Šta je novo?

Cene nekretnina

Vrv. je bila u dogovoru sa najvećim tj. najlikvidnijim bankama koje imaju keša, a nemaju kome sada da plasiraju. Ali sigurno nije bila u dogovoru sa celim sektorom.
 
Sad ce ispasti da ovim smanjenjem kamatnih stopa dodatno obaraju traznju umesto da je povecaju. Neko bi mozda platio vecu kamatnu stopu, ali ne moze po zakonu, pa mu banka nece odobriti kredit :)
 
Izgleda da ona mera nije bila u dogovoru sa bankama, ako je ovo tačno.
Osoba koju znam vrlo dobro mi se požalila. Unela je 2 stambena danas na kojima je radila prethodnih mesec i po i odbijeni su. Zvala je backoffice koji nije imao objašnjenje zašto pošto su ljudi čisti i kreditno sposobni. Nije šlj banka nego su baš baš veliki.
Ništa mi nije jasno iskreno. Nadam se da će rešiti pošto je baš bezveze situacija.
 
Osoba koju znam vrlo dobro mi se požalila. Unela je 2 stambena danas na kojima je radila prethodnih mesec i po i odbijeni su. Zvala je backoffice koji nije imao objašnjenje zašto pošto su ljudi čisti i kreditno sposobni. Nije šlj banka nego su baš baš veliki.
Ništa mi nije jasno iskreno. Nadam se da će rešiti pošto je baš bezveze situacija.
Možda je i nešto trenutno vezano za konkretnu banku. Neki njihov problem.


Svakako ćemo više znati kada se završi oktobar.
 
Poslednja izmena:
Pa vecina prognoza i kaze da ce ici dole sledece godine, ni ja ne sporim da ce sledece godine padati kamatne stope. Razlika izmedju mog i tvoj shvatanja je ta sto ti mislis da ce kamatne stope pasti mnogo brzo i nisko, a moje misljenje se podudara sa ovom prognozom sa sajta chathamfinancial, koje kaze da ce kamatne stope pasti sa 4% na 3% i ostati takve narednih 10 godina.

Gde ja kazem da ce pasti brzo i nisko? Sta znaci brzo i nisko?

To na chathamfinancial nije prognoza, oni sami kazu da nije prognoza, tretirati to kao prognozu, pa jos na 10 godina, je isto sto i gledanje u pasulj. Ti slobodno pravi od njega nesto sto nije jer ti se uklapa u zelje ali nemoj posle pricati kako ne zelis da lazes sebe.
 
Evo nekih prognoza koje smo nedavno gledali kako su se korigovali za svega par meseci:
Pogledajte prilog 173586
Primera radi, oni su za februar 2024. prognozirali 3.1% kamatnu stopu za Euribor, a sad prognoziraju 4.1%, pogresili su u prognozi za ceo 1% i to za samo narednih nekoliko meseci. Jos tad smo pricali da im prognoze nemaju smisla jer su previse optimisticne i nerealne, i da ova prognoza o toliko brzom padu Euribora ne pije vodu.

A evo ovog drugog sajta koji mi deluje mnogo realniji sa prognozama:
Pogledajte prilog 173589
Oni su recimo za januar 2024. predvideli 3.91% kamatnu stopu, a sad su povecali ocekivanje na 4.01%, znaci pogresili su za samo 0.10%.
Drugim recima, ovo predvidjanje je 10 puta tacnije, a oni ne predvidjaju 6m Euribor ispod 2.7% u narednih 10 godina.
Ako uporedimo ove 2 prognoze iz juna za septembar, tj. danasnji dan, ovi prvi su prognozirali stabilan nivo od 3.7%, a on je vec otisao na 4.05%, dok su ovi drugi prognozirali rast sa 3.7% na 3.9%, a ispostavilo se da je rast bio i veci od njihovog ocekivanja, jer je otislo na 4.05%, ali su definitivno bili u pravu kad su prognozirali pravac kretanja kamatnih stopa.

Znaci, kamatne stope ce ici dole, ali cemo se malo nacekati za njihov pad, i nece ici nadole onoliko brzo i nisko koliko se neki nadaju.
Njihove prognoze služe samo da te oraspolože da uzmeš kredit.
 
Gde ja kazem da ce pasti brzo i nisko? Sta znaci brzo i nisko?
Ne znam gde si tacno rekao, nisi mozda bas tim recima, a i ne mogu sad da trazim po istoriji, ali konstantno pokusavas da diskreditujes sve sto ja bilo ko drugi kaze a da govori u prilog potencijalnom padu cena. Sta je brzo i nisko je relativno, ali je poenta kako se trigerujes na prognoze da ce kamatna stopa narednih 10-ak godina biti na nekom istorijskom proseku. Istorijski gledano, Euribor je bio u proseku oko 2.5% tokom poslednjih 30-ak godina (https://sdw.ecb.europa.eu/quickview.do?SERIES_KEY=143.FM.M.U2.EUR.RT.MM.EURIBOR1YD_.HSTA), od cega je trecinu vremena bila oko nule, sto se verovatno nikad vise nece ponoviti. Cak i da se ponovi, prosecna kamatna stopa od 3% u narednim godinama deluje kao vrlo realna opcija. Naravno, ne mora da znaci da ce biti, ali je vrlo verovatno. Ono sto je problem je sto su cene mnogih stvari bazirane na traznji koja je napumpana kreditnom aktivnoscu i cene su formirane u skladu sa niskim kamatnim stopama. Sad kad verovatno vise necemo imati ovako niske kamatne stope, to ocigledno lose utice na traznju. Ja ne znam sta je neverovatno u tome da kamatna stopa Euribor bude 3% narednih 10 godina (sto je malo nize od trenutnog nivoa), pa te toliko trigeruje. Osim sto si uzeo kredit, porasla ti je rata kredita, pa sad zelis pad kamatnih stopa isto kao sto neko drugi zeli pad cena.
Ekonomija je nazalost surova. Prvo inflacija nekom pojede ustedjevinu, a onda kamata nekom drugom uzme novac na vece rate kredita, pa kome se kako zalomi.
 
Ne znam gde si tacno rekao, nisi mozda bas tim recima, a i ne mogu sad da trazim po istoriji, ali konstantno pokusavas da diskreditujes sve sto ja bilo ko drugi kaze a da govori u prilog potencijalnom padu cena. Sta je brzo i nisko je relativno, ali je poenta kako se trigerujes na prognoze da ce kamatna stopa narednih 10-ak godina biti na nekom istorijskom proseku. Istorijski gledano, Euribor je bio u proseku oko 2.5% tokom poslednjih 30-ak godina (https://sdw.ecb.europa.eu/quickview.do?SERIES_KEY=143.FM.M.U2.EUR.RT.MM.EURIBOR1YD_.HSTA), od cega je trecinu vremena bila oko nule, sto se verovatno nikad vise nece ponoviti. Cak i da se ponovi, prosecna kamatna stopa od 3% u narednim godinama deluje kao vrlo realna opcija. Naravno, ne mora da znaci da ce biti, ali je vrlo verovatno. Ono sto je problem je sto su cene mnogih stvari bazirane na traznji koja je napumpana kreditnom aktivnoscu i cene su formirane u skladu sa niskim kamatnim stopama. Sad kad verovatno vise necemo imati ovako niske kamatne stope, to ocigledno lose utice na traznju. Ja ne znam sta je neverovatno u tome da kamatna stopa Euribor bude 3% narednih 10 godina (sto je malo nize od trenutnog nivoa), pa te toliko trigeruje. Osim sto si uzeo kredit, porasla ti je rata kredita, pa sad zelis pad kamatnih stopa isto kao sto neko drugi zeli pad cena.
Ekonomija je nazalost surova. Prvo inflacija nekom pojede ustedjevinu, a onda kamata nekom drugom uzme novac na vece rate kredita, pa kome se kako zalomi.

Ne trigerujem se na prognoze jer to nisu prognoze. Ja svoju racunicu imam i sa 10% kamatama, sve ispod je samo bonus.

‘Diskreditujem’ kada neko prica neistinite ili nelogicne stvari. Kako velika vecina ucesnika na temi ‘navija’ za pad cena, sa te strane dolazi i najvise netacnosti i nellgicnosti. Ne bih tebe diskreditovao kada ti ne bi pokusavao da budes personifikacija wishful thinkinga i kao npr sad ponavljao stvari za koje ti je vec objasnjeno da nisu tacne.

Da pratis pricu oko ‘surove ekonomije’ malo sire od da citas samo ono u sta zelis da verujes znao bi zasto je 3% kamata u sledecih godina neverovatna.
 
Poslednja izmena:
Malo sam kopao po BG opstinama. Nigde, ali nigde se zakon o prodaji nelegalnih objekata (jel se tako zove?) ne vidi tako dobro kao na levoj strani Dunava. Fascinantno je kako je preseceno.

Borča:
https://cenestanova.com/beograd/2023/8/20213/20286/27487,27488,26975,27464,28351

1695068287830.png
 
Ne trigerujem se na prognoze jer to nisu prognoze. Ja svoju racunicu imam i sa 10% kamatama, sve ispod je samo bonus.

‘Diskreditujem’ kada neko prica neistinite ili nelogicne stvari. Kako velika vecina ucesnika na temi ‘navija’ za pad cena, sa te strane dolazi i najvise netacnosti i nellgicnosti. Ne bih tebe diskreditovao kada ti ne bi pokusavao da budes personifikacija wishful thinkinga i kao npr sad ponavljao stvari za koje ti je vec objasnjeno da nisu tacne.

Da pratis pricu oko ‘surove ekonomije’ malo sire od da citas samo ono u sta zelis da verujes znao bi zasto je 3% kamata u sledecih godina neverovatna.
Stvarno bih voleo da cujem argument zbog cega je neverovatna.
Evo OECD (https://data.oecd.org/interest/long-term-interest-rates-forecast.htm) npr. predvidja rast kamatnih stopa ove godine a sledece godine cak uopste i ne predvidja pad.
1695069188175.png

Kao sto rekoh, kamatna stopa od 3% nije velika, samo treba da padnu cene stanova da bi se se rate kredita uravnotezile sa platom.
Kao sto rekoh, ova prognoza i slicne se mozda budu pokazale kao netacne, ali me zapanjuje kolicina samopouzdanja sa kojom si uveren da OECD i mnogi drugi ucesnici na trzistu grese, ali ti si u pravu. Koji je tvoj argument? TO sto se za nekretnine zna da "cene uvek rastu", ali se za kamatne stope nista ne zna? Ili mozda da ce uskoro krenuti stampanje novca jer idu izbori u SAD i treba otplacivati javni dug? Da, javni dug jeste problem, ali se moze reasvati i na druge nacine sem stampanjem novca.
Ne znam, sta je to sto ti znas i vidis, a svi mi ostali ne vidimo?
 
Stvarno bih voleo da cujem argument zbog cega je neverovatna.
Evo OECD (https://data.oecd.org/interest/long-term-interest-rates-forecast.htm) npr. predvidja rast kamatnih stopa ove godine a sledece godine cak uopste i ne predvidja pad.
Pogledajte prilog 173614
Kao sto rekoh, kamatna stopa od 3% nije velika, samo treba da padnu cene stanova da bi se se rate kredita uravnotezile sa platom.
Kao sto rekoh, ova prognoza i slicne se mozda budu pokazale kao netacne, ali me zapanjuje kolicina samopouzdanja sa kojom si uveren da OECD i mnogi drugi ucesnici na trzistu grese, ali ti si u pravu. Koji je tvoj argument? TO sto se za nekretnine zna da "cene uvek rastu", ali se za kamatne stope nista ne zna? Ili mozda da ce uskoro krenuti stampanje novca jer idu izbori u SAD i treba otplacivati javni dug? Da, javni dug jeste problem, ali se moze reasvati i na druge nacine sem stampanjem novca.
Ne znam, sta je to sto ti znas i vidis, a svi mi ostali ne vidimo?
Ko su 'svi ostali'? Vecina ljudi i na ovoj temi ne smatra da ce stope ostati visoke. Cak i chathamfinancial koji si sam okacio, u periodu u kom ta prognoza zapravo vredi necemu, predvidja pad.
Duga je previse u sistemu da bi kamate bile visoke dugi period, odnosno ispravka, mogu biti visoke samo ako inflacija bude jos visa. I to ces procitati kod svakog ozbiljnijeg analiticara, nije neka moja izmisljotina. I pisano je na temi 500 puta iz milion uglova, nekada cak i tebi direktno, zaista mi se ne pise referat 501. put da bi ti sledece nedelje opet okacio isti chart i rekao da eto kako dobro predvidjaju sledecih 10 godina.
Ti tvoji 'drugi nacini' su 'samo da smanje deficit i povecaju produktivnost', mislim zaista, kako se samo neko toga nije setio do sada. Neka jedu kolace.
 
највероватније ће се већи трошак прелити на станаре, тј. тих 20 одсто пореза ће бити урачунато у кирију. кирије, тј. оне ће бити веће.
Ajd da vidimo, ja tvrdim da nece. Pokazalo se sa rusima da pohlepni uzimaju koliko je moguce, niko nece da ne placa porez iz nekog altruizma...
 
Pod pretpostavkom da krenu da placaju poreze, da se nece preliti na stanare.
Porezi ne uticu na visinu kirije, oni koji izdaju stanove obicno gledaju da izvuku maksimum cene za kiriju, tako da i ako se uvedu porezi nema prostora za prelivanje jer su cene vec na maksimumu. Ko pokusa da prelije izgubice stanare, ko pristane na manji profit i ne prelije porez dobice stanare. Ko ne placa porez, nema sta da preliva, rizikuje, osim ako nema veze :)
 
Kako su na maximumu, kad su pale u poslednjih 6 meseci?

Dizane su kirije pre godinu dana solidno pa nisu gubili stanare.

Pod pretpostavkom da svi stanodavci isto urade i preliju trošak poreza na stanare, stanari neće imati razloga da traže novi smeštaj, jer će ih isto dočekati.
Kad kazem maksimum, ne mislim na istorijski maksimum, nego da stanodavci uvek naplacuju najvise sto mogu u konkretnom trenutku. Oni su mogli da dignu cene zbog povecane traznje zbog Rusa, ali u uslovima iste traznje je teze dici cene zbog vecih troskova zbog poreza, jer uvek ce biti onih koji ce pristati da podnesu troskove poreza i stanari ce se seliti od ovih prvih ka ovim drugim. Ranije je bilo lakse dizati kirije jer je bila povecana traznja zbog Rusa, a i plate su rasle usled inflacije. Sad je pitanje koliko ima prostora za rast plata koje bi mogle da isprate rast kirija, pa je teze dizati kirije.
 
Dok neki smatraju da sto su vece cene nekretnina i kirije da je to dobro za nas razvoj, i presrecni su kad vide rast cena i kako "rasturamo", Austrijanci imaju drugu logiku: Sto su nizi troskovi stanarine to vise novca ostaje za potrosnju i razvoj lokalne ekonomije.
... Because 50% of the Viennese population live in subsidised housing, and pay lower social rents, the effect on private sector rents is to keep them at reasonable levels. ...
Rents in the subsidised sector are regulated by the city in order to ensure that households do not need to pay more than 20-25% of income towards housing costs...
Low housing costs lead to increased purchasing power for the city’s residents which benefits the health of the wider economy of Vienna. It means that the Viennese can spend more in their local economy and that they have more time to do things they enjoy, thereby helping local businesses and the wider community prosper...
Monthly average rent including running costs in Q1 2023 at 9.1 euros per square metre
The average running costs were €156.9 per apartment or €2.4 per square meter. The rent without runningcosts (net rent) was €457.7 per dwelling or €6.8 per square meter in the first quarter of 2023. The rentwithout running costs per square meter increased by 2.6% compared to the previous quarter and by 8.4%compared to the same quarter of the previous year. The rental costs refer to 1.76 million dwellings withmain residences in Austria.
Ali sta znaju Austrijanci, placaju 640 evra za stan od 70m2 zajedno sa troskovima i prosecnom neto ploatom od 2.000 evra. Mesto da dodju u Beograd i placaju 700 evra bez troskova stan od 70m2 u Zemunu (namerno nisam uzeo za primer skuplje opstine) i platom od 900 evra.
Naravno, rec je o drzavnim stanovima, ali ni smestaj u privatnom smestaju nije mnogo skuplji, ali pricamo o mogucnostima.
 
Poslednja izmena:
Beč je verovatno grad sa najboljim odnosom zarada i troškova života na svetu, baš si naivan.

Daj još malo o Beču neki info, baš me zanima. Nađi ko @Pera Zdera cenu mlevenog mesa u marketu pa napiši i to na forumu o nekretninama. Ne propusti da pomeneš cenu patika iz Pandorfa, to je isto jak argument u vezi nekretnina.

Stokholm je passe, Beč je nova tema. 👏
 
Poslednja izmena:
Perice,
Jedan dobronamjeran savjet.
Unazad nekoliko sedmica, možda čak i par mjeseci, otprilike svaki treći post na forumu je tvoj. Šta više, toliko su ti dugački postovi da je jako teško čovjeku da se nakani da ih pročita. Po količini riječi i rečenica ja mislim da pišeš više nego svi ostali zajedno. Kad malo dublje "zagrebeš" u tvoje postove, tu se u krug na kila razvlače 2-3 teze i tvrdnje koje se mogu napisati u jednoj rečenici, a ti ih na kila i kilometre besumučno vrtiš i ponavljaš do besvijesti. Ja mislim da bi radi sopstvenog integriteta trebao da razrijediš pisanje jer ovo zaista nikud ne vodi. Još jednom ponavljam, to je samo moja impresija i dobronamjeran savjet koji naravno ne moraš prihvatiti i uopšte mi nije namjera da budem zlonamjeran i unaprijed se izvinjavam ako ovim postom ostavim takav utisak.
 
Perice,
Jedan dobronamjeran savjet.
Unazad nekoliko sedmica, možda čak i par mjeseci, otprilike svaki treći post na forumu je tvoj. Šta više, toliko su ti dugački postovi da je jako teško čovjeku da se nakani da ih pročita. Po količini riječi i rečenica ja mislim da pišeš više nego svi ostali zajedno. Kad malo dublje "zagrebeš" u tvoje postove, tu se u krug na kila razvlače 2-3 teze i tvrdnje koje se mogu napisati u jednoj rečenici, a ti ih na kila i kilometre besumučno vrtiš i ponavljaš do besvijesti. Ja mislim da bi radi sopstvenog integriteta trebao da razrijediš pisanje jer ovo zaista nikud ne vodi. Još jednom ponavljam, to je samo moja impresija i dobronamjeran savjet koji naravno ne moraš prihvatiti i uopšte mi nije namjera da budem zlonamjeran i unaprijed se izvinjavam ako ovim postom ostavim takav utisak.
Ima li još koga sa postovima na kila i kilometre ili samo Perica smeta? 😄
 
Vrh