Šta je novo?

Cene nekretnina

Dobro jutro. Dodao sam kuće na https://cenestanova.com

Opšti trendovi se poklapaju, a u Beogradu izgleda da imamo i YoY pad cena.
Jedan predlog, sta mislis, da li je bolje da mapu ovako pozicioniras i da bude ove velicine? Nekako osecam neku nelagodnost da je mapa ovako niska. To sto ide od ivice do ivice koliko moze da bude pregledno, toliko te tera da moras da odes misem dole da bi skrolao stranicu, a i periferija mape mozda nije ni bitna toliko jer uvek stavis to sto te zanima u centar. Ove pretrage stavis sa desne strane kao ovde.

Ranije su imali scroll zoom pa izbacili, ali ne vidim zasto ne bi moglo da ostane oba kao sto sada imas, sa +- i scroll.
Vidi jos kako izgleda kada kliknes "slutpriser" sto je ovde to sto ti i wolf imate, ranije zavrsene prodaje. Izbaci ti ispod mape listu svih prodaja po datumu. E sad mozda i ne moras listu da ti opterecuje stranicu, ali bi bilo lepo da mozes da trazis po ulici i da ti izlista u toj ulici sve ranije prodaje. Jos kada bi moglo da se obelezi deo mape i da tu iscita, kao ona skripta sto je radila, to bi tek bilo super jer sam tako trazio prodaje samo za odredjene zgrade.
Evo po ulici kada se trazi za ranije prodaje, a ono iznad cisto da vidis kako bi mogao da odradis ako nekada iskombinujes i kao sajt za oglasavanje:
 
Videću uveče. Hvala ti.

Jedna molba za sve. Nema potrebe da temu zatrpavamo tehničkim stvarima oko sajta. Možete da mi pišete u dm, Twitter gde god.

Mislim, ako se admini slože možete i ovde, ali mislim da nije svrsishodno. Svi pratimo zbog informacija oko tržišta.
 
Koja bre korporativna kultura. Svi su radnici u SVIM firmama, ukljucujuci i CEO-a kratkorocno na max 4 godine i ako im se ukaze bolja prilika (ne mislim za 50e razlike) svi bi napustili firmu SUTRA!
Moj kolega se kleo u firmu praktično život da, dok nije dobio od druge firme duplo veću platu. Da vidiš kako je potpisao i otišao...
Plan jeste protiv radnika. Jer ovako sediš kući, ne plaćaš ručkove, ne putuješ (štediš gorivo), ne plaćaš skupe vrtiće i dnevne boravke, već su deca s tobom kući, itd... Onda odjednom disposable income je mnogo veći...

Hoću da kažem, kultura rada, organizaciona kultura, ili kako god hoćeš da to nazoveš. Ne radi se o individualcima, nego o načinu na koji određene industrije preferiraju da organizuju svoj rad.

Primera radi, IT industrija se najlakše adaptirala na WFH ili hibridni rad, zato što su oni izuzetno digitalizovani (koriste digitalne alate za organizaciju rada) i njihov proizvod je digitalan. Međutim, neke druge industrije su konzervativnije i više polažu na organizaciju rada uživo. U tom smislu, ne radi se o nekoj velikoj zaveri protiv radnika koliko se radi o tromosti adaptacije na hibridni rad.

Dodao bih da postoje i opravdani razlozi za boravak u kancelarijama - npr. određena istraživanja pokazuju da, u oblastima gde je timski rad naglašen, rad u kancelariji pospešuje efikasnost, brzinu i kvalitet rada.

Jedan od dobrih argumenata za vraćanje u kancelarije jeste i činjenica da kadrovi koji tek ulaze na tržište dosta izgube u modelima hibridnog rada ili rada od kuće. Najviše koristi od rada u kancelariji imaju upravo neiskusni, mladi zaposleni koji mogu mnogo lakše da komuniciraju sa svojim nadređenima/mentorima i ispravljaju greške u hodu, nego da to rade putem telefona, četova i drugih bezličnih modela komunikacije.
 
Dodao bih da postoje i opravdani razlozi za boravak u kancelarijama - npr. određena istraživanja pokazuju da, u oblastima gde je timski rad naglašen, rad u kancelariji pospešuje efikasnost, brzinu i kvalitet rada.

Jedan od dobrih argumenata za vraćanje u kancelarije jeste i činjenica da kadrovi koji tek ulaze na tržište dosta izgube u modelima hibridnog rada ili rada od kuće. Najviše koristi od rada u kancelariji imaju upravo neiskusni, mladi zaposleni koji mogu mnogo lakše da komuniciraju sa svojim nadređenima/mentorima i ispravljaju greške u hodu, nego da to rade putem telefona, četova i drugih bezličnih modela komunikacije.
Imalo bi smisla jedino roditeljima sa malom decom do 3 godine dati mogućnost rada od kuće, tipa kombinovano majka pa otac, jer deca u vrtićima tog uzrasta su ionako više kući nego u vrtiću zbog prehlada, virusa itd
A što se tiče rada sa šefom i kolegama u kancelariji, nema boljih realnih uslova za napredak u karijeri

Mozda nema direktno veze sa padom cena, ali vrlo verovatno ima sa padom prodaje i kreditno sposobnih kupaca. E sad da l neko nece kes pare na stolu zato sto tako voli, lepse mu je da se aka godinama sa stanarima, ili je mozda nesto drugo, ostaje da se vidi. Ok, ovako nesto mozda moze da funkcionise u Kragujevcu, u Bg bi rate bile ogrome, eventualno kada bi se dozvolilo na barem 120 meseci.
Pad prodaje smo valjda svi već konstatovali, kao i pad kreditnih prodaja!? Cela zemlja osim Zlatibora je u padu...
Mislim da je ovaj investitor iz KG napravio dobar marketing, tipa ne plaćate ništa bankama a dobijate na rate
 
Koja bre korporativna kultura. Svi su radnici u SVIM firmama, ukljucujuci i CEO-a kratkorocno na max 4 godine i ako im se ukaze bolja prilika (ne mislim za 50e razlike) svi bi napustili firmu SUTRA!

A firmama je stalo do radnika? One ne bi otpustile radnike čim im ne bi vise trebali?
Ti bi ostao da radis u firmi zbog lojalnosti iako ti druga firma ponudi bolje uslove?
 
Prvo. "Imaćete ništa i biti srećni" nije bio predlog nego samo jedan razmatrani scenario za budućnost.

Drugo. To nema veze sa zelenom agendom. To je čist očaj poznog kapitalizma da finansijalizuje i komodifikuje sve.

Treće. Ima "korisnih bu****" koje misle da je Uber (koji lažno nazivaju car sharing) i odricanja od automobila odličan način za borbu protiv globalnog zagrevanja. Ali cela priča o ličnoj odgovornosti i carbon footprintu je podmetačina i zamena teza od strane industrije foslnih goriva.

Tako da bih pre rekao da je "you will own nothing and be happy" anti zelena agenda.
 
Bilo bi dobro kada bi "tezu" koji si izneo ovom prosto-proširenom rečenicom na određeni način i obrazložio. Ovako samo ostavljaš utisak maloletnog lica.
Mislio sam da tebi ne treba objasnjavati koliko je poljoprivreda stetna po eko sistem i koliko hektara sume je potrebno poseci da se napravi jedno selo od 500 stanovnika.
 
Mislio sam da tebi ne treba objasnjavati koliko je poljoprivreda stetna po eko sistem i koliko hektara sume je potrebno poseci da se napravi jedno selo od 500 stanovnika.
Objasni mi slobodno, baš me zanima ukupna računica na osnovu koje je bolje gurati sve ljude u prenatrpane soliterske megapolise, nego u manje sredine(da ne idemo u ekstreme, ne mora selo, može i manji grad).
 
Objasni mi slobodno, baš me zanima ukupna računica na osnovu koje je bolje gurati sve ljude u prenatrpane soliterske megapolise, nego u manje sredine(da ne idemo u ekstreme, ne mora selo, može i manji grad).
Evo bas gospodin Labud koji ti lajkuje poruke je iznosio te racunice i postavljao i neke animacije koliko hektara zauzme 100 kuca sa dvoristima i koliko ari zauzme jedan soliter od 100 stanova.
 
Do skoro se pricalo kako trziste ocekuje pad kamatnih stopa vec ove jeseni, ali od toga ocigledno nista, sve se odlaze bar za godinu dana, a i pitanje da li ce tada krenuti da obaraju kamatne stope i koliko brzo, ja verujem da ce pad ici jako sporo, tj. mnogo sporije nego sto su rasle kamatne stope. I to ce krenuti sa obaranjem tek ako kriza bude uzela vise maha.
Treba imati u vidu da se kod nas kamatne stope uskladjuju 2 puta godisnje sa Euriborom, tj. da se rast kamatnih stopa u EU kod nas oseti tek par meseci kasnije (kao sto se i rast oseca par meseci kasnije).
Znaci, u optimisticnom scenariju da za godinu dana krenu da obaraju kamatne stope, to znaci da tek januara 2025. mozemo racunati na pad kamatne stope od 0.25% u odnosu na tadasnji nivo (koji ce verovatno biti veci od sadasnjeg). Kamatne stope mogu da budu stimulativne tek na nivou koji je reda velicine ispod 3% za 6m Euribor. Trenutni Euribor je iznad 4%, ECB je digao svoju ratu kredita za refinansiranje na 4.5%, a trziste na kome se definise Euribor ga prati, 6m Euribor je trenutno 4.05% i porastao je za 0.10% za svega nedelju dana. Ako budu obarali kamatne stope recimo 0.25% po kvartalu, to znaci da pre 2026. ne mozemo ocekivati neke povoljnije kamatne stope, i to u optimistickom scenariju.
 
Evo nekih prognoza koje smo nedavno gledali kako su se korigovali za svega par meseci:
1695048878902.png

Primera radi, oni su za februar 2024. prognozirali 3.1% kamatnu stopu za Euribor, a sad prognoziraju 4.1%, pogresili su u prognozi za ceo 1% i to za samo narednih nekoliko meseci. Jos tad smo pricali da im prognoze nemaju smisla jer su previse optimisticne i nerealne, i da ova prognoza o toliko brzom padu Euribora ne pije vodu.

A evo ovog drugog sajta koji mi deluje mnogo realniji sa prognozama:
1695049206806.png

Oni su recimo za januar 2024. predvideli 3.91% kamatnu stopu, a sad su povecali ocekivanje na 4.01%, znaci pogresili su za samo 0.10%.
Drugim recima, ovo predvidjanje je 10 puta tacnije, a oni ne predvidjaju 6m Euribor ispod 2.7% u narednih 10 godina.
Ako uporedimo ove 2 prognoze iz juna za septembar, tj. danasnji dan, ovi prvi su prognozirali stabilan nivo od 3.7%, a on je vec otisao na 4.05%, dok su ovi drugi prognozirali rast sa 3.7% na 3.9%, a ispostavilo se da je rast bio i veci od njihovog ocekivanja, jer je otislo na 4.05%, ali su definitivno bili u pravu kad su prognozirali pravac kretanja kamatnih stopa.

Znaci, kamatne stope ce ici dole, ali cemo se malo nacekati za njihov pad, i nece ici nadole onoliko brzo i nisko koliko se neki nadaju.
 
Poslednja izmena:
A evo ovog drugog sajta koji mi deluje mnogo realniji sa prognozama:
Pogledajte prilog 173589
Oni su recimo za januar 2024. predvideli 3.91% kamatnu stopu, a sad su povecali ocekivanje na 4.01%, znaci pogresili su za samo 0.10%.
Drugim recima, ovo predvidjanje je 10 puta tacnije, a oni ne predvidjaju 6m Euribor ispod 2.7% u narednih 10 godina.

Znaci, kamatne stope ce ici dole, ali ne onoliko brzo i nisko koliko se neki nadaju.
Bukvalno na samom sajtu kazu da to nije nikakva 'dugorocna prognoza' i da je relativno tacna samo za sledecih 6 meseci.


Isto si ovo kacio i isto smo ovo raspravljali pre par nedelja. Ne znam sta se postize sa 100 identicnih postova.
 
Bukvalno na samom sajtu kazu da to nije nikakva 'dugorocna prognoza' i da je relativno tacna samo za sledecih 6 meseci.
Pricali smo o tome. Kako god, za sad se ove prognoze pokazuju kao dosta tacne. Cak se ispostavilo da je rast kamata bio i veci od prognoze. :)
Isto si ovo kacio i isto smo ovo raspravljali pre par nedelja. Ne znam sta se postize sa 100 identicnih postova.
Ovo je samo update prognoze, cisto da vidimo ko je u pravu, uporedjujemo prognoze sad i pre 3 meseca, da bismo znali dugorocno na koje prognoze mozemo vise da se oslanjamo. Cisto da budemo svesni da narednih X godina necemo imati nesto znacajno nize kamatne stope.
Znam da ti se mozda ne svidjaju prognoze, ali sta da radim :)
 
Poslednja izmena:
Pricali smo o tome, nisu oni rekli za ovu prognozu da je tacna do 6 meseci, nego da trziste sa forvard ugovorima pogadja do max 6 meseci. To si ti pogresno protumacio clanak sa njihovog sajta koji nema veze sa ovom prognozom. Za sad se njihove prognoze pokazuju kao dosta tacne.

Ovo je samo update prognoze, cisto da vidimo ko je u pravu, uporedjujemo prognoze sad i pre 3 meseca, da bismo znali dugorocno na koje prognoze mozemo vise da se oslanjamo. Cisto da budemo svesni da narednih X godina necemo imati nesto znacajno nize kamatne stope.
Znam da ti se mozda ne svidjaju prognoze, ali sta da radim :)

Majko mila:


Screenshot 2023-09-18 at 17.22.12.png


Sta mislis da predstavljaju chartovi koje kacis? Da li mozda ovo sto pise u naslovu iznad njih?
 
Video sam da sam pogresio, zato sam ispravio, ali u svakom slucaju prognoze su za sad tacne :)
Za sad su tacne zato sto za sad i sluze, za kratkorocnu prognozu do 6 meseci. Oni sami kazu i dokazuju da ne sluze nicemu preko tog perioda ali ti opet koristis za predvidjanje 10 godina unapred.

Pri tom i kratkorocno predvidjaju da euribor 6m od sad ide na dole.
 
Za sad su tacne zato sto za sad i sluze, za kratkorocnu prognozu do 6 meseci. Oni sami kazu i dokazuju da ne sluze nicemu preko tog perioda ali ti opet koristis za predvidjanje 10 godina unapred.

Pri tom i kratkorocno predvidjaju da euribor 6m od sad ide na dole.
Zanimljivo je kako te trigeruju ove kamatne stope, kad god sam postavio ovaj grafikon ti si odgovorio u roku od max pola sata :)

A zanimljivo je kako se za cene nekretnina "uvek zna da ce ici gore", a nikako se ne prihvata ni najmanja sansa da ce kamatne stope godinama ostati na visokom nivou. Kamatne stope su decenijama bile visoke, a sad se negira istorija i misli se da ce opet biti niske kao sto su bile tokom samo 10ak godina relativno kratkog perioda. Sa druge strane, tih istih 10 godina kad su cene bile nize nakon krize se negiraju kad se prica o tome da cene uvek rastu. Ti si sam ako se ne varam vise puta pominjao da ce "uskoro" obaranje kamatnih stopa, ali te ove prognoze ocigledno demantuju.
Ne znam, sad kad mi neko kaze da ce kamatne stope uskoro ici dole, to je isto kao kad bi mi rekao da ce Srbija za nekoliko godina postati razvijena kao recimo Hrvatska ili Rumunija, Nije nemoguce, ali je malo verovatno.
 
Zanimljivo je kako te trigeruju ove kamatne stope, kad god sam postavio ovaj grafikon ti si odgovorio u roku od max pola sata :)

A zanimljivo je kako se za cene nekretnina "uvek zna da ce ici gore", a nikako se ne prihvata ni najmanja sansa da ce kamatne stope godinama ostati na visokom nivou. Kamatne stope su decenijama bile visoke, a sad se negira istorija i misli se da ce opet biti niske kao sto su bile tokom samo 10ak godina relativno kratkog perioda. Sa druge strane, tih istih 10 godina kad su cene bile nize nakon krize se negiraju kad se prica o tome da cene uvek rastu. Ti si sam ako se ne varam vise puta pominjao da ce "uskoro" obaranje kamatnih stopa, ali te ove prognoze ocigledno demantuju.
Ne znam, sad kad mi neko kaze da ce kamatne stope uskoro ici dole, to je isto kao kad bi mi rekao da ce Srbija za nekoliko godina postati razvijena kao recimo Hrvatska ili Rumunija, Nije nemoguce, ali je malo verovatno.

Trigeruju me pogresne informacije i trigeruje me kada se neko i kad mu se objasni pravi lud.

Za Euribor sigurno nisam pisao da ce ici dole vec sad. Sledece godine je to gotovo izvesno.

Pred početak SEKE je 6M bio na 5.4%. Ima još puno prostora za rast indeksa.

I za vreme SEKE su kamatne stope bile nize nego za vreme prsavanja dot kom balona. Vremenom tolerancija ekonomije na visoke kamatne stope opada.

Vidis ovde kako u poslednjih 30 godina pikovi opadaju.

 
Trigeruju me pogresne informacije i trigeruje me kada se neko i kad mu se objasni pravi lud.

Za Euribor sigurno nisam pisao da ce ici dole vec sad. Sledece godine je to gotovo izvesno.
Pa vecina prognoza i kaze da ce ici dole sledece godine, ni ja ne sporim da ce sledece godine padati kamatne stope. Razlika izmedju mog i tvoj shvatanja je ta sto ti mislis da ce kamatne stope pasti mnogo brzo i nisko, a moje misljenje se podudara sa ovom prognozom sa sajta chathamfinancial, koje kaze da ce kamatne stope pasti sa 4% na 3% i ostati takve narednih 10 godina. Istorijski gledano, to nisu visoke kamatne stope. To sto su kod nas visoke bankarske marze i sto su neki uzeli kredite po negativnom Euriboru kamatnim stopama pa im je 3-4% + marza mnogo, to je druga prica. A posto kamatne stope verovatno nece ici mnogo nadole godinama, korekcija cena mi je sve izvesnija.

I za vreme SEKE su kamatne stope bile nize nego za vreme prsavanja dot kom balona. Vremenom tolerancija ekonomije na visoke kamatne stope opada.

Vidis ovde kako u poslednjih 30 godina pikovi opadaju.

Kako si izostavio ovaj zadnji peak koji je veci od onog iz SEKE i blizu onog dot-com-a, haha, iskusno :)
1695053659794.png
 
Poslednja izmena:
Inside info: banke su pooštrile sistemski zahteve za stambene kredite. Mnogo se više automatski odbija. Ne znam % ali rećiću da je backoffice-u banaka ranije zvonio telefon 2-3 puta dnevno zbog nekog problema oko zahteva za stambene. Danas nije stao.
Defke će sad da traži da mu pošaljem grafik 😂
 
Inside info: banke su pooštrile sistemski zahteve za stambene kredite. Mnogo se više automatski odbija. Ne znam % ali rećiću da je backoffice-u banaka ranije zvonio telefon 2-3 puta dnevno zbog nekog problema oko zahteva za stambene. Danas nije stao.
Defke će sad da traži da mu pošaljem grafik 😂
Izgleda da ona mera nije bila u dogovoru sa bankama, ako je ovo tačno.
 
Vrh