Šta je novo?

Cene nekretnina

Takodje sam u prethodnom stanu u starogradnji u blokovima imao radionicu u stanu iznad i u 60m2 je zivelo njih 6 ili 7 i svi su nosili klompe. Ludnica 24/7.
Iz licnog iskustva, starogradnja - makar ono sto ja mogu da priustim, tipa NBG, vise nikad. U 90% slucajeva liftovi stari vise od 50 god, upitnog odrzavanja, parkinga nema nigde, kiseli se kupus u podrumima pa se raznosi po zgradi, zgrada mirise na miks skembica, cigara, kiselog kupusa i mrtvih kineza, stare instalacije, u svakoj zgradi u bloku je neki pametnjakovic skidao noseci zid, budzio ko je kako stigao, komsije koje misle da je neko drugi duzan da placa odrzavanje, ciscenje, fasadu, da je drzava duzna da obezbedi parking itd itd. Mogao bih do sutra da nabrajam.
Pobednik je lik koji je u mojoj staroj zgradi proizvoljno stavio ogradu od kovanog gvozdja na francuski balkon :D
Realno, starogradnja sa renoviranjem od poda do plafona treba cenovno da bude manja 30ak posto od najjeftinije novogradnje na slicnoj lokaciji pa da covek razmisli.
Dobar opis naše kulture.
 
Mozda komsija ima pravo da pravi buku u vreme kad ne vlada kucni mir, ali mislim da nema pravo da se bavi privrednom aktivnoscu u svom stanu ako time ugrozava ostale stanare.

Tako da nije bas tacno da on u svom stanu moze da radis sta hoce i kad hoce, cak i kad je dozvoljeno izvoditi radove u stanu. Jer to sto on radi nisu radovi u stanu nego privredna aktivnost. Jos ako radi na crno, dupli razlog za kaznajvanje, mozda po tom osnovu mozete da ga pritegnete
Privrednu delatnost mozes da radis u stanu ali ovo je kljucno
"Dozvoljeni nivo buke u zatvorenom prostoru u zgradi, u kojem se obavlja privredna delatnost ne sme preći graničnu vrednost indikatora buke, određenu propisom, kojim se uređuju indikatori buke u životnoj sredini, granične vrednosti, metode za ocenjivanje indikatora buke, uznemiravanja i štetnih efekata buke na zdravlje ljudi."

A to ti je ovo
"Granične vrednosti indikatora buke u Srbiji su definisane Pravilnikom o indikatorima buke, graničnim vrednostima, metodama za ocenjivanje pokazatelja buke, uznemirenosti i štetnih efekata buke („Sl. glasnik RS”, br. 75/2010)"

Evo iz tog sluzbenog glasnika sta je precizirano.
  • Za dnevnu buku (Lday, Leq):
    • U naseljenim mestima: 65 dB(A)
    • U područjima za rekreaciju, parkovima, školskim i zdravstvenim ustanovama: 55 dB(A)
  • Za noćnu buku (Lnight, Leq):
    • U naseljenim mestima: 55 dB(A)
    • U područjima za rekreaciju, parkovima, školskim i zdravstvenim ustanovama: 45 dB(A)

E sad ko meri i ko utvrdjuje nemam pojma :) (dotle jos nisam stigao) :))
 
ne znam koje to starogradnje imaju dobro zvucnu izolaciju, kada imaju i gore materijale

Iznajmljivala sam 5 stanova pre nego sto sam kupila stan. Npr. Predratne zgradr u centru imaji nepotrebno debele zidove sto ih ujedno cini odlicnim izolatorom, uglavnom. Prvi stan na Nbgu koji smo kupili smo morali dodatno da izolujemo, dovodili agenciju koja se time bavi, i saznali da je materijal dosta supalj, npr. Da je plafon od monte. Imamo u toj zgradi super komsije, ali cuje se kad covek kine, kad mu zvoni budilnik i sl.

U stragogradnji bi takodje morali da kucate kod komšija i da se namenski derete kako bi videli zvučnu izolaciju, jer ne znam kako i u starogradnji da kupac proveri zvučnu izolaciju...
Drugi stan kad smo kupovali smo planski ispitivali komsije, kupili smo na Bezanijskoj kosi, vec smo culi da su zgrade tamo dosta kvalitetne. Ovde imamo komsije koje se svadjaju do granica da ih verovatno treba prijaviti, ali se cuju kao iz daljine ili kad je otvoren nas i njihov prozor. Zgrada je takodje puna dece, ljubimaca koji laju a stan je veliki i granici se sa raznim stanovima ali je svuda jako prijatno za boraviti. Tako da mislim da razlike u izolaciji mogu biti ogromne.
 
Privrednu delatnost mozes da radis u stanu ali ovo je kljucno
"Dozvoljeni nivo buke u zatvorenom prostoru u zgradi, u kojem se obavlja privredna delatnost ne sme preći graničnu vrednost indikatora buke, određenu propisom, kojim se uređuju indikatori buke u životnoj sredini, granične vrednosti, metode za ocenjivanje indikatora buke, uznemiravanja i štetnih efekata buke na zdravlje ljudi."

A to ti je ovo
"Granične vrednosti indikatora buke u Srbiji su definisane Pravilnikom o indikatorima buke, graničnim vrednostima, metodama za ocenjivanje pokazatelja buke, uznemirenosti i štetnih efekata buke („Sl. glasnik RS”, br. 75/2010)"

Evo iz tog sluzbenog glasnika sta je precizirano.
  • Za dnevnu buku (Lday, Leq):
    • U naseljenim mestima: 65 dB(A)
    • U područjima za rekreaciju, parkovima, školskim i zdravstvenim ustanovama: 55 dB(A)
  • Za noćnu buku (Lnight, Leq):
    • U naseljenim mestima: 55 dB(A)
    • U područjima za rekreaciju, parkovima, školskim i zdravstvenim ustanovama: 45 dB(A)

E sad ko meri i ko utvrdjuje nemam pojma :) (dotle jos nisam stigao) :))
Postoje Instituti ima ih dosta sada i privatnoh, koje angažuješ. Oni dodju postave uredjaje i mere buku ne znam sada tacno koliko, 24h mozda i 48h kako god i onda ti daju izveštaj, sa kojim imaš onda pravo da tužiš komšiju ili možda lokal koji se nalazi ispod tebe itd...
 
Kuca je mama i tata za stan u pogledu buke i privatnosti.
Kada citam ove horor price o komsijama u blokovima, bolje i kuca u Begaljici, gde ces imati dusevni mir, nego stan u fensi bloku gde su ti komsije psihopate.

Kosenje trave, vika iz susednog dvorista i ostale stvari koje "muce" vlasnike kuce, je zaebancija u odnosu na ove probleme u stanovima.
 
Kuca je mama i tata za stan u pogledu buke i privatnosti.
Kada citam ove horor price o komsijama u blokovima, bolje i kuca u Begaljici, gde ces imati dusevni mir, nego stan u fensi bloku gde su ti komsije psihopate.

Kosenje trave, vika iz susednog dvorista i ostale stvari koje "muce" vlasnike kuce, je zaebancija u odnosu na ove probleme u stanovima.
Ovo sve stoji. Voleo bih kuću jednog dana.

Međutim poslovi su u gradu, a ne na selu. I plus gradovi zimi ipak imaju čistiji vazduh od srpskog sela. Ima izuzetaka, ali u okolini grada teško.
 
Jel ima neko ovde da idalje aktivno gleda stanove? Pre svega ,,noviju,, starogradnju?
Posto u zadnje vreme se vratilo ono ludilo kao za vreme Rusa i sredine 2021 gde se agenti često uopste i ne javljaju na oglase (zoves broj zauzeto) a i kad uspeš da zakažes gledanje stanovi nestaju bukvalno odmah ili krenes i na pola puta ti jave da je otišao.
Pricam o jakim cenama tipa 2200 za starogradnju u npr. Murijevu.

Mozda je fora sto su ti iole OK manji stanovi retki kao jednorozi pa kad naidje nesto ljudi odmah uzimaju. Ne znam koliko ce to statistika da isprati, ali mislim da je potražnja ogromna.

Oglašavaju samo ljudi koji cepe nenormalne cene za ruine, pa i kad naidje iole lep stan za nijansu manje ludu cenu - pored ostalih deluje i OK pa ljudi uzimu.

Novogradnja moze uz takvu ponudu da radi sta hoce, kao sto sam vec i spominjao.
Ја сам гледао, релативно до скоро, када сам се одлучио на куповину стана у изградњи. Био сам заинтересован за одређене блокове, попут А блока и Веста 65. Да бих заиста видео како је то, годину и по дана сам изнајмљивао и трудио се да за то време сагледам ситуацију што је могуће детаљније. Желео сам да оставим цену по страни и да одлуку донесем на основу осталих ствари, као што су изолација, одржавање, квалитет израде итд. Могао бих сад да наводим неке предности и мане које сам приметио, али да скратим - једноставно је превагу однео скуп мана на које нисам могао или желео да се привикнем. Одлука је на крају пала на новоградњу. Сигурно да коначан избор није идеалан и да ће ме овде људи уверити у то како сам погрешио, али ја у овом тренутку нисаим умео боље.
 
Ovo sve stoji. Voleo bih kuću jednog dana.

Međutim poslovi su u gradu, a ne na selu. I plus gradovi zimi ipak imaju čistiji vazduh od srpskog sela. Ima izuzetaka, ali u okolini grada teško.
Ima dosta ljudi koji rade online.
Sva sremska sela u okolini Bgd su odlicno pozicionirana u odnosu na NBGD, gde je vecina firmi, stize se brze nego iz delova grada preko mosta.
Sva sremska sela su takodje gasifikovana, pa je zagadjenje drasticno manje nego ranije, rekao bih cak da je stanje bolje nego u vecini Bgd.
Takodje konfor zivota sa plinom je neuporediv sa bilo kojim drugim nacinom grejanja, a imas i toplu vodu i plin za kuvanje kao bonus.

Mana tih sela je nedostatak sadrzaja, nema pozoriste, bioskop, Glovo, vegan/sushi/fensi restorani, veci parkovi itd, ali sam kvalitet zivota u "objektu" je daleko iznad bilo kog stana u Bgd.
 
Ima dosta ljudi koji rade online.
Sva sremska sela u okolini Bgd su odlicno pozicionirana u odnosu na NBGD, gde je vecina firmi, stize se brze nego iz delova grada preko mosta.
Sva sremska sela su takodje gasifikovana, pa je zagadjenje drasticno manje nego ranije, rekao bih cak da je stanje bolje nego u vecini Bgd.
Takodje konfor zivota sa plinom je neuporediv sa bilo kojim drugim nacinom grejanja, a imas i toplu vodu i plin za kuvanje kao bonus.

Mana tih sela je nedostatak sadrzaja, nema pozoriste, bioskop, Glovo, vegan/sushi/fensi restorani, veci parkovi itd, ali sam kvalitet zivota u "objektu" je daleko iznad bilo kog stana u Bgd.
Te sve "mane" vrlo lako rešiš. Pre svega u pozorište ides 1-2x mesečno max i onda do BGa stižeš još brže jer su u večernjim satima predstave i nema gužvi više i parkinga ima svuda.
Glovo ti ne treba u malim mestima jer svaka prodavnica ti je na 5 min peške.
Vegan/sushi restorani - koliko to ljudi kod nas jede - max 0,5%. Ko ima za sushi taj ima i za stan na NBGu i to bez da razmišlja i kalkuliše.
Fancy restorani opet - ideš uveče i stižeš brzo.

Pozorišta su jedina mana, ali opet zavisi od godišta dece - do njihove 4-5 godine nema da mrdneš iz kuće. Tek posle imaš malo više slobode. Do tada samo igralište i Maxi diskont. To su svi izlasci.
 
Program nije savršen, namenjen je sirotinji koja nema gde da živi, ali će svakako biti od pomoći i imaće neki značaj.
Problem je što se ti maksimalno, svesno ili nesvesno upinješ da u svemu vidiš najlošiju stranu, te tako izgleda ne možeš ni da sagledaš realno ono malo stvari koje zaista idu na bolje. A tako vređaš sentiment ljudi koji su odlučili ili su primorani da ostanu i žive ovde. Nazivaš Jakovo Jarkovo, a kladim se da nisi proveo duže od 10 minuta tamo. Čak i da jesi, i da si izvrstan poznavalac prilika po svim krajevima Srbije, to ti ne daje pravo da se na tako perfidan način izražavaš kada govoriš o mestima gde su ljudi odrasli i proveli ceo svoj život.
Pusti ga, od svih sela on jedino zna Bubanj potok.
 
Nije mi jasno zasto za najvece nedostatke sela navodite nedostatak pozorista i Glovo-a. Najveci problem sela je pod broj 1 nedostatak posla, jer ne mogu svi da se bave poljoprivredom niti da rade online. To sto se nekom zgadio gradski zivot pa bi hteo da ide da cuva ovce i kome bi bilo super na selu ne znaci da bi se to dopalo njegovoj zeni ili deci. Pod broj 2, cak i da se bavis poljoprivredom ili radis online i da ti je Ok na selu, kao sto rekoh, deca ce hteti da idu na trening ovog, u skolu onog, kod druga ili drugarice na rodjendan, a kasnije i druge aktivnosti, a to nije bas lako izvodljivo ako zivis na selu. Za ljude koji imaju decu po mom misljenju to nije resenje. Za one koji nemaju decu, ne zele decu, deca su im odrasla i oni su u penziji, onda jeste validna opcija.
 
Koliko nas je konzumeristicko drustvo ubedilo da ti trebaju sve te stvari da bi se osecao kao da zivis srecan zivot.
Sve je stvar perspektive. U ko zna koliko zemalja sveta mogu samo da maštaju da kupe kuće kakve vi možemo za relativno jeftine pare, na svega sat, sat i po od glavnog grada. Ali previše smo naviknuti na komfor (tu uključujem i sebe svakako).
 
Ljudi ovde pricaju da je problem selo a nemaju svest da vecina ljudi u ovoj temi nece da zivi nigde sto ne spada u Beograd ili je udaljeno od centra veca od 20-30 minuta kolima.
Jednom kad sam spomenuo da je Batajnica sasvim OK mesto za zivot ali ovde niko nju ne spominje kada se pricaju cene receno mi je da ona nije "urbanisticki celina Beograda vec samo na papiru pripada istom" i ne treba je razmatrati a vi pominjete ovde selo kao alternative.

Ja sam bio danas do mojih i 20 minuta ti treba kolima jer ides autoputem da dodjes od Novog Beograda do Batajnice, voz ako ti je OK je 16 minuta od Tosinog Bunara, cene kvadrata 1/2 od Novog Beograda, a mnogo je bolja opcija po meni od Altine/Zemun Polja i dobrog dela Zemuna za zivot.

Alternative Beogradu i centru nisu sela vec Jakovo, Sabac, Batajnica, mesta sa dovoljno razvijenom infrastrukturom ali gde i dalje mozes naci i kucu ako zelis da zivis u kuci, a autoputem mozes a stignes relativno brzo na posao u Beograd.
Sela su vise za penziju OK kada svakako nema potrebe da imas mnogo aktivan zivot, niti imaju deca potrebu.
 
Pancevo vuce stigmu o zagadjenosti, iskreno ne znam nikoga odatle da potvrdi kakva je situacija sada tamo.
 
Pa evo par primera:

1. Deca skacu po krevetima, lupaju po radijatorima
2. Voze rosule po stanu, sto se cuje boga oca
3. Imamo park odmah ispred zgrade ali roditeljima je lakse da puste decu da se igraju i vriste po ceo dan u stanu
4. Konstantno trcanje se cuje po stanu
5. Na moje molbe da malo smanje buku barem u jutarnjim satima dobijam samo besno zatvaranje vrata bez komentara

Bio sam i ja dete pa su nas roditelji ucili da oko nas zive i drugi ljudi i da ne pravimo preveliku buku.
Videćeš kad dobiješ decu 🙂
 
Evo šta ja mislim da je primarno bitno pri odabiru stana, i šta gledam za sebe:
  • Bezbedan kraj, dobro osvetljen noću, gde i deca i žene mogu malo kasnije uveče hodati bezbedno bez straha.
  • Pristupačna socijalna infrastruktura u blizini stana, znači vrtić, osnovna škola, parkovi, dom zdravlja itd.
  • Pristupačni komercijalni sadržaji bar u nekoj meri u blizini stana (npr. veliki supermarket, pijaca, banka, apoteka, neki restoran ili kafić, i slične stvari za svakodnevne potrebe)
  • Pristupačan javni prevoz koji vozi u različite delove grada u blizini stana.
  • Dužina puta od stana do radnog mesta javnim prevozom ne duža od 30 min u jednom pravcu.
  • Prihvatljiva zagađenost vazduha, idealno stan na ok udaljenosti od romskih naselja i privatnih ložišta.
  • Stan po mogućstvu u zgradi unutar naselja ili na neki način izolovan od buke, dima i vibracija vozila iz glavnih ulica.
  • Stan nije u suterenu, prizemlju ili na poslednjem spratu, iz očiglednih razloga (poslednji sprat može biti ok u pojedinačnim slučajevima).
  • Stan ima (funkcionalnu) terasu ili lođu.
  • Zgrada je na pristojnoj udaljenosti od susedne zgrade na stranama gde se nalaze prozori (ovo zvuči kretenski, ali sam živeo u zgradi koja je bila jako blizu zgrade prekoputa, i imao sam osećaj da nikad nemam privatnost jer svi prekoputa uvek mogu da vide šta se dešava u stanu)
  • Zgrada je u pristojnom i održavanom stanju, sa funkcionalnim interfonom, dobro osvetljena, bez smrada, smeća, odvaljenih gelendera, buđavih zidova i sl.
  • Zgrada ima lift ukoliko se stan nalazi na spratu 5 ili više

Argument "20 min kolima" i slično mi ne igra jer kola gledam da izbegnem gde god mogu, a s obzirom da radim u centru, tu je i problem s parkiranjem - prosto ne želim da zavisim od auta. Ok mi je da nekad koristim auto, ali za svakodnevno putovanje uvek bih radije išao javnim prevozom.

Glovo i pozorište me ne zanimaju.
 
Videćeš kad dobiješ decu 🙂
Ako deca trce po kuci a imam ogroman park ispred zgrade zasto ne bih izasao sa decom u park?
Razumem da je napolju sneg ili kisa pa ne smeju, ali evo sada je skroz OK vreme napolju, deca iznad i dalje trce po stanu i prave buku u nedelju u 19h.

Ja imam razumevanja da ce deca da prave buku nekad, ali nemam razumevanja kada prave buku ceo dan iskreno i smetaju komsijama jer roditeljima je lakse da ih puste da se igraju u stanu gde trce/skacu/vriste nego da izadju napolje gde ipak moraju da paze sta deca rade.

Skoro sam sa devojkom bio na sladoledu i dve zene sede i jedu sladoled a njihova deca idu i preturaju po stvarima drugih ljudi a mame samo vicu na njih kao jao nemojte umesto da ustanu od stola i kontrolisu svoju decu.
 
Ako deca trce po kuci a imam ogroman park ispred zgrade zasto ne bih izasao sa decom u park?
Razumem da je napolju sneg ili kisa pa ne smeju, ali evo sada je skroz OK vreme napolju, deca iznad i dalje trce po stanu i prave buku u nedelju u 19h.

Ja imam razumevanja da ce deca da prave buku nekad, ali nemam razumevanja kada prave buku ceo dan iskreno i smetaju komsijama jer roditeljima je lakse da ih puste da se igraju u stanu gde trce/skacu/vriste nego da izadju napolje gde ipak moraju da paze sta deca rade.

Skoro sam sa devojkom bio na sladoledu i dve zene sede i jedu sladoled a njihova deca idu i preturaju po stvarima drugih ljudi a mame samo vicu na njih kao jao nemojte umesto da ustanu od stola i kontrolisu svoju decu.
Rekao sam ti već. Videćeš kada imaš decu. Dzabe da ti bilo ko objašnjava. Svi smo mi malo više samoživi i sebični dok ne dobijemo decu. Deca to leče najbolje.
Da ima roditelja debila, ima ih svakako. Fora je što normalne ne primićuješ
 
Videćeš kad dobiješ decu 🙂
Tako sam i ja mislio kao on ali posle sam shvatio jbg. :)))

Bukvalno citam sta pisu i preispitujem sebe kao roditelja da li se cimam dovoljno :D
ma jok, samo ne znaju kako je :)

Ako deca trce po kuci a imam ogroman park ispred zgrade zasto ne bih izasao sa decom u park?
Razumem da je napolju sneg ili kisa pa ne smeju, ali evo sada je skroz OK vreme napolju, deca iznad i dalje trce po stanu i prave buku u nedelju u 19h.

Ja imam razumevanja da ce deca da prave buku nekad, ali nemam razumevanja kada prave buku ceo dan iskreno i smetaju komsijama jer roditeljima je lakse da ih puste da se igraju u stanu gde trce/skacu/vriste nego da izadju napolje gde ipak moraju da paze sta deca rade.

Skoro sam sa devojkom bio na sladoledu i dve zene sede i jedu sladoled a njihova deca idu i preturaju po stvarima drugih ljudi a mame samo vicu na njih kao jao nemojte umesto da ustanu od stola i kontrolisu svoju decu.
Ti samo ne razumes problematiku. Vecina roditelja izvodi decu u park svaki dan.

Treba da razumes da se takodje sve veci broj dece radja sa nekim oblikom ADHD, ODD, social anxiety, blagim autizmom a zapravu su sasvim obicna deca (kojoj mozda nije nista ni ustanovljeno). Roditelji su u tim situacijama iskreno na ozbiljnom ispitu.
Prosto imas razne situacije i ne treba da budes judgemenetal.
 
Rekao sam ti već. Videćeš kada imaš decu. Dzabe da ti bilo ko objašnjava. Svi smo mi malo više samoživi i sebični dok ne dobijemo decu. Deca to leče najbolje.
Da ima roditelja debila, ima ih svakako. Fora je što normalne ne primićuješ

ja imam decu. ne znam sta je pogresno rekao?
dosta mojih prijatelja imaju decu. niko nije u fazonu da im deca vilene po ceo dan u stanu da skacu drugima na glavu

fazon je samo koliko roditelj hoce da se iscima ili ne, nema to veze sa decom
 
Glovo ti ne treba u malim mestima jer svaka prodavnica ti je na 5 min peške.
Ne cimaju ljudi Glovo jer nemaju prodavnicu, toliko je marketa u Bgu koji rade po 24h, vec zato sto ne zele/ne vole da kuvaju. Suprug i ja nismo neki kuvari i inamo brdo restorana zdrave hrane koji nam dostavljaju gotove obroke sto je veliko olaksanje u zauzetim danima.
Jos neke stvari zbog kojih selo ne moze da se poredi, a koje navodim iz licnog primera- dete nam je na putu, i Beogead nam nudi bolju zdravsrvenu negu za mene i dete, brdo privatnih i drzavnih klinika koje su nam jako blizu, mnogo institucija koje rade 24h a ne samo urgentni centar. Ne mogu da nabrojim koliko puta nam je trebalo da skoknemo do apoteke posle 10, 11 uvece u procesu, i uvek smo imali brdo opcija na par minuta od kuce. Meni licno to pruza sigurnost i komfor koja mi vredi vise od bilo koje lepote sela
 
Ja imam razumevanja za normalne roditelje, ali za one koji nemaju 2% obzira prema drugim ljudima nemam.

To sto je neko dobio dete ne oslobadja ga od sve drustvene odgovornosti prema zajednici gde zivi.

Ja radim od kuce remote i 6+h svaki dan je trcanje i vristanje dece iznad vec poslednjih 4+ meseci od kako su se nove komsije doselile, a na moju zamerku da li moze da se to malo smanji ili da barem nas ne bude pre 9h ujutru vikendom dobijam besno zalupanje vratima u lice?
I problem je moje nerazumevanje?

Da nemam noise cancelling slusalice mislim da bih do sada poludeo.
 
Vrh