Šta je novo?

Blok 18 Novi Beograd

A šta bi se posebno dobilo sa njim. Zar ne bi automobili ponovo naleteli na čep na strani BNV?
 
Ako se produži do Savskog trga, a stari se rekonstruiše i probije tunel do Bul. Despota Stefana, onda bi novi kupio saobraćaj iz Nemanjine, a stari iz tunela i to bi, po meni, imalo smisla.
 
Kada bi se napravio jedan most u produžetku Aleksandra Dubčeka, odnosno okretnice "Kej oslobođenja", značajnije bi se rasteretili i Stari savski most i Brankov most. Naravno, ovo ne umanjuje potrebu za izgradnjom mostova u produžetku Tadeuša Košćuškog (okretnice kod "25. maja") i u produžetku Cvijićeve. Most preko Ade Huje više vidim kao deo obilaznice, nego most u svrhu značajnijeg rasterećenja tranzitnog saobraćaja kroz grad.​
 
Kada bi se napravio jedan most u produžetku Aleksandra Dubčeka, odnosno okretnice "Kej oslobođenja", značajnije bi se rasteretili i Stari savski most i Brankov most. Naravno, ovo ne umanjuje potrebu za izgradnjom mostova u produžetku Tadeuša Košćuškog (okretnice kod "25. maja") i u produžetku Cvijićeve. Most preko Ade Huje više vidim kao deo obilaznice, nego most u svrhu značajnijeg rasterećenja tranzitnog saobraćaja kroz grad.​
Kad smo kod mostova - sad je već izvesna zamena i proširenje Starog mosta, potpisan je ugovor o kreditiranju (80 miliona evra)
 
Интересантан чланак од стране једног инжењера грађевине у писмима читалаца у данашњој Политици о Блоку 18.

Блок 18 у Новом Београду
Уторак, 18.04.2023. у 14:13
Блок 18 у Новом Београду налази се на делу Старог сајмишта између моста „Газела” и старог трамвајског моста који се руши и гради нови. Површина Блока 18 је 52 хектара. Од тога је 15 хектара данас парк плус шеталиште уз реку, а остали део је слам – нехигијенско насеље које је предвиђено за рушење.
https://www.politika.rs/scc/clanak/548535/Blok-18-u-Novom-Beogradu

Победничко решење урбанистичког конкурса за Блок 18 из 2016. године
блок 18_победничко решење из 2016.године.jpg
 
Ujdur je bio Veljin pomoćnik, pre toga je radio za Francuze (tada sam ga i upoznao), da li za Vinci ili za Bujig, ne sećam se, ali za nekog od tih giganata. Gurao je, pre 20-ak godina, zdravu priču da se most (ili tunel) na Adi Huji gradi putem koncesije (mogli smo ga imati odavno). U osnovi, stoji ovo što je napisao, ali uz opasku da je raseljavanje tolikog prostora ogroman i težak pravni posao.
 
Тешко је док:
1. Не почнеш тиме да се знаимаш
2. Не изградиш (или већ газдујеш њима) адекватне квадрате које би понудио људима за пресељење
3. За таква земљшита потребан је увек нови лекс спцијалис који би свима олашкао посао.
 
Тешко је док:
1. Не почнеш тиме да се знаимаш
2. Не изградиш (или већ газдујеш њима) адекватне квадрате које би понудио људима за пресељење
3. За таква земљшита потребан је увек нови лекс спцијалис који би свима олашкао посао.
Uvek me je nervirala cinjenica da drzava mora da plati iz svog budzeta nekim tarzanima jer su se nelegalno nastanili na nekom podrucju. Sta sad skupi se nas 1000 pa uzurpiramo knez mihajlovu i zivimo tu, pa ce drzava da nam plati?
 
to bi trebalo oporezivanjem uvek resiti. proglasis tu zonu za ekstra sega mega giga, od nacionalnog znacaja. porez 5000eur godisnje na 20kvm supe.
isto uraditi i za ove pored nasipa.
pa nek placaju ili sami ruse i vracaju vlasnistvo gradu.
poklon gradu isto oporezovati nenormalno.
i da vidis reda..
 
Uvek me je nervirala cinjenica da drzava mora da plati iz svog budzeta nekim tarzanima jer su se nelegalno nastanili na nekom podrucju. Sta sad skupi se nas 1000 pa uzurpiramo knez mihajlovu i zivimo tu, pa ce drzava da nam plati?
To je i meni fascinantno. Onda kad im se plati za to, njima malo. Ova drzava bukvalno podstice na kradju i nelegalne radnje i nagradjuje za to.
 
Sta sad skupi se nas 1000 pa uzurpiramo knez mihajlovu i zivimo tu, pa ce drzava da nam plati?
Све што је узурпирано било је са благословом лве или оне власти. То је била нека куповина мира.

Кнез михајлова је већ друга прича, па би већ било показано како држава итекако има ресурсе да то спречи.
Тако да, свакој следећој власти кромпир у руке.
 
Uvek me je nervirala cinjenica da drzava mora da plati iz svog budzeta nekim tarzanima jer su se nelegalno nastanili na nekom podrucju. Sta sad skupi se nas 1000 pa uzurpiramo knez mihajlovu i zivimo tu, pa ce drzava da nam plati?
Bilo bi dobro da se prvo informišeš pre davanja ocena "tarzani koji su se nelegalno nastanili".
Vecina ljudi je tu legalno, vlasnici svojih objekata, mnogi od pre II sv. rata (porodice, naravno, ne licno vlasnici).
 
Ne, ovde je većina legalna. I zemljište u privatnoj svojini.
Daleko da je vecina. Istina je da ima ljudi koji su vlasnici zemljista, ali dosta je u vlasnistvu drzave i ljudi imaju upisana prava koriscenja. Mislim da mozes da proveris u katastru. Ne bih vise da ti odgovaram, jer ocigledno da ne vredi
 
Daleko da je vecina. Istina je da ima ljudi koji su vlasnici zemljista, ali dosta je u vlasnistvu drzave i ljudi imaju upisana prava koriscenja. Mislim da mozes da proveris u katastru. Ne bih vise da ti odgovaram, jer ocigledno pznaje

Daleko da je vecina. Istina je da ima ljudi koji su vlasnici zemljista, ali dosta je u vlasnistvu drzave i ljudi imaju upisana prava koriscenja. Mislim da mozes da proveris u katastru. Ne bih vise da ti odgovaram, jer ocigledno da ne vredi
Poznajem puno ljudi tamo koji su vlasnici, i pricam sa njima da su im i komsije takodje vlasnici. Tako da su i informacije sa terena, ne pretpostavke.
Nemaju svi koji su vlasnici sve kvadrate legalno, naravno, ima mnogo prosirivanja, nadogradnji... ali neka osnova vlasnistva postoji kod većine.
 
Poznajem puno ljudi tamo koji su vlasnici, i pricam sa njima da su im i komsije takodje vlasnici. Tako da su i informacije sa terena, ne pretpostavke.
Nemaju svi koji su vlasnici sve kvadrate legalno, naravno, ima mnogo prosirivanja, nadogradnji... ali neka osnova vlasnistva postoji kod većine.
:D Sta da ti kazem, nek budu informacije sa terena, posle kad ih sutnu sve odatle jer nemaju svojinu vec su sagradili na drzavnom zemljistu gledacemo ih na N1.
Ja nemam pretpostavke ja znam sta je upisano u katastru jer sam pre par godina imao razgovor sa odredjenim ljudima na temu ovog bloka i sta ce tu da se radi. Opet kazem, nisu svi, ali moras razumeti da si biased i da dosta ljudi nisu pravno pismeni da razumeju sta je pravo koriscenja a sta je privatna svojina. Toliko
 
:D Sta da ti kazem, nek budu informacije sa terena, posle kad ih sutnu sve odatle jer nemaju svojinu vec su sagradili na drzavnom zemljistu gledacemo ih na N1.
Ja nemam pretpostavke ja znam sta je upisano u katastru jer sam pre par godina imao razgovor sa odredjenim ljudima na temu ovog bloka i sta ce tu da se radi. Opet kazem, nisu svi, ali moras razumeti da si biased i da dosta ljudi nisu pravno pismeni da razumeju sta je pravo koriscenja a sta je privatna svojina. Toliko
Živi bili pa videli. Nadajmo se za koju godinu
 
:D Sta da ti kazem, nek budu informacije sa terena, posle kad ih sutnu sve odatle jer nemaju svojinu vec su sagradili na drzavnom zemljistu gledacemo ih na N1.
Ja nemam pretpostavke ja znam sta je upisano u katastru jer sam pre par godina imao razgovor sa odredjenim ljudima na temu ovog bloka i sta ce tu da se radi. Opet kazem, nisu svi, ali moras razumeti da si biased i da dosta ljudi nisu pravno pismeni da razumeju sta je pravo koriscenja a sta je privatna svojina. Toliko
Sve je to lepo sa stanovištva urbanizma i estetike ali mislim da više smeta čoveku tvoj ton kojeg za ljude boli uvo i u fazonu je ko im je kriv. Ali kao što kaže šta sa onima koji su tu decenijama, svi papiri čisti, šta sa onima koji su bilo gde u gradu živeli u državnim stanovima koji su kasnije otkupljivani od državnih preduzeća i isto zapravo nisu legalni? Puj pike ne važi i ljude na ulicu? Pa onda tuži železnicu, građevinsko preduzeće ili neku tamo industriju zato što ti je prodala neuknjižen stan, pa onda posle 10 godina na sudu dobiješ, dobiješ i novac a državno preduzeće dotira država, presipanje iz šupljeg u prazno, ali problem prebačen na neku sledeću vlast.
Nemoj shvatiti pogrešno, treba urediti grad, težiti napredku ali ovde je sve samo to ne, gleda se isključivo čist interes, gde se može oprati najviše novca u najkraćem roku, otud u BG-u više nema mesta za parking, nema parkova, nema gde čačkalicu da spustiš u pojedinim delovima grada.
Plašim se da će upravo biti onako kako pričaš, ko god je na lokaciji koja je interesantna za gradnju plaćaće neki suludi porez kako bi ga isterali, zamisli molim te da imaš dvorište u Beogradu, u spavaonicu kao sav pošten svet, kakvo zelenilo i privatna površina!
 
Uh, plasim se da ce to da izgleda nakardno, jer nije od samog starta planirano,
a kula je mozda jedino sto stvarno vredi estetski u celoj toj vizuri na obali BnV.
Most na reci treba da izgleda graciozno. Jedino ako imate bas neki super plan u glavi koji ja sada ne vidim.

Mislim da bi tim drugim novim mostom, nazalost, samo sve jos vise pokvarili.
Najbolje je "pojacati" stari Savski (ili sagraditi novi, stagod), a na Gazteli ce se smanjti promet kada se zavrsi obilaznica (nadamo se).
Tu su jos Brankov i most na Adi za nedaj boze, i to bi bilo to.
Ono sto bi mozda moglo da se izvede u sklopu onog "selfi mosta" je nekakav pesacki produzetak do bloka 18.
 
Vrh