ПРЕДСТАВЉЕН НОВИ СИСТЕМ ЈАВНОГ ПРЕВОЗА БИЦИКЛИМА
Нови систем јавног превоза бициклима, као допуна градском превозу, за шта је потребно изградити додатне бициклистичке стазе и пунктове са којих би се могла позајмљивати та превозна средства, представљен је данас на дебати Урбана мобилност - Примери одрживе мобилности. Сличан пројекат рентирања већ постоји у Новом Саду, а очекује се да ће од следеће године заживети и у Београду, у коме ће, на 40 пунктова, бити распоређени бицикли које ће Београђани моћи да користе као вид свакодневног превоза.
- Овај и слични пројекти ће у великој мери побољшати квалитет живота и заштиту животне средине у нашој престоници. Београд ће се придружити великом броју светских метропола, које су својим грађанима учиниле доступним еколошки прихватљивије превозно средство - бицикл, омогућивши њихово изнајмљивање по веома приступачним ценама - рекао је директор акције Очистимо Србију Милош Пањковић.
-Имајући све то у виду, очекујемо да након решавања проблема у области управљања отпадом, заштита ваздуха постане приоритетна тема којом ћемо се бавити наредних година. Кроз акцију Очистимо Србију уклонили смо огроман број дивљих депонија, побољшали систем управљања отпадом и започели изградњу рециклажних центара, све то ће такође допринети побољшању квалитета живота у градовима, али и здрављу становништва. Међу бенефитима вожње бицикла, поред смањених емисија загађујућих материја и буке на градским улицама, свакако се могу убројати позитивни ефекти на здравље, лакше паркирање и мањи трошкови у саобраћају - додао је Пањковић.
Представник Секретаријата за саобраћај Драгољуб Ђаконовић најавио је отварање прве праве бициклистичке стазе у старом делу Београда за април 2012. године и подршку акцији Циклирање, којом се промовише свакодневно коришћење бицикла као превозног средства.
- Пројекат бајк шеринга, када је бицикл у јавном власништву, тренд у свим великим европским градовима - рекао је представник невладине организације Иницијатива за одрживу урбану мобилност Коста Ћирић.
Са дебате је поручено да би мањи број аутомобила на улицама довео до побољшања квалитета ваздуха, чистије животне средине, мањих саобраћајних гужви и буке, али и боље кондиције и здравственог стања свих возача.
- Усвајањем агенде "Европа 2020", предвиђено да се подигне ниво енергетске ефикасности за 20 одсто и окренемо ка алтернативним изворима енергије, у чему велику улогу игра прихватање бицикла као свакодневног превозног средства. Европска недеља мобилности обележава се већ 12 година, како би се пробудила свест да аутомобиле треба остављати у гаражама и где год је могуће ићи пешице - нагласио је представник Делегације ЕУ у Србији Хеди Андрју.
У Дому омладине отворена је и изложба 40 дечијих радова на тему "Мој град без аутомобила" у којој су учествовали ученици од првог до четвртог разреда основних школа. На конкурс је послато више од 150 радова из 15 градова Србије, а победници конкурса освојили су бицикле и ролере.