Šta je novo?

Beskućnici i gradska sirotinja

Па нек иду кући.

Финску кошта мање да поклони бескућнику нови стан и реинтегрише га у друштво него што град Њујорк одвоји пара за једног бескућника током једне године.
Да, знам да је у Њујорку кафа 10е, али поента је и даље иста. Да се не праве они троуглићи и клупе против бескућника већ да се те паре уложе у њихов опоравак и реинтеграцију уств би се решио проблем бескућништва, а не само проблем бескућништва у [позната туристичка локација].
 

Отворено преноћиште за бескућнике

Понедељак, 26.12.2022. у 16:11М. Ј.
У Улици др Милутина Ивковића 2, на Аутокоманди, у сарадњи Секретаријата за социјалну заштиту и Црвеног крста Београда, отворен је објекат за привремено преноћиште за особе без крова над главом.

677z381_skitnice-objekat.jpg
 
Да, знам да је у Њујорку кафа 10е, али поента је и даље иста.

U Helsinkiju nije mnogo jeftinija...

Nego kad krećeš da rešavaš problem sa manjim brojem beskućnika brže ćeš ga rešiti, naravno ako pre svega imaš ideju kako... A Finska očigledno ima...

@Дошљак znam da ih je bilo dosta po Budimpešti, ali ne razumem kako mogu da im zabrane da borave na javnom prostoru, s obzirom da nemaju ni svoj dom, gde treba da borave?

Možda je Mađarska uvela dovoljan broj prenoćišta, prihvatilišta i mesta gde mogu da se sklone pa u sklopu toga zabranu da borave na ulici, što je isto problematično... Trebalo je da staviš neki izvor da vidimo o čemu se tu zapravo radi...
 
Ima brat bratu 10 godina otkako sam lično video više puta policiju kako kinji beskućnike po Budimpešti, a u međuvremenu je postalo samo gore. Uostalom, znate ko im je na vlasti, tako da ništa čudno za fašiste.
 
Gradski tramvaji su omiljena mesta beskucnika zimi. Narocito je popularan tramvaj br 2. koji kruzi, pa beskucnici mogu da odremaju vise krugova.
Pre nekoliko noci sam usao u dvojku. Bilo je 5 beskucnika i niko vise.
Ubrzo sam shvatio zasto.
Beskucnici su sirili neizdriv smrad oko sebe.
Ali u tramvaju je bilo toplo i uzivali su u voznji.

U nekim drugim zemljama postoje osim sluzbi i dobrovoljci koji u hladnim nocima daju klosarima caj ili kafu.
Kod nas nema tih dobrovoljaca.
Zapravo ima, ali oni se bave migrantima jer su migranti tako egzoticni.

U Holandiji sam upoznao jednu klosarku-narkomanku. Po citav dan bi prosila da isprosi za drogu. U to doba postojalo je prihvatiliste za klosare, ali morali su da plate 10E za prenociste i hranu. Ali kad ti treba svaki cent za drogu, ne mozes da skupis 10E. Zato je cesto spavala napolju, pokrivena kartnima.
Takav je zivot uz bolest zavisonosti.
 
Gradski tramvaji su omiljena mesta beskucnika zimi. Narocito je popularan tramvaj br 2. koji kruzi, pa beskucnici mogu da odremaju vise krugova.
Pre nekoliko noci sam usao u dvojku. Bilo je 5 beskucnika i niko vise.
Ubrzo sam shvatio zasto.
Beskucnici su sirili neizdriv smrad oko sebe.
Ali u tramvaju je bilo toplo i uzivali su u voznji.


Ne lupaj da su uživali molim te 😄

Ispresavijani sede samo do ponoći a onda na ulicu do prvih polazaka... BG voz linije su bolje po meni za beskućnike ali ih nema toliko, prošlih zima ih je bilo više... Onaj prvi polazak do Mladenovca i nazad je dušu dao baš za dremanje u toplom bez ljudi okolo...

Mislim to nije rešenje, ljudi se snalaze, a trebalo bi da ima više prihvatilišta, tj. toplih prostorija... I da dođe informacija do njih, pitanje je da li bi to koristili oni koje vidimo u tim dvojkama jer su oni već prsli s mozgom do mere da ne mogu da donose raiconalne i najbolje odluke za njih same... Verovatno da ne znaju za red vožnje BG voza... Ko normalan bi se lomio na plastičnoj stolici kad može u fotelji sat i po do Mladenovca i nazad... Ima i toalet... Kakav takav, ali sve je tu i ne košta ništa... a do prvog polaska na Prokopu je toplo i tamo ih ima na onim crnim stolicama unutra... Skučeno je al toplo i isto je toalet odmah pored a ima i vode i sapuna i papira...

Mislim nisu to rešenja al da sada izgubim krov nad glavom... Otišao bih pravac Prokop od ponoći do 4h i onda vožnja do Mladenovca i nazad...

Na prokopu nekada u automatima za kafu ljudi ne pokupe kusur, na pritisak jednog dugmeta izađe 50 dinara... To ne znam kako beskućnici ne primete... Ja sam više puta to primetio... Nisam uzimao kusur al bih dodao još 50 dinara za kafu u pola cene...

E da, jedan beskućnik mi je poslednji put prišao na Prokopusa sa pričom fali mu 60 rsd za voz do NS...

Bilo je kasno, oko 22h... I ja mu kažem kupi do Sremskih Karlovaca i vozi se do NS, niko neće primetiti... I on kao voz ide direktno u NS... I ja u dva klika, otvorim taj poslednji polazak u 22.30 i kažem ne ide direktno, evo vidiš, kupi na deo relacije tako i ja radim... I on, kao vidi stvarno i ode...

Naravno slagao je, ne putuje u NS, nego mu je to priča za 60 ili 100 dinara ako neko nema sitno 10 uz 50...

Nisam mu dao jer me laže... Da je prišao i iskreno rekao šta mu treba verovatno bih mu dao...
 
Noki wrote:
,, .... jer su oni već prsli s mozgom do mere da ne mogu da donose raiconalne i najbolje odluke za njih same... ,,

Upravo tačno, sve dr tumačena su demagoškog karaktera.
Njihov boljitak je moguc samo uz pomoc majstora za glave.
Prazan džep plus prazna glava jednako je velika praznina
Ko ce da se mlati sa prazninom ?
U ovakvim našim okolnostima na žalost , to su čorava posla....
 
Na dnu Skadarlije, covek vec drugu noc spava na klupi (kod cesme) pokriven cebetom.
Imao sam zelju juce da mu ponudim jos jedno cebe, ali se nsiam usudio ogranicem nekim svojim malogradjsnskim blokadama koje nisam mogao da prevazidjem jer mi je delovao nekako cudno. Ne znam zasto nisam mogo da zapocnem razgovor sa njim.
Covek ce verovatno umreti ovih dana.
Mozete da ga vidite tamo.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ika
Covek je i dalje tamo.
Jutros sam mu kupio nesto za jelo.
Ostavio sam pored njega jer razgovor nije bio moguc.
Covek je hrkao u nekom polusedecem polozaju.

Postoji li neka sluzba koja bi se mogla pozvati?
 
bravo, to prvo da kazem.
ja sam ostavljao jednom tipu pored poste u nusicevoj, milsim da je bila 2020., uputstva da se obrati centrima za prihvat.

mana je sto radim bas rano ujutro, vidjao sam ga dok spava, tokom dana ne.

a sa jednim drugim covekom se susrecem u prolazu mose pijade/decanska ka cumicu, isto je rano pa spava. njega jos i vidim preko dana u prolazu kod idee, potpuno je nezainteresovan da se obrati za pomoc (drugim recima, covek je alkos). nemam problem sa tim, zickanje je iskljucivo za pivo ili pljugu, recju, to je tuzna prica, i ne zeli da se obrati za institucionalnu pomoc. kad mu kazem, covece, mozes da imas smestaj, da imas topli obrok, to je veca pomoc od pljuge i pive, jednostavno zauzme gard.

srecem se sa jednom devojkom-milicionerkom na tom potezu i jednom sam je zaustavio, kome da se obratimo da pomognemo ovom coveku? samo neizanterosovan odmah rukom. jbg.

mnogo mi je zao. njima treba pomoc i rad na terenu.psihologa i socijalnih radnika, da im se kaze da ne moraju da se smrzavaju na minusu, uopste ne bih ulazio u to, koja je muka koga naterala da spava na ulici.
mozda bi u drugoj iteraciji moglo da se napravi pomaka. uvek isticem primer lice ulice, kao jedan od najboljih projekata koji postoji kod nas.

ovo pisem kao potpuni laik i sugradjanin beskucnika.
 
gde oni uopste mogu da odu?
da li prihvatjni centri uopste postoje?
ako neko prodje pored pocetka skadarlije, neka mu da nesto za jelo, ne verujem da ce jos dugo ziveti
 
Има неколико прихватних центара, једини за који знам је код аутокоманде.

Неколико пута сам причао са људима на ж.с. Раковица, јер тамо увек има некога, некад и више њих. Сада када је овако хладно темпирам да дођем 1 минут пре воза и не задржавам се после што дође, а ни никога од њих не виђам по овој зими, надам се да су нашли неко свратиште. Знам да је неко живео у оном "ИМР хотелу", напуштеној згради код мостића преко Топчидерке у Варешкој.

Ја се осећам баш глупо да им дам у храну руке, некако имам осећај као да би их вређао тиме, па сам до сада неколико пута оставио храну на том крају станице или испред тог "хотела" када нема никог. Пошто ни ја немам нешто пара то се десило само 3-4 пута, када сам од куће донео нешто хране после славе и после Божића и када ми други спакују храну после славе.

Данас сам дао крв и за неких 60ак минута док сам био напољу ми је рука баш јако утрнула, а до сада никада нисам имао проблема при давању, да је нешто веће од убода маленом иглом, и да сам напољу цео дан и ноћ по овом времену нзм ни да ли би преживео 2-3 дана. А сваки бескућник ког знам има некакав медицински проблем од раније и свако од њих је угрван и пун неких ситних посекотина.
 
Malopre sam bio tamo i raspitao se u "Amanu" na dnu Skadarlije za klosara.
Ono sto je frapantno je d anadlezne socijalne sluzbe ZNAJU za problem, dva puta je bila hitna pomoc i policija.
Nisu pomogli coveku. Ostavili su ga da crkne kao psa.

Kupio sam mu cokoladu i otisao do njega:
Vidim da su mu stavili tu neke jabuke i po komad hleba.
Ljudi jos ima, ali drustvo je zakazalo.
PItam ga: "Kako izdrzavas?"
On kaze: "Podigni mi noge"
Ja mu podignem noge na klupu.
(Osetim da su mu noge sasvim mokre od mokrace i tu isprljam ruke njegovom mokracom)

"Zasto ti ne podignes noge?", pitam
"Nemam vise snage", kaze.

"Sto mi nisi podigao obe noge?", pita on.
"Obe sam ti noge podigao, nego ti ne osecas noge"

Dam mu tu cokoladu, nije mogao ni da je uzme i otpakuje.
Da sam mu prethodnog dana odneo neko cebe, mozda bi imao sansi.
Pridruzujem se bezosecaju ostalih i odlazim pazeci da nista ne diram zapishanom rukom.

Mislim se, mi smo najgora zemlja na svetu.
Mozda ne ljudi, ali sluzbe, oni kojima je to posao.
Socijalne sluzbe znaju za problem i puste coveka da crkne.
Panduri su mogli da ga uhapse, po nekom osnovu, barem da bude na toplom.

I gde su nasi internet idealisti, podmladak politickih partija, i oni sto se mole bogu i oni sto se mole Briselu.
Gde su popovska govna (crkva je na 100m). Imaju ogroman parohijski dom. Nisu li oni hriscani?
Mislim, na te humaniste po zadatku, jer ja nisam humanista.
I bogati sljam sto puni Skadarliju, klinici od 25 mogu konju rep da iscupaju, mogu da ga podignu i odnesu na neko zaklonjeno mesto.
Postali smo svet iz vlaznih snova Margaret Tacer i Tomasa Hobsa.
Pacovi.
Postali smo USA.
 
Бескућници често одбијају помоћ надлежних. Углавном су психички оболели. Мислим да надлежни немају овлашћења да их склањају у склоништа против њихове воље.
 
Tamo redovno sede zapišanci, postali su atrakcija i stranim vlogerima...

InShot_20230210_221748249.jpg


Ja sam im zamračio face, vloger nije.

Niko ne može da ti pomogne ako sam sebi ne želiš da pomogneš... Oni su pre svega besprizorni alkosi pa kao posledica toga i beskućnici. Stvarno mi ih je muka da ih gledam kad odbijaju pomoć. Dođe mi da se donese neki zakon da ih kao neuračunljive pokupe sa ulice.

Mislim ja koji sam tolerantan kad mi se sve smuči onda je stvarno doteralo cara do duvara što se kaže... Ne znam kakve više simpatije da imam... Bog ili ovaj univerzum ti nije podario život da ga baš toliko protraćiš... Razumem da svako ima svoju priču i sudbinu al imaj je u toplom, jer ima gde mogu da se sklone... Sami sebe doveli u ovo stanje i na kraju umiru, uriniraju i kenjaju u gaće i na -5 ne osećaju ekstremitete.

Dok su iole zdravi treba na obavezno lečenje jer je alkoholizam bolest, a ne kao mi smo kapitalističko društvo pa ne možeš protiv volje. Kakva crna volja kad je ni nema, oduzmeš mu poslovnu sposobnost i u ludaru. Društvo ne može da dopusti da ljudi u terminalnim stanjima tumaraju ulicom jer "oni tako žele..." Na šta to liči više...
 
Obrcete tezu.
Na tipicno (malo)gradjanski nacin.
Sami su krivi. To hocete da kazete.
Mozda i jesu sami krivi sto su postali klosari. Sigurno.

Ali veceras...

Pitanje koje se postavlja veceras je: kakvo je to drustvo u kome je normalno da bolesni ljudi zimi umiru na ulici naocigled svih.
Ako je to vama normalno, meni nije. Drustvo se ocenjuje bas kakvo je prema nedodirljivima, ludacima , bolesnicima, zatvorenicima itd...
Jer i psihicki bolestan covek je bolestan covek.
I odvratan, smrdljiv covek je ipak covek.

Policija je mogla da nadje razlog, da ga ukloni odavde i smesti u neki zatvor za par dana.
Ne verujem da je ovaj covek odbio da ide, on vise nije u stanju da hoda. Nego nisu hteli da ga nose.
Gadilo im se da ga dodirnu kao sto se i meni gadilo. Ali to je njihov posao. Ili treba da nose samo lepe i mlade?
I deca ujutru idu u skolu, gledajuci kako covek umire.
Kad neko padne i onesvesti se na ulici, hitna pomoc ga odnese bez njegovog pristanka.
Ovo je slicna situacija.

MIslim da je to srednji covek sa gornje fotografije.
 
Poslednja izmena:
Dok su iole zdravi treba na obavezno lečenje jer je alkoholizam bolest, a ne kao mi smo kapitalističko društvo pa ne možeš protiv volje. Kakva crna volja kad je ni nema, oduzmeš mu poslovnu sposobnost i u ludaru. Društvo ne može da dopusti da ljudi u terminalnim stanjima tumaraju ulicom jer "oni tako žele..." Na šta to liči više...
Da. Ako je covek nesposoban za zivot, zajednica mora da reagije.
Ako nije reagovala na vreme, onda mora sada.
Cak i ljudi u terminalnom stanju ne mogu biti ostavljeni da umiru na ulici.

Gledao sam nedavno film iz L.A. covek vodi dete za ruku pored niza narkomana koji s ebodu. Neko u venu, neko u vrat.
To je ovo.
Dozvolili smo da Srbija postane kao Kalifornija.
 
Prvo razmisli da li sada ima mesta u zatvoru. Mnogo beskučnika u zimskom periodu učini neko lakše delo da bi otišao u zatvor. Gde bi ih ti sklonio i kako bi to rešio da imaš neku vlast?
 
Prvo razmisli da li sada ima mesta u zatvoru. Mnogo beskučnika u zimskom periodu učini neko lakše delo da bi otišao u zatvor. Gde bi ih ti sklonio i kako bi to rešio da imaš neku vlast?

Ovo su u principu psihijatrijski bolesnici.
Ako tamo nema mesta onda bi u nekoj od napustenioh zgrada oragnizovao smestaj. Ima napustenih fabrickih hala.
Dao im sundjere da leze na njima, cebad, jednom dnevno topli obrok.
 
Овде је проблем што нема системског приступа државе, као и код проблема деце улице која се злоупотребљавају за просјачење. Ако позовеш полицију они се правдају да је то посао за социјално, ако позовеш социјално, они ће се правдати да нису у могућности да реагују без полиције. Ако позовеш хитну, она ће одбити пошто реално има прече случајеве где су минути у питању за живот.
Сећам се једном приликом, пре можда 5 година, седам у трамвај код Франша кад он стаје пре храма у колони осталих трамваја. Изашао сам и отишао до првог возила у колони да видим шта се дешава. У аутобусу приватног превозника, на поду лежао је и млатарао рукама и ногама један средовечни пунији ром, сећам се да је имао минђушу у уху. Путници су се уплашили да има напад епилепсије, па су замолили возача да позове хитну. Видео сам да није у питању епилепсија већ да је био мортус пијан. Хитна кад је стигла, техничар и возач санитета су га познали, често има такве испаде. Али очигледно нема системског приступа за лечење тих тешких алкохоличара бескућника.
 
Vrh