Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Iako je navedeno da će se raditi potpuna obnova večine mostova- to nije istina.

Svi mostovi na tvrđavi su imali pokretni deo uz kapije a to nije obnovljeno nigde nti to planiraju - zašto - ostaje potpuno nejasno...
 
Mada, kad čovek malo razmisli o tome, da su pokretni mostovi obnovljeni sigurno bi uveli zatvaranje tvrđave i naplatu ulaznica.. možda je bolje ovako..
 
Pa ovo je genijalno ! Kad je ovo bilo na Kalisu? Ovog leta 2019e ?

file.php
 
Inače, nisam znao da ne može da se pristupi terenima, to je stvarno skandal. Kao klinac sam tamo pikao basket. U svakom slučaju, poenta je da se to sredi, ali da ostanu tereni, da se otključa, napravi muzej košarke... a ne da se ruši i sadi cveće.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=705190#p705190:2hpy7xkh je napisao(la):
zexland » 05 Feb 2020 01:06 am[/url]":2hpy7xkh]Pa ovo je genijalno ! Kad je ovo bilo na Kalisu? Ovog leta 2019e ?
Ne, to je bilo 12. Septembra 2015. u rovu ispod Vojnog muzeja. Ne mislim da treba samo ovako koristiti rovove, jer razni ljudi vole ili razumeju različite stvari. Ima mesta za sve. Live and let be. Ali ovo sam izdvojio kao lep primer korišćenja posebnih potencijala prostora i ogromnih neiskorišćenih mogućnosti koje imaju rovovi kao relativno zaklonjeni i izdvojeni deo tvrđave.

Inače, tokom vremena sam viđao gomilu egzotičnih stvari na ovakvim performasima, ali ova devojka me je zaista i šokirala i oduševila. Sve je bilo savršeno. Izbor mesta, u delu tvrđave koji se veoma retko vidi zbog izgleda večnog i polu zaboravljenog DIno parka, tik ispred uvek zatvorenih, savršeno očuvanih, "militarističkih" i metalom okovanih vrata male kapije, pored upuštenih prozora koji zaista moćno deluju i sami za sebe. Iznad nje ogroman temeljni dokument savremenog svetskog poretka, Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima Ujedinjenih Nacija, a ispod toga ovako savršeno i mirno lice sa zašivenim ustima. I još sa strane visi konac sa iglom. Srećom, nisam bio kad je to radila. Ali ... lica ljudi koji su je gledali dok sam bio tamo ... to je trebalo videti.

Pogledajte prilog 1
Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
Bilo je tu i mnogo drugih, manje šokantnih ali izuzetno zanimljivih i vrlo kreativnih ideja. Jedna improvizovana kuhinja na travnjaku u kome je samo jelo umetničko delo koje se izlaže (uz vrlo živopisnu ekipu koja ih pravi besplatno za sve i ponekad peva). Sa neverovatnim i zasta divljim kombinacijama ukusa egzotičnih sastrojaka koje nikada zajedno nisam osetio niti ih iko tako koristi. Potpuno neopisivi ukusi.

Pa ljudi koji se samo grle. Drugi se dogovaraju o budućim sastancima i projektima uz piknik na travi sa lubenicama i grožđem.

Pa onda jedna dečija igra "školice" koja fantastično koristi prostor. I to tako što se prvo spušta niz stepenice, zatim zaokreće duž staze, da bi na kraju, u jednom totalno ludom i iracionalnom potezu, nastavila vertikalno uz bedem. Ali najlepši deo je u tome što je to bilo namenjeno deci .. ili da budem precizniji, izvođači su bili deca, a odrasli nameravna publika. Jer za razliku od odraslih, kojima to ne bi ni palo na pamet, deca još nemaju šablone i ograničenja u razmišljanju. Što se njih tiče, sve treba probati i sve je možda moguće ... jer ko to može znati dok se ne pokuša ... Pa tako skakuću po školici od njenog početka iznad rova, pa niz stepenice do dna, pa niz šetalište, i zatim nastavljaju čak i na delu koji ide vertikano uz bedem ... ili bar pokušavaju da to urade. Ne zato što realno očekuju uspeh, nego zato što je to igra, što je ta školica TU, baš takva kakva je, pa ko zna šta sve tu "ima". Neobični doživljaj? Senzacija? Takmičenje? Ili se to na neki neobičan način zaista može uraditi, bar malo i ne kako se očekuje? Jer za njih cilj još nije toliko uspeh koiko igra i pokušaj. I ponovo odrasli mogu samo gledaju sa pomešanim osećanjima, istovremeno nadmoćnosti i gubitka. To je prosto genijalna ideja za tako malu intervenciju u prostoru. Malo farbe i ništa više. Ali treba moći razmišljati na takav način što nije ni malo lako.

I skoro niko po medijima o svemu tome nije pisao.

file.php

file.php


file.php


Sve to i još mnogo drugih stvari za druge ukuse i druge načine razmišljanja može da se dešava na tvrđavi. Dovoljno je samo da je niko trajno ne prisvoji kao svoje lično vlasništvo, pa da malo pusti i ostale. Možda za 50 godina i taj drugi postane "tradicija".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=705187#p705187:1zmmqs6w je napisao(la):
dex libris » 05 Feb 2020 12:57 am[/url]":1zmmqs6w]...Prvo, mi ne odlučujemo o tome da li treba izbaciti klubove sa tvrđave - odluka o tome je doneta davno, još u DUP-u iz 80-ih nema ni klubova, ni zoo-vrta, ni zgrade u kojoj je bio Beko - a to je doneo GZZSK BG - to što nije sprovedeno govori puno- za naših života neće biti sprovedeno tako da možete da se opustite... Zvezda je do daljnjeg tamo.

Po tom DUP-u tamo nema zoo-vrta. A po GUP-u, ili već nekom drugom planu, gde je trebalo da bude premešten?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=705187#p705187:1zmmqs6w je napisao(la):
dex libris » 05 Feb 2020 12:57 am[/url]":1zmmqs6w]
Upravo u to ime i treba zgradu pretvoriti u Muzej košarke, ostaviti teren sa tribinama na koji će svako od nas moći da dođe u bilo koje doba dana ili godine da šutira za svoje zadovoljstvo, a ne da za to treba da pita Čoviča.

Mislim da je ovde problem u zatrovanosti odnosa između dva kuba i bolesne mržnje između delova navijača Zvezde i Partizana.
Obzirom da u KSS dominiraju ljudi iz Partizana, ne mogu da zamislim da se muzej košarke smesti u - Zvezdinu kuću. (dovoljno pogledati onaj kratki dokumentarac o Paspalju koji je sredio dvorište zgrade na Vračaru u kojoj živi i komentare na boje farbe koje je koristio)
Vrata terena sada više nisu širom otvorena za ljude van kluba između ostalog i zbog ludaka koji ne mogu da podnesu obeležja onog drugog kluba (a ima ih na obe strane, kao što znamo).
A ako je Nebojša Popović mogao da ide pešaka kroz park do prostorija kluba onda i Nebojša Čović ne mora da se parkira u šancu....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=705187#p705187:1023dxl8 je napisao(la):
dex libris » 05 Feb 2020 12:57 am[/url]":1023dxl8]...

I zamolio bih da konačno razlučite pojmove tvrđave i Kalemegdana jer to nije isto - Kalemegan je esplanada (na Krfu je zovu Spianada), brisani prostor oko tvrđave koji služi da se omogući dejstvo artiljerije i svih ostalih oružja da bi se grad odbranio i kao takvo je nerazdvojni deo tvrđave, kao i svi ostali fortifikacijski elementi - kao na primer ti rovovi ispred Velikog ravelina.

Zabunu unosi to što su tereni na tvrđavi, a adresa - Mali Kalemegdan....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=705186#p705186:1l3j1178 je napisao(la):
Beki » 05 Feb 2020 12:55 am[/url]":1l3j1178]
Pisao sam ovo već, ali mi je post iz nekog razloga obrisan. Ima mesta za sve i samo tako će Beograd jednog dana istinski zasijati, kada u istom trenutku budemo imali i izložbe i utakmice i milion drugih dešavanja, kada se na svakom ćošku bude nešto dešavalo, ali što je najvažnije, kada ljudima neće smetati određeno dešavanje već će zaobići ono što im se ne sviđa i nastaviti ka onome šta njih interesuje.

I tuc tuc i džez i košarka i Marina Abramović i klasična umetnost...
Ето, баш то је последње што ћеш ускогрудим и некултурним људима успети да објасниш. То су они што кажу: "Идеш у Црну Гору на море? Ахаа-ха-хаааа, немој, боље ти је у Грчкој, ја идем тамо". Тужно, али већински смо такав пук у време данашње.
 
Apsolutno se slažem sa dex librisom! I mene šokira u šta se pretvorila tema. Što je najgore, svi učesnici su donekle u pravu, ali sama tema nije niti naročito aktuelna, niti suštinski bitna.

Moje mišljenje je da je sport (naročito košarka) definitvno postao deo autentične istorije tvrđave, ali i da sport danas (naročito rukovodstva klubova i reprezentativni im navijači), nemaju nikakve veze sa suštinom sporta i da samo ruže i grde tu lepu istoriju. Pa je l' neko stvarno može da svsrta Čovića ili bilo kog majmuna navijača u isti koš sa Šaperom, Nikolićem, Stankovićem... (mada sam upravo ja to učinio). Za samo bitisanje tvrđave i prezentovanje njene istorije, bitno je i zadržavanje terena i sportskih aktivnosti, ali i oslobađanje tog prostora privatnih stega, i omogućavanje svima da tuda prolaze.

A tek komentari o umetnosti... K'o da smo u šezdesetim (što životnim, što prošlovekovnim)...
 
Наравно да се не може поредити, па Мали калемегдан није ни споменик Човићу и данашњим "мајмунима навијачима" (логички незаснована генерализација, иначе, јер, и међу навијачима из 1946. је сигурно било мајмуна - једна госпођа је у серијалу који је поставио Реља испричала како је добила шамар јер је аплаудирала на Партизанов кош - као што и међу данашњим навијачима има оних који нису мајмуни - и актуелни хулигани имају кодекс по којем не ударају жене), него је то споменик "Шаперу, Николићу, Станковићу..." и ономе што су створили. А створили су. богме, много.

А ту је, Гоје, и замена теза: овде није било полемике о томе треба ли откључати терене и сл. (са тим се, са делимичним изузетком Реље, чији став је такође образложен, сви слажу), него да треба уместо коша да прође некаква цветна леја. Е, па, не треба. Нити ће да прође. Што би рекао један покојни Американац, и као што се показује ових дана у Црној Гори: "Није могуће све људе све време правити мајмунима".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=705237#p705237:2gu0yip1 je napisao(la):
Пантограф » 05 Feb 2020 09:22 am[/url]":2gu0yip1]... овде није било полемике о томе треба ли откључати терене и сл. (са тим се, са делимичним изузетком Реље, чији став је такође образложен, сви слажу), ...

Nemam ni ja ništa protiv da se tereni otključaju, samo ne znam za neki realan način bi se to regulisalo u vreme kada se treninzi zakazuju preko Viber grupa....
Naravno, tu je i pitanje bezbednosti zbog huligana i narko bandi koje koriste tribine za svoje "poslove"...
 
Koliko je ekstreman stav da rovove treba osloboditi od terena - da bi tu prošla cvetna leja, toliko je ekstreman i stav da su rovovi u trajnom i isključivom korišćenju nekakvih sportskih klubova. Problem je u tome što je ovaj drugi stav, upravo i sadašnje stanje, a samim tim ovaj prvi stav nema nikakve izgledne šanse, pa je i diskusija o njemu samo teoretska, i (po mom mišljenju) suštinski nebitna. Opet, mislim da su nam stavovi vrlo slični, mada je meni strano prilično bilo kakvo svrstavanje i navijanje (ne samo u sportu) koje je izraženije od proste simpatije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=705243#p705243:1nuv6feb je napisao(la):
GOJE » 05 Feb 2020 09:53 am[/url]":1nuv6feb]... stav da su rovovi u trajnom i isključivom korišćenju nekakvih sportskih klubova ....

To - vlasništvo i trajno korišćejne sportskih klubova - mislim da niko nije zastupao. Ja se prvi ne slažem da bilo koji deo tvrđave može da pripada nekome. Može pravno ili fizičko lice da koristi prostor, ali nikako ne može da bude vlasnik parcele na tvrđavi.
 
Gle sad izmene! Kako niko nije zastupao kad je upravo to suština. Nije poenta ni u cvetnim lejama ni da li je Čović dostojan svojih prethodnika. Nego u uzurpaciji prostora, u pravu na njegovo ekskluzivno korišćenje, jer je vremenom postao previše vredan i skup da bi se tako sebično i rasipnički delio. Što znači da ne može ni da pripada klubu ni da mu namena bude fiksirana kao košarkaški - ili bilo kakav - teren. Ili bilo šta drugo velike površine što je fiksno i nepromenljivo i uglavnom nečije (uz par razumnih izuzetaka). Travnjaci i zelenilo se tu ne računaju jer su javni i samo podloga za promenljivu privremenu namenu, kao sada eksponati za Kinesku novu godinu, ili mesto za binu, ili za izložbu, ili za ko zna šta drugo u budućnosti. Ali se sve to skida i nije stalno. Nije trajno dato klubu u tako ogromnoj površini da izgradi terene i postavi ogradu. Pa makar i sa nekim uskim javnim prolazom.

Na jednom kraju tvrđave, koji je slobodan, je pravi ljudski mravinjak. Korisnika sada već ima toliko ni jedna obična info tabla više ne može da se stavi a da ne smeta nečemu ili nekome ko je već tamo, a na drugom kraju tvrđave obično nema ni žive duše. I onda se samo kaže: promena "neće da prođe" i kraj. Zabole nas uvo što je odnos korisnika dva dela tvrđave 1: 100 ili 1: 1000. To je ono o čemu sam ja pričao. A kako vi sada zamišljate novo stanje treba bolje da objasnite, jer ne vidim veću promenu sem što će na terenima koji ostaju svako moći da igra košarku od recimo 15 do 16 časova svakog trećeg petka ili tako nešto. Ako je to uopšte vaša nova ideja što nije baš jasno.
 
Намена може (и треба) да буде "фиксирана као кошаркашки терен". Све друго је, на том конкретном месту, вештачка намена.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=705265#p705265:uilyecs5 je napisao(la):
Zuma » 05 Feb 2020 10:42 am[/url]":uilyecs5]Gle sad izmene! Kako niko nije zastupao kad je upravo to suština.
,....

Jesi to video kao što si video i Lorenca Brauna na bedemu? Kao što tumačiš fotomontaže tako tumačiš i tuđe reči kako ti je volja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=705268#p705268:2q64kf8z je napisao(la):
Пантограф » 05 Feb 2020 10:49 am[/url]":2q64kf8z]Намена може (и треба) да буде "фиксирана као кошаркашки терен". Све друго је, на том конкретном месту, вештачка намена.
Znači ti misliš da će značajniji deo one gigantske mase šetača koja se valja iz Knez Mihalove i koja će ubuduće stizati sa obalskog šetališta da u torbi nosi trenerke i skreće na teren da bi, umesto blizu kuće, baš na KALEMEGDANU igrala košarku?

Ovakvo stanje je neodrživo bez obzira po kom se kriterijumu to ocenjuje. Po kriterijumu primerene namene tvrđave u skadu sa istorijskom i kulturnom vrednošću, po prilagođavanju dominantnoj vrsti potražnje vidljivoj po broju ljudi na raznim delovima tvrđave, po povećavanju turističke privlačnosti grada, po punoj realizaciji urbanih potencijala ovako dinamičnog i bogatog prostora, po indirektnom finansijskom efektu kroz razne promocije i priredbe na tvrđavi.
 
"Гигантска маса шетача" (како волим невешто стилизоване, баналне и карикатуралне изразе!) сигурно, поред свега што постоји на Београдској тврђави и у Калемегданском парку - неће нагрнути у ров. Између видиковца и рупе, народ је кроз историју увек бирао ово прво да проводи време.

Дакле, остаће кошеви, мораћеш да живиш са тим; буду ли неке талибанчине решиле да их склањају и да саде гладиоле - доћи ће 100.000 Београђана да их у томе спречи. Не - доћи ће 300.000 Београђана. Па ће гладиоле да заврше на цветној пијаци, а из рова ће опет да израсте - кош. Ето.
 
Zumini principi i kriterijumi... "gigantske mase šetača"... treba ovo istrpeti.

Ali stvarno: ko još iz ta dva navedena pravca - iz pravca Kneza danas, i ubuduće iz pravca Beton hale, a ide na trvđavu, ide ili će ići prema - terenima? Ide se u Gornji grad, ide se prema Pobedniku, ide se na vidikovac prema Savi i Ušću. Ne ide prema terenima, ne zato što su tereni zauzeli rov. Ne ide se tamo zato što je to sporedni, ali i prilazni pravac, stazama kroz Stambol kapije, takođe prema Gornjem gradu.
Zašto bi iko kružio od Lepolodove kapije, kroz rov, do Stambol kapije? Pa tako se nisu kretali ni u vreme kada je tvrđava bila vojni objekat :)


Mi pričamo ovde od terenima, a istovremeno, na ulazu u park iz Knez Mihajlove - seoski vašar. Svašta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=705281#p705281:4y8mhtn1 je napisao(la):
Пантограф » 05 Feb 2020 11:32 am[/url]":4y8mhtn1]"Гигантска маса шетача" (како волим невешто стилизоване, баналне и карикатуралне изразе!) сигурно, поред свега што постоји на Београдској тврђави и у Калемегданском парку - неће нагрнути у ров. Између видиковца и рупе, народ је кроз историју увек бирао ово прво да проводи време.

Дакле, остаће кошеви, мораћеш да живиш са тим; буду ли неке талибанчине решиле да их склањају и да саде гладиоле - доћи ће 100.000 Београђана да их у томе спречи. Не - доћи ће 300.000 Београђана. Па ће гладиоле да заврше на цветној пијаци, а из рова ће опет да израсте - кош. Ето.
"Gigantske mase šetača" su sasvim bukvalni opis situacije jer je od Knez Mihajlove do Savskog šetališta potrebno bar 5 minuta veoma polaganog probijanja kroz masu, što bi trebalo da zna svako ko ne priča napamet nego stvarno tamo provodi vreme. Da me ne mrzi da tražim pokazao bih ti slike u kojima je od glava nemoguće videti i jedan jedini deo asvalta po kome hodaju. U delovima tvrđave kod tih terena obično nema NIKOGA. Ne zato što bi takvoj masi bilo teško da se malo oslobodi pritska i pređe još tih par desetina metara, nego zato što tamo trenutno nema baš ničega za njih, ako uopšte i mogu da prođu. To je taj odnos, i to je način uređenja i korišćenja nečega što ima ambicija da uđe na Uneskovu listu svetske baštine. Nema urbanste ili arhitekte koji bi dozvolio takvu neravnotežu da ga iko o tome nešto pita. A to da nam razne vrste navijača silom kroje Beograd znamo. Ali ja ne znam zašto se onda bunite oko bilo čega u gradu? Čemu ovolika galama ako je u redu da navijači organizuju svoj "javni uvid" i svoju "komisiju".
 
Da je stvarno tako (a nije tako), trebalo bi razmišljati o smanjenju broja posetilaca, ne o povećanju površina za šetanje.
 
Mozda je dobro da sto manji broj ljudi dlazi na Tvrdjavu.
Najbolji odrzivi razvoj je da nema razvoja, da nema turista.
 
Naterali ste me da napišem prvi post nakon ko zna koliko godina.

Otkud vam to da su tereni zaključani? Neko lupi i svi prihvate bez da provere. Ukoliko se nešto nije promenilo u skorije vreme, tereni su otključani i može se prići celom kompleksu, od spomenika do tribina. U onoj zgradici je Zvezdina prodavnica (radi svakog radnog dana), trofejna sala (istovremeno i sala za konferencije), i stolovi za nekoliko zaposlenih koji su tu smešteni. Verujem da svako može da dođe i da zamoli da vidi trofeje.

Basket (opet, ukoliko se nešto nije promenilo skorije) je moguće igrati na 2 Zvezdina terena (mislim da ne može na onom centralnom koji je Evroliga renovirala). Dok sam bio poslom vezan za klub, skoro svaki put je neko igrao basket tamo u toku dana. Povremeno su i turisti svraćali, što zbog terena što zbog prodavnice.

Postojali su planovi da se zgrada preuredi u muzej kkCz. Ne znam da li je to i dalje aktuelno.
 
Ja tuda stvarno nisam prolazio dosta dugo u toku radnog vremena, a neko je napisao da su (relativno) skoro tereni zatvoreni...
Hvala za sveže informacije.


Ček, hoćeš da kažeš i da i posetioce Beograda to zanima i da mogu slobodno da uđu? :lol:
Zuma?
 
Vrh