Šta je novo?

Beskućnici i gradska sirotinja

@Дошљак jednom sam prisustvovao kod Vuka kad je policija htela da negde, odvede jednog neuravnoteženog beskućnika koji se valjao na trotoaru i nešto neartikulisano trtljao, ali je odlučno odbijao da krene... Gde bi ga odveli ne znam ali su hteli da reaguju... Znam da to nije pravilo, ali eto dešava se i da reaguju, ali su im vezane ruke da ga protivpravno zadrže ako on nije učinio krivično delo ili saobraćajni prekršaj u kome je pod dejstvom alkohola upravljao vozilom, pa do otrežnjenja... Lice sa ulice mogu samo da ponude da ga negde odvezu, verovatno u prihvatni centar u Kumodraškoj ili pozovu hitnu pomoć ako je nešto ozbiljnije...
 
mislim da sto se tice klosara

1. prvo treba da reaguju nadlezne sluzbe
2. pa humanitarne organizacije
3. crkva
4. aktivisti pol. partija koje se deklarisu kao humanisticke ili religiozno-humanisticke (Moramo, Dveri...)


pa tek onda da gradjani podizu upisane klosare.
 
Мигранти или траже склониште или их полиција скупља и смешта у прихватне центре. Бескућници једним делом одбијају да буду збринути а са друге стране их нико не приводи као мигранте. Потребан је јасан план, као свуда што нам фали.
 
MIslim da ovaj nije bio u stanju da bilo sta odbije u takvom stanju.
 
Za divno cudo, covek je preziveo niske temperature, onako mokar i upishan.
 
Džabe si vlažio ruke... ali barem si stekao jedno životno iskustvo više...
 
Jedan covek iz kategorije siromasnih gradjana mi je rekao neverovatnu pricu.
On ne placa porez na imovinu godinama jer zivi u stanu svog dede koji je umro.
Poreska resenja stizu na dedu.

Da li je to moguce?
 
Moguće, to jest da godišnji porez stiže na ime preminulog, posle 10 godina.
 
Teoretski znaci, ti ljudi, ako i sami umru nikada nece platiti porez.
Ako nemaju potomke koji bi nasledili stan, niiko nikada nece platiti taj porez.
 
Obično sami umiremo 🙂

a iako nema potomaka, naslednika uvek ima

makar to bila i država, kao poslednji zakonski naslednik.

Ni moj ćale ne plaća porez na imovinu na stan u Beogradu, propust države, iako je stan uknjižen, očigledno organi još ne dele informacije između sebe.

Ako i kad ustanove propust dužan je da uplati porez za 5 godina unazad. Jer je to rok u kome poreska obaveza (relativno) zastareva.

Relativnost se ogleda u smislu da nije došlo do nekog prekida zastarevanja, ako je poreski organ pokrenuo postupak naplate i sl.

Tada obaveza zastareva za 10 godina. Apsolutno zastarevanje.

S tim u vezi:

Kada vas poreski organ uopše ne prepoznaje kao poreskog obveznika i godinama vam ne donosi rešenje iz različitih razloga: neažurnost u vođenju evidencije, nakon ostavinske rasprave nije registrovano da ste naslednik, nekretnina se i dalje vodi na lice koje je preminulo, izgradili ste nekretninu, ali je niste prijavili i sl. U ovakvim situacijama bićete oporezovani za najviše pet godina unazad, jer zbog neznanja poreskih organa da uopšte postojite kao poreski obveznik, nisu ni mogli da preduzimaju bilo kakvu radnju sa ciljem prekidanja zastarevanja.
 
Obično sami umiremo 🙂

a iako nema potomaka, naslednika uvek ima

makar to bila i država, kao poslednji zakonski naslednik.

Ni moj ćale ne plaća porez na imovinu na stan u Beogradu, propust države, iako je stan uknjižen, očigledno organi još ne dele informacije između sebe.

Ako i kad ustanove propust dužan je da uplati porez za 5 godina unazad. Jer je to rok u kome poreska obaveza (relativno) zastareva.

Relativnost se ogleda u smislu da nije došlo do nekog prekida zastarevanja, ako je poreski organ pokrenuo postupak naplate i sl.

Tada obaveza zastareva za 10 godina. Apsolutno zastarevanje.

S tim u vezi:

Kada vas poreski organ uopše ne prepoznaje kao poreskog obveznika i godinama vam ne donosi rešenje iz različitih razloga: neažurnost u vođenju evidencije, nakon ostavinske rasprave nije registrovano da ste naslednik, nekretnina se i dalje vodi na lice koje je preminulo, izgradili ste nekretninu, ali je niste prijavili i sl. U ovakvim situacijama bićete oporezovani za najviše pet godina unazad, jer zbog neznanja poreskih organa da uopšte postojite kao poreski obveznik, nisu ni mogli da preduzimaju bilo kakvu radnju sa ciljem prekidanja zastarevanja.

Poresko je shvatilo da se kao vlasnici stanova vode ljudi koji su i po 30 godina mrtvi.

Mislim da poresko ne moze da netera ljude da izvrse ostavinsku raspravu i prevedu nekretninu na sebe.
 
Onda propust drugog državnog organa, dođe ti na isto...

Moguće da ne mogu da nađu naslednike, država ne može da preskače nasledne redove... ona je na kraju... Niko se nije odrekao nasleđa ali ni prihvatio i to je problem i za poreski organ
 
Pojedine opštine su krenule po prijavi smrti i vađenja izvoda iz mku da pokreću postupak po službenoj dužnosti
 
Da bi izmenili obveznika, poreskoj upravi treba naslednik iz rešenja o nasleđivanju koje im dostavlja notar po okončanoj ostavinskoj raspravi...

Do okončanja rasprave ili ako do rasprave iz nekog razloga ne dolazi držalac nepokretnosti je dužan da se prijavi kao novi obveznik za taj porez... a dok se ne prijavi koliko sam razumeo poreski organ šalje na poslednjeg obveznika iako je umrlo lice, ne proverava ko tu živi i sl... E sad mrtav čovek ne može da bude nosilac prava i obaveza, a očigledno da poreska uprava nema proaktivnu ulogu nego čeka prijavu...

Dakle poreski organ može da promeni obveznika ili tako što notar dostavi rešenje o nasleđivanju ili tako što sticalac nepokretnosti makar i bez ostavinskog rešenja podnese zahtev za promenu obveznika ili bilo koji držalac učini to isto...

Dakle (@MC_ primer) ako stiže na umrlo lice, a neko živi u stanu 20 godina, obaveza je bila tog što je živeo 20 godina da prijavi porez a ne da čeka poresku upravu da promeni obveznika... Jednom kad dođe na naplatu, platiće samo iznos koji nije zastareo, ako se pozove na zastarelost...

Po meni je to i propust poreske uprave jer mi je nazamislivo da se na osnovni pravni postulat da mrtav čovek ne može biti nosilac prava i obaveza državni organ ne osvrće! Ali verovatno je zakon takav da je to samo propust imaoca poreske obaveze...

Neko ko je prošao samu tu proceduru, znaće više i u detalje kako to ide ali načelno je tako...
 
Poslednja izmena:
Ostavinski postupak vracar 1/1 pokreće po službenoj duznosti

Nisu li naslednici ti koji pokrecu ostavinski postupak?

Na Starom Gradu su pocele zestoke provere u vezi preminulih lica. Sticajem okolnosti u proteklih par dana sma saznao da postoje i oni koji 30 godina naisu pokrenuli ost. postupak da ne bi placali porez. Mnoga od tih lica nisu u stanju da plate ni notarske takse.
 
Zar ne postoji rok.
Ako niko ne pokrene ost raspravu za 5 godina, pokrenuce je drzava?
 
U poseti kod zenekoja se h rani iz kontejnera. Objasnjava mi kako ide co proces. Obilaze se odrejene rute, mesta gde je velika verovatnoca da se nadje bacena hrana. Recimo voce i povrce se nalazi baceno koje je pocelo da truli i tu se izabira ono koje je ispravno. medjutim, nezgodno je to raditi na ulici pa se svakodnevno u kucu dovlace ogromne kolicine hrane od koje se veci deo baca vec sledeceg dana. Kad su letnji dani, koza i odeca poprimaju miris iz kontejnera u zavisnosti kakvo je smece bilo dominantno tog dana. Recimo, ako je bilo trulo grozdje, sve mirise na vino. Ceo proces je uzasno neefikasan jer je tesko "procesirati" svu tu hranu.
U kuci ove gospodje nalaze se ogromne, ali ogromnekolicine jabuka, dinja itd. sve na granici truljenja. Citavo jutro ode na sakupljanje hrane. Mnogi imaju semu u prodavnicama da dodju do mesa kome istice rok itd. Hrana truli i u kuci i ono sto se ne procesira se baca. Sa hranom iz kontejnera pokupe se i larve bubasvaba, pa konsekventno zbog tolike hrane ima i puno bubasvaba.
 
jastuk jednog beskucnika
20231018_084848.jpg
 

Šapić: Otvara se privremeno prenoćište za beskućnike na Autokomandi


Privremeno prenoćište za beskućnike na Autokomandi otvara se danas u 20 časova, na adresi Milutina Ivkovića 2. Dostupno je svim osobama bez krova nad glavom kako bi se tokom hladnih meseci zagrejale, dobile obrok, okupale i po potrebi prespavale u zatvorenom, saopštio je danas predsednik Privremenog organa Grada Beograda Aleksandar Šapić.

Šapić u saopštenju navodi i da postoje još dva mesta na kojem osobe u situaciji beskućništva mogu da prenoće, pod uslovom da u njima ima mesta, a to su Prihvatilište za odrasla i stara lica u Kumodraškoj ulici i Privremeni centar za beskućnike u Lominoj ulici.

Ističe se i da je kapacitet prenoćišta na Autokomandi uvećan za šest kreveta, tako da ih je sada 31.

– Prema procenama nadležnih, u Beogradu boravi između 150 i 200 lica bez krova nad glavom, dok egzaktne brojke možemo da potvrdimo samo za prihvatilišta. Smeštaj za beskućnike u Kumodraškoj, koji raspolaže sa 104 mesta, trenutno je popunjen sa 66 osoba. U ovom prostoru na Autokomandi taj smeštaj koristilo je 55 lica koja su ga približno 800 puta posećivala u različitim periodima. To su egzaktni podaci kojima raspolažemo. U svakoj slučaju, nemoguće je da su stvarne brojke 100 puta veće od broja ljudi koji koriste prihvatilišta i druge usluge za ljude bez krova nad glavom – precizirao je Šapić i pojasnio da korisnici narodnih kuhinja nisu beskućnici.

Navodi se i da će prihvatilišta raditi „dokle god bude bilo hladno i dok za time ima potrebe“, podsećajući da je to prošli put bilo do 31. marta.​

 
Vrh