Šta je novo?

Cene nekretnina

Sve to stoji ali generalno veliki broj razvijenh zemalja ima slican/isti problem kao i mi. Generalno populacija opada globalno u razvijenim zemljama.
Nesumnjivo. Samo bih mnogo, mnogo voleo da se klima u društvu promeni, i da krenemo da rastemo kao nacija. Tužno je kad vidiš mlade ljude kojima je inspiracija da osnuju porodicu ubijena. Ali to je već druga tema. Lako se sebi otmem sa lanca i otrčim u off topic.
 
GodinaBroj stanovnika
20131.659.440
20141.663.036
20151.666.631
20161.670.226
20171.673.821
20181.677.416
20191.681.011
20201.684.606
20211.688.201
20221.691.796
20231.790.000 (Rusi i Ukrajinici + migranti)
20241.793.000

Ako prodaja i cene stagniraju i sa tolikim brojem Rusa i Ukrajinaca, sta li ce da se desi kada se rat zavrsi i kad ljudi krenu da se vracaju. Migrante ne racunam, oni rade proste poslove, zive u kolektivnim spavaonama i ne kupuju u Bg.
 
Znači broje se samo rusi koji imaju boravišnu, ok ako je tako.

Ajd još jedno pitanje za zagovarače nepromenjenog broja stanovnika Bgd-a, ako je br stanovnika isti, a br stanova pravdamo time da sad xyz baba živi u stanu gde je pre bila porodica...
a uz to imamo i jako lošu sliku nataliteta, odakle manjak vrtića u dobrom delu grada iako se u poslednjih 20tak godina izgradio/otvorio ogroman broj privatnih vrtića?

Jednostavno matematički je ta jednačina nerešiva. Br stanovnika sličan + ljudi se daleko manje razmnožavaju = fale vrtići iako smo izgradili 50 novih.

Ta jednačina je nemoguća, osim ako se br stanovnika nije povećao i to prilično, jer sada nažalost ima mnogo "porodica" bez dece.
 
npr. imaš penzionere koji su ostali sami u trosobnom stanu, a ne pada im na pamet da se presele u manji. Imaš gomilu stanova koji zuje prazni, sve to piše u popisu.
Imam više takvih slučajeva, hteli bi oni u manji stan,novijem stanu se pogotovo oduševe kada uživo vide ili na istoj lokaciji zbog navike, manji troškovi itd.. Ali nemaju energije ni volje, da se bave prodajom, pa onda kupnjom, selidbom, useljavanjem, renoviranjem itd, čim pomisle na to zaboli ih glava....To ako ih deca ne nateraju i sve organizuju teško, ili ko zna možda neko i napravi neki biznis od toga poput ključ u ruke i zamena uz doplatu, sa pronalaskom stana ili banje gde će se boraviti dok se sva ta kompletna selidba ne obavi....
 
Prvo pitanje je da li se popisuje mesto prebivališta ili zapravo gde žive ljudi kad izbacuju ovu statistiku

Mislim da bi bilo jako naivno od države da je ovo statistika samo prebivališta

Možda se menja struktura stanovništva, stari umiru a mladi se doseljavaju, menja se pritisak na infrastrukturu iako se ukupan broj ljudi malo menja.
 
Izgleda da su počele da stižu plave koverte u NL, verovatno će i u drugim zemljama uskoro. Možda to bude uticalo na neke od gastosa da se vrate.
 
Poslednja izmena:
Znači broje se samo rusi koji imaju boravišnu, ok ako je tako.

Ajd još jedno pitanje za zagovarače nepromenjenog broja stanovnika Bgd-a, ako je br stanovnika isti, a br stanova pravdamo time da sad xyz baba živi u stanu gde je pre bila porodica...
a uz to imamo i jako lošu sliku nataliteta, odakle manjak vrtića u dobrom delu grada iako se u poslednjih 20tak godina izgradio/otvorio ogroman broj privatnih vrtića?

Jednostavno matematički je ta jednačina nerešiva. Br stanovnika sličan + ljudi se daleko manje razmnožavaju = fale vrtići iako smo izgradili 50 novih.

Ta jednačina je nemoguća, osim ako se br stanovnika nije povećao i to prilično, jer sada nažalost ima mnogo "porodica" bez dece.
Babe i dede ne žele/ne mogu da čuvaju unuke. To je ista stvar u celoj Srbiji. Dodatno, prethodne generacije su išle u penziju sa 55, sada je to 65-67.
 
Znači broje se samo rusi koji imaju boravišnu, ok ako je tako.

Ajd još jedno pitanje za zagovarače nepromenjenog broja stanovnika Bgd-a, ako je br stanovnika isti, a br stanova pravdamo time da sad xyz baba živi u stanu gde je pre bila porodica...
a uz to imamo i jako lošu sliku nataliteta, odakle manjak vrtića u dobrom delu grada iako se u poslednjih 20tak godina izgradio/otvorio ogroman broj privatnih vrtića?

Jednostavno matematički je ta jednačina nerešiva. Br stanovnika sličan + ljudi se daleko manje razmnožavaju = fale vrtići iako smo izgradili 50 novih.

Ta jednačina je nemoguća, osim ako se br stanovnika nije povećao i to prilično, jer sada nažalost ima mnogo "porodica" bez dece.
Ako pogledas ovu starosnu piramidu i uporedi 2011. i 2022. videces da se povecao broj stanovnika starosti do 14 godina, smanjio se broj stanovnika starosti od 15 do 34, povecao se od 35 do 49 i smanjio u generaciji starijoj od 50 godina.
Tako da jeste tacno da je broj dece porastao, ali broj mladih generalno opada (manje nego u drugim gradovima Srbije) a broj stanovnika stagnira i stanovnistvo je sve starije, tj. imas sve vise penzionera.
Mozemo ovo tumaciti kako hocemo. Recimo, moja prepostavka je da smo ranije imali vece migracije u Beograd, i zato sad ta generacija koja ima 35-49 godina koja je porasla ima vise dece zbog cega ima vise dece u vrticima (ne zivim u Beogradu tako da ne znam koliko ima vrtica i koliko su izgradjeni i kad, ali jeste tacno da ima vise dece), dok sa druge strane izgleda da imamo sve manje migracije jer je generacija od 15 do 34 manja nego pre 10 godina. Broj starijih i penzionera naravno raste.
 
@Salev85 Dobro zašto fale škole u pojedinim delovima grada i pored otvaranja novih? Plus prirodno je da svaki veliki novoizgrađeni blok povuče i otvaranje nove osnovne, npr Stepa

Ne razmnožavamo se + fale osnovne škole = isti broj stanovnika

Kako?

edit: pod pretpostavkom da babe samice ne žele da čuvaju unuke pa nam je zato potrebno 100 novih vrtića, šta ćemo sa školama i one fale, a po zakonu deca moraju u školu, kako to kad niko ne pravi decu a br stanovnika isti
 
Ne razumem pitanje, dobio si odgovor, imao si talas vece migracije kad se povecao broj stanovnika, uglavnom mladih i sad ti mladi kojih ima vise imaju vise dece i zato treba vise vrtica i skola. Medjutim generacija posle njih mnogo manje migrira i zato je malobrojnija u odnosu na period pre 10 godina. Ne razumem sta nije jasno.
 
Pitanje je više bilo upućeno Saletu, al ajd kad si pomenuo ta starosna piramida koju si ti okačio ne vredi ni 5 para, a evo i zašto. U osnovnoj sa mojom ćerkom od pre 2 god i 3-je rusa, na razred od 30 to je nekih 10%. Ova tvoja piramida skoro da je zakucana u strarosnoj dobi 0-15god, ne mrda ni 0,1% a kamoli 10% što je 100x više, nek sam ja i omanuo i da je prosek 1 rus po razredu na nivou celog Beograda, piramida maši debelo i ne vredi 5 para.
 
Pitanje je više bilo upućeno Saletu, al ajd kad si pomenuo ta starosna piramida koju si ti okačio ne vredi ni 5 para, a evo i zašto. U osnovnoj sa mojom ćerkom od pre 2 god i 3-je rusa, na razred od 30 to je nekih 10%. Ova tvoja piramida skoro da je zakucana u strarosnoj dobi 0-15god, ne mrda ni 0,1% a kamoli 10% što je 100x više, nek sam ja i omanuo i da je prosek 1 rus po razredu na nivou celog Beograda, piramida maši debelo i ne vredi 5 para.
Ako je u Srbiju doslo 30k Rusa i neka su sve porodice sa 2 dece, to je 15k roditelja i 15k dece. I neka su svi u Beogradu, i neka su sva deca uzrasta za vrtic. Dece koja su predskolskog uzrasta, tj. koja idu u vrtic imas oko 100.000, tako da bi ovih 15k dece cinilo 15% dece. E sad, nisu svi Rusi u Beogradu, niti su svi sa decom, niti svi imaju po dvoje dece niti su sva deca predskolskog uzrasta, tako da taj broj mozemo slobodno da smanjimo dolazimo do toga da mozda stvarno u vrticima imas 10% dece ruskog porekla. Ali 30k Rusa u Beogradu (a nisu svi u Beogradu) je samo 2% stanovnika, i to je trziste vec amortizovalo. Njihov dolazak je nesto nepredvidjeno, a ova starosna piramida pokazuje trendove u skladu sa zvanicnim podacima i prognozama bez uzimanja nepredvidjenih okolnosti. Ako ti je bio cilj da pokazes da u vrticima ima vise dece, ima, to niko ne porice. Ali stanovnistvo stagnira, sve je vise starih a manje je i mladih u genraciji 15-34 godina, i to je takodje cinjenica.
 

Зашто ми ово звучи као реклама?
 
Ako ti je bio cilj da pokazes da u vrticima ima vise dece, ima, to niko ne porice.
Pa piramida koju si okačio poriče. Izaberi Beograd kao oblast, prođi 2019-2022, 0-5god pogotovo, čak u 2022 ima i pad u tom razdoblju. Znači slažemo se svi vrtić uzrast ide up ali brojke kažu drugačije.
 
Vrtića je falilo i pre 10god i sada. Treba ih više. Npr neke opštine imaju i "manjak" dece u vrtićima npr Savski Venac.
 
Pa piramida koju si okačio poriče. Izaberi Beograd kao oblast, prođi 2019-2022, 0-5god pogotovo, čak u 2022 ima i pad u tom razdoblju. Znači slažemo se svi vrtić uzrast ide up ali brojke kažu drugačije.
Ne znam zasto bi neko gledao podatke godinu za godinu, ko zna koje su tu sitne oscilacije iz godine u godinu u igri i zbog cega, uporedi 2011 i 2022 kad su bili popisi. Lakse je uporediti zvanicne podatke, ali me mrzelo da trazim, jer mi je ovo bilo brze da nadjem, ali verujem da se podaci poklapaju sa ovima.
 

„Tokom perioda rastućih kamata i visokih cena nekretnina, isplativost kupovine može biti upitna. Međutim, dugoročno gledajući, i vrednost nekretnine je u blagom rastu, tako da nekretninu treba kupiti onda kad ste u mogućnosti. Novac koji stoji na računima tokom godina sve manje vredi, dok je nekretnina čuvar vrednosti novca ili generator blagog rasta. Pa kad uzmemo u obzir stopu inflacije koja obara vrednost novca, i efektivnu kamatnu stopu na stambeni kredit, shvatimo, na žalost, da je stopa inflacije ipak viša. Ono što je dobro, jeste što banke dozvoljavaju refinansiranje stambenih kredita pod povoljnijim uslovima, pa ako ste i uzeli nepovoljan kredit, to možete promeniti kada se situacija na bankarskom tržištu promeni“, objašnjava Mirjana Todorović.

Ovo je otprilike i moj savet prijateljima, kolegama tokom prethodnih 10god, osim ako imaju neku tendenciju pokušaja pravljenja biznisa....
 

„Tokom perioda rastućih kamata i visokih cena nekretnina, isplativost kupovine može biti upitna. Međutim, dugoročno gledajući, i vrednost nekretnine je u blagom rastu, tako da nekretninu treba kupiti onda kad ste u mogućnosti. Novac koji stoji na računima tokom godina sve manje vredi, dok je nekretnina čuvar vrednosti novca ili generator blagog rasta. Pa kad uzmemo u obzir stopu inflacije koja obara vrednost novca, i efektivnu kamatnu stopu na stambeni kredit, shvatimo, na žalost, da je stopa inflacije ipak viša. Ono što je dobro, jeste što banke dozvoljavaju refinansiranje stambenih kredita pod povoljnijim uslovima, pa ako ste i uzeli nepovoljan kredit, to možete promeniti kada se situacija na bankarskom tržištu promeni“, objašnjava Mirjana Todorović.

Ovo je otprilike i moj savet prijateljima, kolegama tokom prethodnih 10god, osim ako imaju neku tendenciju pokušaja pravljenja biznisa....
Zakljucak: Ne postoje preskupe nekretnine i isplati se kupiti ih po bilo kojoj ceni.
 
Zakljucak: Ne postoje preskupe nekretnine i isplati se kupiti ih po bilo kojoj ceni.
Do god je odnos kirije/vrednost stana u okviru do 20-30god, da po meni je odlično kupiti nekretninu po trenutnim tržišnim uslovima, to jest po nekoj prosečnoj tržišnoj vrednosti vrednosti stana(izbirljiv biti u pogledu oglasa i koji su precenjeni).
Ne savetujem ljude da kupuju tamo gde mislim da neće biti te tendencije u tih 20-30 god, to je što se tiče investicione kupovine, zato mislim da su BG i NS odlični po tom pitanju i potez izmedju njih, dodao bih i Niš i Kragujevac i Subotica mi je na granici... Zbog budućih investicija u te gradove, gde je Beograd lider i suviše centralističku moć ima kako u Srbiji, pa i delom regiona...
Što se tiče života, ako neko realno nema ozbiljne planove da se seli i misli da će živeti u tom gradu narednih 10-15god i nema druge solucije da u tim godinama ne bude podstanar naravno da treba što pre da kupi nekretninu....
Ovde vidimo i realno sam ovde na forumu to prvo i saznao da banke dozvoljavaju refinansiranje stambenih kredita pod povoljnijim uslovima, što je veliki plus za ohrabrenje uyimanja stambenog kredita....
 
@Salev85 Dobro zašto fale škole u pojedinim delovima grada i pored otvaranja novih? Plus prirodno je da svaki veliki novoizgrađeni blok povuče i otvaranje nove osnovne, npr Stepa

Ne razmnožavamo se + fale osnovne škole = isti broj stanovnika

Kako?

edit: pod pretpostavkom da babe samice ne žele da čuvaju unuke pa nam je zato potrebno 100 novih vrtića, šta ćemo sa školama i one fale, a po zakonu deca moraju u školu, kako to kad niko ne pravi decu a br stanovnika isti
Unutrašnja migracija u okviru grada. U jednom delu grada ima manje učenika a u drugim više
 
U vecini slucajeva je bolje kupiti nego placati kiriju, to se slazem, ali je takodje pametno odloziti kupovinu ako imas gde da stanujes bez placanja kirije a jos uvek nemas dovoljno novca za kupovinu, a postoji solidna sansa da cene stagniraju ili cak i padaju.
Ako imas gde da stanujes i zelis da kupis stan od recimo 120k evra, ucesce 40k evra, kredit od 80k evra, sa kamatnom stopom od 5% na 20 godina rata ti iznosi 527.96 EUR,
Ako za par godina skupis jos malo para i imas ucesce od 80k evra, kredit od 40k evra, sa istom kamatnom stopom mozes da uzmes kredit na 7 godina i da placas 565.36 EUR mesecno.
Troskovi u prvom slucaju: 40K + 240 * 527.96= 167k
Troskovi u drugom slucaju: 80k + 84 * 565.36 = 127k
Ajde da u drugom slucaju uzmemo za primer 20 godina umesto 7. U tom slucaju bi ti rata kredita bila 263.98 EUR, odnosno ukupan trosak 80k + 240 * 263.98 = 143k,
Znaci, cak i da ne padnu cene i da moras da kupujes na kredit, ako imas mogucnost da cekas nekoliko godina mozes da ustedis na desetine hiljada evra.
 
Vrh