Šta je novo?

Cene nekretnina

Dakle, dosta anketiranih su pogresno upisali zanimanje, pa su rezultati neispravni. A tacni rezultati su ovi od oka, na forumu kad neko napise :D

Zanimljiv pristup materiji, inzenjerski.
Pa dosta ljudi upisuje titule na osnovu trenda ili napisu da bi upali u oko poslodavcu, ne postoji recimo skola gde ti biras sta ces da budes i na kraju kada zavrsis dobijas tu i tu titulu i to ti je za ceo zivot. Ja sada mogu da ucim o blockchain development-u i za 6 meseci da kazem da sam Blockchain developer ili kako bi neki uradili Blockchain Engineer a na razgovorima za posao ti dokazi da li si engineer, te titule apsolutno nista ne znace. Na razgovorima se vidi ko zna, ko ne zna, ko ima potencijal.
 
te titule apsolutno nista ne znace.
Zašto onda insistiras na titulama, ako ništa ne znače?

Sto se tice ankete o platama, vrlo je jednostavno, to su podaci koje imamo. Ako je nekoliko stotina ljudi upisalo svoje pozicije i plate, mozemo da kazemo da je to validnija informacija, nego nečije lično vidjenje titula i plata.
 
Te plate koje ste navodili za MS - prosek je dosta nabudžen od strane isplate top menadžmentu koji ima i veoma visoke bonuse (koji ulaze kod nas u statistiku, plus 13a plata)
Kao neko ko ima veoma bliskog čoveka u MS-u koji veoma dugo radi tamo znam iz prve ruke koje su im zarade otprl. U svakom slučaju su veće od 90% firmi u Srb, ali morate imati u vidu da ima i dosta prekovremenog rada

U suštini te neke plate koje je naveo Perica su neka suština - senior dev u Bg-u može da zaradi do nekih 5k eur mesečno neto. To je neka granica za 90% dobrih firmi - preko toga zarađuju expert u nekim baš usko specijalizovanim oblastima. A preko 10k, već vrše relociranje - jer firme itekako žele da su im takvi ljudi tu u centrali. Ne vezano za IT, sve firme takvim ljudima ponude relokaciju pre ili kasnije (recimo Filip Moris je prebacio dobar broj kvalitetnih ljudi za CH) - zbog toga nas i ima svuda.
Nećete verovati, ali ima naših ljudi i ovamo na svim pozicijama od konobara, vozača do veoma uspešnih hirurga, inženjera i vlasnika veoma ozbiljnih biznisa (za ovo kratko vreme upoznao sam dobar broj naših ljudi).

Nego, osim što ovde licitiramo sa platama - unapređujte ljudi sebe, kada vidim kako pojedinci ovde rasipaju energiju i vreme na forum - bukvalno potrošite dnevno sate na forumu. Pa za to vreme možete pročitati sva dela Lava Tolstoja. Razumem ja pola sata, pa i sat dnevno na forumu, ali ovo prevazilazi i EU radno vreme 😂
Razumem da na uzorku od 5 zaposlenih prosek nije najmerodavniji pokazatelj, ali ovi su prijavili prosecnu platu od 10k eur na uzorku od 566 zaposlenih. Utoliko gore, ako 99% ljudi radi za 2000-5000 eur platu, koliko onda mora da zaradi top 1% u firmi da bi prosek za celu firmu bio 10k eur?
 
Tema je o cenama nekretnina a ne o platama u IT sektoru i Microsoftu. S’ obzirom da poznajem mnogo ljudi koji rade u Microaoft razvojnom centru mogu da potvrdim da base salary ide i preko 6k€ neto, s’ tim što bonusi to uvećaju plus akcije koje zaposleni dobijaju. I nisu nikakve direktorske pozicije, nego senior inženjeri.
 
U Ms-u su izuzetno visoka primanja, to sam i naglasio - ako pročitate lepo moj post videćete da sam i stavio da imaju veće plate od 90% dobrih firmi u Srb (hajde stavljam ovih 10% jer možda ima nekih malih timova koji rade neke specifične stvari i nismo ni čuli za njih). Ali plata od preko 5k eur za senior programere u Bg-u je izuzetak u ostalih 90% dobrih firmi 😊
Sada radim sa 3 velike outsourcing kompanije iz Poljske i max rate je 70$ po satu, za osobe koje su izuzetni poznavaoci materije. Senior dev satnice se mahom kreću između 50-65$. Imam 3 eksterna tima i senior dev nas košta u proseku oko 8k $ na mesečnom nivou
 
Pošto nastavljate temu o IT, biću slobodan da dodam.

U Ms-u su izuzetno visoka primanja, to sam i naglasio
Vidi se i na Jorberty.rs sajtu, neki iz M$ su ostavili plate tamo.
Senior dev satnice se mahom kreću između 50-65$. Imam 3 eksterna tima i senior dev nas košta u proseku oko 8k $ na mesečnom nivou
To su satnice izmedju 2 firme.

Pravi se, veća nego sto jeste, nauka na forumu od programiranja. Šljakeraj ko šljakeraj, samo je trenutno bolje plaćen posao u odnosu na druge poslove slične kompleksnosti i odgovornosti, a i veća je potražnja za radnicima.
 
Evo informacije iz Zemlje Lala oko cena nekretnina.

Znači pad cena oko 10% ukupno. Nista drastično.
 
ali ovi su prijavili prosecnu platu od 10k eur na uzorku od 566 zaposlenih.

Nisu oni prijavili prosečnu platu. Oni su u finansijskom izveštaju naveli određeni iznos za stavku koja se u bilansu uspeha zove "Troškovi zarada, naknada zarada i ostali lični rashodi". To je portal (pretpostavljam companywall odakle su uzeti podaci) podelio sa brojem zaposlenih i 12 meseci pa to upisao kao "prosečnu bruto zaradu po zaposlenom".

A kao što sam napisao, u tu stavku osim bruto plata ulaze i bonusi, službeni putovi, nagrade, stipendije, paketići i sve ostalo.
 
Nije bas tako crno i belo, dosta ljudi upise da su engineer a nemaju iskustva za tako nesto. Te titule nista ne znace. Ovako bih to ocenio kako ide uglavnom

Interni - od 0 (imas priliku da postanes opasan dev) do 1000e
Juniori - od 1000e do 2000e
Medior - od 2000e do 3000e
Seniori - od 3000e

Otprilike je tako.
Postoji brdo varijacija sada. Moze da se desi da je neko medior ali zna sve oko projekta, ostao dugo u firmi, poznaje materiju pa moze da uzme oko 3000.
Nije opet sve tehnicki.
Mogu da potvrdim isto, to je taj raspon plata. Naravno, ima možda par kompanija koje odskacu u tom rasponu, pa mediore plaćaju 3k+, ali to su i drukčiji projekti, i specificniji (nije samo suvoparni IT, nego se prepliće sa npr telekomunikacijama) ali to je redje.
 
Neverovanje anketi i statistici, nego osećaju, me podseća na popularni forumski termin "realna cena kvadrata".

Stanovi se prometuju na lokaciji po npr 2k eur/kvm, ali im je "realna cena" neka druga 😀👍
 
Neverovanje anketi i statistici, nego osećaju, me podseća na popularni forumski termin "realna cena kvadrata".

Stanovi se prometuju na lokaciji po npr 2k eur/kvm, ali im je "realna cena" neka druga 😀👍
Kakav osecaj druze, radim u IT-u 10 godina, valjda znam kako se krecu plate i kako funkcionise taj svet. Ne bih iznosio sulude informacije. Na tebi je da biras u sta ces da verujes.
 
Onda si kraće od mene u ITju, nema to nikakve veze.

Srećom, imamo relavantnu anketu na 2 kredibilna sajta, tamo lepo piše kolike su plate.
 
Evo informacije iz Zemlje Lala oko cena nekretnina.

Znači pad cena oko 10% ukupno. Nista drastično.
Ima i nas sa malo drugacijim ocekivanjima 😉
 
Lepo je Minic napisao kako je vecina IT firmi genijalno resila "problem" previsokih lokalnih plata.
 
Da li znate da Eu planira da zabrani izvoz polovnih auta izvan Eu? Da li znate šta će se desiti i šta se već dešava na tom polju? Ko zna, isto tako zna da isti scenario čeka vlasnike nekretnina.
 
Neće moći da se izvoze polovne nekretnine van EU?
Nije lepo sto se sprdas sa dobrim mojim Savom! Njemu je sad najteze - prodao stan pred rast cena, kupio kucu na selu pred strahovit pad cena vikendica posle korona pika. Uvek nepogresivo proceni kretanje cena nekretnina, ali eto samo ta dva puta kada je trebalo za sebe on omanuo oba puta. Sta ces, pogresi covek...
 
Poslednja izmena:
Gari aj promeni ploču malo. Ponavljaš ko papagaj. Šta ću ti ja što nemaš para da i ti prodaš stan i kupiš kuću.
 
Da li vam stvarno zvuci realno da ce vlasnici nekretnina na dobrim lokacijama glavnog grada jedne od evropskih drzava biti u problemu zbog posedovanja istih? Mislim da moze da se isplati vise ili manje samo. Mozemo da pricamo i o nekim povremenim padovima cene, pa cak i o pukom ocuvanju vrednosti novca, ali da idemo ka tome da cemo reci "uh dobro da nemam nekoliko stanova u Bgu" mislim da stvarno nema nikakve logike ako iskljucimo neki armagedon.
Ja prihvatam da postoje pametniji nacini ulaganja novca, ali da ce ova kategorija ljudi biti ugrozena, stvarno sumnjam.
 
Da li vam stvarno zvuci realno da ce vlasnici nekretnina na dobrim lokacijama glavnog grada jedne od evropskih drzava biti u problemu zbog posedovanja istih?
Malo menjamo teze ovde. I Kijev je evropski grad, pa eto sta se desi u roku od par godina (da se odmah ogradim, nit prizivam rat, niti asociram da ce ista slicno da se desi ovde, posto se svasta ovde prividja clanovima).
A da postavimo ovako - jedini glavni milionski grad bez metroa i pogona za preciscavanje otpadnih voda, visedecenijskog problema nelegalizovanih objekata i potpunog odsustva planske gradnje, tj favelizacija delova grada - nek me neko ispravi za ovo, ali ja nista slicno nisam video u jednom milionskom gradu, bar u Evropi. Ovo samo spominjemo probleme grada Beograda, bez ukljucivanja ostalih faktora poput politike, pravosudja, itd.
 
Vrh