Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Jel ste to pomešali barutne magicine kod Ružice i kod Sava kapije?
Само сам цитирао Вука од пре 200 год. Саветујем љубитељима теме да пронађу текст на интернету па да га прочитају пошто постоји и детаљан опис града. Црква Ружица из народне песме је "насред града". Добар део података када сам својевремено качио узет је из књиге Душана Иванчевића, негдашњег свештеника цркве ружице, који спомиње мали барутни магацин у том контексту. Наводно, поред Ружице, постојале су и цркве Марица и Цвета. То наводи и аутор књиге из 1902, Историја и опис Београдске тврђаве.
 
Kota na na kojoj se nalazio taj magacin koji je uništen 1944. se u vreme srspkog srenjevekovnog Beograda nalazila ispod nivoa tla, teren je izgledao potpuno drugačije. Tokom tuske opsade 1690 (ako nisam pomešao godine opsada...) usled siline detonacija odvalila se stena i zato danas vidimo na tom mestu vertikalnu golu liticu (ispod "Pobednika"). Do tada je tu bila kosa padina, što se i vidi na starim ilustracijama Beograda.... tako da taj magacin sagrađen posle 1690.
 
@relja
Poprilično je nezahvalno komentarisati istorijske kote oko Barutnog magacina br. 4 u Donjem gradu (Veliki barutni je br.3, zgrada današnje crkve Ružice br. 5, br 6 je u okviru Zindan kapije - nomenklatura prema Suteren planu). Na par metara od objekta prema jugu su otkrivene rimske zgrade koje se pružaju prema prostoru koji opisujete. Sam objekat Barutnog magacina br. 4 nije arheološki istraživan. Najpre zbog postojanja minsko-eksplozivnih sredstava. Tokom iskopavanja 1970 su na tom mestu radnici poginuli usled eksplozije, tako da taj prostor (neposredna okolina magacina u okviru par metara) i dalje stoji neistražen. Objekat svakako jeste iz perioda austrijske dominacije. Najbliži pozno srednjevekovni objekat je otkriven na 30 m od magacina prema SZ.
 
On nije kopao koliko sam shvatio :.D.>. To svakako ne bih preporučio.
Veći je problem što oni koji iznjamljuju taj prostor ne vode računa o ogradi i to što obezbeđenje ne vodi računa o pristupu tom prostoru, ali to je jedna druga priča.....
 
DSC_0038.JPG
DSC_0039.JPG
DSC_0040.JPG
 
Hvala na pojašnjenju...
Znači - da nikako ne ponavljamo ovo što je @johnny_s uradio.
😬

Hahahaha Svakako nisam kopao, a i pratio sam manje-više utabane staze, nisam prvi koji je tuda prošao u zadnje vreme.

Čudi me da nije nastavljeno istraživanje nakon eksplozije, mnogo bi bilo logičnije da su tad krenuli u potragu za neeksplodiranim napravama, nego sad kad je sve zaraslo i poluzatrpano.

@Arahne Hvala na detaljnom objašnjenju i informacijama!
 

Постављени нови столови за шах на Калемегдану


У парку Калемегдан, једном од најзначајнијих културно-историјских целина и најпосећенијих паркова Београда, данас је постављено шест нових шаховских столова, саопштено је из Јавног комуналног предузећа „Зеленило – Београд”.

Такође, постављено је и 12 клупа намењених посетиоцима свих узраста који воле и уживају у овом виду рекреације.

На две локације Калемегдана – код фонтане Рибар и на платоу Савског шеталишта, код споменика Бранку Радичевићу, „Зеленило” је заменило старе, дотрајале и неупотребљиве клупе и шаховске столове.

 
Beogradska tvrđava nije ni biznis centar ni sportski centar, da bi morala da se izdržava izdavanjem prostora. Pa kad bi se isterali razni Dinosaurusi, teniski tereni, košarkaški tereni, zoološki vrt i sve ostalo što se kao drski podstanar vremenom uselilo i više neće da ode, bila bi moguća recimo jedna ovakva ideja. Tada bi bilo lako kroz rovove između bedema provući dva glavna, neprekidna koncentrična kružna puta oko tvrđave. Ovakav prostor bi se onda mogao lepo urediti sa bogatim zelenilom, stazama za šetnju i trčanje,sa klupama, nizom prostora za ulične muzičare, izvođače, performanse, izložbe, pozorišne predstave, muzičke koncerte, komercijalne prezentacije, video bimove sa filmovima, autorskim video radovima i raznim retkim snimcima iz privatnih i državnih arhiva. Mali javni prostor, bina, priključak za struju i WiFi Internet link za svakoga i za svačiju ideju. Pošto je prosečna širina tvrđavskog rova oko 20 metara, a ukupne dužine dva koncentrična kruga više od 3 kilometra, dobili bi fantastičan, beskonačni "skriveni" prostor u kome nema kraja atrakcijama. Dok uspete obići ceo krug, na početku se već dešava nešto sasvim novo. Izlomljena putanja rova znači da se ni zvuk ni pogled ne šire daleko, ni izvan rova ni duž njega, pa je svako novo skretanje drugačije uređeno, sa nekim novim i svaki dan različitim iznenađenjem :)

Dva kruzna puta oko Tvrdjave - bgd1193537al7.jpg
 
Poslednja izmena:
Da, tu bi moglo da se smesti veoma mnogo sadržaja koji danas nemaju ni odgovarajući prostor ni, što je nekad i mnogo važnije, mesto gde ima puno potencijalne publike, da mladi steknu samopouzdanje i veru u sebe. Nešto kao kreativni inkubator. Ili neprekidni, pripitomljni, amaterski i besplatni Exit. Ili prostor za izložbe gomile nepostojećih muzeja koju danas "postoje" samo kao prašnjave kutije u nekom podrumu. Ili za prikazivanje svega najboljeg što ste tokom godina prikupili u svom mobilnom telefonu. Nije Internet zamena za direktan kontakt između ljudi, niti čak i izbliza može da dočara oduševljnje nekog slučajnog prolaznika i sreću budućeg stvaraoca kad oboje vide šta je sve moguće ako im se samo pruži prilika u javnom prostoru i sa pravom, živom publikom ...

IMG_3440.JPG


IMG_3447.JPG


IMG_3460.JPG


IMG_3471.JPG


IMG_3472.JPG


71190702_10158908646504502_4617460404388364288_o_10158908646494502.jpg
 

Vredi pogledati-kako je moglo bio da sve nije bespovratno upropašćeno.
 
Vrh