Šta je novo?

Cene nekretnina

Isplativost koja se pominje u tekstu nije razjašnjena. Investiciono je pitanje koliko je isplativo kupovati po ovim cenama.

Onaj ko kupuje za život će uvek kupovati kad mu se poklope kockice.
Pa tu dolazim do mnogo faktora oko investicionog ulaganja, trenutno oročenje je veliko, i prinos na obveznice ali vidim da oročenje po procentima opada ako neko hoće na više godina da oroči novce, NLB banka primer, u drugim bankama je mislim čak i lošije...
Period na koji Banka prima depozit3 meseca6 meseci9 meseci12 meseci25 meseci36 meseci
Valuta u kojoj korisnik polaže depozit RSD
Kriterijumi za indeksiranjeNema kriterijuma za indeksiranje
Nominalna kamatna stopa (na godišnjem nivou, fiksna)2.00%4.00%4.40%4.40%4.00%4.00%
EKS (na godišnjem nivou)2.00%4.00%4.40%4.40%4.00%4.00%
Isplativost ja lično vidim u kupovini u samoj izgradnji, pre same izgradnje, jeste imaš rizik ali zato neko ima i lepo zaradu kasnije(zato se i viđaju isti ljudi koji tako prate jednog Investitora i tokom 10-20 godina uspeju od jednog da naprave dva stana, ili od garsonjere, dodju do trosobnog), to mislim da sam objašnjavao par puta, možeš tada da izabereš najbolju mikrolokaciju stana itd.. A kada se ceo kompleks izgradi i uredi vredi dosta više, to smo svi ovde valjda saglasni... Jednostavno dosta ljudi neće da čeka izgradnju i hoće da uđu u novi sređeni kompleks i uživaju.
Drugi vid osim poljoprivrede i kupovine zemljišta koje takođe može u arendu ne vidim, ako ne pričamo o nekom kompleksnijem investiranju, koje tada ne možeš uz primarni posao da obavljaš...
Postoje i ti ETF-ovi i akcije poput SP500, ali cak i tu generacija Milenijalaca i Generacija X u USA ulazu trenutno najvise u nekretnine, a i to je takodje jedna ozbiljna nauka predvidjanja, poput ove o kojoj mi pricamo...
 
U vecini slucajeva je bolje kupiti nego placati kiriju, to se slazem, ali je takodje pametno odloziti kupovinu ako imas gde da stanujes bez placanja kirije a jos uvek nemas dovoljno novca za kupovinu, a postoji solidna sansa da cene stagniraju ili cak i padaju.
Ako imas gde da stanujes i zelis da kupis stan od recimo 120k evra, ucesce 40k evra, kredit od 80k evra, sa kamatnom stopom od 5% na 20 godina rata ti iznosi 527.96 EUR,
Ako za par godina skupis jos malo para i imas ucesce od 80k evra, kredit od 40k evra, sa istom kamatnom stopom mozes da uzmes kredit na 7 godina i da placas 565.36 EUR mesecno.
Troskovi u prvom slucaju: 40K + 240 * 527.96= 167k
Troskovi u drugom slucaju: 80k + 84 * 565.36 = 127k
Ajde da u drugom slucaju uzmemo za primer 20 godina umesto 7. U tom slucaju bi ti rata kredita bila 263.98 EUR, odnosno ukupan trosak 80k + 240 * 263.98 = 143k,
Znaci, cak i da ne padnu cene i da moras da kupujes na kredit, ako imas mogucnost da cekas nekoliko godina mozes da ustedis na desetine hiljada evra.
I nije neka razlika, jeste povoljnija računica samo u drugom primeru na 20god ali nisi uzeo u obzir da ti možeš dati sada 40k, a drugih 40k da koristiš za druge stvari (biznis, oročenje, ulaganja u druge proizvode...) ukoliko znaš da raspolažeš novcem. Evo Ja npr imam da isplatim ostatak kredita ali ne želim (još uvek). Taj novac koristim za druge stvari, a kamata koju sam dobio stambenim kreditom je povoljnija od bilo kog keš kredita. Nije život ulupati sve u beton. Mada se slažem kome je lakše da čeka.
 
Postoje i ti ETF-ovi i akcije poput SP500, ali cak i tu generacija Milenijalaca i Generacija X u USA ulazu trenutno najvise u nekretnine, a i to je takodje jedna ozbiljna nauka predvidjanja, poput ove o kojoj mi pricamo...
Iskreno, mislim da bi ovima sa 'viskom para' BELEX bio mozda bolja opcija nego nekretnine, ako se vec ulaze na duge staze. Sada je to vec malo ozbiljnija prica nego sto je bio u ranim godinama. Takodje, ako vec uzimaju investiciono, ne zivi se samo u Bg, uvek bih pre uzeo veliki stan u centru KG ili NI, nego u trospratnici na Altini, ili nekoj grdjoj periferiji. A cene su tu negde.
 
Prosto je neverovatno kako smo krenuli da siromašimo poslednjih godina! Bukvalno nas blato čeka ako nešto ne promenimo!

2020:
plata 459e
m2 u Beogradu 1544e (q1)
stan od 60m2 - učešće 18528e + rata 297e

2024:
plata 809e (+75%)
m2 u Beogradu 2358e (q1)
stan od 60m2 - učešće 28296e + rata 610e (+105%)

Izvori Radovićeve tabele za plate, cenenekretnina.rs za cene, kamate 5.03 (2024) i 2.6 (2020)
Šta da kažu tek mučenici iz San Franciska. Sirotinjo i bogu si teška...
 
U vecini slucajeva je bolje kupiti nego placati kiriju, to se slazem, ali je takodje pametno odloziti kupovinu ako imas gde da stanujes bez placanja kirije a jos uvek nemas dovoljno novca za kupovinu, a postoji solidna sansa da cene stagniraju ili cak i padaju.
Ako imas gde da stanujes i zelis da kupis stan od recimo 120k evra, ucesce 40k evra, kredit od 80k evra, sa kamatnom stopom od 5% na 20 godina rata ti iznosi 527.96 EUR,
Ako za par godina skupis jos malo para i imas ucesce od 80k evra, kredit od 40k evra, sa istom kamatnom stopom mozes da uzmes kredit na 7 godina i da placas 565.36 EUR mesecno.
Troskovi u prvom slucaju: 40K + 240 * 527.96= 167k
Troskovi u drugom slucaju: 80k + 84 * 565.36 = 127k
Ajde da u drugom slucaju uzmemo za primer 20 godina umesto 7. U tom slucaju bi ti rata kredita bila 263.98 EUR, odnosno ukupan trosak 80k + 240 * 263.98 = 143k,
Znaci, cak i da ne padnu cene i da moras da kupujes na kredit, ako imas mogucnost da cekas nekoliko godina mozes da ustedis na desetine hiljada evra.
Ali polazna premisa je pogrešna, pa samim tim i sve ostalo, jer niko nema kristlanu kuglu pa da zna kako će se kretati cene.
Taj što je 2020. imao učešće za stan od 40k, pa čekao tamo do 22/23 da još malo prištedi se očigledno zaje*******ao, jer koliko god da je skupio, u međuvremenu su cene mnogostruko porasle. Isto tako, ako cene padnu, ili makar kamate padnu onda taj što odlaže kupovinu par godina ima direktnu korist da ušteti na rati, naručito na početku otplatnog perioda kada gotovo celokupan iznos anuiteta ide na plaćanje kamate. Ali cela suština je da je nemoguće znati kako će se tržište kretati i uvek je naknadna pamet najskuplja.
 
Neko je pitao kako rešiti problem niskog nataliteta :) isplatiti majci koja rodi 5+ dece dve prosečne penzije...
 
Neko je pitao kako rešiti problem niskog nataliteta :) isplatiti majci koja rodi 5+ dece dve prosečne penzije...
Kako kada je zvaničan stav da idu na trudničko/porodiljsko samo da ne bi radile? Čak smo imali i izmenu zakona pre par godina koja je smanjila iznos naknade.
 
Geografski posmatrano, Beograd je i u martu 2024. na prvom mestu liste gradova sa najvišim prosečnim platama: beleži iznos od 124.118 dinara neto u Beogradskom regionu i Beogradskoj oblasti, gde spadaju i Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac.
1000 evra neto prosečna plata u Bg. Nema šale.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240529_210450.jpg
    Screenshot_20240529_210450.jpg
    62 KB · Pregleda: 67
Bilo je već kačenih tekstova o ovome ovih dana od kolega forumaša, deluje mi sve za sada uopšteno, videćemo prve Ugovore nadam se ovde i više informacija, za sada mi deluje da se radi o minimalnoj sumi od 1875eur da izadje čoveka kvadrat pre same izgradnje... U svakom slučaju zanimljiv novi koncept dolazi na tržište...
 
prodaju kuce od ko zna koliko miliona a ne radi im website. :(
 
Nego zna li neko kakva je tačno procedura za kupovinu prve nekretnine za subvenciju do 20 000 evra na suprugu
 
Ovde vidimo i realno sam ovde na forumu to prvo i saznao da banke dozvoljavaju refinansiranje stambenih kredita pod povoljnijim uslovima,

Čudne ti stvari pitaš ovde na forumu za nekoga ko 10 godina savetuje druge o nekretninama i biznisu. I nije ovo ni jedina stvar... Nije sramota neznati i pitati, naravno, sramota je khm, negovoriti istinu
 
Čudne ti stvari pitaš ovde na forumu za nekoga ko 10 godina savetuje druge o nekretninama i biznisu. I nije ovo ni jedina stvar... Nije sramota neznati i pitati, naravno, sramota je khm, negovoriti istinu
Kad već ističete neznanje, valja istaći i da se rečca "ne" piše odvojeno od glagola: ne znam, ne govoriš, ne zanima me. Uz par izuzetaka, kao što su: neću, nemam nemoj. Nema veze sa cenom nekretnina, ali dobro obrisaće admin.
 
Čudne ti stvari pitaš ovde na forumu za nekoga ko 10 godina savetuje druge o nekretninama i biznisu. I nije ovo ni jedina stvar... Nije sramota neznati i pitati, naravno, sramota je khm, negovoriti istinu
Hm.. Trudim se da budem objektivan i da istinit, dajem svoja mišljenja, pretpostavke na osnovu mog znanja, iskustva i informacija... Ako i jednom članu pomogne, a pomoglo je, što se mene tiče osećam se super. Zauzvrat, takodje se ovde unapredjujem da kazem sa znanjem,informacijama i kontaktima, naravno da filtriram informacije, kao što i ti možeš moje, odlazimo u offtopic, tako da se neču više nastavljati.
 
Zanimljiva mapa. Bilo bi dobro videti ovo za Srbiju/region :)

40year.PNG
 
Baš agresivnu kampanju imaju. U današnjem štampanom izdanju Blica i Politike ista vest.

"Ako bih uložio svoj novac u taj model koji je prestavila" Kamatica", zanimalo bi me pre svega ko upravlja tim novcem, kakvi su rokovi, garancije. U ovom poslu ima dosta nepredviđenih situacija, recimo ako bi došlo do nepredviđenih troškova, a uvek ih ima, pitanje je ko bi to finansirao" - kaže bezimeni Konsultant za građevinarstvo za Politiku. I on smatra da: nema dovoljno mogućnosti za ulaganje novca i da su nekretnine trenutno aktuelne, ali...
Da će i to u jednom trenutku biti ulaganje pod velikim rizikom.
Zanimljivo.
 
prodaju kuce od ko zna koliko miliona a ne radi im website. :(
Sto si tuzan Vradule? Velika je navala, zato se preopteretio server pa sajt ne radi.
 

U Srbiji 61.600 zaposlenih više nego u istom periodu prošle godine​

Prema podacima Ankete o radnoj snazi Republičkog zavoda za statistiku, u prvom kvartalu 2024. godine broj zaposlenih lica u Srbiji iznosio je 2.871.700, broj nezaposlenih 299.100, dok je broj stanovnika van radne snage iznosio 2.475.700.

U odnosu na isti period prethodne godine, broj zaposlenih lica veći je za 61.600, dok je broj nezaposlenih lica i lica van radne snage manji za 14.500, odnosno za 76.700 respektivno.

Stopa zaposlenosti (50,9 odsto) porasla je za 1,4 procentna poena (p. p.), dok su stopa nezaposlenosti (9,4 odsto) i stopa stanovništva van radne snage (43,8 odsto) opale za 0,6 i 1,2
p. p. respektivno.

Izvor: RZS


U odnosu na četvrti kvartal 2023. godine, porastao je broj zaposlenih i nezaposlenih lica, za 27.500 i 14.400 respektivno, dok je broj stanovnika van radne snage smanjen za 51.800.

Stopa zaposlenosti veća je za 0,6 p. p., stopa nezaposlenosti za 0,3 p. p., dok je stopa stanovništva van radne snage manja za 0,9 p. p, saopštio je RZS.

 
Vrh