Naleteo sam na dve zaista dobre fotografije iz vremena pravljenja obaloutvrde na levoj obali Save. One konačno objašnjavaju pitanje dugotrajne stabilnosti pozicije rečnih "nanosa". Svi smo imali pogrešnu početnu pretpostavku.
Kakva "stabilnost" i zašto je to bitno? Gledajući niz starih slika ušća lako se vidi da tačka prvog susreta voda Save i Dunava na slikama uvek ima sličan, relativno oštar završetak. Zato sam predložio da se sada ravno odsečeni donji nivo obaloutvrde konačno uredi tako što se malo produži, tako da ima isti taj oblik obale kao na slikama. Argument protiv toga je bio da je to rečni nanos, da bi se pomeranjem obaloutvrde dublje u reku samo pomerilo mesto gde se nagomilavaju rečni nanosi, pa bi ih onda opet imali, samo dublje u rečnom toku. Kontra argument na tu primedbu je bio da se pozicija ivice nanosa nije previše pomerila u odnosu na stanje pre rata, pa mora biti da je to neka prirodna i stabilna linija do koje se talože rečni nanosi, zbog čega smemo da produžimo donji nivo obaloutvrde tako da ima oblik rta, bez bojazni da će se onda i nanosi pomeriti za isto toliko. Kao na slikama. Međutim ZAŠTO je linija leve obale toliko dugo stabilna? Pogledajte kako je pravljen sadašnji gornji nivo obaloutvrde:
A ovde se vidi sve, čitavo ušće, baš u trenutku nasipanja dela gornjeg nivoa koji zalazi u Dunavski rukavac. Slika je snimljena negde između 1948. i 1956. godine.
Ono što ovde najviše upada u oči je da je tlo isto i levo i desno od nasipa. Ista tekstura, ista boja, isti nivo tla. Dakle, desno od nasipa NIJE rečni nanos,
to je deo origininalnog tla budućeg Novog Beograda! Ovo je ključ svega.
Nije reka nasula talog desno od linije obaloutvrde, nego je obaloutvrda napravljena tako da bude uvučena u odnosu na pravu, stabilnu obalu Save. Prosto smo obrnuli referencu. Ne meri se pozicija obale u odnosu na poziciju obaloutvrde, nego pozicija obaloutvrde u odnosu na originalnu obalu, pošto je ovde obaloutvrda ta koja je nova i koja je uvučena u kopno, a NE linija obale. Obala reke je uvek bila približno tu gde je na slici jer to nije
naknadno naneti rečni talog. Tj nije tlo formirano u drugo vreme ili na način različit od formiranja tla čitavog ostatka platoa budućeg Novog Beograda. Zato je ivica "nanosa" (koji dakle nisu NAKNADNI nanosi nego originalni deo reče delte Save) stabilna, i zato smemo da je fiksiramo izduženom obaloutvrdom i na samom ušću. Kao što je uostalom već urađeno gradnjom donjeg nivoa u Savi uzvodno od ušća. "Rt" je ustvari poslednji ostatak originalnog nivoa tla pre nasipanja Novog Beograda. Kasnije su naravno splavovi i kanalizacija naneli i dodatni talog, ali ne računajući taj deo materjala na vrhu, OVO na slici je prirodno stanja ušća. Pa vidite koliko je to daleko od gornjeg nivoa obaloutvrde, za koju danas tačno znamo gde je.