Šta je novo?

Cene nekretnina

Dosta Rusa koji su se ovde preselili radi za zapadne kompanije. Oni neće moći da se vrate nazad ni ako se rat završi nekim primirjem sve dokle je Rusija pod sankcijama, a teško da će sankcije biti sklonjene dok je na snazi trenutna Putinova vlast.

I tržište u BG ima 10 većih problema nego što je to imigracija Rusa svakako...
 
3.) Ti "nelegalizovani" kvadrati mogu da spuste jedino cenu starogradnje u "izvornom" stanju... Pogledajte samo te stanove i kuće, tu min treba uložiti 30k+ da se dovede u normalno stanje! Ti kvadrati nikako neće da remete cene novogradnje ali doći će to onoga da novogradnja bude skuplja 30% što i treba da bude a ne da bude jeftinija od starogradnje stare 10+ godina...
4.) I da dodje do pada broja stanovnika uvek će i ti koji žive težiti da žive u krugu dvojke.
3.) I danas se prave fantomski kvadrati, daleko su oni od lošeg..mahom je to poslednji ili kod hrabrijih investitora poslednji i pretposlednji sprat zajedno. Ranije napravljeni nelegalno komplet spratovi mogu uticati na cenu i povući je na dole (ne samo starogradnje nego i novogradnje). Mnogo je takvih stanova.
4.) Vidim da je još neko izneo sličan stav (npr Perica) tj prognoze da broj stanovnika pada..., ajd vi ne živite u Beogradu pa nemate možda dobru sliku, Beograd je sve samo nije pad stanovnika, niču komplet gradovi unutar Beogradskih opština, saobraćaj je sve gori i gori, svuda je sve više ljudi i više ljudi, jednostavno od pada broja stanovnika nema ništa.

Moje mišljenje je nepromenjeno, najrealnije stagnacija 0-5%, eventualna blaga korekcija tipa 10% na dole. Navijam za 30% kao i većina.
 
Inace, veoma su se lepo organizovali. Njihova zajednica je npr. iznajmila jednu kucu na Vracaru i svojima iznajmljuje prostorije za simbolicnu sumu da tu rade, organizuju izlozbe, drze casove itd. Po meni, najbolja imigracija koju mozes da dobijes u danasnje vreme, narocito u ovako matoroj zemlji kakva mi nazalost jesmo. Mladi, obrazovani, sa nekom lovom, beli, iste vere. Zovite me rasistom, ali probajte da prosetate npr. centrom Nirnberga uvece. Nije nimalo prijatno. Ne mozes da vidis ni belog coveka, ni zensku osobu.
Takodje, svi koje znam i dalje su tu. Rus sa 1. sprata koji papreno placa taj stan, eno ga dzogira svako jutro. Isti takav stan na 3. je jedan kupio jos prosle godine. Vec sam pominjala da su vikendicu iznad nase kupili Rusi. Odvedem dete u park, 50 posto keva su Ruskinje sa decom. Rusi su jedino otisli u glavama nekih ljudi na ovom forumu. Realnost je drugacija. Narocito ova beogradska.
A te sigurne predikcije koliko ce rat da traje, su ista stvar kao i sa cenama nekretnina.
 
Ima baš mnogo radnika koji žive na Zlatiboru, građevinaca, ugostitelja i raznih drugih profila. Svi ti stanovi su na slikama lepo našminkani ali služe uglavnom za ovo što sam napisao. Svojevremeno se gradilo najviše takvih zgrada Standard klase i mogao si u izgradnji da kupiš po 1300 ili sl. Sadašnji turisti traže sve više zvezdica i bolji smeštaj pa oni koji neće da ulažu (negde su i takve Standard zgrade došle na sređivanje iznutra/spolja ali sve to traži sredstava...) idu na lakše rešenje mesečnog izdavanja. I opet imaju dobar ROI od 15-ak ili nešto više godina na takav lošiji kvalitet!!
Plus što je cena stanova u takvim zgradama pri centru došla na oko 1700-2500, pa im se sve višestruko isplatilo. A promet nikad bolji
Naravno niko se sa takvim načinom izgradnje ne slaže, i počeli su u poslednjih par godina da se grade zgrade-hoteli tzv Apart hoteli koji pored stambenog imaju i deo za sadržaje sa Spa centrom, bazenima, restoranima i sl...ali tu su i cene od 3000
Jeste, bas izgledaju tako na slikama, Ima ih dosta na kupujemprodajem oglasi za izdavanje.
Nekako mi je nelogicno da mesecna renta za stan u turistickom mestu bude kao za neki grad. I to ne za Beograd vec za neki manji grad. Verujem da to ne bi bilo tako da se nije toliko gradilo, mislim da konkretno takve investicije i nisu nesto bile isplative i bice sve manje i manje jer se na Zlatiboru i dalje gradi i gradi. Onaj deo nekretnina koje su kvalitenije, lepse i na boljem mestu nece gubiti, a za vecinu ostalih samo moze biti gore, ako posmatramo trenutan broj posetilaca i nekih buducih 10-20 godina.
 
Pa nisu ali su neke delatnosti presle u tržne centre pa je manji pritisak/traznja za lokale koji gube na ceni. Stagnacija privrede se ogleda u malom broju radnih mesta za proizvodne delatnosti. Zato su ljudi u napustili zemlju ...
Da, slazem se, ali hteo sam reci da je situacija manje vise ista i da je ovaj razvoj Srbije i skok BDP-a i standarda samo privid. Pa to sam zato i napisao te u skladu s tim mislim da cene nekretnenina nece vise skakati, i da ce padati i stagnirati dugotrajno. Ali uvek volim da cujem i tudje misljenje, a botovanje ignorisem.
 
Na hrvatskom primoriju podigli apartmane pa dodali 30000 ležajeva od prošle godine. Urbanisticki haos. I dalje se zida a tražnja ne prati ponudu.
 
Poslednja izmena:
Zaista milijardu faktora koji ne mogu da se predvide može da utiče na cenu nekretnina u Beogradu. Recimo Nemačka odluči da ukine radne dozvole za državljane zapadnog Balkana. Istog trenutka cela računica pada u vodu, jer odmah bi se pola regiona odselilo.

Većina ljudi koji prognoziraju gde će cena kvadrata ići polazi od pretpostavke da ljudi iz unutrašnjosti Srbije + RS + CG + KiM jedino mogu u Beogradu da nađu neki normalan posao i to je to. Kada se ta veštačka barijera otkloni, sve te prognoze padaju u vodu.

Lično ne bih potcenio verovatnoću da Nemačka povuče tako radikalan potez, možete ovde da vidite njihovu starosnu strukturu stanovništva i da dolazi veliki talas penzionisanja Baby Boom generacije. Neko će morati da popuni sva ta radna mesta, a od uvođenja tzv. pravila za Zapadni Balkan očigledno je da Nemačka stavlja ovaj region visoko na listi prioriteta za imigraciju.

 
Zar povećanje kamatnih stopa neće uticati na pad konkurentnosti nemačke privrede te usporavanje iste uz hlađenje tržišta rada?
 
Više sam mislio na dugoročni trend. Kratkoročno može svašta biti, recesija je deo normalnog ekonomskog ciklusa. Svakako ne očekujem bilo kakvu vrstu liberalizacije ove, naredne ili one tamo godine. Ali ako neko ulaže u nekretnine dugoročno i gleda decenije unapred, svakako mora uzeti ovu mogućnost u obzir.

Lično ne bih stavljao novac na tezu da će uvek biti neko iz unutrašnosti ili regiona tu da kupi nekretninu u Beogradu jer nema gde drugde da živi, a da ima, otišao bi istog trenutka. Ni jedan glavni grad u EU se ne razvija sa takvom pretpostavkom, ljudi dolaze u Budimpeštu jer žele da žive u Budimpešti, npr. Grad mora nešto da ponudi osim prinude da bi privukao ljude.
 
Tako da mislim da kod nas taj psihološki momenat ima najviše upliva na brzinu menjanja cena. I sada kada bi cene novogradnje poćele da padaju za 10-15% od npr. Nove godine, to bi se pročulo i izazvalo veću ponudu onih koji žele da prodaju da još ne izgube ako se pad nastavi. A verujem da i ima dosta onih koji su želeli prodati na vrhuncu a sada ne mogu naći kupce za nerealnu cenu. I kada cene počnu dole, oni se požuriti da prodaju za 20% niže. Samo jedan od bezbroj mogućih primera i scenarija.

Mislim da je nešto na ovaj kalup glavni razlog zašto će cene novogradnje ostati visoke koliko god je moguće duže. Ne smeju da krenu da spuštaju, jer prvo, ako krenu da spuštaju to je signal da ne ide prodaja i potencijalni kupci će odlučiti da čekaju još malo (psihologija deflacije), a i kad krenu da spuštaju cene, konkurencija će da spusti jače i to je onda za investitore trka do dna.

Dokle god se održava iluzija da je novogradnja skupa jer je takvo stanje na tržištu zbog ponude i tražnje, postoji još mogućnosti da se pecaju naivni i nestrpljivi.

Mislim da će na kraju glavno pitanje biti koliko dugo će trajati period visokih kamatnih stopa, jer kad tad svakom investitoru prioritet će postati to da zavrti pare pre nego da uhvati željenu profitnu stopu. Ako narednih 12 meseci i dalje ne bude naznaka pada euribora, mislim da će to biti signal da je vrag odneo šalu i da će početi da popuštaju.
 
Sve zavisi koliko tu ima lokala za izdavanje i stanova za izdavanje. I blok 29 je trazen za stanove, a lokala ima praznih, tu nekada nisi mogao da dodješ do lokala, a bili su i skupi. Prelaskom firmi u tržne centre i povoljnije pp, cene lokala za izdavanje su pale, ali opet zavisi do lokacije jer do bulevara nema nikada praznih, dok okolo budu. Nije cilj imate 10 frizerskih salona na tako malom mestu.
 
Broj ljudi u Beogradu za sada i dalje raste, uprkos cinjenici da se broj stanovnika u Srbiji smanjuje. Naravno ukoliko se desi neka velika promena, tipa ulazak u EU, olaksane migracije, naravno da ce centralizacija ka Bgu da oslabi. Sa druge strane vrlo moguce deluje da se ponovo pokrene novi talas mobilizacije u Rusiji sto bi izazvao novo talas migracija ka Beogradu. Tako da to moze da ide i ovako i onako, ali za sad broj stanovnika raste.
Mislim da će na kraju glavno pitanje biti koliko dugo će trajati period visokih kamatnih stopa, jer kad tad svakom investitoru prioritet će postati to da zavrti pare pre nego da uhvati željenu profitnu stopu.
Ovo i ja mislim, da ce biti kljucna stvar koja ce uticati na dalji trend.
 
Inace, veoma su se lepo organizovali. Njihova zajednica je npr. iznajmila jednu kucu na Vracaru i svojima iznajmljuje prostorije za simbolicnu sumu da tu rade, organizuju izlozbe, drze casove itd. Po meni, najbolja imigracija koju mozes da dobijes u danasnje vreme, narocito u ovako matoroj zemlji kakva mi nazalost jesmo. Mladi, obrazovani, sa nekom lovom, beli, iste vere. Zovite me rasistom, ali probajte da prosetate npr. centrom Nirnberga uvece. Nije nimalo prijatno. Ne mozes da vidis ni belog coveka, ni zensku osobu.
Takodje, svi koje znam i dalje su tu. Rus sa 1. sprata koji papreno placa taj stan, eno ga dzogira svako jutro. Isti takav stan na 3. je jedan kupio jos prosle godine. Vec sam pominjala da su vikendicu iznad nase kupili Rusi. Odvedem dete u park, 50 posto keva su Ruskinje sa decom. Rusi su jedino otisli u glavama nekih ljudi na ovom forumu. Realnost je drugacija. Narocito ova beogradska.
A te sigurne predikcije koliko ce rat da traje, su ista stvar kao i sa cenama nekretnina.
nikakav problem, ti si rasistkinja. kakve veze ima boja koze sa prijatnosnju tvog iili bilo cijeg setanja nirnbergom?
 
Jedna srpska IT kompanija u Srbiji izašla je sa informacijom da je svoje programere plaćala neverovatnih 17.000 evra, kako se prenosi sa panela „Da li je kriza učinila IT kadrove pristupačnijom radnom snagom”, koji je održan na Kopaonik biznis-forumu.
 
Jedna srpska IT kompanija u Srbiji izašla je sa informacijom da je svoje programere plaćala neverovatnih 17.000 evra, kako se prenosi sa panela „Da li je kriza učinila IT kadrove pristupačnijom radnom snagom”, koji je održan na Kopaonik biznis-forumu.
Nije valjda da verujes u tu pricu? Pa to je klasican trol na Redditu, a ovi nasi preneli neciji trol kao zvanicnu vest.
Ali dobro, sad su mi malo jasniji tvoji stavovi, ti zaista verujes u sve sto ti serviraju mediji.
 
pa u Microsoftu je prosecna bruto mesecna zarada 1.2M dinara. Sto je mesecno 10k (bruto doduse) ali to je bas dosta.

Screenshot 2023-07-17 at 6.52.49 PM.png
 
pa u Microsoftu je prosecna bruto mesecna zarada 1.2M dinara. Sto je mesecno 10k (bruto doduse) ali to je bas dosta.

Pogledajte prilog 167767
Nisam rekao da su visoke plate nemoguce, ali cak ni u Microsoftu ova plata nije realna, barem u Srbiji, osim ako nisi neki menadzer na visoj poziciji. Ovaj konkretan slucaj je samo znak neprofesionalizma gde su kao validan izvor informacija uzeli necije trolovanje da za 2 sata rada nedeljno zaradjuje 17k mesecno tako sto samo proverava kako mu radi skripta.
 
Nisam rekao da su visoke plate nemoguce, ali cak ni u Microsoftu ova plata nije realna, barem u Srbiji, osim ako nisi neki menadzer na visoj poziciji. Ovaj konkretan slucaj je samo znak neprofesionalizma gde su kao validan izvor informacija uzeli necije trolovanje da za 2 sata rada dnevno zaradjuje 17k mesecno tako sto samo proverava kako mu radi skripta.
Ja naravno ne mogu da znam sve slucajeve ali sam licno cuo jednu firmu da se hvalila za 20k za blockchain developera. Nije da im ne verujem jer deluju dosta ovako pouzdano i profesionalno ali ipak bi voleo da mogu da zivrnem :)

Microsoft zaposleni definitivno imaju jake zarade za Beograd.
 
Jeste, bas izgledaju tako na slikama, Ima ih dosta na kupujemprodajem oglasi za izdavanje.
Nekako mi je nelogicno da mesecna renta za stan u turistickom mestu bude kao za neki grad. I to ne za Beograd vec za neki manji grad. Verujem da to ne bi bilo tako da se nije toliko gradilo, mislim da konkretno takve investicije i nisu nesto bile isplative i bice sve manje i manje jer se na Zlatiboru i dalje gradi i gradi. Onaj deo nekretnina koje su kvalitenije, lepse i na boljem mestu nece gubiti, a za vecinu ostalih samo moze biti gore, ako posmatramo trenutan broj posetilaca i nekih buducih 10-20 godina.
Pa i nema ih baš dosta, svega 5, pa čak i takvi su sa cenom oko 300 eur...sve ostalo nema ispod 500 eur mesečno
Šta je tu nelogično, tih nekoliko zgrada sa takvim stanovima su iz 90-ih, nije ulagano i sad se tu smešta radna snaga!
Popunjenost hotela je 100%, što se tiče običnih ali sređenih Standard apartmana u očuvanim zgradama u proseku zarađuju oko 5-6.000 godišnje...planina obara sve rekorde svake godine, tako da to su činjenice. Uostalom zato privlači i investitore da grade
Meni je žao što se kupci u Beogradu ne ugledaju na one na Zlatiboru, onda bi cene krš stanova odmah pale, jer danas u takvih starim zgradama u sred Zlatibora (kojih ruku na srce i nema mnogo) možeš kupiti stan po 1000-1200, a sa druge strane reda borova ili ulice je već novija zgrada sa cenom od 2000-2500. Ovima iz stare zgrade ne pada na pamet da dignu cenu kao ovi iz nove zgrade jer im niko ne bi ni privirio. Dok u Bgd-u imaš kupaca koji bi dali 2000-2500 i u staroj neodržavanoj zgradi. Da li je samo turistički centar vs grad i investicija vs stan za život glavna razlika ne znam,...čak ne pomaže ni to što Zlatibor ima najsavremeniji sistem za preradu otpadnih voda i sl

Ubeđen sam da bi se cene iznivelisale (čitaj pale) na mnogim mestima u Bgd-u kada bi se racionalno pristupalo, a plus kada bi se ljudi malo edukovali to bi išlo znatno brže
 
Poslednja izmena:
Nisam rekao da su visoke plate nemoguce, ali cak ni u Microsoftu ova plata nije realna, barem u Srbiji, osim ako nisi neki menadzer na visoj poziciji. Ovaj konkretan slucaj je samo znak neprofesionalizma gde su kao validan izvor informacija uzeli necije trolovanje da za 2 sata rada nedeljno zaradjuje 17k mesecno tako sto samo proverava kako mu radi skripta.
Perice, jesu li ove informacije tačne? Ne mislim nužno direktor MSDC, ili neko od senior managementa, nego bilo ko sa tipa sa 5+ godina dev iskustva pravi 10k eur bruto mesečno. Sa takvom platama u Beogradu možeš komotno da kupiš dvosoban stan u centru na svake 2 godine po postojećim cenama i da nakon 35. godine živiš samo od rente, sa 5 stanova pod rentom koji donose 50k EUR godišnje čistog profita.
 
5+ godina dev iskustva je realnije da pravi između 3-5k EUR neto, u zavisnosti koliko je sposoban.
Da, ali dev iskustvo je rastegljiv pojam koji se može sticati na različite načine i u ranoj životnoj dobi-neko ko ima 25 godina života može imati 5 godina iskustva koje se smatra relevatnim, a plata mu progresivno raste sa godinama iskustva. Drugim rečima, ne govorim o top performerima, ili članovima borda direktora, nego "prosečnim" zaposlenima i njihovom investicionom potencijalu u toku 10 godina.
 
Perice, jesu li ove informacije tačne? Ne mislim nužno direktor MSDC, ili neko od senior managementa, nego bilo ko sa tipa sa 5+ godina dev iskustva pravi 10k eur bruto mesečno. Sa takvom platama u Beogradu možeš komotno da kupiš dvosoban stan u centru na svake 2 godine po postojećim cenama i da nakon 35. godine živiš samo od rente, sa 5 stanova pod rentom koji donose 50k EUR godišnje čistog profita.
Svakako da je rastegljivo ali nije nedostizno. I zasto se fokusiramo samo na MSDC, umesto da pogledamo sire, ima i drugih jednako profitabilnih zanimanj, zar ne?
Evo, otvoris profil, ne objavljujes previse da te ne bi povalili, recimo 20 poruka dnevno, za manje posecene platforme poput beobuilda. Na fejsu mozes da ides vec sa stotinama, tik-tok i insta da ne spominjem, isto par stotina. I to samo za jedan profil. Zatim otvoris vise profila, i odvalis se. Posle par kvartala napredujes a tek posle par godina, koliko moze da se napredujes.
Ako se ustekas, mozes dobre pare da napravis, ako MDSC dev sa 5 godina iskustva tuce 10k euro neto, ti sigurno mozes bar 7k. A to mozes da radis i pride uz dnevni posao i komotno kupis stan u centru po postojecim cenama posle 2 godine u istoj zgradi gde i ovaj pacenik MSDC 5+ godina iskustva dev. Da ne spominjemo razliku u kvalitetu zivota.
 
Pocetne plate u Microsoftu za juniore su oko 2k evra, koliko sam cuo. S tim sto je za njih junior neko ko je u roku zavrsio recimo ETF sa prosekom preko 9.50 i ucestvovao na medjunarodnoj olimpijadi u programiranju, znaci taj neko zaista mora da kida da bi upao tamo. Seniori idu verovatno do 5k,6k neto, a preko toga verovatno samo menadzerske pozicije u koje spadaju i tehnicko-menadzerske tipa tech lead-ovi, engineering lead-ovi i koje vec pozicije tamo imaju. 10k bruto nije nemoguca plata za Microsoft, ali to je neto 6k/7k, i to ima jako mali broj ljudi totalno nebitan za nasu analizu. Mnoge druge pozicije vezane za politiku, neizdavanje fiskalnih racuna, namestene tendere i slicno vrte mnogo vece pare.
 
Vrh