Šta je novo?

Cene nekretnina

kad budeš dobio dete, dobićeš odgovor na ovo tvoje pitanje. Deca ne hodaju, ona trče. Imam dete 2 godine, od kada je prohodala, ona ne hoda po stanu nego trči. Ti detetu od godinu dana ne možeš objasniti da ne sme da trči ..

naravno ovo pričam za bebe i jako malu decu, posle je glupo kada dete već razume, ti mu kažeš ali on i dalje trči ili roditelje zabole briga
Veruj mi imas situacije i kasnije da roditelje jeste briga ali da prosto zbog nekog stanja deteta ne mogu nista da urade ili jos gore porodica sa troje dece :D
 
Tako je, imam kriterijume od kojih ne odstupam

Lično iskustvo mi govori da insistiranje na mikrolokaciji trenutno spada u domen luksuza, odnosno rezervisano je za one koji jednostavno imaju para da to priušte. Ko skuplja za stan od plate, uzima kredit i slično, mogao bi da ima daleko više koristi ako bi malo proširio vidike i na krajeve koje prvobitno nije uzimao u obzir. Ali dobro, svako zna svoje, što se kaže.
 
Poslednja izmena:
Lično iskustvo mi govori da je insistiranje na mikrolokaciji trenutno spada u domen luksuza, odnosno rezervisano je za one koji jednostavno imaju para da to priušte. Ko skuplja za stan od plate, uzima kredit i slično, mogao bi da ima daleko više koristi ako bi malo proširio vidike i na krajeve koje prvobitno nije uzimao u obzir. Ali dobro, svako zna svoje, što se kaže.

Mislim da za životnu investiciju kao što je stan (a pogotovo kreditnu investiciju), čovek mora da održi neke kriterijume jer će mu se život vrteti oko tog mesta narednih x godina, a možda i decenija.

Ako ne možeš da kupiš ono što ti ispunjava kriterijume, moj stav je da je bolje skupiti više novca pa izaći opet na tržište za godinu -dve, nego kupiti nešto samo da bi kupio. Nema mi gore od toga da kupim nešto i posle toga zažalim, a rate za kredit stižu i stižu...
 
Moguce je i prodati nekretninu pod hipotekom, nije kao da si osudjen na istu 30 godina.

Jeste cimanje ali ja da sam kupio stan na kredit pre 3 godine kada sam inicijalno gledao, i prodao ga danas imao bih jedno 50 hiljada eura vise zbog skoka cena, ovako mi je inflacija samo pojela kupovnu moc.
 
Teško je objasniti nekim ljudima. Mi imamo prijatelje, njihovo dete sedi na tepihu od 0.5m2 i slaže lego ceo dan. I uopšte ne razumeju naše klince... Mi našima odma' merimo temperaturu kada sede više od 10min
 
Moguce je i prodati nekretninu pod hipotekom, nije kao da si osudjen na istu 30 godina.

Jeste cimanje ali ja da sam kupio stan na kredit pre 3 godine kada sam inicijalno gledao, i prodao ga danas imao bih jedno 50 hiljada eura vise zbog skoka cena, ovako mi je inflacija samo pojela kupovnu moc.

To je i kocka, jer ako grune recesija i padnu cene stanova, prodaja ti neće rešiti ništa.
 
Mislim da za životnu investiciju kao što je stan (a pogotovo kreditnu investiciju), čovek mora da održi neke kriterijume jer će mu se život vrteti oko tog mesta narednih x godina, a možda i decenija.

Ako ne možeš da kupiš ono što ti ispunjava kriterijume, moj stav je da je bolje skupiti više novca pa izaći opet na tržište za godinu -dve, nego kupiti nešto samo da bi kupio. Nema mi gore od toga da kupim nešto i posle toga zažalim, a rate za kredit stižu i stižu...
Sve mi razumemo. To sve i jeste tako. Ipak imas i kriterijum trka sa vremenom. Ako ispadne stvarno ponovo rast cena nekretnina kao sto sam vec pisao tipa 10% godisnje ti onda moras tih 10% dodatno odnegde da stvoris i defakto dolazis u sve goru situaciju. (ne samo ti naravno).
Hocu reci zamisli ovaku situaciju hipoteticku.
Hoces da kupis stan od 100.000 eura. (toliko se danas prodaje)
Imas platu 1500 eura.
na 30 godina rata ti je trenutno 665 eura.

Tebi se prosto ne svidja stan i ne zelis da se zarobljavas za nesto sto ti se ne svidja.

Dodje 2027. godina.
Isti takav stan je sada 130.000 eura + mega hypcina zbog turista.
Plata ce ti biti realno 1736 eura (ako je poslodavac ok).
na 30 godina rata ce ti biti 864 eura

Takodje i raspon ucesca 20% na 130k i 100k nije isto. Sto znaci jos nekih 6k gotovine treba da ustedis u tom periodu.
Sto znaci mozes lagano da budes i u minusu cekajuci. Prakticno trka sa vremenom OSIM ako ti zarada nije veca od toga pa ti stednjom da vise akumuliras od rasta.
(ali onda oduzmi rentu jer si te pare bacio).
 
Sve si u pravu, ali to je samo ako je tačna pretpostavka da će uvek rasti cene i da će rasti tom brzinom.

Evo kao kontra primer, 2023. i 2024. možeš da baciš u vodu što se tiče rasta, ko je štedeo u ovom periodu ima više para na iste cene na tržištu kao krajem 2022. Ova stagnacija će se možda produžiti i u 2025.

Niko ne može da predvidi šta će se desiti sa tržištem.
 
Sve mi razumemo. To sve i jeste tako. Ipak imas i kriterijum trka sa vremenom. Ako ispadne stvarno ponovo rast cena nekretnina kao sto sam vec pisao tipa 10% godisnje ti onda moras tih 10% dodatno odnegde da stvoris i defakto dolazis u sve goru situaciju. (ne samo ti naravno).
Hocu reci zamisli ovaku situaciju hipoteticku.
Hoces da kupis stan od 100.000 eura. (toliko se danas prodaje)
Imas platu 1500 eura.
na 30 godina rata ti je trenutno 665 eura.

Tebi se prosto ne svidja stan i ne zelis da se zarobljavas za nesto sto ti se ne svidja.

Dodje 2027. godina.
Isti takav stan je sada 130.000 eura + mega hypcina zbog turista.
Plata ce ti biti realno 1736 eura (ako je poslodavac ok).
na 30 godina rata ce ti biti 864 eura

Takodje i raspon ucesca 20% na 130k i 100k nije isto. Sto znaci jos nekih 6k gotovine treba da ustedis u tom periodu.
Sto znaci mozes lagano da budes i u minusu cekajuci. Prakticno trka sa vremenom OSIM ako ti zarada nije veca od toga pa ti stednjom da vise akumuliras od rasta.
(ali onda oduzmi rentu jer si te pare bacio).
Eee, kad se setim sad. Nađem ja dobar i stabilan posao 2019. godine (koji radim i sad), i objavim (bu****) da ću odmah da kupim stan na kredit. Nađem sve, raspitam se za kredit, učešće nešto da se skrpim na pozajmicu. I krenu ljudi da mi pričaju kako sam lud, kako je preskupo, kako treba da čekam da se naviknem na posao, taman će i cene da budu bolje 😂
I eto...
 
Sve si u pravu, ali to je samo ako je tačna pretpostavka da će uvek rasti cene i da će rasti tom brzinom.

Evo kao kontra primer, 2023. i 2024. možeš da baciš u vodu što se tiče rasta, ko je štedeo u ovom periodu ima više para na iste cene na tržištu kao krajem 2022. Ova stagnacija će se možda produžiti i u 2025.

Niko ne može da predvidi šta će se desiti sa tržištem.
Ne moze niko da zna sa sigurnoscu ali mogu da se urade neke projekcije/predvijanja. Ti (ako placas rentu) i u stagnaciji gubis + inflacija ti jede stednju svakako.
Prakticno jedino gde bi bio na dobitku je recesija.

Da bude recesija je iskreno bas bas bas malo verovatno. Nece niko ko dodje na vlast a kaze "ajde sad cu ja da budem dobrica" i stedim za buduce generacije nego svi idu u populizam "IDEMOooooo gradimo infrastrukturuuuu mega projekti u Trump fazonu". :) :) :) i naravno ko to placa? Ljudi koji imaju stednju i koji nisu kupili ranije.
Kada uzmes dugorocno cene nekretnina ti gubis u 95% slucajeva a samo u 5% situacija si mogao da "dobijes" nesto malo i to na par godina recesije.
 
Pa videćemo, ja svako ne planiram da kupujem dok ne budem mogao da kupim ono što želim :) Meni po kalkulacijama renta i dalje jede dosta manje para od potencijalne rate, tako da taj višak para mogu da uštedim + šta uspem da uštedim pored toga.
 
Niko mu ne kaze da treba ovako da uradi i on to zna. Mora sam da smisli kako mu je najbolje. Samo razmenjujemo misljenja da ne bude svi misle isto "dobro je cekati" prosto imaju ljudi koji ne misle tako. Naravno svako moze da ne bude u pravu na kraju.

To ti je isto kao na ruletu "sta da stavim crno, crveno ili na nulu". Ja kazem stavi na crveno on zapeo da stavi na nulu pa sad sta padne palo je :)
 
jeste, i svi mu dajete samo jednu perspektivu. i to samo finansijsku. koja nije najbitnija na svetu
 
jeste, i svi mu dajete samo jednu perspektivu. i to samo finansijsku. koja nije najbitnija na svetu
pa naravno ne mozemo da udjemo u diskusiju o zivotnim pricama. Mozemo samo da mu kazemo na primer: za seljenje svaki put unistavas namestaj, kostaju te selidbe, trosis pare na selidbe, trosis vreme na selidbu ali ono sto ne mozemo je da znamo licnu pricu do detalja pojedinca i tu ne mozemo da komnetarisemo i diskutujemo. Zato mora 100% od svega sam da odluci ali moze cisto da vidi kako drugi razmisljaju i to free :)
 
rekli ste previse puta istu pricu, ponavljate se ko papagaji
ja sam samo rekao na drugu temu, pa naravno ce da sam bira
 
Cela ova diskusija je finansijskog karaktera, ne znam jesmo mi ludi ili sta, bukvalno se zove "Cene Nekretnina" ne "Idealni uslovi zivljenja u Nekretnini".
 
cela ova diskusija je bućkuriš, tako da naslov nije neki garant
Tebi mozda nista ne znaci ali mozda nekome ko kupuje stan znaci da cuje razlicita misljenja. Pogotovo ako je prvi-jedini za zivot.
Najverovatnije se ni @sutraw ne svidjaju moji postovi (cak mozda i iritiraju) ali podsvesno negde duboko u sebi zna da je bolje da procita i kontra argumente :ROFLMAO:

Tako da mislim da je dobro da delimo podatke, linkove, ideje, razmisljanja!
 
@vradovic to sto si napisao je ogroman spin. bukvalno si napisao paradox.
znaci covek dobija samo misljenje tipa A i ja dodjem i kazem B i ja sam u fazonu nisam za to da se cuju razlicita misljenja? zvuci kao klasican snsovac i ovo sto si napisao vise deluje kao da se i sebi pisao a ne meni



nijednom nisam rekao da sam protiv svih tih stvari koje si nabrojao ali pokusavas da uvalis?
mozda da je tebe slusao kupio bi stan u beogradu na vodu, pa covek dobio nervni napad zbog lose izolacije i ludih komsija, i zavrsi covek u bolnici, jer eto
 
jbg lako je tebi da kenjas iz amerike. moram da ti turim na ignore zbog spinovanja
 
Evo kao kontra primer, 2023. i 2024. možeš da baciš u vodu što se tiče rasta, ko je štedeo u ovom periodu ima više para na iste cene na tržištu kao krajem 2022.
Iste cene kao krajem 2022. Kako?

Moje mišljenje naučna fantastika.

p.s. Nemojte samo molim vas grafikone, statistiku i izveštaje
 
Vrh