Šta je novo?

Blok 18 Novi Beograd

Sve što vredi na NBGD je pravljeno pre 90-ih.

Svako ko živi na NBGD će reći da je za život jedne porodice bolje živeti u "starim" zgradama, a ne u blokovima oko Arene, Crvenkapi, Belvilu...

Verovatno će arhitekte reći da je taj "stari" sistem blokova prevaziđen, ali taj sistem gde skoro unutar svakog bloka postoji škola i vrtić i prostor za igru, gde dete ne moraš kolima da voziš u vrtić ili osnovnu školu je po mom nearhitektonskom mozgu neprevaziđen u Beogradu.
 
Evo i mog doprinosa konkursu za blok 18:


BEOGRAD U OGLEDALU

Kao i svaki put kada se raspiše arhitektonski konkurs u Beogradu, ovaj put je to blok 18 između Sava Centra i reke, ja se dvoumim da li da učestvujem ili ne, ima li to smisla, da li išta menja, ko će to uopšte videti...

I razmišljam tako šta raditi na levoj obali Save, naspram Beograda na vodi, kopam jezero, dižem solitere, vrtim ga na sve strane, ali džaba. Kako god okrenem nikako da ispadne iole zanimljivije a kamo li lepše od Belgrade Waterfronta. A stvarno sam blesav, ja sad zamislio da sam neki talenat i da mogu da napravim nešto bolje od čuvenog investitora iz Dubaja. Cela država, od vrha do plebsa svu svoju snagu ulaže u projekat od nacionalnog značaja a ja se pravim pametan pa ću kao da budem bolji. Ma nema šanse. I tačno je. U trenutku kada se podiže grad nad gradovima, ponos naše nacije, budućnost naše dece, krajnje je uzaludno, da ne kazem prepotento činiti bilo šta drugo osim blaženog divljenja neimarskom poduhvatu veka.

I zaista, prihvatio sam činjenicu, treba se samo diviti Beogradu na Vodi i uživati u sreći koja nas je ni krive ni dužne zadesila.

Ipak posle nekoliko dana divljenja nad budućim velelepnim zdanjima primetio sam jednu malu, ali bitnu manu u celom projektu.

Naime privilegovani srećnici koji su kupili stanove u Beogradu na Vodi zasluženo ce uživati u svim pogodnostima novog kvarta, ali ipak falice im nešto veoma bitno: pogled. Oni kupiše skupocene stanove da budu gospoda a gledaju na sirotinju i udžerice sa one strane Save dok ta ista sirotinja sasvim besplatno posmatra njihova prelepa zdanja. Pa gde je tu pravda?

Gospoda zaslužuju divan pogled a šta je lepse od samog pogleda na BnV? Zato reših da im skratim muke i istovremeno rešim pitanje bloka 18:

Sazidaćemo najveće ogledalo na svetu!

Tako ce prefinjeni Beogradjani iz BnV moci da uživaju u jedinstvenom pogledu na same sebe. Ima li lepse perspektive od pogleda na sopstvenu ličnost u idiličnom okruženju?


Beograd na Vodi ne može biti prevaziđen, ali zato može biti dupliran!



Beograd%20u%20Ogledalu%201.jpg


Beograd%20u%20Ogledalu%202.jpg


Beograd%20u%20Ogledalu%203.jpg


Beograd%20u%20Ogledalu%204.jpg


Beograd%20u%20Ogledalu%205.jpg


Beograd%20u%20Ogledalu%206.jpg


http://www.jugcerovic.com/architecture/Beograd-u-Ogledalu
 
Joj ne, veća sliku, i od one male mi je bilo dovoljno loše...
Nema gde igla da padne, a kamoli lopta. Šta to behu zelene površine? Šta to beše širina prostora? Zgrade planirane sa unutrašnošću ko kavezi.
Konkurs organizovan u saradnji sa Udruženjem arhitekata Srbije. Daj ljudi da hitno zatvorimo ovo štetno udruđenje, uništiće nam ceo grad. Šta smo Bogu zgrešili da imamo tako loše i netalentovane ljude koji se pitaju o arhitekturi grada? Jel su to oni što su se bunili što nisu konsultovani oko Bg na vodi? Pa hvala Bogu da nisu, ne treba ih iko ikad više izašta konslutovati nego osnovati novo udruženje sa novim ljudima koje će nešto vredeti.
 
ма од овога ионако нема ништа. све куће су ту легализоване, а ови слепци не могу да ураде експопријацију за неке битније пројекте, баш ће да ураде за ово
 
И овде да те похвалим Церовићу Јуначино! До сад најшмекерскији и најјачи одговор на урбану деградацију Београда!
 
Pobednicko resenje potpuno odsustvo vizije, talenta i ideje. Ovo sam ja mogao da im odradim u Cities: Skylines za pola sata. Bez obzira dal' je konkurs namesten ili ne ni dal' ce se ovo graditi ili ne. Ustvari gore je ako nece da se gradi. Mogli su onda da daju nagradu necemu sto iole ima stila i vizije 21.og veka...
 
Zidar radi za staklarsku mafiju ko što je Velja Ilić pričao da oni koji zastupaju "koridor 11" desnom obalom Save rade za kamenjarsku/šljunarsku mafiju.

ZidarU, priznaj da te plaća Staklopan da im digneš prodaju, prokljuvio sam te ja! :grand:
 
Nisam video ranije da si izasli rezultati. Prvo bi rekao da mislim da 99% konkurs nije namesten.

Drugo osvrnuo bi se na pobednicko resenje. Graficki prikaz tj render je ocajan, a to inace kupuje javnost pa i ovde na forumu. Vazno je reci da je ovo pre svega urbanisticki konkurs sto znaci da se sama arhitektura zgrada nije uzimala u obzir, vec cisto gabariti, njihov polozaj i odnos prema ostalom. Kakva ce arhitektura samih zgrada tacno da bude, bice poznato kada se svaka zgrada za sebe isprojektuje.

Vidim da se velika buka digla oko zatvrenoh blokova.Ta ideja je koliko je meni poznato, prisutna jos od 1985 i medjunarodnog "konkursa o unapređenju strukture Novog Beograda"
Pogledajte prilog 9
Pogledajte prilog 8
Pogledajte prilog 7
Pogledajte prilog 6

i tako dalje. Perovic se takodje bavio tom tematikom pa je to i pretocio u knjigu Iskustva proslosti. On je takodje predlagao zatvorene i poluotvorene blokove, po ugledu na ldefons Cerda i njegov urbanizam Barselone.

prvo njegova poredjena gradske strukture beograda us Starom gradu i Novom Beogradu

Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 4

i njegov predlog sa SA obe strane

Pogledajte prilog 3

pesacke zone i otvoreni prostori
Pogledajte prilog 2

celokupno resenje
Pogledajte prilog 1

Tako da je ovo resenje posmatram u tom kontekstu, kao nastavak te ideje, posebno sto je Vanja bio Perovicev student. Samo prvonagradjeno resenje daje odgovore na neke zamerke koje su bili upucivani na racun bnv.



Prema reci su orjentisani i javni objekti na koje se nadovezuju javne povrsine - trgovi i tako spajaju priobalni deo sa gradskom izgradjenom strukturom. Vidim da je razmiljano o nekom javnom objektu unutar same strukture koji bi svojim oblikovanjem bio na neki nacin reper - orjentir. Prema delu ka Vadimira Popovica su poluotvoreni blokovi. Kule su pozicionirane upravno na ulice i reku tako da sto manje zaklanjaju pogled, a opet "uokviruju" taj ceo i daju mu na vaznosti kao sto centralnu zonu Novog Beograda "uokviruju" kule u bloku 21 - sest kaplara, bloku 30 - kokakola, bloku 28 (ugao Bul. Umetnosti i Milutina Milankovica) i bloku 23 (ugao Milutina Milankovica i Milentija Popovica). Moje licno misljenje da je ulica koja odvaja priobalni deo i blok 18 cist visak i da je mogla u takvoj formi da se nadje iza prvih blokova od Save.
 
Rusenje Skupstine i kompletnog bloka okolo sa tasmajdanskim parkom ?!?!?! radi implementacije novog beograda u starom, na kojim su oni drogama bili boze me sacuvaj.
 
Naravno da niko nije planirao da nista rusi u centru grada a jos manje da gradi identicne blokove kao sa nbg. Ovo je samo uporedna analiza covekomernosti i odnosa te dve gradske strukture.
 
Јавни објекти најближи Сави, око њих нешто мало јавног простора, три куле солидно позициониране, приобаље за две класе лошије и немаштовитије од Савског кеја, пројектованог пре 40 година - КАКВА ГЕНИЈАЛНОСТ АУТОРА ПОБЕДНИЧКОГ РЕШЕЊА! :roll:

Дакле, победнички урб. пројекат се ни по чему ни издваја од просечног студентског рада - Неприхватљиво за овако значајну локацију.

А око затворених блокова се никада нећемо сложити. Посебно не на овој истуреној позицији СА где је упитно да ли је чак било неопходно и формирати било какве блокове. Ако је по логици ствари новобеоградска половина СА требала бити сами врхунац Новог Београда, што по архитектури и урбанизму. што по намени онда је добар део тог подручја морао бити павиљонског типа.
 
Delija ako ti je toliko stalo do otvorenih blokova, ti se vrati u 1960tu godinu.

Shvati vec jednom da se otvoreni blokovi poput onih na NBG vise nigde ne grade.
 
A mi kao pratimo trebdove i moramo da se njima rukovodimo uvjek kasnimo to nam je osobina
 
Hvala Milanchetu sto je postavio one slike konkursa iz 1985te godine za transformaciju Novog beograda. :kk:

Dakle pre 30 godina, upravo kad je svet uvideo da urbanizam otvorenih blokova ne daje ocekivane rezultate se pojavila potreba da se unapredi struktura Novog Beograda tako sto se islo razmisljanjem parcelizacije postojecih blokova 400x400 u manje blokove koji bi bili urbanizovani na drugaciji nacin. (upravo ono sto sam pokusavao objasniti Pantografu) i Milanche je postavio plan arhitekte koje sam pomenuo samo sto mu se nisam setio imena. Dakle radi se o arhitekti Perovicu koji je uradio obimnu studio reparcelizacije Novog beograda koju je prikazao u njegovoj knjizi "Iskustva Proslosti" i koju vredi procitati jer je jako poucna.

Dakle vec 30 godina ljudi razmisljaju kako unaprediti blokove i kako projektovati zgrade na drugaciji nacin a ta promena u projektovanju je zapravo potreba za boljom organizacijom tog prostora.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=395743#p395743:1gyg6zab je napisao(la):
spatiotecte » 04 Jul 2016 12:23 am[/url]":1gyg6zab]
Shvati vec jednom da se otvoreni blokovi poput onih na NBG vise nigde ne grade.
Ти схвати да данас, не само да се граде отворени блокови по свету, него ничу и читави приобални градови са претежно отвореним блоковима. Нико, па ни ја не заговарам градњу блокова идентичне онима од пре 50 година. Немој да ми подмећеш и изврћеш ставове, то стално радиш. Ако не умеш да изнесеш валидан аргумент без спиновања мог става онда најбоље да ми ни не одговариш.

Дакле, новобеоградска половина СА је вероватно последње место у Београду где би требало градити затворене блокове и вероватно прво место где никакви блокови заправо нису ни нужни.
 
Milance postujem trud da ovakav prosecan studenstski rad koliko toliko opravdas sa akcentovanjem par objekata. Urbanisticka postavka je porazavajuca pogotovo imajuci u vidu da opis i zadatak konkursa kazu sledece:
"Конкурсно решење подразумева, пре свега, формирање новог амбијента које кореспондира са окружењем и представља ново тежиште у простору. Предложена пројектантска и програмска решења осим што морају бити примерена значају просторне позиције
локације у контекст централне зоне Београда, споне староградске и новобеоградске обале реке Саве утемељена на вредновању постојећих историјских, природних, културолошких и функционалних значења овог простора..
Prostor ni na koji nacin ne korespondira sa okruzenjem a jos manje vrednuje staro sajmiste kome je projekat okrenuo ledja bez ikakvog prodora na tom delu ali i u celom konceptu.

Zanima me samo kakvo ce obrazlozenje zvanicno biti posebno imajuci u vidu da je u konkursnoj komisiji bila zaista relevantna osoba poput dr Ljiljane Blagojevic kao vrstan poznavalac Novobeogradskog modernizma.
 
Љиљана Благојевић, да се банално изразим, ипак не воли превише Нови Београд и његов модернизам, што се да закључити и из њене (одличне) књиге на ту тему.
Она, наравно, на такав став има сва права овог света, али је овде требало испоштовати дело старијих колега-архитеката, а чини ми се, некако, да то баш и није у потребној мери случај.
 
Vrh