Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Moрам се сложити са Драганом, локација националног стадиона је много боља од Великог блата за исељај зоо врта, мада лично нисам задовољан целокупном идејом о националном стадиону на крају Сурчина.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=705959#p705959:2deiyjsi je napisao(la):
dragan » 07 Feb 2020 08:40[/url]":2deiyjsi]... Nacionalni stadion sa planiranim pratećim objektima i postojeća ergela u blizini su kompatibilni sa Hipodromom i Zoo-vrtom, ...

Samo u jednom se slazemo

- Zoo vrtu sa zivivotinjama koje uriniraju po vrednom kulturno istoriskom spomeniku - Nikada nije bilo , niti je sada , niti ce biti mesto -na Kalemegdanu :grand:

Njegova pozicija uslovljena je prirodnim odlikama planiranog terena
nije dovoljno da ima samo dovoljno prostora - potrebna je velika kolicina tekuce vode za svakodnevno odrzavanje

Nema tu nikakve kontabilnost sa nacionalnim stadionom sa koga neprestalno izvire prevelika buka, od ljudi , navijackih truba i pa cak i cestih eksplozija navijackih petardi a da ne spominjem propisano prejako osvetlenje
i sve to i onako iritirane zatocene zivotinje iritirace jos vise

Upravo zato lokacija veliko protocno jezero .Veliko blato tj ribnjak Mika Alas u Krnjaci je bolja lokacija a izgradnjom mosta preko ade Huje
pored postojeceg mosta Pancevac ,( imao bi i drumske i železnicku pristupnicu ) Zoo vrt bi bio na naj boljoj lokaciji za njega
a Kalemegdan bi se oslobodio fekalija , smrada i betonskog mucilista
a taj Kalemegdanski prostor bi mogao da se pristojno revitalizuje i napokon prodise i za sebe i za gradjane i za turiste
 
Zoološki vrt i kavezi u rovu tvrđave.

Zooloski vrt i tvrdjava 1.jpg

Zooloski vrt i tvrdjava 2.jpg

Zooloski vrt i tvrdjava 3.jpg

Zooloski vrt i tvrdjava 4.jpg
 
U izboru 7 najugroženijih objekta kulturne baštine Evrope, Beogradska Tvrđava je ušla u najuži izbor od 14 objekata. Konačni izbor će biti u martu 2020.

https://www.europanostra.org/14-sites-s ... ered-2020/

The Belgrade Fortress, an iconic symbol of the city, is threatened by a harmful cable car project which would drastically compromise the integrity of the site.
The Belgrade Fortress is one of the most important cultural monuments in the Republic of Serbia, with the Fortress and its surrounding landscape having borne witness to the presence of humans since the Neolithic Period, as evidenced by the remains from Celtic, Roman, Byzantine, Hungarian, Bulgarian and Serbian Middle Age periods as well as the Ottoman and Habsburg Empires.
The Belgrade Fortress and its Roman archaeological heritage (Ancient Singidunum) are on the Tentative List of UNESCO as part of the biggest pan-European transnational world heritage property, the Frontiers of the Roman Empire. The Kalemegdan Park, located at the Fortress, is much loved by the city’s residents and its extraordinary position overlooking the confluence of the Sava and Danube rivers offers protected viewpoints of outstanding beauty. The nominator of the Belgrade Fortress and its surroundings was made by Europa Nostra Serbia.
 
Има ли неко стручан да објасни ову мапу по питању утврђења са сремске и банатске стране. Ова је из 1745 али генерално мапе из тога доба приказују неку врсту фортификације.
 

Prilozi

  • 1745.jpg
    1745.jpg
    49 KB · Pregleda: 2.187
Pretpostavljam da kao vecina Dunavskih gradova ,, sa one strane,,, reke po nekoj prastaroj strategiji imali su ,, tajnu,, uvucenu luku za sidrenje odbrambene ,, flote,, koja bi prilikom opsade grada dosla iznenada iza ledja i lako potopila napadace.
Ostatke takvih fortifikacija ima Novi Sad Smederevo (Kovin je preko puta ) pa i Bgd ( Jojkicev kanal)
Na tu temu slabo ima zapisa i istrazivanja jer su uglanom bez zatrpanih vredbosnih stvari kao obicni vojnicki kampovi,
uglavnom pojavlju se na mapama kao sto je ova prikazana
:sesir:
 
Neke su i sagrađene, i neko vreme verovatno korišćene, kao ova fortifikacija na samom čelu Bežanijske kose, odnosno, njenom najisturenijem delu prema rekama. Neki je pamte kao Laudonov šanac, a na ovoj habsburškoj mapi iz 1863-1865 navodi se kao "Eugenov šanac".
Nažalost, kako reče boca-ica, slabo su, tj. upošte nisu arheološki istraživane, o njima postoji tek poneka crtica u relevantnoj literaturi...na terenu od njih jedva da postoji trag... Spletom okolnosti ove vojne postaje, šančevi, fortifikacije, nikad nisu stekle trajni karater, i oko njih se nije razvilo civilno naselje, kao što je bio slučaj za Beogradom i Zemunom, čime bi zavredile pažnju istoričara i arheologa...
 
Evo još nekih mapa, imam ih još, ali me mrzi da postavljam. :)
 

Prilozi

  • 002_017.jpg
    002_017.jpg
    87 KB · Pregleda: 2.101
  • 002_016.jpg
    002_016.jpg
    125,6 KB · Pregleda: 2.119
  • 002_015.jpg
    002_015.jpg
    71,5 KB · Pregleda: 2.120
  • 002_013.jpg
    002_013.jpg
    91,1 KB · Pregleda: 2.115
Хвала свима на одговору. Колко видим, ипак смо имали више од 2 тврђаве (Бгд и Земун). Ово за Јојикићев дунавац је занимљив податак, али на интернету је немогуће наћи иједну слику да поткрепи да има икаквих остатака. Такође, наводно има остатака и тврђаве у Вишњици Ad Octavum, али су сакривени шумом. Не знам дал од колега форумаша ико има сазнања о томе.
 
Upotrebio sam rec prastara strategija...
U Kovinu ,, Stari grad,, (preko puta Smedereva) je utvrdjenje sazidano od istog kamena i tehnologijom kao i Kalemegdan .
Pretpostavljam da su to Rimljani radili. mada se nebih iznenadio da je proces prevoza Kalemegdanskog kamen iz Tas majdana jos stariji
Nas Tasmajdanski kamen mozes videti i u Vinimicijumu ( kod Kostolca) istrazivacki arheoliski nalazi to dobro potkivaju

Tasmajdanski kamen jos iz pamtiveka od Kalemegdana prevozen ko zna sve i dokle niz Dunav... dopreman i gradjeno svasta nesto.
Svidja mi se da Dunav poredim sa Nilom koijm se takodje dopremao kamen za piramide...

Zao mi je sto su Kalemegdansku tvrdjavu Austrougari ,, prezidali ,, ciglom .... pa lici na Petrovaradinsku utvrdu
al to je bilo brze i jeftinije za njih...

oazi sad :idea:
Ako dodje do kopanja za Bg metro imacemo jedinstvenu priliku da izvadjeni marerijal iz grede upotrebimo za originalniju kamenu revitalizaciju Singidunuma- Belog grada
:sesir:
 
Da, "Beli Grad". To je i meni palo na pamet dok sam gledao kako kopaju rupu za novi hotel u Krađorđevoj i kako čiste prostor ispod Brankovog mosta. Tada su skinuli spoljašnji sloj sa krečnjačkog kamena koji se nalazi ispod Kosančićevog Venca, pa se lepo moglo videti da je on na svežem preseku savim bukvalno beo kao sneg, sa tek neznatnom nijansom žutog. Pa se neodoljivo nameće pomisao: Kako su Beogradska tvrđava, ali i sve druge zgrade u gradu građene od kamena morale izgledati u vreme kad su bile nove, a kamen tek isečen? Kad jako letnje Sunce obasja ovako skoro savršeno belu površinu, grad je morao da blješti bukvalno kao reflektor. Da posmatračima izgleda totalno nestvarno u jakom kontrastu sa bujnim zelenilom i vodom oko njega. Pri čemu su takođe beli obalski bedemi pri iole višem vodostaju izranjali direktno iz vode. Otuda "Beli Grad". Nije to bio samo višak mašte, lokal patriotizma i pesničke slobode. To je bio bukvalan opis jednog zaista neverovatnog utiska.

IMG_6641c_1.JPG

IMG_9619c_1.JPG

Pogledajte prilog 1
 
Али данас су у моди сива и црна, чак је и предлог са високог места да се обнове фасаде у белој боји, очигледно занемарен...
 
Nažalost. Još je gore što, kad bi se uradila i sasvim površna sociološka i psihološka analiza asocijativnih vrednosti raznih boja, nije teško pokazati da je ta estetika crnog, osećaj da su veoma tamne boje nekako "cool", "elegantne" i slično, ustvari glorifikacija smrti, noći, sakrivanja, podzemlja i banditizma. To je jasna sugestija da je nekako moćno da se stapate sa mrakom, da vas niko ne vidi ako ne želite i sve dok nije kasno. Uzdizanje individualizma i prezir prema kolektivnim vrednostima zajednice. Crno nije deo ničega, to je odsustvo svega, i boja i svetlosti, pa tako i mogućnosti za uklapanje sa bilo kojim drugim bojama. Slično je i sa sivom. Manje su izraženi asocijalni momenti, ali zato je bez i onih društvenih vrednosti koje inače ima individualizam. Nikakva tvrdnja ni o čemu, želja da se ne ističe nigde i da se ne bude ništa određeno. I mada su sve te asocijacije tek suptilni nagoveštaji koji ne moraju ništa da znače kod konkretnog pojedinca, kada to postane veoma popularno u čitavom društvu, ono što su kod pojedica tek mogućnosti postaje statistički značajno, znak bolesti.
 
Потпуна обнова три дрвена моста на Тврђави, према мојој процени, још није била неопходна ...:
(испред Деспотове капије)


(испред Зиндан капије)


Много је потребније поправити оваква оштећења:



Ако наставе да чачкају овај бедем неко може да (про)падне с њега:





А најпотребније и најхитније је очистити ђубре - сигуран сам да ово стоји најмање од прошле јесени:



Ово је овако годинама - како је могуће да се не чисти бар једном месечно, или - бар у шест месеци!?!:



Ко мисли да су то забачена места, вара се. Могу се видети како грађани, тако и туристи свуда - по бедемима, скровитим стазама, полуразрушеним степеништима и зидовима ... не иду сви у вођеним групама ... Зиндан-капија:















 
од Zuma » Нед Феб 09, 2020 12:30 am
Nažalost. Još je gore što, kad bi se uradila i sasvim površna sociološka i psihološka analiza asocijativnih vrednosti raznih boja, nije teško pokazati da je ta estetika crnog, osećaj da su veoma tamne boje nekako "cool"

Људи су током целе прошлости ноћ доживљавали другачије него данашњи, тако се и доживљај тамних површина изменио.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706598#p706598:2k71khvw je napisao(la):
Саша » Sun Feb 09, 2020 1:47 am[/url]":2k71khvw]Потпуна обнова три дрвена моста на Тврђави, према мојој процени, још није била неопходна ...:

Много је потребније поправити оваква оштећења:
А најпотребније и најхитније је очистити ђубре - сигуран сам да ово стоји најмање од прошле јесени:



Ово је овако годинама - како је могуће да се не чисти бар једном месечно, или - бар у шест месеци!?!:

Jok. Varas se Sasa. Od ciscenja i popravki potrebnije je kupiti jedno ovakvo "ekolosko" vozilo kojim treba obilaziti trdjavu i evidentirati sva ta neociscena mesta pa mozda jednog dana neko i ocisti.
A treba i prepesaciti 500 metara sa kraja na kraj parka tj. tvrdjave.

Cena "ekoloskog" vozila nabavljenog prosle godine za JP Kalemegdanska tvrdjava ... sitnica .. oko 20 000 evra :mrgreen:
 

Prilozi

  • 8AjpiCEQVX2Nk,dsc06383.jpg
    8AjpiCEQVX2Nk,dsc06383.jpg
    88,6 KB · Pregleda: 1.893
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706511#p706511:aawqswnb je napisao(la):
Zuma » 08 Feb 2020 10:45 pm[/url]":aawqswnb]Da, "Beli Grad". To je i meni palo na pamet dok sam gledao kako kopaju rupu za novi hotel u Krađorđevoj i kako čiste prostor ispod Brankovog mosta. Tada su skinuli spoljašnji sloj sa krečnjačkog kamena koji se nalazi ispod Kosančićevog Venca, pa se lepo moglo videti da je on na svežem preseku savim bukvalno beo kao sneg, sa tek neznatnom nijansom žutog. Pa se neodoljivo nameće pomisao: Kako su Beogradska tvrđava, ali i sve druge zgrade u gradu građene od kamena morale izgledati u vreme kad su bile nove, a kamen tek isečen? Kad jako letnje Sunce obasja ovako skoro savršeno belu površinu, grad je morao da blješti bukvalno kao reflektor. Da posmatračima izgleda totalno nestvarno u jakom kontrastu sa bujnim zelenilom i vodom oko njega. Pri čemu su takođe beli obalski bedemi pri iole višem vodostaju izranjali direktno iz vode. Otuda "Beli Grad". Nije to bio samo višak mašte, lokal patriotizma i pesničke slobode. To je bio bukvalan opis jednog zaista neverovatnog utiska.

Još jedno potencijalno objašnjenje za "boju" Beograda:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lTlps-OZFDM&t=266s[/youtube]

EDIT: Eh, ne znam zašto neće da ubaci prozorče direktno na jutjub ali eto, video se zove: "Why were medieval cottages and castle white?"
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706814#p706814:6016ho04 je napisao(la):
ink » 09 Feb 2020 07:59 pm[/url]":6016ho04]
Još jedno potencijalno objašnjenje za "boju" Beograda:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lTlps-OZFDM&t=266s[/youtube]

EDIT: Eh, ne znam zašto neće da ubaci prozorče direktno na jutjub ali eto, video se zove: "Why were medieval cottages and castle white?"
Zanimljivo. Znači farbanje u belo je delom bila posledica tadašnje estetike (ono što nije prirodno je bilo skupo, a utrošeni novac je svima vidljivi znak statusa) a delom pokušaja da se zidovi zaštite od vodene erozije. Međutim ovaj naš kamen je već bio beo, pa prvi razlog verovatno otpada, mada ostaje drugi. Ali krečenje tolike površine "vodonepropusnom" mešavinom kreča i životinjskih masnoća je istovremeno i veoma skupo. Postoje li ikakvi dokazi da su nekada bedemi Beogradske tvrđave, ili možda samo kule u njemu, bili farbani u belo? Meni izgleda da, pošto je kamen već bio beo, njima verovatno ipak nije bilo toliko važno da ga još i farbaju u belo. U našoj klimi kiše ipak ima mnogo manje nego u Engleskoj.

Youtube linkovi se ovde ne prihvataju u okviru posebnih tagova ako posebno specificiraju odakle treba početi reprodukciju. Softver onda to ne vidi kao specijalni youtube link nego samo kao običan link.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706277#p706277:33nndwgu je napisao(la):
Пантограф » Суб Феб 08, 2020 12:14 pm[/url]":33nndwgu]Nisu nikad sagrađene. Bile u planu, ali došli Turci.
Utvrđenje na levoj obali Save jeste bilo izgrađeno, po projektu Sulija. Po projektu Doksata de Moreza su ovde dodate i bastiona linija i kontragarde. Tri manja reduta, jedan na ušću Save, na Ratnom ostrvu i na levoj obali Dunava odmah preko puta ostrva nikada nisu bili izgrđeni. Veće utvrđenje na ušću Dunavca je zapoćeto po projektu Sulija ali je Doksat uradio potpuno novi projekat i na novoj lokaciji. Neki radovi su izvedeni ali ni ovaj redut nikada nije završen.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=705994#p705994:mng54for je napisao(la):
Дошљак » 07 Feb 2020 10:57 am[/url]":mng54for]Moрам се сложити са Драганом, локација националног стадиона је много боља од Великог блата за исељај зоо врта, . .
Trenutno je akutelna lokacija u Makiškom polju prema Adi Ciganliji, a prekoputa budućeg velikog naselja.
viewtopic.php?p=706939#p706939

U svakom slučaju, ovaj Zoo-vrt bi trebalo izmestiti i vratiti Tvrdjavi ono što joj pripada.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707233#p707233:2iyqt4sy je napisao(la):
dex libris » 11 Feb 2020 10:12 am[/url]":2iyqt4sy]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706277#p706277:2iyqt4sy je napisao(la):
Пантограф » Суб Феб 08, 2020 12:14 pm[/url]":2iyqt4sy]Nisu nikad sagrađene. Bile u planu, ali došli Turci.
Utvrđenje na levoj obali Save jeste bilo izgrađeno, po projektu Sulija. Po projektu Doksata de Moreza su ovde dodate i bastiona linija i kontragarde. Tri manja reduta, jedan na ušću Save, na Ratnom ostrvu i na levoj obali Dunava odmah preko puta ostrva nikada nisu bili izgrđeni. Veće utvrđenje na ušću Dunavca je zapoćeto po projektu Sulija ali je Doksat uradio potpuno novi projekat i na novoj lokaciji. Neki radovi su izvedeni ali ni ovaj redut nikada nije završen.
Хм, ово јесте занимљиво, да је ишта од тога изграђено. У којем извору се то помиње, и шта се десило са остацима?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706418#p706418:17b5zv55 je napisao(la):
boca-ica » Sub Feb 08, 2020 7:42 pm[/url]":17b5zv55]
Zao mi je sto su Kalemegdansku tvrdjavu Austrougari ,, prezidali ,, ciglom .... pa lici na Petrovaradinsku utvrdu
al to je bilo brze i jeftinije za njih...

oazi sad :idea:
Ako dodje do kopanja za Bg metro imacemo jedinstvenu priliku da izvadjeni marerijal iz grede upotrebimo za originalniju kamenu revitalizaciju Singidunuma- Belog grada
:sesir:

Da bas steta.Te Cigle su stvarno odvratne! Austrijanci su vizuelno unistili tvrdjavu.

Ako ikad dodje do Rekonstrukcije Kalemegdana Onda to treba raditi po izgledu pre 1717
 
Sutra se vraca pobjednik bice izlozen na plato u cetvrtak prije podizanja ...na postolje svoje...
 
Vrh