Šta je novo?

Beogradske reke i priobalja

Akva park u bloku 44 ,groblje od gradjevine koju su oni i Bogdanovic iz Demokratske stranke poklonili nama da u tom smradu i rusevinama i crkotinama uzivamo evo jos malo pa 30 godina.
Budi siguran kada bi se nekim čudom oživelo to gradilište i postojala namera da se taj akva park ipak završi, da bi ova ekipa poskakala i krenula sa peticijom o štetnosti projekta jer će uništiti kej i privući stanovništvo sa strane u već pretrpane blokove:)
 
Fr2b-IfWIAEIJiJ.jpg


Ne radi se ni o kakvom "uređenju keja" već se radi o prilagođavanju keja splavovima i rasterivanju konkurencije.
Ovaj splav, "Nivo", je poslednji koji je postavljen, najveći je na ovom delu Save, ispred njega je posečeno ono stablo pa se digla frka.
Kada su određene lokacije za splavove po ovom Šapićevom konkursu, od svih postojećih jedino se ovaj splav "našao" na definisanoj lokaciji, i to u milimetar svojih gabarita.
Sada vidimo da se i kanal za cevi sa pijaćom vodom i otvor kroz nasip kopaju - tačno ispred ovog splava. Ovo nije niz običnih slučajnosti.

Poslanici opozicije rade ono što im je i posao - brane volju građana i bore se protiv samovolje i bahatosti vlasti, ja sa time nemam problem, ni ja ih nešto ne gotivim, ali bolje nemamo (zapravo, sada bi trebali da budu u skupštinskim klupama i da se raspravljaju o prihvaćenom rešenju za priznavanje otcepljenja Kosova, ali ovi su suspendovali rad Narodne Skupštine....). Da oni nisu tu, da nisu privukli kamere i medije, plaćeni batinaši bi napali građane.

A ako neko hoće da podrži bušenje nasipa zbog nečijih splavova, slobodno neka ode i podrži ove radove.
Ovi od kada su došli, stalno prave neke probleme sa vodom, rekama, izvorima i izvorištima, poplavama, kanalizacijom... ja bih na vašem mestu bio krajnje oprezan kome verujem.


I da, Akva park je i ovako loša ideja - ali tu su ulupane privatne pare.
 
Razumem da ti smeta kačenje političara. U kontaktu sam sa udruženjima građana koja se bore godinama protiv splavova, buke i uništavanja savskog nasipa.
Političari se uvek kače i njih prosto ignorišite jer je ovo situacija gde imaju dve strane, jedna je splavarska i vlasti a druga građana i političara koji se tu kače. Ili si sa jedne ili sa druge strane.

Ja sam iz bloka 44 ,nekada sam vozio camac od Zemuna do nasih Blokova uz samu reku na metar od obale ,kada nije bilo nijednog splava.I jedva cekam da se resi i rascisti haos sa splavovima da konacno mozemo da vidimo reku,ali nije problem samo reka ,svi gore pobrojani poslanici mogli su da naprave 10 metara levo hoda i da pogledaju Akva park u bloku 44 ,groblje od gradjevine koju su oni i Bogdanovic iz Demokratske stranke poklonili nama da u tom smradu i rusevinama i crkotinama uzivamo evo jos malo pa 30 godina.
Gde si Cuto 30 godina da se resi to djubre koje ste nam napravili u bloku i na Savi.
Podrska za Sapica i sve koji pokusavaju da rese probleme koje su ovi strucnjaci napravili u blokovima i na Savi.
Ovaj iz Krusevca,ovaj iz Trstenika,ovaj iz Resnika nalevo krug i mars svi svojim kucama i tamo resavajte probleme,u blokovima nemate sta da trazite.
Pozdravlja vas st**a iz bloka i bolje da narod nedolazi tamo jer biste se nasli na cudu ako dodjemo i kazemo vam sta mislimo o vama i vasoj brizi za nas iz blokova .
 
Poslednja izmena:
Ja generalno ne vidim problem u dovlačenju infrastrukture do obale. To ne treba da bude vezano za to koji splavovi su tu i koji će da ostanu. glavna stvar bi trebalo da bude istrajati na što manjem broju splavova uz ograničeno radno vreme/buku sa istih i rešavanje drugih komunalnih problema koje donose (čitaj parking u blokovima uz nasip).
Sadašnje stanje nakrcanih splavova je užasno i sve da je ovo što dolazi samo malo gore rešenje, bolje je nego nikakvo pošto nikakva građanska incijativa postojeće spavare ne može oterati. to videsmo na primeru cunamija,a i brda ovih udruženja ljubitelja reke su ljubitelji reke za svoje dupe da nakače svoj splav na javni nasip i druže se sa prijateljima i rado bih im video leđa.

Pokazalo se da nasip traži da ima ugostiteljske splavove (vidite posetu) i treba se samo težiti da to ostane u normalnim granicama i oslobode značajni delovi u potpunosti od istih.
 
Ja baš mislim suprotno, da je ovo što se sada dešava pokazalo svu apsurdnost situacije: nasip koji štiti grad od izlivanja Save i od poplava, se buši (alo!!) da bi se do reke dovela - pijaća voda (!?) za objekte koji tu nisu ni predviđeni niti bi tu smeli da se nalaze... ali vlast (jednina ili množina, svejedno) ima interes u profitu od splavova i veze sa vlasnicima pa na divlje donosi neke opskurne uredbe da bi se zaobišao zakon, ili menjaju zakone kad im se ukaže da će da ih krše... I da onda građani moraju da se organizuju protiv samovolje vlasti.

Ljudi, nastradaćemo jednog dana zbog intresa i ograničenosti nekoliko ljudi. Stalno ponavljam - mnoge neverovatne stvari koje nam se dešavaju se mogu veoma lako objasniti: ljudski život je ovde veoma jeftin.
Njih zabole za to što buše i narušavaju intergitet konstrukcije nasipa, za njih nasip nije zaštita od izlivanja Save i poplava, on je samo nešto pored splavova što treba da se probuši da se dovedu struja i voda, ništa više od toga.
 
Poslednja izmena:
Ja sam iz bloka 44 ,nekada sam vozio camac od Zemuna do nasih Blokova uz samu reku na metar od obale ,kada nije bilo nijednog splava.I jedva cekam da se resi i rascisti haos sa splavovima da konacno mozemo da vidimo reku,ali nije problem samo reka ,svi gore pobrojani poslanici mogli su da naprave 10 metara levo hoda i da pogledaju Akva park u bloku 44 ,groblje od gradjevine koju su oni i Bogdanovic iz Demokratske stranke poklonili nama da u tom smradu i rusevinama i crkotinama uzivamo evo jos malo pa 30 godina.
Gde si Cuto 30 godina da se resi to djubre koje ste nam napravili u bloku i na Savi.
Podrska za Sapica i sve koji pokusavaju da rese probleme koje su ovi strucnjaci napravili u blokovima i na Savi.
Ovaj iz Krusevca,ovaj iz Trstenika,ovaj iz Resnika nalevo krug i mars svi svojim kucama i tamo resavajte probleme,u blokovima nemate sta da trazite.
Pozdravlja vas st**a iz bloka i bolje da narod nedolazi tamo jer biste se nasli na cudu ako dodjemo i kazemo vam sta mislimo o vama i vasoj brizi za nas iz blokova .
Aleksandar Šapić je direktno čedo Dragana Đilasa i Demokrtatske stranke. Baš kao i Goran Vesić pre njega kome uskoro ima da šaljemo pisma "vrati se sve ti je oprošteno"
Ovo sve posle ispod je bezvredno i nepotrebno komentarisati.

I da, moram da spomenem da mi je jako žao da je dugogodišnji član Gaga, poptunuo utonuo u poslušničko--činovničku baru. Jako mi je žao, kao neko ko mi je bio beskrajno simpatičan i ko često ima divne i korisne postove, ali sada je sve to potpuno upregnuto u pogrešnom pravcu.
 
@DusanBG Zašto savski blokovi moraju da imaju splavove dok Beograd na vodi ne sme da ih ima. Da li su građani savskih blokova građani drugog reda jer nemaju stanove od 6.000 evra za m2 stana na Beogradu na vodi? Eno koliki je Novi Sad pa imaju dva brodića restorana i to prava broda a ne splavove i ništa im ne fali.
 
Aj da sad ne ulazimo da li tu treba da postoje splavovi ili ne (ali hajde i da ja kažem da treba, ali u mnogo manjem broju sa precizno definisanim uslovima)

Ali zar ne postoji neki drugi način da im se dovedu voda i struja? Zar baš mora da se buši nasip?
 
Treba ti prvo studija opravdanosti, uticaja na životnu sredinu, potom projekat (projekti)... a ne da polupismeni neškolovani vaterpolista odluči da je prioritet da splavovi ostanu i da se buši nasip na divlje.


Vučko je poentirao: zašto ne mogu splavovi kod BnV, a ovde baš moraju? Zašto u 90% gradova u Evropi to ne postoji ni kao mogućnost, a kod nas mora?
 
Relja wrote...... Zašto u 90% gradova u Evropi to ne postoji ni kao mogućnost, a kod nas mora?.....
😃
OK, al onih 10 % imaju predivne moderne isprojektovane kuce na vodi. Miilina ih je i videti
A ne barake na buricima.

Jednostavno kod nas nijje detaljjno regullisana oblast,
vec taman oonoliko da može biti tamnii Vilajet.
 
Opravdanost postojanja splavova na reci je upravo činjenica ogromne posećenosti istih u svako doba dana. Ovo ne treba menjati sa pozivom da isti postanu klubovi, kafane razvrat i sl. ali ako pogledate koliko su posećeni isti ne može se reći da dobar deo stanovništva iste ne želi da vidi na obalama. I da, treba da ih bude mnoooogo manje, ali da ne bude nijedan mislim da trenutno nije validna strategija, niti da će je podržati veći deo stanovnika i samih blokova.

Problem BnV je mnogo veće prirode, jasno je da je ono što je tamo urađeno jadno dodvoravanje investitoru i pogledu istog. Tako da su splavovi očišćeni tamo gde su i mogli da ostanu, a nagurani prekoputa kalemengdana gde uništavaju pogled sa NBG na najlepšto deo centra grada.

a privatne kuće na vodi u gradu su najgori oblik privatizacije javnog prostora i ono što bi moralo da se iskoreni u potpunosti i kod nas. Imati privatni objekat u ličnom korišćenju uz takoreći park je užasno uzurpiranje javnog dobra. A to eto imaju i na mnogo mesta na zapadu.
 
@DusanBG Zašto savski blokovi moraju da imaju splavove dok Beograd na vodi ne sme da ih ima. Da li su građani savskih blokova građani drugog reda jer nemaju stanove od 6.000 evra za m2 stana na Beogradu na vodi? Eno koliki je Novi Sad pa imaju dva brodića restorana i to prava broda a ne splavove i ništa im ne fali.
Fali im "Novi sad na vodi". Jutros specijalci štitili drvoseče od aktivista, od kojih su nheki završili u policiji, ako sam dobro razumeo.

Opravdanost postojanja splavova na reci je upravo činjenica ogromne posećenosti istih u svako doba dana. Ovo ne treba menjati sa pozivom da isti postanu klubovi, kafane razvrat i sl. ali ako pogledate koliko su posećeni isti ne može se reći da dobar deo stanovništva iste ne želi da vidi na obalama. I da, treba da ih bude mnoooogo manje, ali da ne bude nijedan mislim da trenutno nije validna strategija, niti da će je podržati veći deo stanovnika i samih blokova.

Problem BnV je mnogo veće prirode, jasno je da je ono što je tamo urađeno jadno dodvoravanje investitoru i pogledu istog. Tako da su splavovi očišćeni tamo gde su i mogli da ostanu, a nagurani prekoputa kalemengdana gde uništavaju pogled sa NBG na najlepšto deo centra grada.

a privatne kuće na vodi u gradu su najgori oblik privatizacije javnog prostora i ono što bi moralo da se iskoreni u potpunosti i kod nas. Imati privatni objekat u ličnom korišćenju uz takoreći park je užasno uzurpiranje javnog dobra. A to eto imaju i na mnogo mesta na zapadu.
Pa i kafići po gradu, gde god da se postave imaju ogromnu posećenost, pa to opet ne znači da treba da ih bude na svakom ćošku i da imaju bašte koje zauzimaju trotoar, parking mesta i deo kolovoza (sva tri faktora zavisno od lokacije i velične prostora sa kojim se raspolaže). Čak šta više, bašte kafića treba zakonom zabraniti, jer smo došli u situaciju da u nekim delovima grada ne možeš više normalno ni da ideš trotoarom. Da li su ti blejači po kafićima i splavovima u većini ili manjini, ne znam, ali da je to počelo da ugrožava normalno funkcionisanje i kretanje ulicama, jeste. A o bušenju nasipa da i ne govorim.​
 
Ovo nije pitanje "ponude i potražnje" u ugostiteljstvu... ljudi žele da negde izađu i popiju piće, preduzetnici žele da rade.... ali to se rešava urbanizmom, a ne nasilnim zauzimanjem obale i legalizacijom divljim putem.
Sutra će neko da ti krči šumu na Adi Ciganliji, pa podigne neke barake, kontejnere, ljudi će početi da dolaze da sednu i popiju kafu, piće... da li će i to tada da bude dokaz da je to OK, da tako treba?

Ovo je pitanje kopanja kroz nasip, bezbednosti života i imovine.


(edit: ljudi vole da slušaju i Acu Lukasa, Cecu, pa ne mora Grad da im plaća da pevaju za Novu Godinu ispred Skupštine... pa im ipak plaća...nekad nije bilo tako)
 
Ovo je prvi put da vidimo javne službe da ovo rade, prethodnih 30-40 godina divlja gradnja i sada odjednom najgora stvar je kada dođe BVK da sprovede neku infrastrukturu. Ako ću nekome da verujem da će ispravno da to uradi, to su valjda javne službe, a ne ovi što su provlačili creva kroz nasip do sada.

Na savskoj obali ima da se reši trenutno preterana zauzetost, ovo meni sada više liči na borbu da ostane trenutna nakazna situacija gde je svakog meseca osvanuo po još jedan novi splav tokom poslednjih deset godina i nikome ništa. Privatne kućice koje su ljudi dovukli da glume ljubitelje reke i da zauzimaju javni prostor. Ni na jednom delu nasipa ne postoji 20m slobodne obale, ja lično šetam samo gornjim ili srednjim delom.

a poređenje svakog ugostiteljskog objekta i fazonu Aca Lukac vs Beogradska filharmonija je totalna zamena teza, poput ovoga blejači na kafama, pa nisu svi koji sednu da se vide sa nekim u Beogradu u ugostiteljskom objektu blejači na kafama.

To @relja poređenje sa Adom sam ja napisao pre jedno 10-12 godina ovde kada su krenule sojenice na Savskom nasipu - hajde da stavimo i vikendice na Kalemegdan, lep je pogled. NIko ne kaže da bilo šta treba da se uništi i sl. štaviše ceo uzvodni deo nasipa bi i morao da se nekada vrati u prethodno stanje - šuma. Ali insistirati da na uređenom keju ne ostane nijedan splav kafić ne vidim da je buduća potreba. Nismo svi isti niti treba da budu, samo treba da se nađu zajedničke linije i da se ispoštuju nadam se neka pravila koja će postojati.

Ako su protesti protiv postojanja splavova na rekama, hajde takav protest - UKLONITE SVE SPLAVOVE SA REKA. Bila su ako se sećam dva u organizaciji Savski nasip i to je to, jedan posećen, jedan baš i ne.
Ovo ovako je populistički (a i ne preterano populistički koliko vidim po poseti na savi, više online popularna) da neko koristi poene u odnosu opozicija vs gangula.

a obala je cela zauzeta nelegalno i to važi za sve splavove, sojenice, kućiće okućnice itd kilometrima oko Beogarda i na SAvi i Dunavu.
 
@DusanBG već sam napisao - ovo što se dešava je ogolelo svu apsurdnost postojanja splavova na ovom delu obale.

Mora da se buši nasip koji štiti ljude i zgrade, da bi ono što nije nije ni smelo da se nalazi na drugoj strani, dobilo - vodu... pa to je suludo.

Provlačenje tankih gumenih creva plitko i uz padinu i ispod staze na vrhu i kopanje tunela kroz nasip u podnožju za cevi fi 300 (ili koliko već) nikako se ne može porediti.

Sve ovo što sada vidimo i što se dozvoljavalo do sada ne može biti argument da tako treba i da se nastavi. Ovo je kulminacija štetne i opasne prakse koja će na kraju da izazove ozbiljne žrtve. Ovo naređuju nestučni i neodgovorni ljudi, nije bitno koje preduzeće to radi, više niko ne sme da se suprotstavi samovolji (kad zamenici tužioca onako prolaze, šta će tek neki majstor fizikalac?).
 
Inače, bio sam u jednom splavu kod Juge na rođendanu prošle nedelje. Jedno piće je 500 dinara a nemaju vodu jer nisu smeli da buše nasip tu a na Savskim blokovima sme jer tu žive građani drugog reda.
 
Inače, bio sam u jednom splavu kod Juge na rođendanu prošle nedelje. Jedno piće je 500 dinara a nemaju vodu jer nisu smeli da buše nasip tu a na Savskim blokovima sme jer tu žive građani drugog reda.
a šta sipa onih 100 splavova kod Juge zadnjih 20 godina i kako peru posuđe :D
 
Iz kockastih plastičnih cisterni od 1000l, na primer, koje moraju da nekako pune? Debilno, ali šta drugo kad su otvorili kafić tamo gde ne treba.
 
Opravdanost postojanja splavova na reci je upravo činjenica ogromne posećenosti istih u svako doba dana. Ovo ne treba menjati sa pozivom da isti postanu klubovi, kafane razvrat i sl. ali ako pogledate koliko su posećeni isti ne može se reći da dobar deo stanovništva iste ne želi da vidi na obalama. I da, treba da ih bude mnoooogo manje, ali da ne bude nijedan mislim da trenutno nije validna strategija, niti da će je podržati veći deo stanovnika i samih blokova.

Alal ti argument.
Otkud znaš da ne bi bila OOOOgromna posećenost da NEMA splavova? Evo ja bih prva sa Zvezdare dolazila da se šetam pored vode. To bi bila opravdanost nepostojanja splavova.
Za sada to ponekad uradim na 25.maju, mada i tamo ima splavova, ali manje.
 
pa prošetaj prekoputa BnV videćeš da nema nikoga na obali...
Generator posećenosti savskog keja su pre svega sami stanovnici blokova, osim dela na kraju Oml brigada. Posetioci iz drugih delova grada su uglavno ograničeni bukvalno na same splavove i to najvećim delom deo kod 70 bloka gde su najveći splavovi , a deo kod 45. bloka pre svega od samih stanovnika ovih blokova. Ovo je jednostavno primetiti u popodnevnim satima radnih dana kada se kej napuni, a parking ostane relativno popunjen stanarima. Vikendi u proleće su druga stvar...
 
Preko puta BnV je slabo posećeno zato što je taj deo obale odsečen od stambenih naselja (ako izuzmeno blok 18 - naselje Staro Sajmište). Da ima neka veza sa blokom 19a, npr, duž Gazele, bio bi posećeniji.
I nemam ništa protiv da ovde dolaze iz drugih delova grada samo oni kojima je jedino do šetnje u prirodi pored reke.
 
@DusanBG
Grešiš. Dosta ljudi iz drugih delova grada dolazi da se šeta Kejem oslobođenja, Savskim kejem, kao i Dunavskim (Dorćol i Kalemegdan). Naravno, ovo ne znači da ne dolazi dosta ljudi u te delove grada zbog splavova, ali da su oni jedini posetioci, niti da su u velikoj većini, baš i ne stoji.

@makarije
Tačno tako. Ja nijednom nisam prošetao kejem uz BNV, ne zato što imam nešto protiv toga, nego zato što mi jednostavno nije interesantan za šetnju. I da samo pridodam da dosta ljudi zna da dođe na Adu Ciganliju i da se šeta stazom oko obale, od kako počne lepo vreme, pa sve dok ne zahladni.

@relja
Gotovo uvek kada se šetam Kejem oslobođenja, put se završava kod Brankovog mosta. taj drugi deo, koji bi trebalo da spaja Brankov most i Savske blokove je nedovršen i nepovezan sa okolnim blokovima, tako da mi nikada nije bio interesantan za šetnju.
 
Poslednja izmena:
Ja sam iz bloka 44 ,nekada sam vozio camac od Zemuna do nasih Blokova uz samu reku na metar od obale ,kada nije bilo nijednog splava.I jedva cekam da se resi i rascisti haos sa splavovima da konacno mozemo da vidimo reku,ali nije problem samo reka ,svi gore pobrojani poslanici mogli su da naprave 10 metara levo hoda i da pogledaju Akva park u bloku 44 ,groblje od gradjevine koju su oni i Bogdanovic iz Demokratske stranke poklonili nama da u tom smradu i rusevinama i crkotinama uzivamo evo jos malo pa 30 godina.
Gde si Cuto 30 godina da se resi to djubre koje ste nam napravili u bloku i na Savi.
Podrska za Sapica i sve koji pokusavaju da rese probleme koje su ovi strucnjaci napravili u blokovima i na Savi.
Ovaj iz Krusevca,ovaj iz Trstenika,ovaj iz Resnika nalevo krug i mars svi svojim kucama i tamo resavajte probleme,u blokovima nemate sta da trazite.
Pozdravlja vas st**a iz bloka i bolje da narod nedolazi tamo jer biste se nasli na cudu ako dodjemo i kazemo vam sta mislimo o vama i vasoj brizi za nas iz blokova .

Jasno je da Sapic uziva ogromnu podrsku gradana upravo zbog bezakonja, zbog bahatosti i pokvarenosti.
Nas covek se divi takvim ljudima.
I jasno je da je DS radila iste stvari kao danas SNS.
Sve su to ista go.na.
 
U BnV ne žive ljudi, zato nema mnogo ljudi.

A ja lično bih pre otišla da šetam Vinčanskom deponijom nego po Beogradu na vodi.

Da, U BnV ne zive ljudi. To nije za ljude.

Mislim da bi trebalo da se svi zakunemo da cemo d abojkotujemo Bgd. na vodi.
Neka nemaju ni dinar od nas, necemo u njihove kafice.
 
Vrh