Šta je novo?

Beogradske reke i priobalja

Vodena oblast mora ponovo da se pravno detaljnije reguliše od nule, a ne izmenama i dopunama. Rok 2 god
Zahvaljuci svim dosadašnjim izmenama imamo rupa više od Švajcarskog sira koje i omogucavaju trajanje vodnog haosa, bahacenja i devastacije u toj meri da uskoro nece biti ni šta da se uništi.
Sumljam da ce do novog kristalno čistog zakona doci jer opšta dekadencija u svim porama je na svom vrhuncu
Jbg... moje rešenje je jednostavnije nadam se brzom licnom begu iz Bgda u unutrašnjost.Verovatno ce mi predhodnih tri moja Bgd kolena zameriti al ostavljam peto u Bgdu, pa nek se izbore a za Barabe nemam više snage 🥱
 

„Šapić se dobro snalazi u bazenima, ali mi nismo sisali vesla, niti ćemo“


Branislav Tomić i Dušan Čavić iz organizacije ''Za naš kej", kao i aktivista iz Novog Sada Brajan Brković ocenili su u emisiji Novi dan da vlast kontinuirano gazi zakonske propise kako bi ostvarila svoje zacrtane građevinske planove.

Podsetimo, dešavanja koja su svakako obeležila ovu sedmicu su protesti na Savskom nasipu na Novom Beogradu i na Šodrošu u Novom Sadu. Juče je na Savskom nasipu bilo veoma burno, gde je gradski urbanista Marko Stojčić došao da razgovara sa stanovnicima dva novobeogradska bloka. Umesto razgovora dočekali su ga zvižduci i povici “odlazi“.

On je u nekoliko navrata ponovio da nikakvo bušenje i rušenje nasipa nije ni bilo u planu, ali nije imao odgovor na pitanja otkud onda pored samog nasipa onoliko iskopanih rupa.

Stojčić je sa sobom poneo i dozvolu za izvođenje radova koja je tog dana postala pravosnažna, na šta su brojni stanovnici ponovo upitali kako su onda kopanja vršena bez pravosnažne dozvole.

„Gradski urbanista nam je rekao da su oni dobili dozvolu od Javnog preduzeća „Srbijavode“ da vrše rekonstrukciju keja. Sve je protivzakonito, ali i da oni to urade, ako kiksnu ovde, mi ćemo biti svi pod vodom. Podsećam da oni ne znaju ni kocke da nameste na Trgu republike. Bez obzira gde bude kontrukcija nasipa koji su počeli da grade, Sava zna da dođe do toga. Ako to propusti – plivaćemo“, upozorio je Čavić.

Branislav Tomić konstatuje da postoje pravila o izgradnji nasipa, i da je sve to formulisano u pokviru zakona.

„Zakon ne može da sadrži nikakvu infrastrukturu. On nije namenjen za takvu stvar, niti se sme oštećivati da bi se bilo kakva infrastruktura kroz njega provlačila. Ovde nije u pitanju da li je nešto bezbedno ili nije, struka je odavno rekla da ovo nije bezbedno“, istakao je Tomić.

Smatra da su ključni problem u priči oko savskog nasipa nadležni u „Srbijavodama“, koji ne obavljaju svoju funkciju.

„Oni će poikušati da vam kažu da je sve to dozvoljeno, da to može, međutim, zakon to ne dozvoljava uopšte. Bilo kakvo kopanje je zabranjeno“, naglašava Tomić.

Čavić navodi da je odlika ove vlasti postala da prvo krenu u javne radove, a da nakon toga tek skupljaju potrebne dozvole kako bi se ti radovi izveli.

„Gradski urbanista je pokušao da nas ‘pegla’. Buši se nasip, a tvrdi da se ne buši. To je kao kada bi ja kazao da se zovem Milena Ćatović, a muško sam i ime mi je Dušan“, predočava Čavić.

Brajan Brković kaže da je i u Novom Sadu, na Šodrošu „sve vreme u pitanju fingiranje dokumentacije“. Tvrdi da je Pokrajinska inspekcija načinila lažni izveštaj.

„To je mehanizam kojim oni pribegavaju. Međutim, jedan od benefita aktivizma na Šodrošu je što devet meseci konstantnim pritiskom njih teramo da sakupljaju dozvolu po dozvolu. Maltene ih učimo šta treba da rade. Njihova inspekcija je izašla na teren i lažiran je izveštaj o seči drveća. Nama je jasno da Aleksandar Vučić ima maksimalnu odgovornost i da svima govori šta da rade, ali mi moramo pritisnuti sve institucije, kao i sve one koji odlučuju o ovome“, istakao je Brković.

Čavić podseća da i aktuelni gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić pribegava nelegalnoj gradnji, kao i da koristi svoju funkciju za dogradnju kuće za šta nema dozvolu. Takođe, Šapić je tom prilikom i oštetio najbliže komšije, a sve nadležne instoitucije se ne bave tim problemom.

„Šapić se dobro snalazi u bazenima, ali mi nismo, da prostite, sisali vesla, niti ćemo sisati vesla“, naglasio je Čavić.

Brković ocenjuje da nikakvo naknadno izdavanje dozvola za ono što se radi na Šodrošu „ne bi moglo da opere sadašnju vlast“.

„Njih posle svega što su uradili, ni Dunav ne može da opere, pa ni fingirane dozvole, koje bi možda mogli da pokažu. Imamo dve, tri situacije u kojima su oni priznali svoju krivicu, da su nešto nelegalno sekli, ali za to niko nije odgovorao. Sa druge strane akrivisti imaju preko 70 prekršajnih i krivičnih prijava“, kazao je Brković.

 
Ja sam iz bloka 44 ,nekada sam vozio camac od Zemuna do nasih Blokova uz samu reku na metar od obale ,kada nije bilo nijednog splava.I jedva cekam da se resi i rascisti haos sa splavovima da konacno mozemo da vidimo reku,ali nije problem samo reka ,svi gore pobrojani poslanici mogli su da naprave 10 metara levo hoda i da pogledaju Akva park u bloku 44 ,groblje od gradjevine koju su oni i Bogdanovic iz Demokratske stranke poklonili nama da u tom smradu i rusevinama i crkotinama uzivamo evo jos malo pa 30 godina.
Gde si Cuto 30 godina da se resi to djubre koje ste nam napravili u bloku i na Savi.
Podrska za Sapica i sve koji pokusavaju da rese probleme koje su ovi strucnjaci napravili u blokovima i na Savi.
Ovaj iz Krusevca,ovaj iz Trstenika,ovaj iz Resnika nalevo krug i mars svi svojim kucama i tamo resavajte probleme,u blokovima nemate sta da trazite.
Pozdravlja vas st**a iz bloka i bolje da narod nedolazi tamo jer biste se nasli na cudu ako dodjemo i kazemo vam sta mislimo o vama i vasoj brizi za nas iz blokova .
Jel ovo stigla direktiva iz stranke da delite narod po tome odakle su?
 
Jel ovo stigla direktiva iz stranke da delite narod po tome odakle su?
Pa gde si bio kad je Drvoseca Djilas isekao 329 platana u Bulevaru,ja sam bio danima u Bulevaru imam slike a imam i svedoke a imam i presudu sto sam branio Bulevar i platane..

Jel ti kapiras da su ti gore i njihovi prethodnici ,prozvani napravili sranje u bloku 44 koje svi mi iz bloka tpimo i udisemo 30 godina.Da si ikad bio ovde sve bi ti bilo jasno.Ova cev za koju se dize uka i buka nije ni 0.0001% sranje od onog koju su nama napravili u bloku ti gore prozvani.zaj*** me partija.Napravljeno sranje kod nas u bloku i trpimo nesto vec 30 godina i sad nemozes ni da kazes svoju muku a da se nepojave neciji vojinici,ti si verovatno vojnik neke partije i tebi naredjuju,naviko si na to pa ti je to u glavi.
Jesam nesto slagao sto sam sve te gore prozvao i odakle su dosli u moj blok da prave jos vece probleme .Jesam ja isao u njihove gradove i njihova sela da ja odlucujem sta ce tamo i kako ce da rade ispred svojih kuca.
Kad budes raspolozen svrati u blok 44 da ti pokazem o cemu je rec i posle cu da te vodim i na pice i da na miru sednemo i popricamo.
 
Poslednja izmena:
Neznam ja gde je to i nemogu da dodjem, nisam rasto i rodjen u Beograd i slabo znam gde je sta i sta je ko uradeo.
 
Zašto trpite 30 god trebalo je ustati cim prije ...nikad nije kasno
 
!!!!! UZBUNA !!!!!

KAKO JAVLJAJU KOMSIJE, SPREMAJU SE DA OGRADE U BLOKU 45 I BLOKU 70 I NASTAVE NELEGALNE RADNJE NA KOPANJU NASIPA.

DELITE, VAZNO JE.
 

Политички активисти плаше грађане ширењем лажних информација


Поводом данашњих дешавања на Савском кеју, главни урбаниста Марко Стојчић дао је следећу изјаву:

„Мислили смо да је ово скуп грађана који станују у савским блоковима. Међутим, дошли смо и испоставило се да уопште није скуп грађана већ скуп политичких актера опозиционих партија који су на један потпуно невероватан начин дали образложење грађанима да ће Град Београд радовима на уређењу Савског кеја угрозити Савски насип и Савски кеј, што је апсолутна неистина.

Као главни урбаниста који сам координисао и израду пројекта Савског кеја и документације, али и све кораке који су неопходни да се у законском смислу испуне како би радови почели, тврдим да је све урађено и биће урађено у складу са законом. Оно што је суштина њиховог образложења јесте да ћемо радовима угрозити Савски насип, да ћемо га прокопавати, што је још једна апсолутна лаж.

Прво лажу да немамо дозволу – ми смо данас дошли, донели смо дозволу, а онда је ту дозволу поцепао народни посланик Александар Јовановић Ћута. Да ли тако треба да функционише закон? Шта то значи, закон је оно што Ћута каже и одлучи, а не оно што кажу институције.

Оно што је планирано и што ће се спроводити у оквиру радова које смо започели јесте површинска обрада, односно спровођење водоводних цеви и струјног кабла за потребе плутајућих објеката и друге кориснике који се налазе на Савском кеју. Понављам, површинска на дубини од 80 центиметара. Сам насип односно његова конструкција се налази на 120 центиметара, односно метар и двадесет центиметара испод површине коју сада видимо, што значи да нашим радовима апсолутно није угрожен насип, није угрожена безбедност. Покушали смо да образложимо да је све усклађено са законом, међутим, нисмо добили прилику. Очигледно, као што сам више пута рекао, у питању је био политички скуп.

У сваком случају Град Београд наставља са својим активностима, наравно у свему према закону и правилима струке, да се не угрози него да се поправи стање и безбедност самог Савског кеја. Радимо даље, ту смо за све Београђане, за све паметне и логичне предлоге који су у интересу свих грађана Београда”, наведено је у изјави Марка Стојчића.

 

Vlasnici splavova u problemu – i oni koji su izlicitirali, moraju da ih sklone


Nema mira na Savskom nasipu u novobeogradskim blokovima. Nakon prošlonedeljne drame i protesta građana protiv prokopavanja nasipa, radovi su, makar privremeno, obustavljeni. Ali se danas javila nova grupa nezadovoljnih na istoj lokaciji - u pitanju su vlasnici plutajućih objekata koji su pobedili na licitaciji za zakup vodnog zemljišta.

Kako je javila reporterka N1, vlasnici splavova koji su prošli licitaciju nezadovoljni su, jer su iz Sekretarijata za inspekcijske poslove dobili 28. marta obaveštenje da treba da izmeste splavove o svom trošku, potšo grad treba da obavi infratsrukturne radove. Navodi se da bi ti radovi trebalo da traju 90 dana.

Pravnica Vesna Josić kaže da ju je iznenadila takva odluka, jer je bilo priče da će deliti rešenja o uklanjanju onima koji nisu prošli konkurs, kako bi oslobodili mesta onima koji su izlicitirali.

„Sad odjednom kad su prošli i potpisali ugovore, saopštava se da treba da se sklone da ostane čista obala kako bi Grad uradio infratsrukturu i da onda oni dođu. Na tabli piše da je za taj projekat predivđeno 90 dana, vidimo da radovi nisu ni poleli, neizvesno je kada će početi. U međuvremenu, gde će ti ljudi da se sklone, ministar kaže nek se snađu. Gde da se snađe 90 spalova. Ovo je hit što se dešava, potpuni haos“, rekla je ona.

Vlasnik splava Jezero, koji nije prošao na licitaciji, Branko Radovanović, kaže da on neće odustati i da će se boriti da ostane na svom mestu.

„Jer znamo da smo legalan splav, ne krademo struju i vodu, sve plaćamo. Ispunjavamo sve uslove i ne vidimo zašto bi nas neko zvao nelegalnim splavom. Nećemo odustati, borićemo se“, poručuje.

Kada su u pitanju nove licitacije, Josić je rekla da se pričalo o tome da će za Dunav biti raspisana licitacija i da će oni koji nisu prošli moći tamo da konkurišu.

„Međutim, juče je podeljeno obaveštenje svima, čitavoj obali od Brankovog mosta do Ušća i od Ušća do Zemuna, da svi moraju da se sklone. Da sami sklone svoje objekte kako bi obala ostala čista da Grad uradi infrastrukturu, pa će tek onda raspisati licitaciju. Gde će ti spalvovi, to je van pameti. Ne može to tako, zatečeno stanje mora da se uvaži. Grad hoće sve da anulira a to tako ne može“, ističe ona.​

 
U fokusu je priča oko vode, struje... internet... "infrastrukturno opremanje".... kroz cevi ispod zemlje.
A niko da postavi pitanje o pristupu "legalizovanim" splavovima kojima je "dovedena infrastruktura" kada je visok vodostaj i postpljeno donje šetalište i dobar deo parka....
Da li je šerif od Beograda razmišljao o tome, stazicama na burićima, paletama, fosnama... :) preko vode do tih njegovih "infrastrukturno opremljenim splavovima"?
Čisto sumnjam.
Splavovima tu nije mesto.
 
Naravno NE splavovi u tom obliku Ugostiteljski objekti moraju imati hidrodinamicno dno.

U tu svrhu mogu poslužiti stare barže, šlepovi, brodovi...

Pontonske kocke, cevi, burici ispod poda splavova vro su pogodna za zaustavljanje i sakupljanje djubreta, ,grana, trave, mulja ... sve to pored rizika ostecenja samog pontona da sobom nosi i smrdljivo zamuljavanje obale (vidi mesto kod mosta gde je pre izmeštanja bio. ,,Kolos,, ) klasicna devastacija obale i skretanje recne matice što i u ovako zagadjenjoj recnoj sredini čini vodeni život svih bica u njoj još teži
Jednostavno korita plovila su i sa razlogom i projektovana hidrodinamicno za vodu !
što nije slucaj sa buricima i dr.
Osim toga plovila imaju i svoj most za pristup a ne budjevine od fosni i sl

Da bi se to regulisalo i mnoge dr. stvari umesto šupljikavih dopuna i izmena vodni zakon treba iznova napisati kako ne bi bilo rupa i šupljina, koje zapravo i prave sav vodni haos.
 
Mislim da je najbolje da sklone sve splavove pošto ne mogu da se dogovore. Nikom mesto i ajd zdravo. Moze kafa i kući da se pije.
 
O Šapiću imam mišljenje kao o jednoj neobrađenoj cepanici ali realno demolirao je Ćosića argumentima.
 
Naravno, ja sam za uklanjanje svih splavova i oslobađanje Ade Međice.
Тако је! Е да нам је сада после Јовина највећи српски урбаниста Милош Обреновић, да на случају сплавова примени своје методе урбаног и комуналног уређења.
 
Bi li meni neko, kao laiku, objasnio zasto ove cevi ne mogu da preskoce nasip, nego moraju, bas po svaku cenu, kroz isti?
Ako sam propustio tu informaciju, unapred se izvinjavam
 
Vrh