne može da poremeti tržište.
 
Ljudi u dobrim vremenima zaborave da mogu doći loša vremena, a isto tako u lošim vremenima zaborave da mogu doći i dobra vremena. Za vreme trajanja stambenog kredita dese se i loša i dobra vremena.
Naši ljudi kao da računaju da će kredit sigurno plaćati svih 20,30 godina koliko već iznosi period otplate. Poenta je valjda da svu štednju za vreme dobrih vremena preusmeravaš u kredit i otplatiš ga značajno brže. Moja projekcija je recimo od 8 do 14 godina, u zavisnosti od veličine kredita i spoljnih faktora. Ako uzmeš kredit u tridesetim i otplatiš ga za nekih 10 godina, to ti opet otvara mogućnost da planiraš nešto novo, ako želiš.
Naravno, sad je dosta nestabilan period u kome inflacija cepa po životnom standardu, pa mi je jasno zašto je slika uopšte negativna. Ali, kao što kažeš, finansijski sistem je skrojen tako. Ili igraj po pravilima sistema, ili budi dovoljno sposoban da možeš da se vodiš svojim.
 
Ako ti je plata npr 1200 eur, a rata za kredit 600 eur, koliko brzo mozes da ustedis pare? Recimo da imas porodicu. Pricam o nekom realnom scenariju, plus ako skace inflacija, iscepace te i euribor.
 
Isto tako mozes da uzmes 2014. i cenu kvadrata novogradnje 1500 i prosecnu platu od 550e za poredjenje. Ali sto uzimas prosecnu platu za Srbiju da poredis sa cenom stanova u Beogradu? Drugo, kod nas ima mnogo sive ekonomije, a tad je jos vise bilo. Mnogo gastoza koji su kupovali. Previse ti je povrsna analiza da bi bilo sta mogao da zakljucis iz toga.
Uzeo sam 2011. godinu jer je tada Stepa počela sa prodajom. Prosečnu platu sam uzeo za Srbiju, jer mi je to dostupan podatak, dovoljan da bi smo poredili dostupnost stana u Stepi 2011e i sada. Pretpostavljam da je odjos plate u Beogradu i Srbiji tada bio sličan kao i danas.

Zaključak je jednostavan, Stepa je 2011e godine bila dostupna prosečnom Srbinu radniku, koliko i danas po ceni od 2800 eur.
 
Ako ti je plata npr 1200 eur, a rata za kredit 600 eur, koliko brzo mozes da ustedis pare? Recimo da imas porodicu. Pricam o nekom realnom scenariju, plus ako skace inflacija, iscepace te i euribor.
Sve zavisi kako živiš, šta ti je prioritet. Po meni, sa 2k prihoda u domaćinstvu možeš da odvojiš 700e i živiš ok. Ali to je samo način na koji ja živim.
Ako si se opredelio za fiksnu kamatnu stopu, sve što zaradiš preko toga, svako povećanje plate, bonuse i slično usmeriš na ratu. Nemoguće je da ti plata ne raste 10 godina. Jedino ako ti je scenario toliko crn, da odmah uzmeš da će inflacija da skoči toliko da nećeš imati za hleba. (Ako se to desi tebi, desiće se i mnogim drugima, a to će sigurno dovesti do krize većih razmera.) Ali možeš da posmatraš i pozitivno situaciju; ekonomija se oporavi posle krize, refinansiraš kredit za bolje uslove, dobiješ lepu povišicu i slično. Pogledaj koliko ljudi nakon ovih povećanja kamatnih stopa i dalje plaća kredit po 250, 300 evra (imam troje kolega), što je moraš priznati smešno. Svako od njih može lagano da uplati mesečno po 500, 600 i skrati rok otplate za pola.
 
Ako ti je plata npr 1200 eur, a rata za kredit 600 eur, koliko brzo mozes da ustedis pare? Recimo da imas porodicu. Pricam o nekom realnom scenariju, plus ako skace inflacija, iscepace te i euribor.
Kad imaš porodicu dvoje radi najverovatnije ili jedno za mnogo veću platu. Tu se napravi kalkulacije kod supružnika šta je isplativije u nekom trenutku.
 
Dodatak, pošto mi je isteklo vreme za edit.

Da ispravim računicu. Plata od 375 eur iz 2011 je danas 500 eur, sa uračunatom inflacijom evrozone.

Dakle:
2011: prosečna plata 375 EUR, jeftina Stepa je koštala 1300EUR
2024: prosečna plata 817 evra, jeftina gradnja poput Stepe, preračunata u osnos plate i po istoj ceni sa inflacijom (1300 + inflacija = 1733) danas bi trebalo da kosta 1733 * 817/500 eur = 2830 EUR
Au, pa onda je 2011. godina bila gora godina za kupovinu, nego sto sam mislio. Nije ni cudo sto su se cene isle u rikverc, a promet desetkovan. Sad je jos jasnije zasto je ova tema otvorena 2010. godine :)

2017. na 2018. godinu, mali stan na 2. spratu u starogradnji, siri centar - 1250eur kvadrat. Dodatnih 300eur po kvadratu za kompletno, temeljno renoviranje od poda do plafona i opremanje (kuhinja, plakar, namestaj, tehnika). Na primer, Bosalova sigurnosna vrata u srednjoj klasi su bila 500eur, veliki ugradni plakar isto 500eur. Tehnika je kostala manje vise isto kao sada. Ne znam koja je prosecna plata bila tada.

Sad sam proverio sa drugarima, kupili su po trosoban stan u Stepi 2016. na 2017. godinu, placali su 1090+pdv i 1190+pdv. Bez ucesca.
 
Naši ljudi kao da računaju da će kredit sigurno plaćati svih 20,30 godina koliko već iznosi period otplate. Poenta je valjda da svu štednju za vreme dobrih vremena preusmeravaš u kredit i otplatiš ga značajno brže. Moja projekcija je recimo od 8 do 14 godina, u zavisnosti od veličine kredita i spoljnih faktora. Ako uzmeš kredit u tridesetim i otplatiš ga za nekih 10 godina, to ti opet otvara mogućnost da planiraš nešto novo, ako želiš.
Naravno, sad je dosta nestabilan period u kome inflacija cepa po životnom standardu, pa mi je jasno zašto je slika uopšte negativna. Ali, kao što kažeš, finansijski sistem je skrojen tako. Ili igraj po pravilima sistema, ili budi dovoljno sposoban da možeš da se vodiš svojim.
Ovo je skroz realan scenario otplate. I to bez preterane štednje i da se samo jedu kosti i kačamak:) Ali i sa prosekom od 10 godina kompletne otplate, opet će prosečnog čoveka da uhvati i period krize i period zlatnog doba jer obično krize i recesije idu na 7 godina, u proseku...
 
Ovo je skroz realan scenario otplate. I to bez preterane štednje i da se samo jedu kosti i kačamak:) Ali i sa prosekom od 10 godina kompletne otplate, opet će prosečnog čoveka da uhvati i period krize i period zlatnog doba jer obično krize i recesije idu na 7 godina, u proseku...
E to pravljenje kalkulacije je najveci problem, sa danasnjim cenama moras da racunas ko Ajnstarjn, da pregovaras sa zenom ko Cercil i ulepsavas stvarnost ko Vucic :) moze i ko vradovic... Tesko danas moze radnicka klasa i postena inteligencija da kupi stan. I ok, znam da je i u nekim zemljama u inozemstvu tako, samo nemoj da nas gaslajtujete da je kod nas super i da treba da bude jos skuplje.
 
E to pravljenje kalkulacije je najveci problem, sa danasnjim cenama moras da racunas ko Ajnstarjn, da pregovaras sa zenom ko Cercil i ulepsavas stvarnost ko Vucic :) moze i ko vradovic... Tesko danas moze radnicka klasa i postena inteligencija da kupi stan. I ok, znam da je i u nekim zemljama u inozemstvu tako, samo nemoj da nas gaslajtujete da je kod nas super i da treba da bude jos skuplje.
Mislim da niko ne kaze da treba vec da upozorova da moze da se desi. :) Cisto malo razjasnjenje.
 
E to pravljenje kalkulacije je najveci problem, sa danasnjim cenama moras da racunas ko Ajnstarjn, da pregovaras sa zenom ko Cercil i ulepsavas stvarnost ko Vucic :) moze i ko vradovic... Tesko danas moze radnicka klasa i postena inteligencija da kupi stan. I ok, znam da je i u nekim zemljama u inozemstvu tako, samo nemoj da nas gaslajtujete da je kod nas super i da treba da bude jos skuplje.
Niko nije rekao da je super, tako je kako je. Stegneš se i kupiš stan ako ti računica radi posao. Kada je radnička klasa kupovala stan lako? Nikad. Pa ni inteligencija. I ja i supruga smo magistri, zaposleni smo u stabilnim institucijama, pa nemamo neke plate, te ne možemo "lako" da kupimo stan. Kupićemo ga na gurku, kao i većina. Posle zapneš da bude bolje jbg.
 
Dodatak, pošto mi je isteklo vreme za edit.

Da ispravim računicu. Plata od 375 eur iz 2011 je danas 500 eur, sa uračunatom inflacijom evrozone.

Dakle:
2011: prosečna plata 375 EUR, jeftina Stepa je koštala 1300EUR
2024: prosečna plata 817 evra, jeftina gradnja poput Stepe, preračunata u osnos plate i po istoj ceni sa inflacijom (1300 + inflacija = 1733) danas bi trebalo da kosta 1733 * 817/500 eur = 2830 EUR

Ono što je Stepa bio tada poslednjih godina su Zemunske kapije, državna gradnja "pristupačnih stanova", i u poslednjoj fazi se ova cifra od 2800 prilično gadja sa onim što je bila cena kvadrata u Kapijama (što je svakako daleko od neke pristupačnije cene).
 
Ja bi se nadovezao na Anon-ove postove oko toga kako će se kretati globalna ekonomija, pre svega USA ekonomija. (da odmah napišem disclaimer da se ovo ne odnosi na srpsku ekonomiju u odnosu 1 na 1!).
1.) S&P 500 je sada oko 5300 poena (tačnije u ovom trenutku dok pišem oko 5296). Još će malo ići gore dole, a onda eksponencijalno gore do 6000-6200 poena. I onda ide veliki pad. Znači prvo ide što neki zovu "blow off top". Taj rast će ići do Q3/Q4. Onda ide slom tržišta. Šta će konkretno sada biti inicijator to se ne zna.
Pad S&P 500 će biti u razini 50% znači prepoloviće se vrednost svih najvećih kompanija. To vam pokazuju otprilike ova prva dva grafika.
2.) Treći grafik pokazuje da se broj novootvorenih pozicija (oglasa za posao) značajno smanjuje u USA. Još sam pročitao neki članak da već vlada "white collar recession" što znači da ima nisko plaćenih poslova ali visoko plaćenih poslova nema ili ih je sve manje. Što mogu po nekim mojim ličnim istraživanjima (na sebi) i da potvrdim. Da je pozicija manje i da ima dosta "lažnih" ili kako bi ih ljudi iz HR-a nazvali "evergreen pozicije" znači otvore oglas da bi skupili CV-je i ispitaju tržište a ta pozicija i ne postoji:)))
3.) Četvrti grafik govori o tome da su 63 banke u US u problemu. Naravno da to ne znači da su u Srbiji banke u problemu jer kod nas banke se mnogo više zaštite kod davanja hipoteka nego u USA.

Moje je očekivanje i da će zlato isto pasti kad krene rapidna kriza inicijalno jako. Molim vas svi koji želite odmah da kažete da je zlato jedino sigurno, da pročitate do kraja. Zlato jeste sigurno i zaštita od kriza i inflacije, ALI zlato se ne jede i služi kao "zaštita od inflacije". Ali opet kad dođe 1.u mesecu i morate platiti račune i kupiti hranu, ako nemate keša onda morate to zlato da prodate i da uzmete keš da bi platili račune i kupili hranu. Znači inicijalno će zlato pasti oko 30-40% i to će trajati 3-4 meseca da bude na tako nižem nivou i posle opet ide strahoviti rast cene zlata. To se dešavalo i 2008. Inicijalno su ljudi prodavali zlato zbog likvidnosti a posle je zlato odletilo u nebesa i nije se više vratilo na te vrednosti. Sada je trenutno zlato na vrhu i ići će još gore u skladu s akcijama.

E sad kako sve može da se odrazi na Srbiju i na cenu kvadrata. Pa mislim da će doći do problema oko likvidnosti ali ne inicijalno. Znači ako kriza počne krajem ove godine u USA, to najranije dolazi u Srbiju polovinom 2025 a najverovatnije i krajem 2025. Jedino što će ljudi ranije da povuku kočnicu kod trošenja. Opet mislim da će starogradnja najviše da oseti usporavanje dok će se novogradnja prodavati malo sporije ili uz neke akcije ako ih i bude. Sve zavisi koliko će duboka kriza biti.
Mi naravno imamo i EXPO koji moramo da izgradimo hteli ili ne jer smo preuzeli međunarodnu obavezu, tako da to će držati građevinsku operativu zauzetu veći deo krize.

Ne bih sada ovde i da mračim i plačem, jednostavno mislim da će sledeća godina biti izazovnija od ove, ali isto tako i velika šansa za kupovinu ETF-ova, zlata po znatno povoljnijim cenama. Mislim da će ROI na ETFove i zlato biti daleko veći od bilo kakvog stana, ako se ovo ostvari.

(Ovo su sve predviđanja koja mogu a NE moraju da se ostvare i vezana su oglavnom za US i razvijeni deo sveta. U Srbiji ne moraju da važe ta pravila).
Ovo većinom važi za ljude koji investiciono gledaju na stanove, ETF-ove, zlato. Ko kupuje za život neka kupi kad ima uslove. Jer kriza će proći brzo i opet ide rast.
Pogledajte prilog 200608Pogledajte prilog 200609Pogledajte prilog 200610Pogledajte prilog 200611
1. Ja očekujem slom tržišta u Q1 25. Q3-Q4 su za prodaju.
2. White collar kriza je krenula u q1 22. Tada su povučeni maltene odmah svi dobro plaćeni poslovi. Umesto eksperta samo praktikanti i juniori. Pisao sam već o tome.
Ostalo se slažem sve 1/1. To pišem i ponavljam od 2022 godine. Nisam očekivao iskreno da ćemo toliko dugo da vozimo na osnovu kovid štampe i to sve do kraja ove godine.
Postoji samo jedan problem, svaka štampa dovodi do raslojavanja. Velikog. Ono što se desilo za vreme kovida i 70-tih....a pre toga 30-tih.....to se dešava jednom u 40 godina. Mogućnosti:
1. Svaka dalja štampa nalik kovid štampi nas vodi odmah u inflaciju i slom i u neki veći rat ili sukobe neke vrste nažalost.
2. Par godina umerene recesije, deflacije i onda kada se smanji likvidnost, smanjenje greedflationa i rast npr od 2027. Ovo bi bilo idealno.
Ovo su dva realna scenarija.
Ne pominjem nešto izuzetno kao Kina-Tajvan. Blokiranje novog puta svile i svake ekspanzije Kine. Sankcije i povlačenje proizvodnje na zapad ponovo gde će porast cena dobara dovesti do pada svih asset klasa i trajaće dugo dugo. Uzrokovalo bi dalji porast kamata, rasprodaju svih asseta od strane velikih zbog zatvaranja dugova itd. Ovaj poslednji scenario retko gde možete da vidite i da pročitate o njemu a o njemu govore ekonomisti koji smatraju da je globalizacija kakvu smo imali stvar prošlosti (to čak kaže i Blackrock). Porast cena dobara a pad cena asseta. To je najgore što može biti. Gore od bilo koje recesije.
 
Pa onako. Hvata se za politiku, jer maši poentu tematike. Naglaba da su porasle kamate i navodi da je to razlog usporene prodaje. U realnosti, kamate su 5% sa fiksnom kamatom stopom, dok velika većina prometa nikada i nije bila iz kredita, niti je sada..
Ali oni koji su kupovali za gotovinu plaćaju veće rate kredita u svojim biznisima i zato imaju manje sredstava za kupovinu.

Centralne banke ubijaju potražnnju kroz celu ekonomiju. Prvo naprave inflaciju, a onda je gase. Piromani vatrogasci.

Da se kamatne stope određuju tržišno, retko bi imali tolike fluktuacije kroz celu ekonomiju.
 
Ima i toga. Nije bio potpuno jasan Arsić na koje sve kamate misli, ali sam i ja tako razumeo, da i privreda ima kreditne probleme koji se reflektuju na promet nekretnina.
 
Ono što je Stepa bio tada poslednjih godina su Zemunske kapije, državna gradnja "pristupačnih stanova", i u poslednjoj fazi se ova cifra od 2800 prilično gadja sa onim što je bila cena kvadrata u Kapijama (što je svakako daleko od neke pristupačnije cene).

Cena kvadrata Stepe je bila 25% jeftinija od prosečne cene kvadrata u gradu (a boga pitaj koliko od drugih novogradnji). Podatak o plati samo otkriva da smo tad bili kolektivno veća beda...
 
Stepa je tada bila lošija lokacija za kupovinu, nego što je danas, treba uzeti i to u obzir.

Na primer, danas su i Jajinci, koji su iza Stepe, postali naselje u kome se zidaju zgrade prvi put u istoriji i kvadrat ide na 2k, a Stepa postala perspektivno naselje u odnosu na takve dalje novogranje.

By the way, meni se naselje Stepa ne sviđa, niti mi se sviđalo, uglavnom zbog lokacije, strukture naselja, prilaza i opšteg utiska.
 
Klasicna spavaonica u kojoj je muka kolima da izadjes brzo.
Trziste je napravilo poremecaj takav da ono sto je ranije bilo bzvz sad je odlicno resenje..
 
Evo malo da se vratimo baš ceni nekretnina: koga interesuje...
Screenshot_2024-06-05-13-03-41-18_7ce04c763914e01b61700c480fb34db2.jpg
 
1. Ja očekujem slom tržišta u Q1 25. Q3-Q4 su za prodaju.
2. White collar kriza je krenula u q1 22. Tada su povučeni maltene odmah svi dobro plaćeni poslovi. Umesto eksperta samo praktikanti i juniori. Pisao sam već o tome.
Ostalo se slažem sve 1/1. To pišem i ponavljam od 2022 godine. Nisam očekivao iskreno da ćemo toliko dugo da vozimo na osnovu kovid štampe i to sve do kraja ove godine.
Postoji samo jedan problem, svaka štampa dovodi do raslojavanja. Velikog. Ono što se desilo za vreme kovida i 70-tih....a pre toga 30-tih.....to se dešava jednom u 40 godina. Mogućnosti:
1. Svaka dalja štampa nalik kovid štampi nas vodi odmah u inflaciju i slom i u neki veći rat ili sukobe neke vrste nažalost.
2. Par godina umerene recesije, deflacije i onda kada se smanji likvidnost, smanjenje greedflationa i rast npr od 2027. Ovo bi bilo idealno.
Ovo su dva realna scenarija.
Ne pominjem nešto izuzetno kao Kina-Tajvan. Blokiranje novog puta svile i svake ekspanzije Kine. Sankcije i povlačenje proizvodnje na zapad ponovo gde će porast cena dobara dovesti do pada svih asset klasa i trajaće dugo dugo. Uzrokovalo bi dalji porast kamata, rasprodaju svih asseta od strane velikih zbog zatvaranja dugova itd. Ovaj poslednji scenario retko gde možete da vidite i da pročitate o njemu a o njemu govore ekonomisti koji smatraju da je globalizacija kakvu smo imali stvar prošlosti (to čak kaže i Blackrock). Porast cena dobara a pad cena asseta. To je najgore što može biti. Gore od bilo koje recesije.
Prvo bih da konstatujem da su dolari i evri ustvari papirići koji slabo vrede, odnosno ispod te "maske" nekakve snage je ustvari provalija! Sve zahvaljujući nikad većem štampanju oko Kovid krize, u odnosu na celu istoriju postojanja novca!! Druga stvar su enormni troškovi i kamate održavanja USA i EU...i treće, a mislim da je najvažnije, je da neće dozvoliti da im propadne privreda, jer to znači milioni otpuštenih na ulicama, štrajkovi, haos, možda i linčovanje vlasnika kapitala i vladara iz senke...ali pogađate, oni to nikad neće sebi i svojoj koži dozvoliti. To dalje implicira da će pre da puste da vrednost valuta pada samo da bi se privreda održala, a to konkretno kod nas znači strah za lične štedne uloge i teško zarađen novac. Naši ljudi nemaju gde da ulažu pa će kupovati nekretnine.

Iskreno meni je bas CENA IZDAVANJA glavni uzrok ovakvih cena stanova.

Da nemaju kome da izdaju za tolike cene, ili da imaju onaj stres da im stoji prazno a računi se gomilaju mnogi bi prodali odavno.

Takodje i ovi što bacaju na beton sad vide da oko njih ljudi i isplacuju ratu i zaradjuju preko od rente pa sipaju. Da je obrnuto i oni bi stali.

Znam da ce mi sad ovde neko sherovati svaki 5ti stan prazan al aj da mi nadje neko u Beogradu to :) To zuji prazno tamo gde su gradili lavove i kucerde po svojim selima a sad moraju stan u Begeu da bi deca uopste razmišljala da dodju nazad za Srbiju.
Stanovi/Apartmani/Hoteli se sve više izdaju i bolje posluju zbog turizma koji je u procvatu, još kad se na to doda da smo mi mali i slabo razvijeni u turističkom smislu i da je razvoj/gradnja takvih nekretnina isplativa, odnosno iz godine u godinu imamo više prostora za rast u odnosu na već formirane i razvijene turističke države
 
Poslednja izmena:
Mislim da niko ne kaze da treba vec da upozorova da moze da se desi. :) Cisto malo razjasnjenje.
Pa teško da upozoravaš sa rečima idemo, gas, bul, razni smajliji, Mirjevo 5k, ekonomija razbija, Mitrović izvozi dronove za 2B $, Beograd prestiže Budimpeštu u turizmu...

U srpskom jeziku ovo nije upozoravanje već navijanje, i to šipkaško navijanje. Mada si ti toliko dugo napolju da si dovoljno zaboravio srpski da stvarno misliš da to zvuči kao upozorenje.
 
Vidim da dosta vas ovde najavljuje slom tržišta da kažem početkom sledeće godine, akcije firmi itd...
Da li možemo da pretpostavimo da će biti sličan scenario poput scenaria za vreme Covida, kada su se stabilnije i najače firme veoma proširile na uštrb manjih koje nisu bile pripremljene niti su znale za taj scenario?...
Ako bi preveo ovo u temu nekretnina, gde ja zastupam mišljenje da se ide u pravcu držanja monopola na neki način od strane malog broja korporacija i malog procentualnog broja ljudi koji konstantno uvećavaju svoju moć nad ljudima i kapital, mislim da im je cilj koji uspešno realizuju u Americi, pa i u ostalim jakim državama i gradovima, gde je po meni skoro nemoguće izaći iz kredita koje stekneš još za vreme studija, pa onda velikih kirija i ogromnih cena stanova, praktično ništa ne poseduješ i to se ubacuje u neki lifestyle da je to normalno....
Da im je sledeći veliki korak kupovina ogromnog broja stanova i držanja i te poluge moći kod običnog radnog čoveka...Kod njega radiš i spavaš i to će samo oni najuspešniji moći u glavnim gradovima, ne poseduješ ništa ali si srećan...
Prvo je fokus na centralizaciji, ulaganju i industriji u najvećim, to jest glavnim gradovima, koji, kao što vidimo u svetu postaju mega gradovi i da je težnja čoveka(zbog sadržaja i posla, pre svega) jedino tu(a porez svi isto plaćaju, gde god se nalazili u toj državi).
Tako da mi je razmišljanje da i ako dođe do nekog sloma tržišta pa čak i da vidimo blagi pad nekretnina(u šta ne verujem, barem za najveće gradove), mislim da će se pojaviti korporacije koje će otkupljivati te stanove od ljudi.
U nekom scenariju masovnih otkaza, dolazi običan radni čovek do nemogućstva plaćanja stambenih rata i oduzimanja nekretnine, to jest prodaje po nižoj ceni, gde takođe verujem da će se kapitalisti koji su se pripremili za taj period naći prvi u otkupu.
 
Vrh