Šta je novo?

Blok 18 Novi Beograd

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394705#p394705:24v6bafs je napisao(la):
mekbejn » 28 Jun 2016 01:31 pm[/url]":24v6bafs]ova logika koju spatiotekte ima je meni extra:
- uzmem nesto sto je lose, pa time branim nesto sto je jos gore a sve da bi dokazao kako modernisticki urbanizam nije bio dobar.

Pa ako nije bio dobar napravi bolje a ne vracaj se u 19 vek ili prvu polovinu 20-og.

Ti nisi svestan koliko je taj 19 vek i pocetak 20og bio urbanisticki i arhitektonski kvalitetniji od bilo cega sto se gradilo posle 1945.
 
Novi Beograd je dragulj za ovaj grad jer je upravo on drasticno umanjio pritisak i na centar zemuna i na centar Beograda da ga devastiraju tim istim brutalistickim kulama koje , meni je isto zao sto se nije nastavilo sa Art Deco zgradama ali prosto se promenila drzava i sta je tu je, al ne mozemo sad ko makedonci da pravimo od Novog Beograda Beograd 2014 kako bi umanjili taj kompleks (mada smatram da nema potrebe ni za kompleksima) . Ali neukusno je nasadjivati Matricu iz 19 veka na Novi Beograd. koji je iz temelja drugacije izgradjen . I s druge strane nema potrebe da ima gadjenja prema bilo kakvom stilu pogotovu prema brutalizmu koji je za mene medju poslednjim kreativnim pravcima sa dusom u Beogradu, sve ostalo posle njega je cisto nazadovanje u prve godine posle Hrista , kao da si njima dao sve ove moderne materijale i njihovu jeftinocu pa da oni grade.
 
Zanimljivo je da je arhitekta koji je pobedio na konkursu od strane gradske vlasti angažovan na rekonstrukciji trg pijace Kalenic. :roll:
 
@spacio , da ali tvoja logika je da se Austro ugarska gradi u doba Tita.

@max15 eto nam pijacnog urbanizma, taj bolje da je ostao da se bavi pijacama , nego se osilio
 
@kartmen
Zatvoreni blokovi i ortogonalna matrica nisu zaostalo resenje iz 19og veka. To je samo urbana forma koja postoji oduvek i koristila se jos od doba Rimljana pa i danas i to svuda u svetu.

Nigde nisam rekao da treba da se popune ti blokovi baroknim ili art deco zgradama. Mogu se osmisliti sasvim moderne zgrade u tim blokovima i da to ispadne dobro.
 
какав је ово, који пимпек, за*********?

едит: архитектура у Србији је стварно умрла. ко ће да очита опело? хоћете ја?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394708#p394708:1e85jw0i je napisao(la):
spatiotecte » 28 Jun 2016 01:37 pm[/url]":1e85jw0i]
Ti nisi svestan koliko je taj 19 vek i pocetak 20og bio urbanisticki i arhitektonski kvalitetniji od bilo cega sto se gradilo posle 1945.

Ja nisam arhitekta niti urbanista.
Ali zivim i radim na NBG. Volim i centar grada (kao i centar Zemuna) ali za kraj 20-og i pocetak 21-og veka, to jednostavno nije dovoljno dobro.
Pre svega potpuno zatvoreni blok nije pogodan za gradnju preko 5-6 spratova.
Dalje, na ovom planu ogromno je zauzece povrsina za gradnju a malo javnih povrsina. Arhitektura 21-og veka ne treba da bude takva.
Saobracajno resenje katastrofalno.

Dakle neka vrsta kompromisa je mogla da se napravi, koji u isto vreme postuje nasledje NBG ali i krece se ka centru grada.
Na primer poluzatvoren blok, koji se stepenasto spusta ka reci i imitira amfietatar. Vise zgrade blize Vladimira Popovica (zasto ne i kula od 100+ m), ali blize reci manje i prozracne gradjevine, blokovi otvoreni ka samoj reci.
 
Mekbejn kao sto kazes mozda bi poluzatvoreni blok bio dobar kompromis. Ja ne bi odbio tu ideju.
 
Još jedan u nizu arhitektonskih konkursa u Beogradu koji za svrhu ima samo da se podele nagrade pojedinim biroima i da se šareni renderi vrte nekoliko meseci po novinama kako bi podgrejavali iluziju da živimo u zemlji i gradu koji se najbrže razvijaju u univerzumu.

U takvim uslovima i sam kvalitet radova postaje sporedan, jer njihova realizacija nikada neće doći na red, pa je šteta/korist od njih apsolutno nebitna, važno je samo da u novinama osvane naslov "Nove kule i opera na Novom Beogradu" što se ubrzo po kafanama, slavama, pijacama, GSP-u itd. pretvori u: "A jesi li čuo da prave operu kod Sava centra?". I to je to. Čuli smo - pravi se opera. Kao što one kamiondžije koje odvoze zemlju sa raznih lokacija po gradu tamo iza Dr Ivana Ribara rekoše jednom našem forumašu da se to nasipa za Nacionalni stadion. Čuli smo, pisalo u novinama :D
 
I posle se bune arhitekte sto angazuju strane arhitekte za BNV pa neka se bune ni bi ih ni rodjena majka angazovala da joj osmisle supu .
 
Znas kako se kaze Pantografe, ko ceka , taj i doceka. Drago mi je sto me iscekujes, dakle bitno ti je moje misljenje i polaskan sam.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394707#p394707:36egguim je napisao(la):
spatiotecte » 28 Jun 2016 01:33 pm[/url]":36egguim]Delija valjda ti je jasno da u 2016oj godini ne moze da se gradi kao za vreme Tita.
Није ми јасно, није ни Бечлијама, Французима, Немцима...Сви они су у својим великим градовима последњих година осмислили отворене блокове (наравно са архитектуром, садржајима и облицима прилагођеним 21. веку) тамо где је то могуће као што је и у блоку 18.

Урбанизам савременог доба (19. 20. и сад 21. век) не треба па и не може да се дели на епохе већ пре свега на типове урбанистичког наслеђа у датим државама, односно градовима. Један од разлога је тај што се затворени блокови могу приписати разним периодима. А модернистички урбанизам из средине 20 века се остварио у целости у само неколико подручја у свету, од којих је једно и наш Нови Београд, па с тога га треба очувати у целости и заокружити у истом правцу.
 
Novi Beograd je deo grada koji Beograd odvaja od drugih svetskih Gradova i to je jako bitno da se neguje to nesto sto nas odvaja od drugih gradova jer to je licni pecat ovog grada u moru slicnih gradova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394671#p394671:1s1m7riz je napisao(la):
Delija » Jun 28th, 2016, 12:16 pm[/url]":1s1m7riz]Апсолутно ниси у праву. Ооогромна је разлика између домаћих и међународних конкурса у Београду. Ово иако званично није био стриктно домаћи конкурс незванично јесте. И тачно се знају који то параметри утичу на такво штеловање конкуренције.

Да је одржан међународни урб-арх конкурс за СА који је прописан по ГУП-у на исти би се јавили највећи светски бирои и архитекте/урбанисти.
Verovatno si u pravu da je visina nagrada odbila znacajne svetske arth biroe da makar ucestvuju na konkursu. Ali cak i pod predpostavkom da je ovo samo konkurs za domace arhitekte a nije broj pristiglih radova 18 je ispod svakog nivoa. Kartmen nazalost jeste u pravu, gde je ta struka koja je toliko htela konkurs i to medjunarodni a na ovaj kao medjunarodni. Samo 18 reko bi se po nagradjenim resenjima ispodprosecnih radova na nivou fakultetske vezbe. Ovime ne zelim da opravdam bilo koje desavanje u vezi ukidanja konkursa u BNV-u ali struka je nedorasla i sujetna. Mnogo toga treba da se promeni da bi dobili arhitekte koje razumeju arh urbanisticko okruzenje koje ih okruzuje i koje stvaraju
 
Hvala ti na "nazalost" u pravu :) mnogo mi znaci kada je svima kada iskazujete zalost jer sam upravu.....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394723#p394723:246ff2g8 je napisao(la):
Delija » 28 Jun 2016 01:58 pm[/url]":246ff2g8]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394707#p394707:246ff2g8 je napisao(la):
spatiotecte » 28 Jun 2016 01:33 pm[/url]":246ff2g8]Delija valjda ti je jasno da u 2016oj godini ne moze da se gradi kao za vreme Tita.
Није ми јасно, није ни Бечлијама, Французима, Немцима...Сви они су у својим великим градовима последњих година осмислили отворене блокове (наравно са архитектуром, садржајима и облицима прилагођеним 21. веку) тамо где је то могуће као што је и у блоку 18.

NETACNO!
Pogledaj kako su uradili blokove u becu, dakle zatvorene ili poluzatvorene Blokove:

radner_vortrag_seiss_n_bahnhof_wien_plan_kopie.gif


Evo ti primer jednog masterplana u Parizu, isto zatvoreni i polu zatvoreni blokovi

00425_058_9F9CBA65.jpg


Kao sto vidis uradili su zatvorene blokove pored reke dakle neki slicni slucaj kao sto su nasi predlozili za blok 18.
ovo resenje konkursa nije nista drugacije u odnosu na neke svetske trendove urbanizma.
jednostavno smo se vratili na ortogonalnu matricu i blokove pravilnih oblika koji su uiviceni u odnosu na ulice.
 
Па, бре, то је усред града и прати матрицу околних блокова. Баш о томе ја пишем, а богме и Делија!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394746#p394746:3tdj2gdr je napisao(la):
Пантограф » 28 Jun 2016 03:58 pm[/url]":3tdj2gdr]Па, бре, то је усред града и прати матрицу околних блокова. Баш о томе ја пишем, а богме и Делија!

Ali blok 18 je usred grada samo sto ti i delija negirate tu cinjenicu sve vreme. Blok 18 je deo savskog amfiteatra dakle geografski epicentar Beograda.

Problem Beograda je sto se on nije spustio na reke i tako te povrsine se vama cine periferijom a zapravo se radi o centru.
 
Није, него је на Новом Београду и треба да чини складну целину првенствено са њим. Од старог дела града је одвојен међународним водотоком, реком Савом. Баш као и ове зграде у Бечу.

Невероватан је ниво тврдоглавости који уносиш у расправу.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394751#p394751:2e6jxh5x je napisao(la):
Пантограф » 28 Jun 2016 04:08 pm[/url]":2e6jxh5x]Није, него је на Новом Београду и треба да чини складну целину првенствено са њим. Од старог дела града је одвојен међународним водотоком, реком Савом. Баш као и ове зграде у Бечу.

Невероватан је ниво тврдоглавости који уносиш у расправу.

Kakve veze ima sad sava i to sto je medjunarodni tok? Pa ni NBG ne cini skladnu celinu sa Zemunom ciji bi trebao da bude prirodni nastavak.

I zasto me odmah etiketiras da sam tvrdoglav, branim samo svoj stav.
Uostalom ono sto se gradi i ono o cemu pricam se poklapa, shvatite vec jednom da se nece vise nikad graditi otvoreni blokovi i zgrade kao iz doba NBG urbanizma. Meni nije jasno da vi to ne mozete da uocite.
 
Vrh