Šta je novo?

Cene nekretnina

Zaista milijardu faktora koji ne mogu da se predvide može da utiče na cenu nekretnina u Beogradu. Recimo Nemačka odluči da ukine radne dozvole za državljane zapadnog Balkana. Istog trenutka cela računica pada u vodu, jer odmah bi se pola regiona odselilo.

Većina ljudi koji prognoziraju gde će cena kvadrata ići polazi od pretpostavke da ljudi iz unutrašnjosti Srbije + RS + CG + KiM jedino mogu u Beogradu da nađu neki normalan posao i to je to. Kada se ta veštačka barijera otkloni, sve te prognoze padaju u vodu.

Lično ne bih potcenio verovatnoću da Nemačka povuče tako radikalan potez, možete ovde da vidite njihovu starosnu strukturu stanovništva i da dolazi veliki talas penzionisanja Baby Boom generacije. Neko će morati da popuni sva ta radna mesta, a od uvođenja tzv. pravila za Zapadni Balkan očigledno je da Nemačka stavlja ovaj region visoko na listi prioriteta za imigraciju.

Ajde pogledajte realno ljudi. Čak i da Nemačka i cela EU digne sve zabrane (da budemo kao Šengen) to ne bi značajno uticalo na odliv stanovništva. Pogledajte samo ko je hteo već je otišao i može da ode kad god hoće zbog sledećih faktora:
1) većina ima hrvatski, madjarski ili bugarski pasoš
2.) Oni koji imaju SR pasoš mogu na blue card da odu lako i dobija se u roku 2 nedelje (uslov bruto plata oko 60k eura godišnje i više)
3.) Oni koji imaju manje plate a SR pasoš mogu da idu 3 meseca rade 3 meseca Srbija i znam tako more majstora koji tako rade na crno.
4.) Mi svi zajedno s "zapadnog Balkana" da se svi preselimo bukvalno od beba do baba bilo ni oko 12 miliona! Bukvalno da niko ne ostane! A to se ne dešava ni u ratu.
5.) Pogledajte Ukrajinu znači u ratu, ljudi prisiljeni da odu i otišlo je oko 10 miliona zvanično znači 12-14 miliona nezvanično što čini 30% države! Koja je u ratu. Znači da to primenimo na Srbiju to bi bilo 1,8 miliona max da bude rat takvih razmera.
6.) Pogledajte Hrvatsku i Bugarsku i Rumuniju. Inicijalno su mnogo pohitali da vide Zapad da probaju živeti. Posle kad su videli život, troškove i sve vrlo brzo je 50-60% ljudi u roku od 2-3 godine vratilo nazad!
7.) Drugo je porediti cene a drugo je živeti full time negde. Kad počnu troškovi skriveni i neskriveno da iskaču kojih niste bili ni svesni! A gde je tu strani jezik, relocation porodice itd...
Nikoga ne odgovaram ali samo realno gledam. Treba otići probati, iskustvo vredi zlata. Ali nije Zapad što je bio, ne kažem ni da je Srbija.
 
Pocetne plate u Microsoftu za juniore su oko 2k evra, koliko sam cuo. S tim sto je za njih junior neko ko je u roku zavrsio recimo ETF sa prosekom preko 9.50 i ucestvovao na medjunarodnoj olimpijadi u programiranju, znaci taj neko zaista mora da kida da bi upao tamo. Seniori idu verovatno do 5k,6k neto, a preko toga verovatno samo menadzerske pozicije u koje spadaju i tehnicko-menadzerske tipa tech lead-ovi, engineering lead-ovi i koje vec pozicije tamo imaju. 10k bruto nije nemoguca plata za Microsoft, ali to je neto 6k/7k, i to ima jako mali broj ljudi totalno nebitan za nasu analizu. Mnoge druge pozicije vezane za politiku, neizdavanje fiskalnih racuna, namestene tendere i slicno vrte mnogo vece pare.
10 k eura bruto plata plus bonusi su u Beogradu nivo senior direktora! E sad vi vidite koliko senior direktora ima u BGu...

Jer uvek se govori o bruto plati ali na to idu bonusi plus akcije što diže platu još 50% otprilike na tom nivou. To je vrh plata i za EU a kamoli za Srbiju.ali ja lično mislim da imaju 1 ili max 2 takva čoveka!
Sve ostalo su lovačke masne priče za dečke uz pivo...
 
Nije valjda da verujes u tu pricu? Pa to je klasican trol na Redditu, a ovi nasi preneli neciji trol kao zvanicnu vest.
Ali dobro, sad su mi malo jasniji tvoji stavovi, ti zaista verujes u sve sto ti serviraju mediji.

To je citat za koji je naveden izvor koji nema veze sa reditom. Da ima veze sa reditom si ti umislio/izmislio. Dodatno, to je citat sa medija koji si ti ovde linkovao ko zna koliko puta. Izgleda da kada taj medij pise o stvarima koje idu u prilog padu cena nekretnina tada je dobar, a kada pise o stvarima koja ne idu u prilog padu cena nekretnina onda bas i nije dobar?
 
To je citat za koji je naveden izvor koji nema veze sa reditom. Da ima veze sa reditom si ti umislio/izmislio. Dodatno, to je citat sa medija koji si ti ovde linkovao ko zna koliko puta. Izgleda da kada taj medij pise o stvarima koje idu u prilog padu cena nekretnina tada je dobar, a kada pise o stvarima koja ne idu u prilog padu cena nekretnina onda bas i nije dobar?
Hoces li bar nekad da priznas da si pogresio? :)
 
Pogresio sam sto sam citirao medij koji ti linkujes ovde redovno?
Treba razlikovati da li medij pise propagandne clanke ili navodi neke objektivne statisticke podatke. Ja sam u IT-u i pratim Reddit, i tacno se secam kako su se svi sprdali sa ovom vescu:
1689619990354.png

Za neke stvari znamo da li su tacne, za neke ne znamo, ali za ovo se zna da je trol.
 
Na svim mernim mestima buka iznad normalne...

 
10 k eura bruto plata plus bonusi su u Beogradu nivo senior direktora! E sad vi vidite koliko senior direktora ima u BGu...

Jer uvek se govori o bruto plati ali na to idu bonusi plus akcije što diže platu još 50% otprilike na tom nivou. To je vrh plata i za EU a kamoli za Srbiju.ali ja lično mislim da imaju 1 ili max 2 takva čoveka!
Sve ostalo su lovačke masne priče za dečke uz pivo...
Ovaj podatak je iz finansijskog izveštaja koji podneli APR-u, tu piše da je prosečna plata tih 10k EUR bruto po zaposlenom, a imaju 566 zaposlenih. Ne moguće da su svi ti zaposleni senior direktori?!
 


Nemoguće se piše zajedno.

I da, naravno, apsolutno je sigurno da je svako preko 10k menadžer, direktor, CEO, COO i ostalo, i da ih nema mnogo. Nemoguće je jedino da neko misli drugačije?
 
Ovaj podatak je iz finansijskog izveštaja koji podneli APR-u, tu piše da je prosečna plata tih 10k EUR bruto po zaposlenom, a imaju 566 zaposlenih. Ne moguće da su svi ti zaposleni senior direktori?!
Podaci iz APRa su na godišnjem nivou ne na mesečnom! Što odgovara realnosti. Vidite screenshotove sa platama na Ogledalo firme i to je to...
 
Podaci iz APRa su na godišnjem nivou ne na mesečnom! Što odgovara realnosti. Vidite screenshotove sa platama na Ogledalo firme i to je to...
Više odgovara realnosti da su prosečne zarade u Microsoftu na nivou 10k EUR godišnje, odnosno 850 EUR bruto mesečno? Prosečna zarada na nivou republike je viša od toga...
 
Nije valjda da verujes u tu pricu? Pa to je klasican trol na Redditu, a ovi nasi preneli neciji trol kao zvanicnu vest.
Ono sto pise u medijima jeste da je to podatak o kome se govorilo na biznis forumu na Kopaoniku.


Da li si izmislio da su mediji (vise njih, ukljucujuci i one koje linkujes ovde redovno) preneli kao zvanicnu vest trolovanje sa redita ili imas neki izvor za tu tvrdnju?
 
Ono sto pise u medijima jeste da je to podatak o kome se govorilo na biznis forumu na Kopaoniku.


Da li si izmislio da su mediji (vise njih, ukljucujuci i one koje linkujes ovde redovno) preneli kao zvanicnu vest trolovanje sa redita ili imas neki izvor za tu tvrdnju?
Da ne idemo u offtopic, cinjenica jeste da mnogi uzimaju reddit kao ozbiljan izvor informacija bez ikakve provere. Novinari vrlo cesto kradu vesti sa reddita, tj. neke postove sa reddita iskopiraju i postave kao vest na svom portalu. Bilo je par situacija gde su neki likovi namerno postavljali lazne postove sa nekim izmisljenim pricama, pa kad su novinari to objavili kao vest, onda su oni priznali da je post trol, pa su novinari morali da brisu tu vest. Slicna je situacija bila i sa ovom informacijom o plati od 17k evra, ona se pojavila samo mesec-dva nakon sto je neko trolovao da prima tu platu na redditu i postoji velika verovatnoca da su tu informaciju uzeli sa reddita, iako je u pitanju trol. Cak i da nije trol, tj. da ova vest nije potekla sa reddita, tj. cak i da neko stvarno prima 17k evra (pitanje je da li neto ili bruto, i da li je to sa nekim bonusima i sl), u pitanju je verovatno 1 od 100.000 developera koji toliko prima, tako da je to totalno nebitna informacija za ovu diskusiju. Ne znam zasto si uopste citirao tu vest i sta si time hteo da kazes, da ima puno programera koji zaradjuju po 15-20k evra mesecno i da mogu da kupuju stanove po bilo kojim cenama? Totalni offtopic. Proscan programer zaradjuje nesto preko 2k evra neto, i to je cinjenica, ostalo su nebitna odstupanja od statistike.
 
Poslednja izmena:
Ono sto pise u medijima jeste da je to podatak o kome se govorilo na biznis forumu na Kopaoniku.


Da li si izmislio da su mediji (vise njih, ukljucujuci i one koje linkujes ovde redovno) preneli kao zvanicnu vest trolovanje sa redita ili imas neki izvor za tu tvrdnju?
Znam par ljudi sa preko 10k ali to su uglavnom ljudi koji osim jakog jakog tehnickog znanja poseduju i druge vestine potrebne za nekog da vodi tim/projekat. Takvi projekti su jako retki i ljudi sa takvim platama su retki (moras biti u tom svetu da znas ko su ti ljudi). Kao sto je @p3ricam89 rekao, plate su uglavnom za mediore izmedju 2-3k, za seniore 3-3.5k, kako neko dobija vise iskustva, razvija people skill tako taj isti moze da vredi i vise. Pisao sam jednom prilikom ko kupuje kakve stanove i moje iskustvo je da uglavnom programeri, jaci mediori, bez dece (bez obaveza), na kredit uzimaju novogradnju ali ne znam nijedan slucaj koji je morao da uzme recimo nesto na BNV, ne pate programeri od toga (barem za ljude koje znam), dok mediori/seniori sa porodicama se uglavnom opredele za nesto dalje, nesto jeftinije da bi mogli da uzmu nesto vece i da dosta razmislja o kuci nego o stanu. Ovo su iskustva koja ja imam, ne znaci da je svuda isto.
 
Više odgovara realnosti da su prosečne zarade u Microsoftu na nivou 10k EUR godišnje, odnosno 850 EUR bruto mesečno? Prosečna zarada na nivou republike je viša od toga...
Može svašta biti. Znam samo da firme jako lažiraju te podatke i svašta stavljaju ili oduzimaju da bi se prikazale bolje ili lošije u zavisnosti kome.salju izveštaj. Pogotovo kad je development centar u pitanju... Oni imaju mogućnosti more da pišu šta hoće, jer i država daje razne subvencije za IT i za development centre... U svakom slučaju da je 10k mesečno mogu da garantujem da nije. Na godišnjem nivou opet ispada malo ali možda platu smanje a daju im velike bonuse kao 13. Platu da smanje poresko opterećenje... Ima tu kreativnih načina.
 
Kako je to potvrda?
Da li je to priznanica da je podignuto sa računa banke B ili nešto drugo?
Kada donosiš novac u Banku, po Zakonu o pranju novca si dužan da daš izjavu o poreklu sredstava iznad 15.000 Eur (postoji obrazac).
To može biti priznanica iz prethodne Banke da si podigao sredstva odatle, Ugovor o prodaji vozila, nečega, itd..
isfotokopiraju i vrate.
Meni su tražili u jednoj banci i za 2.000 Eur iz prethodne banke A kad sam polagao na račun u banci B i na original lupili pečat "deponovano u banku B" i datum.
Ako nemaš to možeš da napišeš izjavu da su lična sredstva, iz sefa, poklon od rodbine, npr.
Banka pomenute izjave i obrasce može da prosledi državnim organima (poreskim), a da li će oni imati dopunska pitanja, to niko ne može da ti garantuje.
 
Nije bas tako crno i belo, dosta ljudi upise da su engineer a nemaju iskustva za tako nesto. Te titule nista ne znace. Ovako bih to ocenio kako ide uglavnom

Interni - od 0 (imas priliku da postanes opasan dev) do 1000e
Juniori - od 1000e do 2000e
Medior - od 2000e do 3000e
Seniori - od 3000e

Otprilike je tako.
Postoji brdo varijacija sada. Moze da se desi da je neko medior ali zna sve oko projekta, ostao dugo u firmi, poznaje materiju pa moze da uzme oko 3000.
Nije opet sve tehnicki.
 
Nije bas tako crno i belo, dosta ljudi upise da su engineer a nemaju iskustva za tako nesto. Te titule nista ne znace. Ovako bih to ocenio kako ide uglavnom

Interni - od 0 (imas priliku da postanes opasan dev) do 1000e
Juniori - od 1000e do 2000e
Medior - od 2000e do 3000e
Seniori - od 3000e

Otprilike je tako.
Postoji brdo varijacija sada. Moze da se desi da je neko medior ali zna sve oko projekta, ostao dugo u firmi, poznaje materiju pa moze da uzme oko 3000.
Nije opet sve tehnicki.
Kao programer koji zna mnogo programera, bih se slozio. S tim da ima i onih koji imaju manje. Mnogo zavisi i koja je IT oblast, nisu sve isto placene.
 
Poslednja izmena:
I još jedna stvar, kad već gledamo finansijske izveštaje i računamo nešto na osnovu toga, bar da znamo šta sve ulazi u tu cifru:

*Napomena: Na kontu Troškovi zarada i naknada zarada se evidentiraju još i troškovi po službenom putu, jubilarne nagrade, stipendije, troškovi novogodišnjih paketića za decu, troškovi po osnovu privremenih i povremenih poslova, troškovi otpremnina, troškovi prevoza sa posla i na posao i sl.
Struktura evidentiranih troškova se razlikuje od preduzeća do preduzeća, što znači da ako poslodavac više izdvaja za navedene dodatke, izračunata prosečna zarada će biti veća od realne

Izvor: https://poslovi.infostud.com/blog/kako-da-saznate-prosecnu-zaradu-u-nekoj-firmi/
 
Te plate koje ste navodili za MS - prosek je dosta nabudžen od strane isplate top menadžmentu koji ima i veoma visoke bonuse (koji ulaze kod nas u statistiku, plus 13a plata)
Kao neko ko ima veoma bliskog čoveka u MS-u koji veoma dugo radi tamo znam iz prve ruke koje su im zarade otprl. U svakom slučaju su veće od 90% firmi u Srb, ali morate imati u vidu da ima i dosta prekovremenog rada

U suštini te neke plate koje je naveo Perica su neka suština - senior dev u Bg-u može da zaradi do nekih 5k eur mesečno neto. To je neka granica za 90% dobrih firmi - preko toga zarađuju expert u nekim baš usko specijalizovanim oblastima. A preko 10k, već vrše relociranje - jer firme itekako žele da su im takvi ljudi tu u centrali. Ne vezano za IT, sve firme takvim ljudima ponude relokaciju pre ili kasnije (recimo Filip Moris je prebacio dobar broj kvalitetnih ljudi za CH) - zbog toga nas i ima svuda.
Nećete verovati, ali ima naših ljudi i ovamo na svim pozicijama od konobara, vozača do veoma uspešnih hirurga, inženjera i vlasnika veoma ozbiljnih biznisa (za ovo kratko vreme upoznao sam dobar broj naših ljudi).

Nego, osim što ovde licitiramo sa platama - unapređujte ljudi sebe, kada vidim kako pojedinci ovde rasipaju energiju i vreme na forum - bukvalno potrošite dnevno sate na forumu. Pa za to vreme možete pročitati sva dela Lava Tolstoja. Razumem ja pola sata, pa i sat dnevno na forumu, ali ovo prevazilazi i EU radno vreme 😂
 
Nije bas tako crno i belo, dosta ljudi upise da su engineer a nemaju iskustva za tako nesto.
Dakle, dosta anketiranih su pogresno upisali zanimanje, pa su rezultati neispravni. A tacni rezultati su ovi od oka, na forumu kad neko napise :D

Zanimljiv pristup materiji, inzenjerski.
 
Ono sto je isto jedna velika potvrda kod mene kao i kod drugih seniora koje znam je da na Linkedin-u ove godine jako malo ponuda dolazi.
Prosle i preprosle godine na svakih 2 dana neko ponudi posao. Ove godine sam, evo pogledao upravo, imao svega 3 ponude za celu godinu. Dosta jacih developer-a od mene mi isto to potvrdjuju.
 
Vrh