Vest napravljena tako da neupućene obraduje, a upućene razočara. Radiš studiju za sistem koji već imaš u eksploataciji, a gde si već napravio teške brljotine? Evo, rekonstruisana pruga Prokop - Batajnica zaboravili da naprave delimično 3 ili 4 koloseka. Rekonstruisana pruga za Pančevo, zaboravili da je najjači generator putnika upravo Pančevo. Pored novorekonstruisane infrastrukture najbržeg i najmasovnijeg tipa javnog prevoza velikog grada u Krnjači, Ovči, Zemun Polju nema planske masovne gradnje stanova, fakulteta, bolnica, srednjih škola, trgovinsko-poslovnih zona... Sve se gradi negde drugde daleko od pruge.
Šta je tu problem? Što nemamo studiju! Takve stvari valjda radi Agencija za prostorno planiranje, jer ako radi transportna firma, to znači da gradimo železnicu radi železnice, a ne železnica kao sredstvo za rešavanje nekih privrednih, urbanističkih, obrazovnih, zdravstvenih, ekoloških, regionalno-razvojnih, socijalnih problema.
Još ukineš polovinu kapaciteta, i to u najvažnijem, centralnom delu čvora, a posle praviš studiju koliko će ti kapaciteta trebati? Gde je mozak?
U samim javnim podacima vezano za studiju ne kriju da je od 2014. došlo do naglog ogromnog pada obima prevoza i putnika i robe, a od kada traje i sakaćenje saobraćajno-transportnih kapaciteta železnicom.
"Mozak" osta u feudalizmu. Dok ovaca ima za šišanje, biće i vune za vlastelu. Očigledno se sve radi da bi udovoljavanje tradicionalnim gubitašima bilo vidljivo, a ne da se unapredi kvalitet prevoza koji bi itovremeno podigao i kvalitet života.
Na stranu škrtarenja (ili retrogradnje) na tehničko-eksploatacionim karakteristikama pružnog pravca, oko stanice Ovča bez preterivanja može stati ceo novi Novi Beograd, između autoputa/aerodroma i Zemun Polja isto, a praktično pored svake druge stanice, čak i na šumadijskim kracima po jedno plansko naselje. To naravno ne znači da se suočavamo sa teoretskom limitacijom tražnje, ali ukazuje na neefikasnost u smislu udela vidova prevoza na nivou celog sistema. Čak i ako železnica preveze dnevno isti broj putnika kao jedna ozbiljna metro linija (cca 300k), ona bi u povoljnim urbanističkim uslovima mogla prevesti više od svih linija metroa zajedno, i to uz niže troškove po km, kako eksploatacione, tako i kapitalne što direktno utiče na gradsku kasu i sposobnost "reciklaže" ulaganja u neke nove benefitarne projekte. Mi se već decenijama rasipamo na manje projekte od trećerazrednog značaja, tradicionalno izbegavajući najoptimalnija rešenja neohodna za neki dugoročan stabilan rast.
Po meni je ta urbanistička marginalizacija čvora najveći strukovno-politički debakl u poslednjih pola veka. Za autoput se izdejstvovalo, ali nije u slučaju izbacivanja RM iz planova. Da je data preporuka stručnog tima sektora za planiranje da se stari uz modifikaciju novog (delimična duplikacija u NBG, Rakovici uz novi most preko Dunava) konvertuje u lokalni sistem Vučić sada ne bi isterao zamisao uklanjanja starog, niti bi metro prošao trasom gradske železnice.
Deo problema je i imidž gradske železnice kao sporog regionalnog putničkog antibiotika koji pokriva svako selo još od 19. veka, što je sušta suprotnost u odnosu na urbane sisteme Berlina ili Kopenhagena. Vučić je takoreći skinuo već skuvanu žabu sa vatre. Odvijalo se toliko sporo da niko nije ništa preduzeo, pa ni on, iako je mogao.
Infrastruktura železnice Srbije naručila je izradu tehnološke studije razvoja Beogradskog železničkog čvora. Studiju je potrebno izraditi za deo železničke mreže oivičen krajnjim stanicama linija BG voza, odnosno stanicama Mladenovac, Lazarevac, Batajnica i Ovča. Kako je navedeno u tenderu...
zemunskevesti.rs
Vozno vreme od Ovče do Batajnice 10 minuta??! Fizički nemoguće, čak i da voz ne staje nigde usput. Valjda je pisac hteo reći da će BG Voz na toj relaciji jednog dana ići u taktu od 10 minuta.
Srbija je izgleda jedina zemlja u kojoj se za novinarski posao ne traži elementarna pismenost
Metro stanica Karađorđev park? Dobro su se setili važne presedačke tačke, ali da ne zaboravimo par činjenica:
1. Tehnička nemogućnost umrežavanja u Makenzijevoj dovela je do preusmeravanja druge linije.
2. U slučaju usiljene devijacije druge linije preko Karađorđevog parka kako bi se izbegla ogromna rupa u širem centru grada sve do Cvijićeve treća može biti sprovedena samo preko Dušanovca, Maksima Gorkog i Vuka.
3. Ako treća ode preko Vuka onda druga pokrivanjem Prokopa maši Slaviju i, imajući u vidu preveliko krivudanje potencijalno i Savski trg što nas ponovo dovodi na početak priče da samo prva može preko Prokopa.
Ova zavrzlama može biti rešena reorganizacijom mreže ili dodavanjem četvrte linije, što u oba slučaja sugeriše na potrebu za racionalizacijom (izostavljanje mirijevskog bulevara, u slučaju četvrte možda i vidikovačkog kraka preusmeravanjem na Kneževac). Reorganizacija bi omogućila spajanje druge i treće u jednu sa kracima ka Zemunu i Bežaniji, odnosno Mirijevu i Banjici. Hoću reći da se uz manje troškove može pokriti više uz povoljnu umreženost sa ostalim vidovima prevoza, i to samo na osnovu promena trasa, bez ulaženja u izmene tehničkog aspekta. Bitan je tajming. Još se nije toliko zašlo u gradnju da se izostavi Prokop imajući u vidu da se osim geoloških ispitivanja vrše samo pripreme terena za depo, što je inače jedino što se više ne može izmeniti.
Btw. vezano za takt, Pančevo i nekako, al 7,5min u dedinjskom tunelu sa gomilom regio i brzih za Niš bez novih cevi? A prepolovljen takt van špica već je uobičajena nebuloza. Nikako da prepolove *ebeni voz.