A ja не причам о украсном зеленилу већ о наменским парковима и шумама које могу да подрже чак и мање екосистеме. Нови Београд има
или украсно зеленило између паркинга и зграда
или привремено дивље зеленило на парцелама намењеним за градњу кад се скупе паре
Наменске честите паркове или заштићене шуме (као што су Бајфордова, Звездарска, Кошутњак итд.) не постоје. Парк Ушће је једини парк на Новом Београду где човек може да се склони од градске вреве и буде бар 50 метара далеко од саобраћаја и већ најављују његову даљу градњу и бетонизацију.
Мислим тај блок је већ ограничен са две стране мостовима (од чега један чини аутопут), са треће стране реком и хиперизграђеним, збијеним БНВ-ом а са четврте стране зградама које ће тек ићи у висину и бити збијене куле ако се наставе Делтини трендови и планови.
И између свега тога је план да се блок који тренутно изгледа овако:
урбанизује да изгледа овако:
Тиме фактички нестаје било какво наменско зеленило од Бежаније до Карађорђевог парка.
Мени није спорно да се гради али ваљда треба да има неки зелени предах између густо урбанизованих блокова, начичканих кула и центара, поготово ако имамо ретку прилику да тај предах послужи као локација за све културне установе и садржаје које је требало градити у БНВ (музеје, оперу итд.). Знам да смарам са овом темом али управо се на таквим стварима диже (туристичка, културна, искуствена) вредност једном граду као достојанственом месту пожељном за живот, бесомучно јурење квадрата на свакој површини без главе од Београда прави Каиро.