Šta je novo?

Bulevar patrijarha Pavla

Očigledno mora da se pošalje fotka / video snimak BG hronici.

Da, recimo poslati im ovu sliku, tu se lepo vidi u cemu je najveci problem:

1654848722798.png
 
Nadam se da nisam u pravu, ali po svemu sudeci i faza II projekta ide jednako lose kao i jos nezavrsena faza I.

Prosla su puna dva meseca od pocetka radova i to u najboljoj gradjevinskoj sezoni, i za citavo to vreme se samo rasciscava teren i uklanjaju sine. Ceo rok je 360 dana, dakle 1/6 je vec istekla. U toj rok ulazi i zimski period, tako da realno imaju jos max 6-7 meseci dobrog vremena da zavrse apsolutno sve. Da podsetim, treba da naprave 2km potpuno novog bulevara sa 4 trake i trotoarima, dva kruzna toka, jednu raskrsnicu i postave sinski saobracaj sa sve tramvajskim tunelom.

Ako fazu I nisu uspeli da zavrse za skoro 3 godine, ova faza II, nazalost, mirise na jos jedno 5 godina mrcvarenja. Tu negde '26-27 mozda i ponovo proradi tramvaj...
 
Još sad opet odmori pa letovanja, pa onda posle kad dođu dok odmore od mora taman će stići i zima pa se ništa neće raditi.
Onda će na proleće nešto malo da čeprkaju opet kao kokoške po dvorištu, pa će opet leto i tako narednih 20 godina dok ne završe sve.
 
Пет година не вози тројика, и ко зна колко још неће. Кад год сам прошао овом деоницом у нормално радно време нисам видео да се ишта ради, невероватно. За сво ово време могао је метро да се изгради а не један Булевар.
 
Nema radnika definitivno, a ništa ne rade da broj radnika povećaju. Nije to samo ovde problem, već bukvalno u celoj Srbiji.
Kako ne rade? Gledam danas "onog" na Moravskom koridoru kako priča da smo uvezli ne znam koliko Turaka,Indijaca i još nekih iz Azije koji nam rade puteve.
Kaže u narednom periodu će ih biti još 5x toliko.

To je rešenje njegovo.
Umesto domaćima da poveća plate dovode ljude iz trećeg sveta samo da ne bi morali više da ih plate.
 
Upravo to.
I uvek kad slušam kako "niko neće da radi" ili "nema ko da radi" niko ne pominje povećanja plata.
Svi su u nekim fazonima "treba menjati zakone", "treba menjati ovo, ono"

Niko ali niko nikad nije rekao od onih kojima je to posao "treba podići plate radnicima"
 
На 90% државних пројеката имамо проблем са радницима зато што се мало паћа па онда месецима пар багера и радника развлачи неки посао који би се одрадио за пола месеца. Са друге стране, приватни пројекти грувају пуном паром и ту нема мањка раника.
 
Problem kod državnih projekata je i to što se dozvoljava da onaj ko dobije tender može da angažuje podizvođača pa onda i taj podizvođač može da angažuje podizvođača podizvođača i tako dalje a sve u cilju da bi se uzelo što više para a posao se često i ne završi ili se toliko loše uradi da sve propadne za kratko vreme
 
Нема радника, људи, по разним привредним гранама, то је чињеница. Какве везе имају девојке и типови по врачарским кафићима са градњом трамвајске пруге? Таман колико и са брањем малина. Неће нико да умре од глади, нисмо тешка сиротиња, па седимо по кафићима.

За грађевину - дошли би Црнотравци у Београд да раде, али је Црна Трава празна. Нема се деце, иселили смо се, не знам шта се очекивало.
 
А стопа незапослености је и даље близу двоцифрене
 
Добри мајстори раде за добру плату. Многи су отишли по белом свету и то јесте узрок дефицита. Али далеко од тога да у овом случају нема мајстора, проблем је у плаћању. Упоредите приватна и државна градилишта и све ће вам бити јасно.
 
Problem radnika ja posmatram na ovaj način. 90tih je počelo realno sve. Tada je gomila ljudi koji su radili u fabrikama i kojekude otišla na "kolektivni godišnji odmor" ili u prevodu sedi kući dobijaš crkavicu i ne radiš ništa.
To traje do danas. dakle imamo generacije ljudi omaldine koja je odrastala u domovima u kojima roditelji nisu išli na posao. KAkvu radnu naviku oni imaju i kakvu radnu naviku vuku od kuće?
Da ne zaboravimo da se od 90tih do 2000ih manje nas rađalo, od 2000 do 2008 je malo to krenulu na bolje a posel opet imamo sunovrat. I dadajte PINK i ostale gluposti kojima se bombardujemo. ljudi koji sada imaju 50 40 koji su kao neki nosioci posla i majstori 90 ih su imali 10 ili 20 god. Dakle ništa pametno nisu naučili.
 
Ја мислим да све реконструкције у Београду свих улица у задњих пет шест година ради иста фирма, и увек свуда су велика кашњења и лош квалитет радова на крају. Једноставно све раде у талу и гледају како да покраду паре, зато и ништа није урађено нормално како треба. Па ниједна реконструкција није урађена квалитетно често ни у року, почевши од Војводе Степе преко Славије, Дорћола до Раковице.
 
Meni je neverovatno kao građaninu da mi nemamo sistemsko rešenje za ni jedan problem u građevini.
Recimo šaht u nivou ulice i pozicioniran tako da nije na mestu kretanja točkova vozila.
Po meni daj el imamo 4 građevinska fakulteta ( NIš Subotica Beograd i verovatno nešto na Kosovu)
Daj svima da naprave redosled i tehnologiju gradnje. Onda neka idu i gledaju izvođenje njihovih rešenja. Posle 3 god napravimo presek ili neko rešenje valja ili ne. Ako niko ne zna da reši sistemski. Onda daj da zatvorimo te fakultete, vidimo koliko nam građevinaca treba i daj da idu na školovanje u inostranstvo. I onda redom sitemski rešimo prvo te gluposti pa na dalje.
 
Упоредите приватна и државна градилишта и све ће вам бити јасно.
Zavisi. Znam ljude koji rade kod privatnika na gradilištima i imaju dobre plate ali često im kasne jer "gazde" ne plaćaju ili vrdaju sa plaćanjem.

I sam sam radio kod privatnika fizikaliju kad mi je bio potreban novac upravo zato što mi je nudio 30-40% više nego kod države. Ali je za isplatu bilo povuci i potegni.

Kod državnih gradilišta plate jesu redovne ali su znatno manje. Pa sad kome šta odgovara
 
Vrh