Šta je novo?

Blok 18 Novi Beograd

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394851#p394851:2y9bjc37 je napisao(la):
relja » 28 Jun 2016 10:31 pm[/url]":2y9bjc37]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394848#p394848:2y9bjc37 je napisao(la):
spatiotecte » 28 Jun 2016 10:25 pm[/url]":2y9bjc37]Zeleo sam samo da vratim stvari na svoje mesto a to je da novobeogradka arhitektura mora pokleknuti pred neoborivom snagom Beogradkog Art Deco-a i Art Nouveau-a.

Izražavanje koji priliči šablonskim naslovima B92 i Blica, a ne nekome ko je završio fakultet i bavi se kreativnim poslom :D


I počistite te vaše gospodske ulice od psećeg izmeta :D
Reljo nista licno, namerno sam napisao ovu provokativnu recenicu. :D :sesir: :wink:

10 godina na ovom forumu slusam kako je Novi Beograd svemirski brod. Pitam se ponekad da li su odredjeni forumasi presli sa druge strane Save ili bar do obliznje Austrugarske. :lol:

Nemojte mi zameriti, ovo je pokondireni duh Art Deco-a govorio iz mene. :grand:
A sto se dorcolskih psa tice planiramo da iz budzeta opstine stari grad nabavimo nekoliko Toi - Toi za njih.
 
Da se i ja zapljunem Spacio kad ce da ti stve neku beo obiccnu stolariju umjesto unikatnih ulaznih vrata za 1500 jura baj stambeno beograda
Jeste li pokacili svi razlicte porzore a da vec imas nadogradnju na zgradi
Sto se tice novog beograda postojala je ideja pricali smo o tome u temi nbg o mogucnosti reurbanizaciji novog beograda utrpavanja zgrada to je bilo aktuleno 80 tih da ga kao poprve prije nagrde kao ubacivanje zgrada u bulevaru avnoja bez adekvatnog parkinga
Gomile malih krs privremenih objekata koje rastu i sire se kao tumor po zelenim povrsinama usput prve zastoju saobracaju samo da zavrsim nesto npr u jurija gagarina prije tc enjub gomilanje kuceraka autoservisa zagradjivanje unutar blokovskih saobracjanica probijanje izlaska na jurija gagarina itd itd To je sve urpopastvanje i degradacija
Seca pa nema para za relizaciju ovog konkursa vec ce ciniti gurpu konkurs moga konkursa nije moj konkurs {sva autorska prva zadrzana}
Spatio ocigledno da iz nekog razloga nemozes smisliti nbg tvoje prvo ali nemoj ubjedivati ostale da je smece
 
На страну архитектура објеката који би се градили (по овом рендеру то сигурно не би били у Art Deco и Art Nouveau стилу, већ нешто попут насеља Степа Степановић, Белвил, новоградње у Јужном булевару или рендера објеката за БнВ), овде је проблем у урбанистичком решењу као што је Игор горе и напоменуо. А блок 18 је савршена локација за неколико високих пословних кула, чиме би се добио исти, ако не и већи број квадрата него што се нуди решењем које нам је представљено.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394854#p394854:2skbgn5t je napisao(la):
direktor » 28 Jun 2016 10:47 pm[/url]":2skbgn5t]Da se i ja zapljunem Spacio kad ce da ti stve neku beo obiccnu stolariju umjesto unikatnih ulaznih vrata za 1500 jura baj stambeno beograda
Jeste li pokacili svi razlicte porzore a da vec imas nadogradnju na zgradi

Unakazili su mi zgradu 2000te!
I to pod pokroviteljstvom korumpiranog zavoda za zastitu spomenika beograda koji je stavio pecat na tu nakaradnu nadogradnju
Unikatna ulazna vrata se nece menjati jer cika Rama brine o njima i popravlja ih redovno.

Cim sam se preselio u BG sam napisao opsirno pismo gradu i opisao sve probleme vezane za zgradu.
Jako brzo posle toga smo dobili 200000 dinara da se zamene prozori na stepenicama donje zgrade (ima ih 3 komada). Sada moramo da uradimo tender za to.
Trudimo se da odrzavamo ovo kulturno nasledje i sledeci korak za koji cu se izboriti je da nam urade fasadu za donju zgradu.
 
Kako mislis donje zgrade sta pod tim podrzumjevas i fasdad donje zgrade Placate li odrzasvanje stampebnom ,skupljate li pare za odrzavanje
 
Dosljak, dotakao si se i namene sto je jos jedna besmislica ovog koncepta a to je mahom stambeni prostor. Ovakva gradska pozicija zasluzuje reprezentativan poslovni prostor svakako uz stambene objekte.
 
A ladno nije dominantan poslovni prostor A klase
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394858#p394858:icxn9cw4 je napisao(la):
direktor » 28 Jun 2016 11:07 pm[/url]":icxn9cw4]Kako mislis donje zgrade sta pod tim podrzumjevas i fasdad donje zgrade Placate li odrzasvanje stampebnom ,skupljate li pare za odrzavanje

Ima donja zgrada koja je moderna iz 30tih sa oronulom fasadom u kojoj zivim i koja ima 3 sprata i gornja zgrada sa 3 sprata koja je nadogradnja u potpuno drugoj boji i tranzicionom stilu arhitekture koja ima 16 megasipova koji prolaze kroz donju zgradu i tako cine potpuno nezavisan konstruktivni sistem od ove donje.
Placamo sve uredno za stambeno.
 
Strasno kao aste uopste dozvolili da vam te sipove postve a kamo li nadogradnju koja je to muljacina stanre vjerovatno nisu pitali a neki lokalni mafijoza se omastio ,vidi koliko imate para kod stambenog pa vidi da vam oni odrade neke radove pored redovnog odrzavanja
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394864#p394864:1hq9v9vs je napisao(la):
direktor » 28 Jun 2016 11:14 pm[/url]":1hq9v9vs]Strasno kao aste uopste dozvolili da vam te sipove postve a kamo li nadogradnju koja je to muljacina stanre vjerovatno nisu pitali a neki lokalni mafijoza se omastio ,vidi koliko imate para kod stambenog pa vidi da vam oni odrade neke radove pored redovnog odrzavanja

Mafijosa u pitanju je zavod za zastitu spomenika koji je 2000te izdao dozvolu za nadogradnju 3 sprata na zgradi koja je popila bombu 1941 godine. Moj deda 1945te popravio rupu koju je napravila.
Preduzeo sam neke korake da se zgrada uredi koliko je to moguce, videcemo sta ce biti.
A da je strasno, strasno je.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394859#p394859:2n74c0k5 je napisao(la):
Igor » Уто Јун 28, 2016 11:07 pm[/url]":2n74c0k5]Dosljak, dotakao si se i namene sto je jos jedna besmislica ovog koncepta a to je mahom stambeni prostor. Ovakva gradska pozicija zasluzuje reprezentativan poslovni prostor svakako uz stambene objekte.

Дефинитивно су омашили намену комплексу. А гледам нешто рендер и чудим а где је овде паркинг? Неће ваљда све да нагурају на паркинг у Владимира Поповића који је већ претрпан колима запослених у оближњим пословним зградама, а и онако планирају да га скрате за окретницу.

Код нас се изгледа све ради наопачке. Тамо где постоје услови за изградњу пословног центра са солидним саобраћајницама граде стамбено-пословни комплекс и културне објекте, а са друге стране реке гурају псловне и хотелске комплексе на локацију која има лоше услове за саобраћајно повезивање са широм околином, а тек остатком града.
 
Pa parkinzi ce biti podzemni. To je sada uobicejna praksa na NBG, mozda je postala i obaveza nisam siguran.
 
Jedna mala digresija povodom svih burnih reakija:

Zar ovo:

file.php


Nije isto sto i ovo u urbanistickom smislu?

17057068599_471036e774_b.jpg


A ne secam se da je blok 29 uopste bio kritikovan kao ovo sad.
 
Наравно да јесте, али то је нажалост готова ствар. И тај део блока 29 ће увек штрчати, као и већина новоградње на НБГ, поготову стамбене. Мада је у другу руку по мени блок 18 много осетљивија локација него блок 29 пре свега због реке и мостова.
 
Ima i ovaj primer, kompeks YBC koji je izgradio domaci arhitekta Mario Jobst. Zgrade koje nose naziv Crvenkape.

yubcsmm.jpg
 
Naravno da jeste isto, bas sam mislio da taj niz objekata kod Arene da pomenem u postu naravno kao los primer a nije jedini.
 
Kad sam pisao da zatvoreni blokovi preuzimaju primat nad otvorenim blokovima, mislio sam na ove primere novije gradnje, naravno tu nisam ulazio u kvalitet arhitekture vec sam mislio na urbanu formu.
 
Ne znam, meni sve do 85-te sto je gradjeno u Bg-u lici na luksuz koji danas tesko da mozemo da dostignemo ne samo po pitanju zgrada vec svega sto je radjeno jer je sve radjeno u detaljima, i nekako mi je zao one ljude koji su predvidjali razvoj Beograda do 21. veka koliki je samo to entuzijazam bio i zamisli a i Planiranje u narednih 30 godina.... majko mila pola bajke je bilo nekako ispunjeno i onda je stalo i to sto je uradjeno i to je upropasteno, steta sto su planirali da ce Tito vecno ziveti.


[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=4HyDPEXo27A[/youtube]
 
Gospodin Djordjevic sa snimka kaze na pocetku "drustveni dogovor o buducem razvoju grada". Nisam bas siguran da su pitali bilo koga ali da su znali sta rade to je sigurno u vecini situacija mada nisu cvecke imali su svoje momente pogotovo u starom delu grada. U bloku 18 je pokazano po ko zna koji put da nismo dostojni naseg urbanistickog i arhitektonskog nasledja vec konstantno od 90-te srljamo u neki tranzicioni urbanizam.
 
Naravno imali su ih Brdo ali ni tad nisu uspeli da uniste Beograd u onoj meri koliko su mnogi gradovi u Jugoistocnoj Evropi unisteni, jednostavno bilo je previse stare gradnje da bi izmenili Stari Grad u potpunosti a i Desio se Novi Beograd gde su sve svoje ambicije uspeli da ispune , i zbog toga mi je jako drago jer mi se sve cini da je Beograd od samog pocetka posle Turaka je urbanizovan zahvaljujuci slicnosti pejzaza sa Kostaninopoljem kao Konstantinopolj ili puka slucajnost sa rasporedom Luka, Trgova :) cak i Hram Svetog Save mi je kao Hram Svete Mudrosti cak i ceo greben starog grada je slicnog oblika :)

Elem ovako su urbanisti Novog Beograda zamislili Novi Beograd sa Blokom 18.

1.jpg
 
ne svidja mi se sto je, izgleda, nestala logika arhitekata (odnosno da se ne lazemo, problem su investitori) da se u najnovijim projektima novog Beograda, gde ima stambenih objekata izgradi makar jedan sportski teren - za basket ili mali fudbal. Svaki stari blok NBG-a ima ih barem par, a ovde sta deca treba da rade? Iskreno, ne secam se i jednog bloka koji je izgradjen od 2000te imao ikakav sportski deo programa. Blok A, Belvil, Blok 29 itd...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=394900#p394900:ucaovtf7 je napisao(la):
mradulovic » 29 Jun 2016 02:11 am[/url]":ucaovtf7]ne svidja mi se sto je, izgleda, nestala logika arhitekata (odnosno da se ne lazemo, problem su investitori) da se u najnovijim projektima novog Beograda, gde ima stambenih objekata izgradi makar jedan sportski teren - za basket ili mali fudbal. Svaki stari blok NBG-a ima ih barem par, a ovde sta deca treba da rade? Iskreno, ne secam se i jednog bloka koji je izgradjen od 2000te imao ikakav sportski deo programa. Blok A, Belvil, Blok 29 itd...

Deca sada pikaju futbal i basket na tabletu i druze se na fejsu. Investitori im se zahvaljuju. :D :bg4:
 
Mene prvonagradjeno resenje najvise podseca na rekonstrukciju Titograda/Podgorice posle drugog svetskog rata

file.php


656_001.jpg


tumblr_ll8ymhIAOI1qf8fa5o1_500.jpg
 
Nasao sam sliku u boljoj rezoluciji ali forum automatski risajzuje sliku:

303c32b8adf031d9ea3d80e0d00651a3_4585237703.jpg


Mozda Igor moze da poveca sliku?
 
Vrh