Šta je novo?

Cene nekretnina

Znaci bilo da je kriza ili fajront, stanovi ce rasti... I dalje nismo raspetljali kako ta dijaspora ne pravi pritisak u Bugarskoj i Rumuniji. U Bugarskoj je ostalo 6,3 milona ljudi, pre ulaska u EU ih je bilo preko 9M. U Rumuniji je sad 19M ljudi, pre EU ih je bilo 22+. Da ne kazem imaju mnogo vecu dijasporu nego mi. Kako su to njihovi gastabajteri glupi i ne vide da taj truli zapad nista ne valja, da se blizi fajront i da treba da se vrate i sve uloze u cigle.

Inace gledam sad, prosecna plata u Sofiji skoro 1200, pfff, pa jedan IT intermidiet u Bg ima 200 jura vise. A stanovi i dalje jeftini. Doduse oni su na geografski losijim pozicijama, nisu na raskrsnici, putu prashka, Kolumbija-Crna Gora-Srbija...
Kontam da i mi kad bi ušli u EU da bi nas bilo 3M manje pa bi i cene nekretnina bile znatno povoljnije :) Ostao bi samo Beograd i malo NS.
 
Za neizvesnosti bi mogao da upises: Kosovo, EU, NATO, globalni kolaps, neki zesci poremecaj klimatskih uslova i slicno. @vradovic - to si napisao prilikom one tabele za prognozu cena nekretnina u budućnosti

Za Srbiju i pad cena nekretnina po mom mišljenju bi eventualno neke ozbiljnije i dugoročnije sankcije mogle da utiču....
to upada u kategoriju EU/NATO :) od koga bi mogle drugo sankcije da budu osim od nasih dragih prijateljskih drzava.
 
Da 2% ali problem je deficit koji ce sve vise da povecava dug i u jednom trenutku game over. Exit. Samo ugasis svetla.
Šta predstavlja tačno "game over"? Ekonomija ima svoja pravila, svoje jasne cikluse. Boom and bust, što bi rekli. Inflacija, deflacija, recesija, depresija, sve je to već viđeno. Postoji samo "restart". Svetla se pale ponovo, krećemo iznova. Neki deleveraging će morati da padne. Koliko će on bolan biti, videćemo.
 
Šta predstavlja tačno "game over"? Ekonomija ima svoja pravila, svoje jasne cikluse. Boom and bust, što bi rekli. Inflacija, deflacija, recesija, depresija, sve je to već viđeno. Postoji samo "restart". Svetla se pale ponovo, krećemo iznova. Neki deleveraging će morati da padne. Koliko će on bolan biti, videćemo.
pa dobro ne podrazumeva smak sveta (Argentina, Venecuela pa su jos zivi) samo veliki “bust”.
 
Dovoljno da bude Kina-Tajvan i da Kinu izoluju kao Rusiju. Najveći investitor (ili drugi) kod nas je Kina. Preko 30 milijardi poslednjih 7-10 godina.
Izolovali su Rusiju, pa smo videli našu situaciju povodom toga. Ok slažem se da je drugačije poređenje, ali ako nismo dali Rusiji sankcije, pogotovo ne bi mi dali Kinezima i tada bi tek videli dobrobiti saradnje sa Kinom...
 
Bi, ali bi prazninu većinom popunili ljudi iz unutrašnjosti. Sela bi se skroz pogasila, manja mesta bi postala još manja.
Nema ljudi više kao ranije. Iscrpljen kapacitet. BG već par godina ne raste, usisao je sve što je mogao. Sada može samo da se očekuje smanjenje stanovništva zbog mortaliteta babyboom generacije. Sela će se svakako ugasiti sama jer imaju populaciju 70+.
 
BG ne raste više toliko jer je postao preskup. Kada bi 500k ljudi otišlo iz Beograda postao bi povoljniji (kirija, nekretnine) pa bi dovukao i to malo stanovništva što je ostalo po unutrašnjosti.
 
Mislim da deo ljudi i odlazi iz BG zbog skupoće, tako da nije jasno tačno koliko dolazi, ali ukupan broj stanovnika se dosta sporo povećava.
 
Prosto je neverovatno kako smo krenuli da siromašimo poslednjih godina! Bukvalno nas blato čeka ako nešto ne promenimo!

2020:
plata 459e
m2 u Beogradu 1544e (q1)
stan od 60m2 - učešće 18528e + rata 297e

2024:
plata 809e (+75%)
m2 u Beogradu 2358e (q1)
stan od 60m2 - učešće 28296e + rata 610e (+105%)

Izvori Radovićeve tabele za plate, cenenekretnina.rs za cene, kamate 5.03 (2024) i 2.6 (2020)
 
Mislim da deo ljudi i odlazi iz BG zbog skupoće, tako da nije jasno tačno koliko dolazi, ali ukupan broj stanovnika se dosta sporo povećava.
BIH, CG, unutrašnjost Srbije, velikoj većini je cilj Beograd, ali da zbog skupoće je dosta teže i poprilično se smanjio procentualni procenat rasta migracije...
 
Mislim da deo ljudi i odlazi iz BG zbog skupoće, tako da nije jasno tačno koliko dolazi, ali ukupan broj stanovnika se dosta sporo povećava.
У Републици Србији, у периоду јануар-април 2024. године, број живорођених је износио 19 372. У односу на исти период претходне године, када је број живорођених износио 19 230, бележи се раст од 142 односно за 0,7%.

Број умрлих у Републици Србији у периоду јануар-април 2024. године износио је 34 436 и, у поређењу са истим периодом претходне године, када је број умрлих био 34 173, бележи се раст од 263 или за 0,8%.

Samo u prvom kvartalu ove godine nam je mortalitet veći za 15000 od nataliteta. Mi kao mala zemlja treba da shvatimo to daleko ozbiljnije nego što činimo. Cene nekretnina su samo još jedan podstrek za manji natalitet. Čini mi se da u članku koji je Joe podelio piše da u Holandiji tek jedna od šest osoba između 24 i 30 godina živi sa roditeljima.
To kod nas ostaje domen mašte.
 
BIH, CG, unutrašnjost Srbije, velikoj većini je cilj Beograd, ali da zbog skupoće je dosta teže i poprilično se smanjio procentualni procenat rasta migracije...
Nema rasta. BG ima maltene nepromenjen broj stanovnika poslednjih 10 godina uz skoro 150k novih stanova. 10-20k gore/dole. Uz tekuće cene, teško da će imati ko da zameni skoro 200k odlazećih baby boomera u narednim godinama. I kada je bio ,, povoljniji " u protekloj deceniji nije povećao broj stanovnika.
Što više stanova se napravi to bolje. Stanovništvo može samo da se smanjuje. Ako se ispune vradoviceve prognoze o zapadnim prijateljima, da ce na neki način "usporiti naš ekonomski rast", to bi tek rezultiralo demografskim kolapsom.
 
Poslednja izmena:
У Републици Србији, у периоду јануар-април 2024. године, број живорођених је износио 19 372. У односу на исти период претходне године, када је број живорођених износио 19 230, бележи се раст од 142 односно за 0,7%.

Број умрлих у Републици Србији у периоду јануар-април 2024. године износио је 34 436 и, у поређењу са истим периодом претходне године, када је број умрлих био 34 173, бележи се раст од 263 или за 0,8%.

Samo u prvom kvartalu ove godine nam je mortalitet veći za 15000 od nataliteta. Mi kao mala zemlja treba da shvatimo to daleko ozbiljnije nego što činimo. Cene nekretnina su samo još jedan podstrek za manji natalitet. Čini mi se da u članku koji je Joe podelio piše da u Holandiji tek jedna od šest osoba između 24 i 30 godina živi sa roditeljima.
To kod nas ostaje domen mašte.
Apaolutno se slažem da treba ovo ozbiljnije da se shvati i da se deluje, pogotovo jer je jedan od razloga ta cena nekretnine za prvi stan i za život sa porodicom i da tu trebaju još neke bolje mere da se uvedu kao pomoć od države...
Ja koliko znam to je odbitak PDV-a i da li je i dalje na snazi za mame koje dobiju prvo dete da imaju pravo da dobiju povraćaj ili subvenciju do 20k eur... Da li postoje još neke mere?
I izgradnja stanova po povlašćenim cenama za zaposlene u bezbednosti
 
Apaolutno se slažem da treba ovo ozbiljnije da se shvati i da se deluje, pogotovo jer je jedan od razloga ta cena nekretnine za prvi stan i za život sa porodicom i da tu trebaju još neke bolje mere da se uvedu kao pomoć od države...
Ja koliko znam to je odbitak PDV-a i da li je i dalje na snazi za mame koje dobiju prvo dete da imaju pravo da dobiju povraćaj ili subvenciju do 20k eur... Da li postoje još neke mere?
I izgradnja stanova po povlašćenim cenama za zaposlene u bezbednosti
Apsoultna prava i najavljeno je da ce ovo posle sajma da se daje pod nekim uslovima za neke grupe.
 
Apaolutno se slažem da treba ovo ozbiljnije da se shvati i da se deluje, pogotovo jer je jedan od razloga ta cena nekretnine za prvi stan i za život sa porodicom i da tu trebaju još neke bolje mere da se uvedu kao pomoć od države...
Ja koliko znam to je odbitak PDV-a i da li je i dalje na snazi za mame koje dobiju prvo dete da imaju pravo da dobiju povraćaj ili subvenciju do 20k eur... Da li postoje još neke mere?
I izgradnja stanova po povlašćenim cenama za zaposlene u bezbednosti
Postoji tu mesta za kreativnost. Populacija, njena veličina, struktura, obrazovanje i slično igra ogromnu ulogu u ekonomskom razvoju. Mi imamo relativno visoku stopu mortaliteta, kao i visok procenat starog stanovništva, što nam svakako ne ide u korist. Recimo:
1. Mesec dana odsustva (ili rad od kuće, skraćeno radno vreme ili slično) za očeve pri rođenju deteta. Dok stvari dođu na svoje.
2. Povlašćene kamatne stope za ljude sa 2+ dece. (Kad država već utiče na poslovanje banaka, može i da ih natera da učestvuju u kreiranju nacionalne strategije.)
3. Ova subvencija države od 20k očigledno ne funkcioniše najsjajnjje. Zamenio bih je nekom jasnijom, koja se dobija daleko lakše. I koja uzima u obzir i one koji nemaju samo najniža primanja.
Itd...
 
Sve to stoji ali generalno veliki broj razvijenh zemalja ima slican/isti problem kao i mi. Generalno populacija opada globalno u razvijenim zemljama.
 
Naravno da je broj stanovnika isti, a u tim novoizgrađenim stanovima žive nindža kornjače.

Popis:

1991200220112022
1.552.1511.576.1241.639.1211.681.405

Naravno da danas ima mnogo više stanova nego pre 30 godina, nego npr. imaš penzionere koji su ostali sami u trosobnom stanu, a ne pada im na pamet da se presele u manji. Imaš gomilu stanova koji zuje prazni, sve to piše u popisu. Stanova ima dovoljno, samo nisu dobro iskorišćeni.
 
Vrh