Šta je novo?

Cene nekretnina

Evo šta ja mislim da je primarno bitno pri odabiru stana, i šta gledam za sebe:
  • Bezbedan kraj, dobro osvetljen noću, gde i deca i žene mogu malo kasnije uveče hodati bezbedno bez straha.
  • Pristupačna socijalna infrastruktura u blizini stana, znači vrtić, osnovna škola, parkovi, dom zdravlja itd.
  • Pristupačni komercijalni sadržaji bar u nekoj meri u blizini stana (npr. veliki supermarket, pijaca, banka, apoteka, neki restoran ili kafić, i slične stvari za svakodnevne potrebe)
  • Pristupačan javni prevoz koji vozi u različite delove grada u blizini stana.
  • Dužina puta od stana do radnog mesta javnim prevozom ne duža od 30 min u jednom pravcu.
  • Prihvatljiva zagađenost vazduha, idealno stan na ok udaljenosti od romskih naselja i privatnih ložišta.
  • Stan po mogućstvu u zgradi unutar naselja ili na neki način izolovan od buke, dima i vibracija vozila iz glavnih ulica.
  • Stan nije u suterenu, prizemlju ili na poslednjem spratu, iz očiglednih razloga (poslednji sprat može biti ok u pojedinačnim slučajevima).
  • Stan ima (funkcionalnu) terasu ili lođu.
  • Zgrada je na pristojnoj udaljenosti od susedne zgrade na stranama gde se nalaze prozori (ovo zvuči kretenski, ali sam živeo u zgradi koja je bila jako blizu zgrade prekoputa, i imao sam osećaj da nikad nemam privatnost jer svi prekoputa uvek mogu da vide šta se dešava u stanu)
  • Zgrada je u pristojnom i održavanom stanju, sa funkcionalnim interfonom, dobro osvetljena, bez smrada, smeća, odvaljenih gelendera, buđavih zidova i sl.
  • Zgrada ima lift ukoliko se stan nalazi na spratu 5 ili više

Argument "20 min kolima" i slično mi ne igra jer kola gledam da izbegnem gde god mogu, a s obzirom da radim u centru, tu je i problem s parkiranjem - prosto ne želim da zavisim od auta. Ok mi je da nekad koristim auto, ali za svakodnevno putovanje uvek bih radije išao javnim prevozom.

Glovo i pozorište me ne zanimaju.
I kada bi nekom srećom uspeo sve ovo da nadješ u nekom stanu koji se prodaje, koliko bi bio spreman da daš novaca po m2 za stan? Nisam razumeo koliku kvadraturu tražiš? Da li bi tada uzeo kredit na max 30god zbog toga?
 
ja imam decu. ne znam sta je pogresno rekao?
dosta mojih prijatelja imaju decu. niko nije u fazonu da im deca vilene po ceo dan u stanu da skacu drugima na glavu

fazon je samo koliko roditelj hoce da se iscima ili ne, nema to veze sa decom
Tvoja deca se ne unervoze uveče pre kupanja iako su pre toga jurcala u vrtiću i parku/školi sporta nakon toga? Ili probude se rano vikendom jer znaju da ne idu u vrtić i da će ceo dan provesti sa mamom i tatom.
 
ali nismo pricali o tome, cisto da ne buda da teram kontru, nego da ti ceo dan trce po stanu :D
 
da, ja sam imao to u starom stanu. Bude mir sat dva pa jovi nanovo. Tipa od 7 do podne, pa id 2, pola 3

u stanu pre ovog de sam ziveo je bilo od 6 do 8 svaki radni dan. Vratim se s posla, dva sata torture. Ali deca 🤷
 
Daj ne zezaj. Zar stvarno misliš da je to uopšte moguće.
Ako hoces mozes da se uselis na nedelju dana da se uveris, imam krevet viska.

Svi koji su mi govorili da preterujem se razuvere kad provedu koji sat u mom stanu.
Deca ocigledno ne idu u vrtic vec provode ceo dan jurcajuci po stanu sa mamom.

Ko nije iz prve ruke doziveo takve komsije nazalost ne razume problem i da nije problem nerazumevanje komsija.
 
Ako
Ako hoces mozes da se uselis na nedelju dana da se uveris, imam krevet viska.

Svi koji su mi govorili da preterujem se razuvere kad provedu koji sat u mom stanu.
Deca ocigledno ne idu u vrtic vec provode ceo dan jurcajuci po stanu sa mamom.

Ko nije iz prve ruke doziveo takve komsije nazalost ne razume problem i da nije problem nerazumevanje komsija.
Ako ne idu u vrtić to je onda to. Tako izgleda kada imaš decu. 5-6 puta po 15min- pola sata-sat izlude malo. Minimum. I da idu u park 4-5 sati dnevno, imaš minimum 8 sati kada su kući i u više navrata izlude jer to su neumorni mali ljudi koje vaspitavaš non stop. Jbg. Da su u vrtiću a roditelji na poslu ne bi ih čuo i to je to. I ti ćeš jednom da se izvinjavaš zbog toga dok ćaskaš u prolazu sa komšijama ispod, levo, desno i iznad😂😂😂.
 
Poslednja izmena:
Ako
Ako ne idu u vrtić to je onda to. Tako izgleda kada imaš decu. 5-6 puta po 15min- pola sata-sat izlude malo. Minimum. I da idu u park 4-5 sati dnevno, imaš minimum 8 sati kada su kući i u više navrata izlude jer to su neumorni mali ljudi koje vaspitavaš non stop. Jbg. Da su u vrtiću a roditelji na poslu ne bi ih čuo i to je to. I ti ćeš jednom da se izvinjavaš zbog toga dok ćaskaš u prolazu sa komšijama ispod, levo, desno i iznad😂😂😂.
Većina dece je prepuno snage i mora da provodi napolju dosta vremena. Ja ih ostavim unutra samo kad baš sami hoće, nešto se igraju mirno, slagalice, kockice, crtaju ili slično. Ali većinom kukaju da idu napolje bukvalno čim otvore oči. Zavidim ljudima koji pričaju o slobodnom vremenu i pozorištu, a imaju malu decu. Meni je svaki dan: ostavim u vrtić, posao, pokupim ih, parkić minimum dva sata, kupanje, čitanje, spavanje. Vikend skoro po ceo dan napolju, ne mogu u kuću da ih uteram.
EDIT: Odrastao sam u kući, i tek sad shvatam, kad gajim sam decu u malom stanu, kakav je to zapravo luksuz bio. Da obuzdaš tri dečaka u stanu da ne trče i ne prave galamu - nemoguća misija.
 
Poslednja izmena:
Te sve "mane" vrlo lako rešiš. Pre svega u pozorište ides 1-2x mesečno max i onda do BGa stižeš još brže jer su u večernjim satima predstave i nema gužvi više i parkinga ima svuda.
Glovo ti ne treba u malim mestima jer svaka prodavnica ti je na 5 min peške.
Vegan/sushi restorani - koliko to ljudi kod nas jede - max 0,5%. Ko ima za sushi taj ima i za stan na NBGu i to bez da razmišlja i kalkuliše.
Fancy restorani opet - ideš uveče i stižeš brzo.

Pozorišta su jedina mana, ali opet zavisi od godišta dece - do njihove 4-5 godine nema da mrdneš iz kuće. Tek posle imaš malo više slobode. Do tada samo igralište i Maxi diskont. To su svi izlasci.
Ovo o cemu ti pises je mozda prisutno u malim mestima. Ali mozes videti gomilu ljudi na Vračaru i Dorćolu sa malom decom, narucito preko dana vukendima kada je lepo vreme i kada su kafići i restorani krcati. Ok, ne možeš dete u kolicima voditi u pozorište ali popodnevna "bleja" po kraju ili šetnja po keju, Beton hala, Gastrošor, svuda možeš videti malu decu.
 
Ovo o cemu ti pises je mozda prisutno u malim mestima. Ali mozes videti gomilu ljudi na Vračaru i Dorćolu sa malom decom, narucito preko dana vukendima kada je lepo vreme i kada su kafići i restorani krcati. Ok, ne možeš dete u kolicima voditi u pozorište ali popodnevna "bleja" po kraju ili šetnja po keju, Beton hala, Gastrošor, svuda možeš videti malu decu.
Ja kad sam bio skoro do Batajnice kod prijatelja (to mi je drugi put da idem tamo, pa ne znam iskustveno kako je tamo zaista) video sam dosta ljudi sa decom koji sede po kafićima, šetaju se oko crkve, idu negde unutar tih svojih krugova. Verujem da i oni imaju neke svoje izbore, kako bolje tako i lošije.
A i uvek mogu da sednu u kola vikendom i malo se provozaju okolo do sadržajnijih mesta.
 
I kada bi nekom srećom uspeo sve ovo da nadješ u nekom stanu koji se prodaje, koliko bi bio spreman da daš novaca po m2 za stan? Nisam razumeo koliku kvadraturu tražiš? Da li bi tada uzeo kredit na max 30god zbog toga?

Zavisi od stana. Tražim 60-70 m2. Ja i jesam kreditni kupac, moraću da uzmem kredit na 30 god.
 
Zavisi od stana. Tražim 60-70 m2. Ja i jesam kreditni kupac, moraću da uzmem kredit na 30 god.
Ok, da li bi ti ti Beograd na vodi ispunio sve te zahteve? Ja sam bio 7 god podstanar(i samo sam ulagao u assets tada) i kada sam odlučio zbog konačnog odobravanja žene našao to o čemu ti pričaš ali u novogradnji za 3000eur sa PDV-om u NS, uzeo sam u izgradnji.
 
Ok, da li bi ti ti Beograd na vodi ispunio sve te zahteve? Ja sam bio 7 god podstanar(i samo sam ulagao u assets tada) i kada sam odlučio zbog konačnog odobravanja žene našao to o čemu ti pričaš ali u novogradnji za 3000eur sa PDV-om u NS, uzeo sam u izgradnji.

Zašto bih kupovao stan u BNV? To je bukvalno najskuplja varijanta trenutno...
 
Zašto bih kupovao stan u BNV? To je bukvalno najskuplja varijanta trenutno...
Jeste, ali po meni, da li zbog državne politike ali je tu sve namešteno za najbolji život i sve ide ka tome da se podredi tome da je tu najbolje mesto za život, od lokacije do sadržaja, kvalitet gradnje jedino nije na najvišem nivou to je st i lošiji je od drugih pravih luksuznih poput west-65 itd...'
 
To kad budem imao jedno 300k keša viška možda pazarim jedan pored Vradovića na spratu
 
Nije loše za nekog ko hoće u Zemun, meni je to onako, ako bih morao Zemun išao bih samo oko centra, dalje ne
 
Nije loše za nekog ko hoće u Zemun, meni je to onako, ako bih morao Zemun išao bih samo oko centra, dalje ne
Ne znam zasto, ali sticem utisak da nikad neces naci stan.

Imas svoju listu kriterijuma ali mislim da zbog rigidnih ogranicenja tipa:
1. Necu da mi treba duze od 30 min do centra javnim prevozom jer tu radim
2. Ne bih periferiju zemuna, ako moze centar
3. Ne bih ispod 60m2 ali da ne kosta preko x eura po kvadratu jer para nemam

Sticem utisak da su ti jednostavno neke stvari u kontri sa trzistem.
Ne govorim to iz lose namere, samo takav utisak imam.

Da pare nisu problem gde bi uzeo taj stan od 60m2?
 
Tako je, imam kriterijume od kojih ne odstupam. Zato sam odlučio da prošle godine ne kupim već da skupim više para za skuplji stan, što sam već rekao ranije na ovoj temi... Apsolutno ne želim da na ove već precenjene cene kupujem neko đubre za kredit koji ću vratiti u mnogo većem iznosu :)

Da pare nisu problem gde bi uzeo taj stan od 60m2?

Uzeo bih vrv nešto na Paliluli, oko Prof. kolonije bih jurio neku pristojniju starogradnju, jer sam iz tog kraja.
 
Ako deca trce po kuci a imam ogroman park ispred zgrade zasto ne bih izasao sa decom u park?
Razumem da je napolju sneg ili kisa pa ne smeju, ali evo sada je skroz OK vreme napolju, deca iznad i dalje trce po stanu i prave buku u nedelju u 19h.

Ja imam razumevanja da ce deca da prave buku nekad, ali nemam razumevanja kada prave buku ceo dan iskreno i smetaju komsijama jer roditeljima je lakse da ih puste da se igraju u stanu gde trce/skacu/vriste nego da izadju napolje gde ipak moraju da paze sta deca rade.

Skoro sam sa devojkom bio na sladoledu i dve zene sede i jedu sladoled a njihova deca idu i preturaju po stvarima drugih ljudi a mame samo vicu na njih kao jao nemojte umesto da ustanu od stola i kontrolisu svoju decu.
kad budeš dobio dete, dobićeš odgovor na ovo tvoje pitanje. Deca ne hodaju, ona trče. Imam dete 2 godine, od kada je prohodala, ona ne hoda po stanu nego trči. Ti detetu od godinu dana ne možeš objasniti da ne sme da trči ..

naravno ovo pričam za bebe i jako malu decu, posle je glupo kada dete već razume, ti mu kažeš ali on i dalje trči ili roditelje zabole briga
 
Poslednja izmena:
Vrh